Güzel ev yapımı yoğurt yapmanın sırları nedir?

Bugün ilk defa yoğurt yaptım. Bir dahaki sefere yardımcı olması için sizin tecrübelerinizden faydalanmak istedim. Paylaşırsanız çok sevinirim.

0|1
628

En İyi Erkek Görüşü

• saf temiz süt al onu maya olarak kullan 10 numara yoğurt olur

1|0
    0|0
    • sut nasil maya olacak? 🤔

• rica ederim, artık bir kase gönderirsin banada :)

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 27

• 1litre süt (doğal süt tercih) kaynatılıp soğumaya bırakılır küçük parmakla kontrol edilir parmak yanmıyacak derecede sıcak kalacak
    a) Sütün kaymağını bozmadan birkaç kaşık süt bir tabağa konur ve üzerine maya olarak ayırdığınız yoğurt konur ve karıştırılır.
    b) Ya da sütü kaynatmaya başlamadan önce maya olarak hazırda tutulan yoğurt karıştırılır ve oda sıcaklığında bekletilir.
    c) Yani dolaptan soğuk olarak alınıp mayalama işlemi yapılmaz.
    Şimdi yoğurt mayası olarak hazırladığınız karışımı, yavaşça tencereye kenarından dökerek karıştırın. Tencerenin üstünü örtün. ya da ufak kaplarda yoğurt olarak saklamak istiyorsanız bu durumda karışım tencereden ufak kaplara alın ve üstünü örtün. Ben ufak çömleklere koymayı tercih ediyorum.
    Örtmek için battaniye ya da havluları kullanabilirsiniz. Buradaki püf noktası, tencere sıcaklığının muhafaza edilmesidir
    Bir püf noktası daha. Süte karıştırılacak oran, sütün %1-3 ü kadar olmalı. Yani 1 Litre süt için 3 çorba kaşığı yoğurt maya olarak kullanın.
    3 ya da 4 saat sonra tencereye bakın. Yoğurdunuz tutmuşsa, etrafını açın ve 1 saat kadar dinlendirin. Sonra dolaba koyun ve soğumasını bekleyin. Afiyetle yiyebilirsiniz

1|0
    0|0
  • Bende ogrenmek istiyorum valla.. sanirim zamanla el aliskanligi.. bide maya cok onemliymis.. yaparim ben nasilsa bir gun tam kivaminda

1|0
    0|0
  • mAYAsart

1|0
    0|0
  • Yoğurt yapmayı seven bir erkek olarak
    Öncelikle manda sütü inek sütü karıştırın yoksa inek sütü
    Sütü iyice kaynatın. Ne kadar çok kaynarsa azalır evet ama azalan kısım süt değil sütteki sudur
    41-45 derece arasına soğutun
    Daha önceden hazırladığınız 1 kaşık yoğurdun içine bu ılıyan sütten katıp karıştırın. Böylece maya ile süt aynı sıcaklığa gelmiş olur
    Mümkünse yine 40 derece ısıtılmış toprak göveç içine yoksa sütü kaynattığınız tencereye bu mayayı akıtın ve hafifçe karıştırıp kapağını kapatın mümkünse battaniye içinde ya da 42 derece fırında 1 saat kadar bekletin
    Sonra açtığınız yoğurdun üstüne kağıt havlu serip (pilav demler gibi) buzdolabına soğumaya bırakın
    Afiyet olsun
    https://www.facebook.com/Goynukluler/videos/1210147015691171/

1|0
    0|0
  • günlük köy sütüne biraz manda sütü kat ya da direkt manda sütü kullan
    ben hanıma normal süt biraz manda ve keci sütü karısımına manda yogurdu mayalatıyorum tadı ve kıvamı cok güzel oluyor.

1|0
    0|0
  • eskiden bizimkiler çok yapardı hazıra alıştılar sut alıp maya çlarsın olur bıterde oyle taze sutu nerde bulacan

1|0
    0|0
  • sırrı sürekli yapmakta
    bir süre sonra bu işte usta olacaksın :)

1|0
    0|0
  • Alırım bir kaşık.

1|0
    0|0
  • yeminle annemin kafasındasn memlketten kadın üşenmedi 10 bidon köy yoğurdu getirdi ama güzel oluyor he he :D

1|0
    0|0
  • Bizim valide 1 litrelik kavanozlar edindi. Büyük çömlekte yogurt yapınca sulanıyor diye. Parça parça yapıyor ve daha uzun süre dayanabiliyor.

1|0
    0|0
  • annem çok güzel yoğurt yapar:)

1|0
    0|0
  • anneme sorup sana dönücem,)

1|0
    0|0
  • Mayası güzel olmalı, ılıkken maya konmalı diye biliyorum.

1|0
    0|0
  • Sutun taze olması ve yoğurt mayanın iyi olması gerek

1|0
    0|0
  • sütü kaynat sonra soguması için bırak
    dahasonra bir kase yordu içine dök ve sofra bezine sar

1|0
    0|0
  • İlk mayayi ev yogurdundan alirsan daha iyi olur. Ama devam ettikçe yoğurt daha lezzetli oluyor. Mayayi sadece kendi yaptığın yoğurttan kullanmalısın. Yoğurdu usutme.

0|0
    0|0
  • Yogurt calarken caldigin yogurtta maya olsun.

1|0
    0|0
  • Aslında yoğurtun güzel olup olmaması süte bağlıdır, süt hakiki köy sütü ise o sütten yapılan herşey çok lezzetli oluyor;)

1|0
    0|0
  • Düzgün bir yoğurtla mayalaman lazım aynı zamanda sütle...

1|0
    0|0
  • Ben yiyiciyim apla 😃

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    7

Kızlar Ne Diyor 5

• karanlık yere koymak

1|0
    0|0
  • Yogurdu kaynadiktan sonra altini kis 5 dk daha kaynat sonra celik tencerede daha Iyi oluyo sert ama Sen bilirsin.. altina kalinca Bisey ser iliyinca bir Iki kasik yogurt mayasi koy karistir agzini kapat.. iyice sar.. ozellikle gece Iyi tutuyo gece yatmadan mayala

1|0
    0|0
    • Bir de tencereyi kaynattiktan sonra degistir diyorlar o konuda fikrin var mi?

• Ewt baska tencereye al ya toprak Kap Olsun ya da celik tencere.. Bende toprak Kap olmadigindan celik tencereye mayaliyorim

• Off harika gorunuyo valla canım çekti :D

1|0
    0|0
  • Güzel tutmuş

1|0
    0|0
  • Sütü kayntırken karıştır suyu buhar olsun

1|0
    0|0
Yükleniyor...