KizlarSoruyor Yardım

KizlarSoruyor hakkında Sık Sorulan Sorular aşağıda ilgili kategorilerinde cevaplanmaktadır. Daha fazla yardıma ihtiyaç duyuyorsan iletişim sayfasından bize ulaşabilirsin.

 • Nasıl giriş yaparım? Facebook/Google ile bağlanmak ne demek?

  Giriş yapmak için Facebook, Google+ ya da Email adresini kullanabilirsin.

  Her defasında şifre ve Email adresi yazmak istemiyorsan, Facebook ya da Google+ hesapların ile tek tıkla KizlarSoruyor'a bağlanabilirsin.

  Bağlantı yaptığın sosyal medya hesapları hiç bir kişi ve kurum ile paylaşılmaz ve senin adına Facebook veya Google+'da paylaşım yapılmaz.

  Sosyal medya hesapları ile giriş yapan üyeler her bir sosyal medya hesabı için Xper puanlar da kazanırlar.
 • Onay mesajı gelmedi!

  Paylaşım yapabilmek için hesabını onaylaman gerekmektedir. Hesap onayı için email mesajı üye olurken kullandığın Email adresine gönderilmiştir. Onay mesajını tekrar göndertmek için sayfanın sağ üst tarafında üye ismin yazılı menüdeki "Onay Emaili Gönder" linkini kullanabilirsin. Onay emailinin hesabına ulaşması 5 dakika içinde gerçekleşecektir.

  Onay mesajı yine de email adresine ulaşmadıysa, bunun birkaç değişik sebebi olabilir:

  Üye hesabı açarken Email adresini yanlış girmiş olabilirsin. Profilinde kayıtlı Email adresinin doğru olup olmadığını kontrol et lütfen. Profilinde kayıtlı Email adresini görmek için Profil sayfandaki 'Hesap Ayarlarım' sekmesine tıklayabilirsin.

  Bu sayfada yazılı Email adresinde hata varsa aynı sayfadaki hesap kapama bölümünü kullanarak hesabını iptal ettikten sonra doğru Email adresinle yeni bir hesap açmanı öneririz.

  Eğer profil sayfandaki Email adresi doğruysa ve onay mesajını yine de almadıysan Email hesabının SPAM (istenmeyen/gereksiz mesajlar) klasörünü kontrol et lütfen. Kimi zaman Email mesajları bu klasöre düşebilirler.

  Sorun devam ederse lütfen bize mesaj yaz ya da İletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ilet.
 • Nasıl SORU sorabilirim? Gelen cevapları nasıl görürüm?

  Soru sormak için sayfaların en üstünde yer alan "Paylaş" sekmesinden "Soru Sor" seçeneğine tıklaman yeterli. Karşına gelecek "Sorularını Yönet" sayfası ile varsa Açık Sorularını kontrol edebilir, kapatabilir ya da yeni bir tane sorabilirsin. Sonraki sayfada soru başlığı ve soru detaylarını yazıp, konu etiketi seçtikten sonra "Soruyu gör ve sor" seçeneğini tıklayacaksın. Karşına gelen sayfada sorunu gözden geçirip, dilersen düzeltmeler yaptıktan sonra "Soruyu gönder" linkine tıkladığında sorun siteye eklenecek!

  Soruna gelen yeni görüşler hesap menünde yeni bildirimler olarak gözükecek. Soru sayfana gittiğinde yeni görüşler tüm görüşlerin en üstünde "Yeni Gelişmeler" altında gözükür, yanlarında 'Yeni' etiketi bulunur.

  Sorduğun soruları profil sayfanda Sorular bölümünden de takip edebilirsin.

  Taslak kaydettiğin Sorulara, profilinin Sorular sekmesinden (Taslak başlığı ile yer alır) ya da kolayca "Soru Sor" linkinden erişebilirsin.

 • Anket sorusu nasıl sorabilirim?

  Anket sorusu sormak için sayfaların en üstünde yer alan "Paylaş" sekmesinden "Anket Oluştur" seçeneğine tıklaman yeterli. Gelen sayfada soru başlığını ve soru detaylarını girdikten sonra "Anket" kısmı altında "Ekle" seçeneği ile anketine daha çok şık ekleyebilirsin.
 • Sorularını Yönet sayfası nedir?

  Sayfanın en üstünde "Paylaş" menüsü altında yer alan Soru Sor veya Anket Oluştur seçeneklerine tıkladığında karşına "Sorularını Yönet" sayfası gelir.

  Bu sayfada varsa Açık Sorularını görebilir, Açık Soruların sağ üst tarafında yer alan üç nokta simgesinden "Kapat" diyerek bu soruları kapatabilir ve yeni bir tane sormak için "Soru sor ya da anket oluştur" seçeneğine tıklayabilirsin.

