#Leblebi Sever misiniz?

SerKan1923
#Leblebi Sever misiniz?

#Leblebi Nohutun Kavrulmasıyla Üretilen Bir Çeşit Kuru Yemiş Olup En Meşhur Türleri Beyaz ve Sarı Olanlarıdır.

Dünya Üzerinde İlk #ÇORUM Leblebisi Tescillenmiştir.

#Leblebi İlk Defa Şeyh Murat Gazi Tarafından 1370-1390 Yıllarında Bulunmuştur.

Nohutun Isıtılıp Bekletilmesini Keşfetmiştir. Evliya Çelebi, 17'nci Yüzyılda #Leblebinin İstanbul'da Yaygın Şekilde Tüketildiğini ve Bu İşle Uğraşan 100 Dükkan ve 400 Çalışanın Olduğunu Belirtmiştir.

Türkiye'de Yalnızca 3 Yerleşim Yerinde Üretilen #Leblebiler Tescillenmiştir.

Bunlar 2002 Yılında Çorum, 2003 Yılında Tavşanlı ve 2009 Yılında Serinhisar Leblebileridir.

Leblebi Üretiminde Kırmızı ve İri Nohutlar Kullanılır. #Çorum Bölgesinde Üretilen #Leblebiler Daha Çok Sarı #Leblebiye Dönüştürülürken, Ege Bölgesinde Yetiştirilen Nohutlar Daha Çok Beyaz #Leblebiye (Sakız Leblebisi) Dönüştürülür.

#Referans: Vikipedi

#SerKan1923

@AsenaKrgzz @kaderimdesin @KntszmLq @siray @Tugbu

@mehcab @Bakırköylüm @Hüzün_Kovan_Kuşu @нейтральны @kaptanpırays @KurabiYe @RdvnSbs @TheKerim54
Evet Severim.
Arada Sırada Denk Gelirse Yerim.
Hayır Sevmem.
Diğer (Belirtiniz)
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
#Leblebi Sever misiniz?