Kapat

Kımız içtiniz mi?

Merhabaa 🎉

Kımız içtiniz mi?
Kımız kısrak sütünden, kendine özgü bir maya ile ekşitilir. Ekşitme sonucunda kısrak sütü az-çok köpüklü, mayhoş lezzetli, güzel kokulu, keyif verici bir içki biçimini alır. İki tür kımız vardır: Ak Kımız ve Kara Kımız. Ak kımız mandalina , portakal gibi yemişlerden daha az alkol içerir. Ak kımız bir kaç ay kadar bekletildiğinde alkol oranı artar ve kara kımız denilen alkollü bir içki durumunu alır.
Kımızdaki alkol oranı yüzde 1,2’dir ki bu bir çok meyvedeki alkol oranından daha düşüktür. Ayrıca, kımızın albümin değeri yumurtanınkinden çoktur.
Kımız, Türklerin ulusal içkisidir. Kımız besin olarak da, içecek olarak da Türk‘e atadan kalmış bir içecektir.
Türkiyede ilk ve tek kımız imalatı, İzmir Kemalpaşada yapılmaktadır.
" Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kımız Çiftliği "

Çiftlik; zeytin, çam ve çok çeşitli meyve ağaçlarından oluşan yemyeşil bir ormanın yanı başında. Coğrafi konumu itibarıyla, Nif Dağı’nın eteklerinde yerleşik.

Kazak kıyafetleri içindeki personel tarafından yöresel el sanatı ürünlerinin tanıtımı ve satışı yapılıyor.

Geleneksel Orta Asya mutfağı yemeklerinin servis edildiği bir lokanta mevcut. Kazak, Özbek ve Kırgız Türkleri mutfağından sunulan seçme örnekler içinde... Özbek pilavı, bavursak, kaz sucuğu, dana etli sebze, kavurdak, şaşlık, buharda pişmiş mantı, kömürde tavuk budu, çiğ börek, kespe köje çorbası vs vejeteryan değilseniz bayılacaksınız 😊

Detaylı bilgi ve yol tarifi için tıklayın

#İzmir'e yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin 😊

0|5
13|26

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• çok duydum merak ediyorum ama ben bunu kırmızı renk sanıyodum :D

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• Evet içtim gerçekten de çok değişik bir lezzet.. Bizim orta Asya atalarımız işi biliyorlarmış..

1|0
    0|0
  • Ak kımız içtim. Kara kımız aradım ama bulamadım maalesef.

1|0
    0|0
    • Ha bu arada ilk ve tek demişsin de İstanbul Zeytinburnu'da Çolpan da kımız satıyor.

• Öyle. Sen İzmir'deysen bana yollasana birkaç şişe kımız :)

• Ankaraya yolculuk basliyr malesef ama ciftlikten kargoyla gonderebilirler 😊

• Uzun zamandır aklımda olan bir içecek. Eğer gerçekten alkol değeri yüksek değilse bir ara denerim :))

1|0
    0|0
    • Orta Asya da besikten esige kadar her Türk tüketir ak kımız alkolu bazi meyvelerde olan alkolden daha az ama kara kımız alkolu yuksek evet. Afiyet olsuun 😊

• Denemek lazım

1|0
    0|0
  • Kımızın alkol orani cok yuksek degil miydi, ben mi yanlis biliyordum ki

1|0
    0|0
    • Kara kımız alkollu bir icecek halini alıyor ak kımızın baska bir versiyonu ama ak kımız alkol oranı düşük 😊

• anladım teşekkürler

1|0
    0|0
  • Hayır, içmedim

1|0
    0|0
  • hayırrrrrrrrrr

1|0
    0|0
  • İçmedim yakın zamandaki İzmir ziyaretimde denerim umarım ^^

1|0
    0|0
  • İçmeyi çok isterim ama bakalım yolum İzmire düşerse oylesi 😊

1|0
    0|0
  • Bildiğin AT sutu içmedim ama içmeyi çok isterim

1|0
    0|0
  • Hiç denemedim ama çok merak ediyorum...

1|0
    0|0
  • İlk defa duydum :D

1|0
    0|0
  • faydalı buldum gidersem uğrayacağım mutlaka :D

1|0
    0|0
  • yok içmedim sen içtinmi tadı neye benziyor

1|0
    0|0
    • Mm eksi ilk basta garip geliyor yeni bir sey iciyrsun sonucta ama sonra seversen bitirirsin yani dene 😊

• evet denemek lazım nerde bulnur ki bu kımız at sütü deilmiydi

• Bu iyi oldu..

1|0
    0|0
  • Gidelim mi senle bir haftasonu icmeye? :)

1|0
    0|0
  • Turkmenistana göreve gittiğimde getirdiler tadı çok hoştu.

1|0
    0|0
  • Ben genelde rakı tercih ediyorum

1|0
    0|0
  • arkadaşım getirdi içtim güzeldi :D

1|0
    0|0
  • Cok merak ettim tadini..

1|0
    0|0
  • hayır tadı nasıl acaba? deneme lazım

1|0
    0|0
    • Eksii guzel begenmeyende oluyor ama sen dene 😊

• Dene dene kırışırız 😂

• denecem lazım 15-30 günü İzmir de gelecem tatilde hemde iş çıkmış olur. :D

• Merhaba içmedim

1|0
    0|0
  • inşallah :)

1|0
    0|0
  • Sadece bir kez içmiştim

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

Yükleniyor...