  Hiç yeni soru sorma hakkın yoksa Sorularını Yönet sayfasında sadece Açık Sorularını görürsün ve onları kapatmadan yeni bir tane soramazsın.

  Xper seviyene göre bir seferde kaç Açık Soru hakkın olduğunu öğrenmek için tıkla: Hangi Xper seviyesinde neler yapılabilir?
 • Kapalı Soru ne demek? Açık Sorularımı nasıl kapatırım?

  Kapalı soru ne demek?

  - Soru paylaşımına En İyi Görüş seçtiğinde dilersen aynı zamanda sorunu kapatabilirsin. Ya da bu işlemi daha sonra sorunun yanında yer alan üç nokta simgesine tıklayıp "Kapat" diyerek gerçekleştirebilirsin.
  - Soru ile bağını kopardığında veya,
  - Soru paylaşımında 72 saat hiç yeni aktiviten (görüş, görüş yorumu, anket oyu) olmadığında sorun otomatik olarak yeni görüşlere kapatılır.

  Yeni Soru sormak için Açık Sorularımı nasıl kapatabilirim?

  Sayfanın en üstünde "Paylaş" menüsü altında yer alan seçeneklerden "Soru Sor" dediğinde karşına Sorularını Yönet sayfası gelir. Bu sayfada varsa bütün Açık Sorularını görüntüleyebilirsin. Soru paylaşımının üzerinden 24 saat geçmişse, sorunun sağ üst tarafında yer alan üç nokta simgesine tıklayarak "Kapat" diyebilirsin.

 • "Bence" Nedir? 'Süper Bence' nedir? 'Çok Süper Bence' nedir?

  "Bence" diyerek her konudaki bilgi ve tecrübelerini ifade ederek diğer üyelerin görüşlerine sunabilirsin.

  Yayınlanan Benceler, yönetim tarafından incelenip, değerlendirilmekte ve beğenilenler seçilmektedir. Bence paylaşımı 'Süper' seçilen üyeler 50 Xper puan kazanırlar. Bence paylaşımı ana sayfada yayınlanmak üzere 'Çok Süper Bence' seçilenler ise 150 Xper puan daha kazanırlar

  Üyelerin yayınladığı Bence'ler hem üyenin profil sayfasında listelenir hem de söz konusu üyeyi takip eden üyelerin Canlı Yayın akışına girer. Yönetim tarafından Süper Bence seçilen bir paylaşım otomatik olarak popüler Benceler arasında yer alır. Ancak, Süper Bence seçilmemiş bile olsa üyelerin ilgi gösterdiği bir Bence Popüler Benceler arasına yerleşebilir, ve daha çok üyeye ulaşır.

  Bence paylaşımları hakkında daha fazla bilgi için KizlarSoruyor'un Bencesi "Bence" paylaşmaya hazır mısın? "Bence" özelliği hakkında merak ettiğin her şey burada! yı gözden geçirebilirsin!
 • Nasıl "Bence" paylaşabilirim?

  Sayfaların tepesindeki “Paylaş” linkine tıkladıktan sonra, "Bence Paylaş" adımını seçerek de Bence paylaşım sayfasına girebilirsin.

  Benceler görsel olarak zengin içeriğe izin vermektedir. Bencende resim ve video kullanabilir, Twitter ve Instagram içeriği ekleyebilirsin. Benceni zenginleştirmek için detaylar kutusunun üzerindeki araçları kullanabilirsin. Benceni dilersen gizli kullanıcı olarak da paylaşabilirsin.

  Cinsellik konu etiketi ile Bence paylaşmak için en az Xper Level 4, Bence'nde link verebilmek için Xper Level 2 olman gerekiyor.

  Bence paylaşırken, paylaşımına en az bir görsel eklemen gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

  Günlük Bence paylaşma hakkın dolduysa bile "Taslak" olarak kaydedebilirsin. Taslak kaydettiğin Bencelere profiliinin Benceler sekmesinden (Taslak başlığı ile yer alır) ya da kolayca "Bence Paylaş" linklerinden erişebilirsin.

  Bence paylaşımları hakkında daha fazla bilgi için KizlarSoruyor'un Süper Bencesi "Bence" paylaşmaya hazır mısın? "Bence" özelliği hakkında merak ettiğin her şey burada! yı gözden geçirebilirsin!
 • Nasıl Görüş paylaşabilirim? Görüşlere yorum nasıl yazarım?

  Bir Sorunun ya da Bence'nin hemen altındaki 'Senin görüşün var mı?' kutusuna görüşünü yazdıktan sonra "Gönder" butonuna basman yeterli!

  Görüş paylaştıktan sonra görüşüne, görüş yorumları gelebilir. Görüşüne gelen görüş yorumları yeni bildirimler olarak hesabında gözükecek.

  Görüşlere yorum yazmak için görüşün sağ alt tarafındaki 'Yorumla' ikonuna tıklaman gerek.

