Kunefede kullanilan peynir nedir?

Yeni kesfettim, baklavayi gecior bence..

Kunefede kullanilan peynir nedir?
Nereye ait bir tatli bu?

2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Baklavayı geçemez bir defa..
    degişik peynirler kullananlar var keçi sütünden yapılma peynir koyun sütünden veya veya
    Hatay yöresine aittir:)

0|2
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Künefe hataya ait ama artık günümüzde şuraya ya da buraya ait yiyecek yok o eskidendi. Şimdi her türlü yiyeceği her yerde iyisini de kötüsünü de bulmak mümkün. Hataylı arkadaşım İstanbul'da bir künefecide yedikten sonra hatayda bile bukadar iyisini yemedim demişti.
    İçindeki peynirin özelliği tuzsuz oması.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 50

• Asıl kökeni Hatay'dır, en çok zaten Hatay ve Mersin'de ünlüdür; diğer bazı doğu illerinde de yapılır. İçindeki peynirden geliyor marifet; ne kaşar gibidir ne de beyaz beynir ya da lor. Hatay peyniri diyorlar, ya da farklı isimleri var. Ama şu kesin ki; eriyebilen ama kaşar gibi tamamen dağılmayan ve yağlı bir peynir, zira akışkan olmasa da eriyor.
    Künefeye bayılırım; tatlılar bir yere, künefe ayrı bir yeredir. Sıcacık olmalı, sunumunda bakır tas olmalı, özenli ve koyu bir şurubu olmalıdır bence. İyi yapılırsa tek başına dahi kafidir herşeye... Ama kıyaslamam tatlılarla, gerçekten muadili bence yok; benzersizdir.

0|0
    0|0
  • Künefenin yeri elbette bambaşka.. Hatayda közde yapiliyor o dahada başka :) bol bol yiyebiliriz

0|0
    0|0
  • Peynirini bilmiyorum ama hatayda askerlik yaparken günde 2 kez yerdik de doyamazdık.. :)

Bak hatırlattın şimdi.. Gidip marketten künefe alayım da kendime yapayım bugün.. :)

0|0
    0|0
  • Sünger Bob tatlısını -revani- hiçbir tatlı geçemez!
    Herkesin tatlısına kimse karışamaz! :D

Künefe, Hatay'la anılan bir lezzet.
    İçindeki peynirin dil peyniri olduğunu da, buradan öğrendim. :)

0|0
    0|0
  • Keçi sütünden yapılıyor, tuzsuz olmalı ve ısıya dayanıklı olmalı. Künefe peyniri olarak biliniyor, aslında mozarella'ya da benziyor tat olarak. Hatay da uzun çarşı da duble peynir az şerbetli yersen, mahkumu olursun künefenin😊

0|0
    0|0
  • Hatay tatlısı. Tuzsuz peynir kullanılıyor. Bayağı lezzetli bir şey.

0|0
    0|0
  • Ezine peyniri

0|0
    0|0
  • En sevdigim tatlı seninle ne gömerdik abla künefeleri :D

0|0
    0|0
  • yorumları okudumda kardeşim kmse bileemiş ben aşçı olarak söyleyim dil peyniri kullanırlar :-) dil dil dil

0|0
    0|0
  • Az şerbetli ve bol fıstıklı üzeride dondurmalı olursa 1 tepsi yiyebilirim.
    Ama
    Asla bir KuruBaklavanın yerini tutmaz 8)

0|0
    0|0
  • Künefenin peyniri en güzeli mersin çamlıyayla dadır..

0|1
    0|0
  • Kesin ismail abinin dedeleri bulmustur :D

0|0
    0|0
  • Kaşar peyniriydi sanırsam daha iyi sünsün diye

0|0
    0|0
  • Aslen hatay ama antepliler yapıyor. Kadayıfçı arkadaşım var oradan biliyorum bende :D Beleş künefe keyf :D

0|0
    0|0
  • krem peyniri?

0|0
    0|0
  • Künefe peyniri keçi sütünden yapılıyor genelde, ama bu künefe değil burma kadayıfı fıstıklamışlar.

0|0
    0|0
  • antep pendiri

0|0
    0|0
  • Ahaha helal qnq

0|0
    0|0
  • Çiftlik hayatına geçersen kendin imal edebilirsin :) keçi sütünden yapılır ve tuz katılmaz. O yüzden kaymaksı bir lezzeti vardır :)

0|0
    0|0
  • nereye ait bilmemde hep tatlı canım çekse künefe yerim geç kalmışsınn

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    30

Kızlar Ne Diyor 24

• Hatay

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum ama bayılırım 😂

0|0
    0|0
  • hatay diye biliyorum sanırım yanılmıyorum

0|0
    0|0
  • Kunefeyi cok severim onun peyniri ayri bisey yani her peynirle yapilmiyor. ama lezzetli cidden birakamazsin alisinca 😊

0|0
    0|0
  • Antep baklavasının yanında tüm tatlılar 2. planda kalır.
    hatayın künefesi meshurdur.

0|0
    0|0
  • Hatay yöresine ait bir tatlı.
    Peynirin adı da : dil peyniri...

0|0
    0|0
    • helal olsun bir sen yazmışsın dil peynirini kardeşim mesleğim aşçlık şöle bir bbaktım da yorumlara herkes sallamasyon

• geç olmuş ama güç olmamış afiyet olsun, ben de tam bilmiyorum özel bir peynir sanırım

0|0
    0|0
  • Yemem ben
    Bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Hataya özel bir tatlı hele birde hatayda ye sen stune kaymak ya da dondurma mersinde de cok bulunur

0|0
    0|0
  • Erzincan'da yedim ve tatlıdan soğudum. Tulumba peyniri Zaten oranın peyniride değişik tuzsuz tatsız bişi bir arkadaşımda labne kullanmıştı.

0|0
    0|0
  • Hatay'a ait

0|0
    0|0
  • Harçtaya ait bir tatlı.. Peyniri de özel tuzsuz peynirdir.. En sevdiğim tatlılardan birisi..😋

0|0
    0|0
  • Peynircilere künefe peyniri diyince veriyorlar. Tuzsuz dil peyniri işte :)

0|1
    0|0
  • Hatay'ın. Pekte güzel değil bence

0|0
    0|0
  • Kaşar tipi bisey sanirim

0|0
    0|0
  • Bilmiyom ama duzsuz bir beenir

0|0
    0|0
  • sanırım dil peynırı kullanıyorlar ama emın degılım