Kapat

Sizinde canınız çekti mi 😋?

Merhabalar 💋

Sizin eniştenizde Adanalıysa, Adanaya özgü bu tatlıyı mutlaka yemişsinizdir veya ismini duymuşsunuzdur (canım eniştem) 😂😂😂

Sizinde canınız çekti mi 😋?Adana'ya özgü bir tür tatlıdır. Meşhur Bici Bici 😊 Halk arasında kısaca #Bici adıyla anılır. #Mersin ve #Hatay'da da tüketilir. Önceleri sadece #Seyyar satıcılarda bulunan bici bici
son yıllarda restoranlarda ve kafelerde de tatlı olarak sunulmaktadır.
Kullanılan Malzemeler: rendelenmiş buz, pişmiş nişasta, pudra şekeri, kırmızı gıda boyası ve şerbetten oluşur.

Muhallebinin Hazırlanışı ( Bici ) :
* 1 su bardağı buğday nişastası
* 6 bardak su

Buğday nişastasını bir kabın için koyun ve ve üzerine 6 su bardağı su ilave edin. Nişasta eriyinceye kadar karıştırın. Nişasta eridikten sonra ocağı kısık ateşte açın ve 1 su bardağı su daha ilave ederek malzemeyi karıştırmaya devam edin. Koyulaşan karışımı kare bir kaba alın. Oda sıcaklığında soğuduktan sonra buzdolabına alın ve 5-6 saat bekletin.

Gül Şerbetinin Hazırlanışı:
* 200 gr gül yaprağı
* 1 Lt su
* 1 su bardağı toz şeker
* 1 yemek kaşığı limon suyu

Ayıkladığınız ve yıkadığınız gül yapraklarını arım saat limon suyunda bekletin. Su ve şekeri tencereye koyun, şeker eriyinceye kadar kaynatın. Limon suyu ile birlikte gül yapraklarını tencereye ilave edin. 24 saat bekletin. Ardından gül yapraklarını süzün. ( Uğraşmak istemiyorsanız aktarlarda hazır bulabilirsiniz. )

Diğer Malzemeler:
* Pudra Şekeri
* Buz
* Kırmızı gıda boyası

HAZIRLAMA VE SUNUM
Bir kase içerisine küp küp doğranmış bici konur. Bicinin üzerine kar haline getirilen rendelenmiş buz ilave edilir. Buzun üzerine gül suyu dökülür. Son olarak da kırmızı gıda boyası eklenir. Buz, şerbet ve şeker nedeniyle akarak dipte şerbet kıvamına gelir.
Üzerine ise pudra sekeri konulur ve muz-çilek eklenir.

Eniştemin bir tavsiyesi: Yazın yolunuz Adana'ya düşerse Adnan Menderes Bulvarında Seyhan Nehri kenarında yiyin bici bicinizi 😂

Afiyet olsun 😋😊

1|3
8|17

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Ya iki defa Mersine gittim mayis ayi oldugu icin bulamadim yoktu bulundugum yerde 😒
    Hirs yaptim İstanbul'da buldum yedim onu da begenmedim cok karisik yedigim icin olsa gerek 🙈

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

Kızlar Ne Diyor 7

Yükleniyor...