  Görüş paylaşabilmek için KizlarSoruyor'a giriş yapmış olman gerekmektedir.
 • Özel görüş paylaşmak ne demek? Sadece özel görüşlere izin verilen soruları nasıl sorarım?

  Özel görüş paylaşmak ne demek?

  - Görüş paylaşımı yaparken Gizli Kullanıcı olacağın kutucuğunun hemen yanında "Özel" kutucuğu yer alır. Tıklaman ve görüşünü paylaşman yeterli olacak!

  - Özel görüş olarak paylaştığın görüşleri ve sonrasında o paylaşımda yapacağın görüş yorumlarını sadece soruyu soran üye görebilir, soran üye haricinde kimse seninle etkileşime giremez.

  - Özel görüşlerin profilinde, Canlı Yayın akışında ya da EİG seçildiğinde de diğer üyelere gösterilmez.

  - Özel görüşlerinin yanında kilit simgesi yer alır.

  Sadece özel görüşlere izin verilen soruları nasıl sorarım?

  - Soru paylaş ekranında "Özel görüşler" diye bir seçenek yer alır. Bu seçeneği "Hepsi" olarak işaretleyerek sorduğun sorulara gelecek tüm görüşleri ve görüş yorumlarını sadece sen göreceksin!

  - Sadece özel görüşlere izin verilen bir soruya görüş paylaştığında, sadece kendi görüşünü ve o paylaşımda yapacağın görüş yorumlarını görmen mümkün. Diğer üyelerin görüşlerini göremeyeceksin.

  - Sadece özel görüşlere izin verilen soruların yanında kilit simgesi yer almaktadır.

  Not: Özel görüşler, soruyu soran ve görüşü paylaşan üye hariç hiçbir üye ve moderatör (m, s, u) tarafından görülemez. Soru sahibi kurallara uygun olmayan özel görüşleri "Bunu görmek istemiyorum" diyerek gizleyebilir.

  Daha fazla bilgi için Bence'mizi gözden geçirebilirsin: Özel Görüşler Hakkında Her Şey!
 • "Sevdim" özelliği nedir?

  Beğendiğin ya da seni ifade ettiğini düşündüğün Soru/Bence ve görüşleri, paylaşımların altında yer alan "Sevdim" simgesine tıklayarak taçlandırabilirsin.

  Sevdiğin paylaşımlardaki simge, cinsiyetine bağlı olarak pembe ya da mavi görünmeye başlar. Hemen yanında yer alan kutucuklar, o paylaşımın kız ve erkekler tarafından kaç kez sevildiğini gösterir.

  Soru/Bence paylaşımların diğer üyeler tarafından sevildiğinde sana bildirim gelecektir. Dilersen profilinin Ayarlar sekmesinde yer alan "Bildirimler" seçeneği ile bu bildirimleri almayı durdurabilirsin.

  Paylaşımların diğer üyeler tarafından sevildikçe Xper puan kazanabilirsin!

 • Bildirim alma/al seçeneği nedir?

  Görüş ya da görüş yorumu yaptığın Soru/Bence'lerde ve kendi Soru/Bence paylaşımlarında, o paylaşım için bildirim almaya devam etmek istemiyorsan bildirimleri durdurman mümkün!

  Paylaşım sayfasına giderek, Soru/Bence'lerin sağ üst tarafında yer alan üç nokta simgesi ile "Bildirim alma" seçeneğini işaretlemen yeterli olacak.
 • Konu etiketleri ne işe yarar, nasıl kullanılır?

  Soru sorarken, Benceni paylaşırken paylaşımının ilgili olduğu konuyu "Konu Etiketi" bölümünden seçmen gerekiyor.

  Doğru konu etiketi daha çok görüş demek. Birçok üyenin ilgilendikleri konuları takip ettiğini, doğru konu etiketiyle yapılan paylaşıma daha çok görüş geldiğini istatistiklere bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz.

  İlgilendiğin konu etiketlerini takip listene alarak bu konulardaki soruları daha yakından takip edebilirsin. Takip ettiğin konulardaki son paylaşımları CANLI YAYIN sayfandaki filtreleri kullanarak kolayca listeleyebilirsin.

  Tüm Konuların Listesini görmek için sayfaların tepesindeki 'Konular' linkine tıklayabilirsin.
 • Günün Sorusu nedir? Nasıl Günün Sorusu yapılır?

  Günün Sorusu paylaşımları 24 saat boyunca soru listelerinde ve CANLI YAYIN sayfasında ön sıralarda sabit olarak tutulur. Bu sayede daha fazla göz önünde bulunup, daha fazla cevap alırlar.

  Günün Sorusu yapmak için 2000 Xper puan harcaman gerekmektedir. Harcanan Xper puanları toplam Xper puanını ve Xper seviyeni etkilemez. Sadece 'harcanabilir' Xper puanın düşer.

