Çömlekte yoğurt yaptınız mı hiç?

Sorularımı cevaplayacak arkadaşlara şimdiden minnetarım. İlk defa yoğurt yapacağım ve bilmediğim şeyler var.

1. Sütü çömlekte mi kaynatacağım yoksa tencere de kaynatıp çömleğemi aktaracağım?

2. Çömleği fırına koyarken çömleğin kapağı kapalı mı olmalı, açık mı?

3. Mayaladıktan sonra kaç saat bekletmeliyim?

4. Püf noktası varsa paylaşır mısınız?

Teşekkürler şimdiden

0|1

En İyi Kız Görüşü

• •Sütü Tencerede kaynatıp sonrasında çömleğe alacaksın.

• Mayaladiktan sonra 6 saat sarılı bekleyecek sonrasında kapağını kapatıp dolaba koyacaksin.

•Yoğurdun fırına konulduğunu ne gördüm nede duydum.

Maya olarak ne kullanacaksın eski Yoğurdun var mı? Her hazır yoğurt ile maya tutmaz.

Püf noktada sütun ilininca, maya 1 kaşık süt koy ki maya da ilinsin. Birde mayayı Salınca öpücük sesi çıkar nazarlanmasin 😃

Bu arada Çömlekte yoğurdu daha uzun süre dayansin diye yaparlar lezzet açısından fark göstermez.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Atatürk orman çiftliği mağazalarında doğal yoğurt mayası satılıyor. 2 tl ve 3-4 kg süte yetiyor. Yakınınızda varsa tavsiye ederim. kaynattıktan sonra süt 44 dereceye gelince mayayı koy.

0|1
    0|0
    • Bir arkadaşım köyden süzme yoğurt mayası getirdi. Onunla deneyeceğim. Ama yolum düşerse alırım tavsiye ettiğiniz mayayı da. Çok teşekkür ederim

• Yine dene istersen.. Başarma şansını kendine tanımalısın.

• Deneyeceğim tabii 😊

Kızlar Ne Diyor 16

• Çömlek olması bişey değiştirmez. Süt kaynatılır hafif ılıkken içine bir iki kaşık yoğurt eklenir ve karıştırılır. Sonra sıcak tutulması gerekir. En az 4 saat kadar sar sarmala öylece tutmasını bekle.

0|1
    0|0
  • Tencerede kaynat. sonra comlege dokersin. ilik olsun mayalarken. hatta iliktan biraz daha sicak comlekte sogur hemen yoksa.1 kasik maya koy. sonra ustunu ort birkac kat sicak kalsin. sutun gercekten kaliteliyse 3 saat icinde gayet guzel mayalanir. degilse daha beklet. dolaba koydugunda en az 24 saat beklet tam oturmus oluyor. mis gibi ev yogurdu.😊

0|1
    0|0
    • Çok teşekkürler 😊
      Saat 00:00' da mayalayıp sabah almayı planlıyorum. 7 saat çok mu olur acaba?

• Bilmeyince her şey zor işte 😂
      Çok teşekkür ederim

• Rica ederim .😊

• Daha önce kaynatılmış ve soğutulmuş süt tencereye konur ve ısıtılır. Olması gereken ısıya gelip gelmediğini anlamak için serçe parmağını süte batır. Sıcaklığa dayanabiliyorsanız süt uygun ısı dadır.

Süt güveç kabına aktarılır. Süzülmüş yoğurt, kesme şeker eklenir ve maya olan yoğurdun sütün içinde dağılması için yavaşça karıştırılır. Daha sonra sütün ağzı kapatılır. Güveç kabı , kabı sıcak tutacak bir battaniyeye sarılarak sıcak bir ortamda 1 gece bekletilir. Sabah buzdolabına koyulur.

0|1
    0|0
    • Şeker eklemesem olmaz mı?
      Çok teşekkürler

• Olur tabi ama ben genelde şeker de katıyorum daha iyi tutuyor ve lezzetli oluyor.
      Rica ederim.

• Tencerede kaynatip comlege koy
    Çomlegin altinq bir bez koy sutu comlege koy
    Sut hafif ilik olunca iki kasik yogurdu bir kasede cirpip Sutun kaymagini bozmadan kenarindan ekle yogurdu biraz kasiginla alttan karistir kaymagi bozmadan ama sonra bir havlu comlegin ustune at 4 saate kadar oda sicakliginda kaldiktan sonra
    Mayalanmis olur yani ben yapiyorum oluyor
    Sonra buzdolabina koy bir gece dolapta kalsin sabaha kadar yiyebilirsin

0|1
    0|0
  • Tencere de sütü kaynat
    Çömleğe koy
    Mayalama sıcaklığına gelince mayasini koy kapağını kapat altını ustunu sofralarla kapat ki sıcak dursun ve yoğurt mayalanabilsin
    Sonra beş altı saat sonra üzerini aç kapağını da ac tamamen soğuyunca dolaba kaldırabilirsin

0|1
    0|0
  • Comelek ne ki normal tencerede de yapabilirsin yogurt mayasi katip ortuyle kapatiyor annem. Ertesi gun yogurt oluyor zaten.

0|1
    0|0
  • dün yogurt mayalarken düşündüm bunu haftaya yapicim ama şüphelerim var comlegin kokusunu alırsa yoğurt nasıl olur diye sende yaptıktan sonra onu paylaşırsan sevinirim "/

0|1
    0|0
  • ben cam kavanozlara mayalıyorum yoğurtu :D

0|1
    0|0
  • hayır sevmiyorum zaten ev yapımı yoğurt

0|1
    0|0
  • Yapmadım.. çok maharetlisin kardeşim maşallah..

0|1
    0|0
  • Ilk defa yoğurt yapıyorsan yoğurt tutmayabilir

0|1
    0|0
  • Çömlekte yoğurt mu yapacaksın sen? Bana da versene. 😄

0|1
    0|0
  • Yapmadım

0|1
    0|0
  • abi neden çömlekte yapıyorsun -_-

0|1
    0|0
  • Iyy hiç sevmem yoğurt ya :/

0|1
    0|0
  • Hayir

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Tencerede yaptım. Ama ben battaniyeye sarıp yapıyorum. Sen de öyle yap bence. 5-6 saat kadar izole edilmiş battaniye içinde bekleyince yoğurt olur. Sonra bir gün kadar buzdolabında dinlenir ve tüketebilirsin.

0|1
    0|0
  • hayır yapmadım

0|1
    0|0
Yükleniyor...