Kımız içtiniz mi?

Merhabaa 🎉

Kımız içtiniz mi?
Kımız kısrak sütünden, kendine özgü bir maya ile ekşitilir. Ekşitme sonucunda kısrak sütü az-çok köpüklü, mayhoş lezzetli, güzel kokulu, keyif verici bir içki biçimini alır. İki tür kımız vardır: Ak Kımız ve Kara Kımız. Ak kımız mandalina , portakal gibi yemişlerden daha az alkol içerir. Ak kımız bir kaç ay kadar bekletildiğinde alkol oranı artar ve kara kımız denilen alkollü bir içki durumunu alır.
Kımızdaki alkol oranı yüzde 1,2’dir ki bu bir çok meyvedeki alkol oranından daha düşüktür. Ayrıca, kımızın albümin değeri yumurtanınkinden çoktur.
Kımız, Türklerin ulusal içkisidir. Kımız besin olarak da, içecek olarak da Türk‘e atadan kalmış bir içecektir.
Türkiyede ilk ve tek kımız imalatı, İzmir Kemalpaşada yapılmaktadır.
" Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kımız Çiftliği "

Çiftlik; zeytin, çam ve çok çeşitli meyve ağaçlarından oluşan yemyeşil bir ormanın yanı başında. Coğrafi konumu itibarıyla, Nif Dağı’nın eteklerinde yerleşik.

Kazak kıyafetleri içindeki personel tarafından yöresel el sanatı ürünlerinin tanıtımı ve satışı yapılıyor.

Geleneksel Orta Asya mutfağı yemeklerinin servis edildiği bir lokanta mevcut. Kazak, Özbek ve Kırgız Türkleri mutfağından sunulan seçme örnekler içinde... Özbek pilavı, bavursak, kaz sucuğu, dana etli sebze, kavurdak, şaşlık, buharda pişmiş mantı, kömürde tavuk budu, çiğ börek, kespe köje çorbası vs vejeteryan değilseniz bayılacaksınız 😊

Detaylı bilgi ve yol tarifi için tıklayın

#İzmir'e yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin 😊


0|5

Erkekler Ne Diyor 25

Kızlar Ne Diyor 12

Yükleniyor...