  Sorunu Günün Sorusu yapmak için İletişim sayfasındaki formu doldurup bize göndermen gerekmektedir.

  Formu doldururken Konu olarak 'Günün Sorusu, Hediye Çeki Talebi' seçtikten sonra Günün Sorusu yapmak istediğin sorunun link adresini kutuya yapıştırıp Gönder'e tıklman yeterli.

  Günün Sorusu için gelen istekler geldikleri zamana bağlı olarak sıraya girerler. İlk gelen soru ilk sergilenir. Sorunu Günün Sorusu olarak sergilemek vakit alabilir, yalnız seni unutmadık, biraz sıra var, o kadar.

  Nasılım? ve Cinsellik konu etiketlerindeki sorular Günün Sorusu yapılamaz.

  Çok Süper Soru olan paylaşımlar Günün Sorusu alanında yayınlanabilirler.

 • Xper puanı ne demek? Xper seviyesi ne demek?

  Paylaşım yaptıkça Xper puanlar kazanacaksın. Xper puanlar kazandıkça yeni Xper seviyelerine ulaşacaksın. Xper puanlarınla çeşitli hediyeler kazanabilir, yeni Xper seviyelerinde sitenin yeni özelliklerini keşfedebilirsin.

  Xper puanları hakkında detaylı bilgi için yukarıdaki Xper sekmesine göz atabilirsin.
 • EİG nedir? EİG% nedir? En İyi Görüş seçersem/seçmezsem ne olur?

  - Soru soran, kızlardan ve erkeklerden en faydalı bulduğu birer görüşü 'En İyi Görüş' (EİG) seçebilir.
  - Soruya EİG seçebilmek için sorunun üzerinden 24 saat geçmiş olması gerekmektedir.
  - Seçilen EİG değiştirilemez.
  - Görüşü EİG seçilen üye 7 Xper puan daha kazanır ve görüşü tüm görüşlerin tepesinde yer alır.
  - Soran üye sorusuna EİG seçerse her bir görüş için 1 Xper puan, her iki cinsiyet için EİG seçerse toplamda 2 Xper puan kazanır. - EİG seçimi yapmayan soru sahibi üyelere soru tarihinden 7 gün sonra EİG seçimini hatırlatan bir mesaj gönderilir. - 30 gün içinde EİG seçilmeyen sorular için sistem algoritması EİG seçer. EİG sistem tarafından seçildiyse, soruyu soran üye EİG seçiminden kaynaklanan ödül Xper puanları kazanamaz. Kısacası, soruyu sorduğun tarihten itibaren 30 Gün geçmeden EİG seçerek ödül Xper puanlar kazanabilirsin :)

  Profil sayfalarındaki Sorular ya da Görüşler sekmelerinde EİG seçimleri yıldızlarla gösterilir. Pembe yıldız, soru için kızlardan EİG seçildiğini, mavi yıldız erkeklerden, mavi ve pembe kombinasyonundan oluşan yıldız ise her iki cinsiyet için de EİG seçildiğini gösterir. Sarı renkli yıldız ise o görüşün EİG seçildiğini gösterir.  Her üyenin 'En İyi Görüş Oranı' (EİG%) hesaplanmakta ve profilinde gösterilmektedir. EİG% şöyle hesaplanmaktadır:
  Üyenin EİG seçilen görüş sayısı, üyenin görüş paylaştığı ve En İyi Görüşü seçilen tüm soruların sayısına bölünmektedir. Örneğin, üyenin 20 En İyi Görüşü varsa ve görüş paylaştığı sorulardan 200 tanesi için En İyi Görüş seçildiyse, üyenin EİG oranı (20/200) %10 olur. (Her görüş paylaşılan soru için soru sahibi tarafından En İyi Görüş seçimi henüz yapılmamış olabilir ve değerlendirmeye henüz katılmamış olabilir.)

  Eğer görüş yazdığın soruda, sen görüş yazmadan önce senin cinsiyetinde bir görüş zaten EİG seçildiyse, bu soru EİG hesaplamanda dikkate alınmaz.  Soruların içinde gezinirken, görüş paylaşan her üyenin EİG yüzdelik oranının üye isminin hemen yanında yer aldığını göreceksin. Farklı kutucuklar senin de dikkatini çekmiş olabilir.

  Eğer bir üyenin EİG yüzdelik oranı %10'dan azsa, oran düz, gri bir yazı olarak yer alır.
  Üyenin EİG yüzdelik oranı %10 - %19 arasında ise, yıldızlı gri kutucuk içinde
  Üyenin EİG yüzdelik oranı %20 ve üzerindeyse, cinsiyetine göre mavi ya da pembe kutucuk içinde yine yıldızlı yer alır.

