Kapat

Hiç yediniz mi?

Hiç yediniz mi?
Yemeyenler olabilir ama çoğunluk yemiştir 😊
Gaziantebin Meşhur Balcan Kebabı 😋 Oruç başlamadan önce ağzınız sulansın, oruç zamanı yemek paylaşımı yok 😂

Balcan = patlıcan ( biz ' baldırcan ' deriz )

Malzemeler :

* 4 adet orta boy patlıcan
* 600 gram orta yağlı kıyma
* 3 yemek kaşığı zeytinyağı
* 1 çay kaşığı tuz
* 1 çay kaşığı karabiber

Servisi için :

* 2 adet orta boy domates
* 4 adet orta boy yeşil biber
* 4 adet lavaş

Püf Noktası :

Seçtiğiniz patlıcanlar cinsine göre acı olabileceği için pişirme işlemi öncesinde tuzlu suda bekletmeyi ihmal etmeyin. Mangalda ya da döküm tavada yüksek ateşte pişeceği için patlıcanların kabuklarını soymayın, bütün olarak bırakın.

Pişirme Önerisi :

Şişlere geçirdiğiniz patlıcan kebaplarını; ızgara ya da ızgara izli tavada pişirebileceğiniz gibi tencerede, hazırladığınız domates sosu ve sıcak su eşliğinde pişirebilirsiniz.

Nasıl Yapılır :

1- Bol suda yıkadığınız patlıcanların sap ve uç kısımlarını kesin. Her bir patlıcanı, kabuklarını soymadan üç-dört eşit parçaya bölün.
2- Acısının çıkması için dilimlediğiniz patlıcanları bol tuzlu suda bekletin.
3- Kebabın köftesi için; orta yağlı kıyma, zeytinyağı, tuz, karabiber ve pul biberi derin bir karıştırma kabına alın.
4- Tüm malzemeyi özleşene kadar elinizle yoğurup hazırladığınız köfte harcını buzdolabında dinlendirin.
5- Buzdolabında dinlenen köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar alıp elinizle yuvarlayarak şekil verin.
6- Duruladığınız patlıcan dilimlerinin üzerini kurulayın. Kebapları tavada pişirecekseniz tahta, ızgarada pişirecekseniz metal şişlere bir adet patlıcan dilimi, bir adet köfte yerleştirip çok fazla sıkıştırmadan dizin.
7- Hazırladığınız kebapları aralarda çevirip üzerine zeytinyağı sürerek ızgarada pişirin. Kabuklu domates dilimleri ve yeşil biberleri közleyin.
8- Köftesi kızaran, yağını salan ve patlıcanları közlenen kebapları lavaşlar üzerine alıp közlenmiş domatesler eşliğinde bekletmeden servis edin.

Ayranı unutmayın 😊

1|4
14|24

En İyi Erkek Görüşü

• Aç Olunca #Hayvanlaşan İnsanların Nefes Aldığı Bir Toplumda Yaşamak Ne Kadar Acı.

1|0
    0|0
    • Hayvanlasmak kısmı dogru malesef evet bu arada yine bir Serkan abi klasigi olmus eig adayi 😃

En İyi Kız Görüşü

Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 23

• Yemedim :/

2|1
    0|0
  • Türkiyenin her yerini gezdim gerek görev icabı gerek gelip giderken her yerin ağız tadını bilirim.. Mesela Şeyhmus Tatlıcıların Diyarbakırda meydanda bir tatlıcı dükkanı vardı bayramda baklava için uzun kuyruk oluşurdu..

1|0
    0|0
    • Sizinle aynı gorevi icraa eden bir abimin anne tarafindan akrabasiymis o da bahsetmisti bu kisiden. Ikinci duyusum guzeldir herhalde 😊

• Yok şimdi orası ki gece meyhaneden lokantadan çıkan hemen oraya giderdi tatlı yemeğe..

• Bilmiyorum artik diyarbakirin meshur tatlicisi diyordu 😊

• Balcan kebabı candır , gerçi bizim hangi yemeğimiz kötü ki :)

1|0
    0|0
  • Bacım oldumu şimdi bu? Nereden bulacağız şimdi bu mubaregi hakkını vererek yapanıda yiyeceğiz :D Can evimden vurdun beni :D

1|0
    0|0
  • Mangal yoksa balcan kebabı pide fırınlarındada pişirilebilir biz öyle yapıyoruz antepte :)

1|0
    0|0
  • Of karnimda acıkmıstı :) severim böyle yemekleri kebap candır :)

1|0
    0|0
  • Yemedim ama güzel görünüyor tarifi aldık elimizden geldiğince sayenizde yapmaya çalışırız artık ayranıda unutmayız :)

1|1
    0|0
  • Yemedim.

1|0
    0|0
  • Yedik, güzel oluyor birde yapanın usta olması şart :)

1|0
    0|0
  • dürümü yerken yağı elinden akmasın dikkat et :D

1|0
    0|0
  • Et şirinler yeniyorum :)

1|0
    0|0
  • Benim siparisler nerde kaldi 😡

1|0
    0|0
  • bir gün iftara davet et yap da yiyek tekiz şurda :)

1|0
    0|0
  • Yedim 🙄🙄🙄

1|0
    0|0
  • Patlıcan sevmem zaten sorun yok :D

1|0
    0|0
    • Abooo nası sevmen 😃

• Aboo 1 ay gecmis ya ahahaha Çorumluyum leblebi gondereyim sana 😂

• Yiyeceği içeceği boşver sen çorumlu bacım bana bir yara için özel kremin varsa yolla açıklama sorularımda var :D D D

• Burdan bakınca bir albenisi var :D bu tür şeyleri ramazanda paylaşmamaya dikkat et :D

1|0
    0|0
  • Hiç yemedim

1|0
    0|0
  • çok lezzetli gözüküyo

1|0
    0|0
  • Çok deli yiyesim geldi şimdi neden acaba canım çok çekti

1|0
    0|0
  • Anteplimisiniz

1|0
    0|0
  • bunu gaziantep de imam çağdaş da yicen on numara

1|0
    0|0
  • Yedim ☺

1|0
    0|0
  • Bu anteplilerde heryerin yemegini calip kendilerinmis gibi servis ediyorlar.
    Patlican kebabi bu antepe has birsey degildir. antepin baklavasi ve fistigi disinda herseyi calinti.

0|0
    0|0
    • Allah allah sen kesin malatyalisin ya da hatay herhalde 😃

• spor sevmiom ben. yemek daha iyi :D

Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 13

Yükleniyor...