Biri bana nasıl içli kofte yapiliyo anlatabilir mi? püf noktalari neler?

içli kofte yaparken püf noktalar neler? hic beceremedim :(

1|1
611

En İyi Kız Görüşü

• Hamurunu çok yumuşak yapma ki açtığın zaman elini hafif ıslatıp açınca cıvıklaşmasın
    Bir de daha yeni yapmaya başlayacaksan hamuruna yumurta ve haşlanmış patates karıştır çok az (dağılmayı engeller)

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 11

• Önce yumurta kırarak başlayabilirsin, içli köfte son aşama :D

1|0
    0|0
    • deli misin :) börek bile yaparim. ama icli kofte pek yapmadigimiz bir sey. o yuzden bilmiyorum

• Nebiliyim bilmiyormuşsun gibi geldi :D

• yok ya mutfata becerikliyimdir de buna ozllkle ugrasmam gerekicek. birinin en sevdgi yemek oldugunu ogrendigimden beri merak saldim. o simdi en iyilerini tecrubeli ellerden yedigi icin benmkini begenmez. begensin diye ugrasicam ☺

• bulgurun içine biber ve acı salçayı atacaksın yoğuracaksın acının ateşinden bulgur pişecek bize öyle öğle anlattınlar :D

1|0
    0|0
  • Köfteyi önce et doğrama tahtasının üstüne koy sonra otur derdini anlatmaya başla. İçli içli anlatırsan derdini içli köfte oluyor kendi kendine.

0|0
    0|0
  • İçli köfte deyince akla Mardin gelir. Bizim oralara bir uğra bence :)

1|0
    0|0
  • ben bilmiyom

0|0
    0|0
  • Kofteyi yapiyosun sonra geciosun karsisina guzel bu ah İstanbul parcasini husnu senlendirici bestesiyle guzel bir soyluyosun. Icleniyo boyle. Kofteler hazir :D

0|0
    0|0
  • Köfteye müslüm dinlet

0|0
    0|0
  • Ohooo sen o yasta yapsaydın zaten evıne damat kuyruğu olurdu

0|0
    0|0
  • Google bak.

0|0
    0|0
  • Hic anlamam ya 😂

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Dışı için;

1.5 su bardağı ince köftelik bulgur
    1 çay bardağı irmik
    1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
    1 tatlı kaşığı biber salçası
    1 su bardağından biraz az un
    1 çay kaşığı tuz
    1 su bardağı soğuk su
    İçi için;

2 yemek kaşığı sıvı yağ
    300 gr kıyma
    3 orta boy soğan
    Yarım tatlı kaşığı salça
    Yarım demek maydanoz
    1 küçük çay bardağı küçük parçalı ceviz
    Tuz
    Pul biber
    Karabiber (baharatlar ve tuz isteğe göre ayarlanabilir.)
    kızartmak içi :
    sıvı yağ
    Soğanlar ince ince doğranır. Tavaya sıvı yağ alınıp soğanlar eklenir ve pembeleşinceye kadar kavrulur. Kıyma eklenir suyunu çekinceye kadar kısık ateşte kavrulur. Salça eklenir 3 dk daha kavrulur. Biraz su eklenir tekrar (yumuşak kalması gerekiyor kuru olmamalı). Baharatlar, tuz, ceviz ve ince kıyılmış maydanoz eklenip ocağın altı kapatılır. Soğumaya bırakılır.

İnce bulgur 1 bardak soğuk su ile kısır yapar gibi ıslatılır. Suyu çekilince irmik salça baharatlar tuz eklenip 15 dk boyunca azar azar suyu eklenip iyice yoğurulur. Un eklenir 5 dk daha yoğurulur. Ele alınıp yuvarlandığında dağılmıyorsa tamamdır. Ele yapışabilir. Eller iyice yıkanır tekrar hamur ele alındığında yapışmaz. Cevizden biraz daha büyük parçalar alınıp baş parmak ile ara ara su alınarak içi ince bir şekilde açılır. İç koyulur ve yukarı doğru limon şeklinde uzatılır. Hepsine aynı işlem uygulanır.
    Aşamaları çekemedim çünkü ellerim hamurlu iken fotoğraf makinesini tutamadım.
    Biten içli köfteler kızgın 1 bardak sıvı yağda kızartılır. Bu ölçüden ortalama 18 adet çıkıyor. Yenilecek kısmı kızartılabilir, kalanı saklama kabı içerisinde derin dondurucuda saklanabilir.
    Afiyet olsun.

1|0
    0|0
  • İnternette daha detaylı öğrenebilirsin aslında 😂

0|0
    0|0
  • bende bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum ki 😱

0|0
    0|0
  • Anlatımında bizimki zor

0|0
    0|0
    • olsun anlat :)

• Köftesi için : bulgur bir tane küçük soğan yağsız kıyma tuz biber az birşey tavuk göğsü (tutsun diye yani ayrılmasın birbirinden diye ) bir çay bardağı sehriyeyi ılık suda islat bunuda koy (suyunu koyma yalnız ) bunu iyice yogur kıyma makinesi varsa onda uç kere çek
      İçi için : yağlı kıymayi hafif kavur içine soğan dogra ne kadarlik yapıyorsun birlikte güzelce kavur tuz biber az karabiber at. Kavrulduktan sonra soğut buz gibi olsun
      Köfteyi aç içini koy kapat
      Tencereye suyu koy kaynasin içine at hasla kulağına tut içinden fış fış ses gelir o zaman kevgirle al afiyetle ye 😊🍪🍪

• tamam :) teşekkürler

Yükleniyor...