  EİG% en yüksek üyelerin görüşleri, soruya gelen görüşler içinde en tepede yer alır. (Master unvanından hemen sonra)

  Her hafta sistem tarafından yapılan hesaplama sonucunda, kızlardan ve erkeklerden en çok EİG seçilen 2 üye, topluluğumuza yaptıkları yardıma teşekkür amacıyla 100 Xper puanla ödüllendirilir. Bu üyelerimizin kimler olduğu Site Haberleri alanından, tüm site ile her hafta paylaşılır.

  Son 6 ay içinde herhangi bir paylaşım yapmamış olan üyeler, EİG zirve listelerinde (Tüm Zamanlar dahil olmak üzere) yer alamazlar.
 • Canlı Yayın nedir? Canlı Yayın filtreleri nasıl kullanılır?

  CANLI YAYIN sayfasında paylaşım akışını gerçek zamanlı izleyebilirsin.

  Canlı Yayın filtrelerini kullanarak sadece takip ettiğin üyelere ve takip ettiğin konulara ait paylaşımların akışına göz atabilir, bu filtreleri kaydederek bundan sonraki tüm ziyaretlerinde aynı akışta devam edebilirsin. Eğer hiç filtreleme yapmazsan CANLI YAYIN sitedeki genel akışı gösterir. Ayrıntılı bilgi: Canlı Yayın sayfasında hangi filtrelerle hangi paylaşımlar gözükür?

  CANLI YAYIN filtrelerini kullanmak çok kolay!
  CANLI YAYIN'da sadece takip ettiğin üyelerin paylaşımlarını görmek için, CANLI YAYIN filtrelerinin sağında bulunan takip edilen üye sembolüne tıklaman yeterli. Sadece takip ettiğin konulara ilişkin paylaşımları görmek içinse Konu sembolüne tıklayabilirsin. Sistemin bu seçimini hatırlaması içinse "Hatırla" linkine basman yeterli olacak.

 • Vitrindekiler Nedir?

  KizlarSoruyor'a giriş yaptığında seni karşılayan sayfamız "Vitrindekiler"!

  Bu alanda 'Günün Sorularını', 'Çok Süper Benceleri' görebilir, kendi paylaşımlarına geçmeden önce KS'nin nabzını tutabilirsin.

  Vitrindeki sorular Site içinde paylaşım yaparken dilediğin an Vitrindekiler sayfasına geçiş yapabilirsin. Bunun için ana sayfanın en üstünde yer alan menü bandındaki Yayın linki içindeki "Vitrindekiler" sekmesine tıklaman yeterli.

 • Çok Süper Soru nedir?

  İmla kurallarına özen gösterilmiş ve iyi ifade edilmiş, orijinal içerikli, site üyelerinin dikkatini çekebilecek nitelikte ya da gündem özelliği taşıyan sorular yönetici editörler tarafından Çok Süper Soru seçilebilir. Bu Çok Süper Sorular vitrinde yayınlanır, Günün Sorusu kutularında listelenebilir. Sorusu 'Çok Süper Soru' seçilen üye 4 Xper puan daha kazanır.

 • "Takip Etmek/Edilmek" ne demek?

  İlgilendiğin konuları, paylaşımlarını beğendiğin üyeleri takip edebilir, bu kriterlerdeki tüm paylaşımları CANLI YAYIN sayfandan kolayca izleyebilirsin.

  Takip ettiğin üyelere ve konulara göre paylaşımları listeleyebilmek için CANLI YAYIN sayfasındaki filtreleri kullanabilir, sadece Takibinde olan içeriğe kolayca ulaşabilirsin. Canlı Yayın filtreleri nasıl kullanılır?

  Seni takip edenler ise paylaşımlarını beğenen ve yeni paylaşımlarından da haber almak isteyen üyelerdir. Eğer bir üyenin seni takip etmesini istemezsen üyeyi engelleyebilirsin. Profilin gizliyse, bir üye seni takip edebilmek için istek gönderebilir. Takibin gerçekleşmesi, bu talebi kabul etmene bağlı olacak.

  Profilindeki Takip sekmende takip ettiğin üyeler, seni takip eden üyeler, takip ettiğin konu etiketleri listelenmektedir. Diğer üyelerin profillerinde, sağ üst köşede kişi sembolü içindeki tik de, o üyeyi takip ettiğin anlamına gelir.

  Mesajlaşma ayarlarını da takip ettiğin üyelerle sınırlandırabilirsin. Dilersen sadece Takip ettiğin üyelerin sana mesaj gönderebilir. Bunun için Profil/Ayarlar sayfandaki Gizlilik Bilgileri bölümündeki seçenekleri kullanman yeterli.

 • Nasıl Takip edebilirim?

  Takip etmek istediğin bir üyeyse, üye isminin üzerine imlecini getirdiğinde çıkan pencereden ya da üyenin profil sayfasına gidip "Takip Et" seçeneğini kullanarak üyeyi takip edebilirsin.

  Takip etmek istediğin kullanıcının profili gizli ise, üyeye takip isteğin bildirim olarak gönderilir. Takip isteği gönderdiğin üye, takip talebini kabul ederse, üye takibi başlayacaktır. Üye takip talebine yanıt verinceye kadar, üyenin profilindeki "Takip Et" alanı "Beklemede" olarak görürsün.

  Konu takip etmek için konu sayfalarındaki Takip Et butonunu kullanabilirsin.

  İstediğin zaman bir üyeyi ya da konuyu takip etmekten vazgeçebilirsin. Bunun için "Takip Etme" seçeneğine tıklaman yeterli.

 • Beni takip eden kullanıcıyı takip listemden nasıl çıkarırım?

  Seni takip etmesini istemediğin üyenin profil sayfasından Engelle linkini tıklaman yeterli.

  Engellediğin üyeler paylaşımlarını takip edemezler, sorduğun sorulara ya da Bencelere görüş paylaşamazlar, paylaştığın görüşlere görüş yorumu yazamazlar, sana mesaj gönderemezler.

 • Görmek istemediğim Konuları nasıl engellerim?

  Eğer herhangi bir konuyu CANLI YAYIN'da ya da diğer soru listelerinde görmek istemiyorsan, Konular sayfasından o konuyu engelleyebilirsin.

  Listelerde görmek istemediğin konunun hemen yanındaki "Engelle" linkine tıklaman yeterli.
 • Gizlilik ayarlarımı nasıl seçebilirim?

  Hesabının 'Ayarlar' bölümünde 'Gizlilik Ayarları' bölümünü göreceksin. Bu bölümde 3 seçenek var:

  - Profili Gizle kutusunu işaretleyip Kaydet butonuna basarsan Gizli Profil sahibi olursun. Gizli profilini sadece Takip ettiğin üyeler görebilir. Gizli profilleri takip etmek için takip isteği gönderilir.

  - Sadece takip ettiğim üyeler bana mesaj gönderebilir kutusunu işaretleyip kaydedersen takip ettiğin üyeler dışındaki üyeler sana mesaj gönderemezler.

  - Engellediğim üyelerin paylaşımları Canlı Yayınımda gözükmesin kutusunu işaretleyip kaydettiğinde engellediğin üyelerin paylaşımları ile karşılaşmaktan kurtulursun.
 • Gizli Profil ne demek?

  - Profilini "Gizli Profil" yaparsan sadece takip ettiğin üyeler profilindeki bilgilerini görebilir.
  - Gizli profilleri takip etmek için takip isteği gönderilir. Takip isteği alan üyenin profilinde takip istekleri bildirim olarak gözükür. Profil sahibi bu istekleri kabul eder ya da etmez.
  - Profilinin "Ayarlar" sekmesinden "Gizlilik Ayarları" seçeneğine ulaşıp, "Profilimi Gizle" linkini tıklayarak hesabını gizli kullanıcıya çevirebilirsin.

  Profilini gizlemek için profil sayfanın 'Ayarlar' bölümünü kullanabilirsin.
 • Paylaşım yapma kuralları nelerdir?

  Üyelerce sağlanan her türden içerik kurallar gereği ve site içeriğinin kalitesini koruyabilmek amacıyla düzenlenebilir ya da kaldırılabilir. Paylaşım kaldırıldığında üyeye bilgilendirme mesajı gönderilir.

  Paylaşım kaldırma nedenleri şunlardır:

  - Alakasız Paylaşım: Anlaşılacak kadar detay içermeyen ve/veya konu dışında kalan alakasız paylaşımlar kaldırılır.

  - Kaba Paylaşım: Herhangi bir üye, kişi ya da zümreyi hedef alan aşağılayıcı, hakaret ve/veya küfür içeren paylaşımlar kaldırılır.

  - Provokatif Paylaşım Kışkırtma, provoke etme amaçlı paylaşımlar ile herhangi bir din, ırk, dil hakkında aşağılama içeren paylaşımlar bu başlık altında kaldırılır.

  - Sakıncalı Paylaşım: Yasalara aykırı paylaşımlar tesbit edildiğinde kaldırılır.

  - Cinsellik Seviyesi Yetersiz: Cinsellik konularında paylaşım yapabilmek için Xper 4 ve üzeri seviyede olmak gerekmektedir.

  - İmla Hatası/Gereksiz Büyük Harf Kullanımı: Tüm paylaşım BÜYÜK HARF kullanılarak yapılmışsa ya da imla/yazım hataları paylaşımı anlaşılmaz kılıyor ise, bu paylaşımlar kaldırılır.

  - SPAM Paylaşım: Reklam amaçlı ya da üyeleri aldatmak (troll) amaçlı paylaşımlarla, başka sitelerden birebir kopya-yapıştır şeklinde yapılan paylaşımlar, iletişim bilgileri ya da kişisel bilgiler veren paylaşımlar kaldırılır.

  - Soru Biçiminde Olmayan Paylaşım: Sitenin soru/görüş formatına uygun olmayan paylaşımlar kaldırılır. Soru biçiminde olmayan paylaşımlar Bence olarak yayınlanabilir.

  - Aşırı Cinsel İçerikli Paylaşım: Yasalara aykırı ya da diğer üyeleri rahatsız edecek aşırılıktaki cinsel içerik kaldırılır.

  - Üyeleri Hedef Alan Paylaşım: Herhangi bir üyeyi konu edinen paylaşımlar kaldırılır.

  - Yetersiz Başlık: Konu hakkında yeterli detayı içermeyen ya da çok fazla imla hatası içeren, sadece boşluk ya da noktalama işaretinden oluşan başlığa sahip paylaşımlar kaldırılmaktadır.

  - İletişim Amaçlı Paylaşım: Tanışma, takip etme, takip ettirme, özel mesajla iletişim amaçlı paylaşımlar kaldırılır.

  - Yanlış Kategori Cinsellik konularından biri etiketlenerek sorulması gerekirken farklı bir konu altında ya da konu etiketi eklenmeden yapılan soru paylaşımları kaldırılır.

  - Anket Seçenekleri Anket sorularında anket seçeneklerinin soruyla alakasız olması halinde paylaşım kaldırılır.

  - Tekrarlanmış: Aynı kullanıcı tarafından birden fazla defa siteye eklenen paylaşımlar kaldırılır.

  - Daha önce sorulmuş: Aynı konu hakkında çok benzer sorular birleştirilebilir ya da tamamen kaldırılabilir.

  - 3. kişilere ait fotoğrafların izinsiz kullanımı: 3. kişilere ait görsellerin izinsiz kullanıldığı ya da bu görsellere link verildiği tesbit edilirse paylaşım kaldırılır.

  - 18 Yaş Altı: KizlarSoruyor'a üye olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. 18 yaş altı olduğu tespit edilen üyelerin paylaşımları kaldırılır ve hesapları iptal edilir.

 • Moderatörler ve Yöneticiler kimlerdir?

  Üye isimlerinin yanında aşağıdaki ikonlar bulunan üyeler moderatör ya da yöneticidirler:

  Moderatör

  Süper Moderatör

  Über Moderatör

  Yönetici

  Moderatörler ve moderasyon hakkında daha fazla bilgi için KS Yardım - Moderasyon başlığı altındaki soru ve cevaplara göz atabilirsin.
 • Şikayetlerimi nasıl bildirebilirim?

  Paylaşımların sağ üst tarafında üç nokta simgesi göreceksin. Üç nokta simgesine tıklayarak kurallara aykırı olduğunu düşündüğün paylaşımları şikayet edebilirsin. Şikayetini bildirirken şikayet sebebini de menüden belirleyebilirsin.
 • Editör kimdir? Editörler nasıl seçilir?

  Editörler; yazdıkları Benceler ile genel kitleye hitap edebilen, orijinal konularda imla kurallarına olduğu kadar, metin - görsel uyumuna da özen göstererek çok okunan Benceler yazabilen üyeler arasından seçilirler.

  Editör seçilen üyelerin yazdıkları Benceler, otomatik olarak Süper Bence seçilir. Editör Bencelerinin Çok Süper Bence seçilebilmesi için yönetim moderasyonundan geçmesi gerekmektedir. Moderasyon sırasında, editörün kurallara aykırı bir Bence yazdığının saptanması halinde Bence paylaşımı kaldırılır, ya da 'Süper Bence' sınıfı geri alınabilir.

  Editörlerin Bence moderasyonu yapma ya da Bence, Görüş, Görüş Yorumu gizleme yetkisi bulunmamaktadır.

  Editörler hakkında detaylı bilgi için aşağıda linki verilen Benceleri inceleyebilirsiniz:

  Editörlük Nedir?

  Editörlerin Gizemlerini Çözmeye Ne Dersiniz?

  KizlarSoruyor Bence Editörü Olmak

  Her hafta tüm Editörlerin Benceleri tekrar gözden geçirilir ve "Haftanın Editörü" seçilen üyeye 500 Xper hediye edilir.

 • Uzman kimdir? KizlarSoruyor Uzmanları nasıl seçilmektedir?

  Belli bir işte, belli bir konuda bilgi, görüş ve becerisi çok olan kimse (Türk Dil Kurumu) uzman olarak adlandırılır ve KizlarSoruyor’da da bu tanım esas alınmaktadır.

  KizlarSoruyor.com’da, profil isminin yanında “Uzman” etiketi yer alan ve ilgili profilleri vasıtasıyla Siteye belirli bir konu hakkında derinlemesine bilgi/deneyim sahibi olduğunu bildirerek soru, cevap, görüş, link, bağlantı, yazı, resim, video vb. türden içeriği tamamen tüm hukuki sorumluluğu kendilerinde olmak üzere ekleyen, sunan, paylaşan kişilerdir.

  KizlarSoruyor uzmanları nasıl seçilmektedir?

  KizlarSoruyor.com uzmanlık için başvurularını değerlendirirken, başvuru sahiplerinin bildirdiği materyalleri ve online içerik oluşturma becerilerini değerlendirmeye tabi tutarak olumlu ya da olumsuz yanıt verebilir.

  Belli bir bilim dalında lisansüstü öğrenim derecesine sahip kimseler de (Türk Dil Kurumu’nda sözcüğün 2. anlamı) uzman olarak adlandırılmakla birlikte, eğitimi uzmanlığın şartı olarak görmek, yaygın olarak yapılan yanlışlardandır. KizlarSoruyor.com’a başvuru yapan uzman adaylarında akademik kariyer ya da eğitim almış olma zorunluluğu aranmamaktadır.

  KizlarSoruyor'da uzmanlık hakkında daha fazla bilgi için ilgili blog yazısını okuyabilirsiniz.

 • @Bahsedenler özelliği nedir?

  Bir başka üyenin görüşü altına yazdığımız görüş yorumuna bir başka görüş yorumu gelince haberimiz olmuyordu. Artık bunun bir çaresi var. Görüş yorumlarında görüş paylaştığınız bir üyeden bahsederek o üyenin bu görüş yorumundan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik sadece görüş yorumlarında değil, soru başlığı dışındaki tüm paylaşımlarda bu özellikten faydalanabiliriz artık.

  Bir üyeden bahsetme çok kolay. Örneğin, KizlarSoruyor üyesinden bahsetmek istiyorum diyelim. Paylaşımımın içine @kizlarsoruyor yazmam yeterli. Üye isminin tam doğru yazılması gerekiyor, ancak büyük harf küçük harf farketmiyor, yani hem @KizlarSoruyor hem de @kizlarsoruyor yazabiliriz.

  Bir görüşe yorum yazan bir üyeden kolayca bahsedebilmek için, yorum yapan üyenin konuşma balonuna tıklayarak, üye isminin otomatik olarak bahsedilen olarak çıkmasını sağlayabiliriz.

  Bahsettiğimiz üyeye bir bildirim gidiyor. Bu bildirim üye profillerindeki 'Bahsedenler' bölümünde gözüküyor. Bahsedenler sayfasında yeni bildirimli bir sorunun üzerine tıkladığımızda o soru sayfasında üye ismimizden ilk nerede bahsedildiyse oraya gidiyoruz. Bu arada, eğer birden fazla kez üye ismimizden bahsedildiyse ilk bahsedilen yere götürüyor link bizi.

  Engellendiğimiz üyelerden bahsedemiyoruz. Bizi engelleyen üyeden bahsettiğimizde bahsedilen üyenin bundan haberi olmuyor.

  Gizli kullanıcı olarak yaptığımız paylaşımda bu özellikten faydalanamıyoruz.
 • #Etiketleme nedir? Ne işe yarar?

  Paylaşımlarımızdaki anahtar kelimeleri, altını çizmek istediğimiz kavramları #etiketleme sayesinde artık ön plana çıkarabiliriz. Bir kelime ya da kelime öbeğini etiketlemek için başına # simgesi koymamız yeterli.

  Etiketlenen kelime öbeklerine tıkladığımızda o kelime için sitedeki arama sonuçları sayfasına gönderiliyoruz.

  Ana sayfada üst menüde yer alan # simgesi üzerine gelerek en çok etiketleme yapılan ifadelere kolayca erişebileceğiz. Etiketin paylaşımlarına gitmek içinse etikete tıklamamız yeterli olacak.
 • Profil resmimi nasıl değiştirebilirim?

  Hesap menüsünden 'Profilini Düzenle' sayfasına giderek profil resmini değiştirebilirsin. Bu sayfadaki profil resminin yanındaki 'Güncelle' butonuna tıkladıktan sonra yeni bir resim yükleyebilirsin.
 • Reklamları görmemek nasıl bir duygu?

  Siteyi 24 saat boyunca reklamsız kullanmak için, son 24 saat içinde:

  - 40 görüş paylaşmak,
  veya
  - Bence paylaşımının Süper Bence seçilmesi gerekmektedir.
  24 saat içinde bu paylaşım sayılarına ulaşan üyeler reklamsız KS'ye kavuşurlar. Reklamsız KS'nin aktifleşmesi paylaşım sayılarına ulaştıktan birkaç dakika sonra gerçekleşecektir.

  Xper 7 level ve üzeri üyeler siteyi her zaman reklamsız kullanır.
Yükleniyor...