• Sor
  • Bence

Matematik kümelerden anlıyan arkadaşlar

A=(1,2,3,4,5,6,7) Kümesinin 3 elamanlı alt kümelerinin kaçında 1 ve 5 bulunmaz fakat 6 bulunur? bu soru tarzlarını nasıl yapıcaz arkadaşlar anlatırsanız seviniriö

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Öncelikle 7 elemanlı bir kümenin 3 elemanlı alt küme sayısını bulursun.Sonra yine 3 elemanlı kümede 1 ve 5 bulunmaz dediği için bunları sabit düşünüp bunlar yokken ki 3 elemanlı küme sayısını bulursun. 7 elemandan sabit olan elemanları çıakrt 1 ve 5 i geriye 5 eleman kalı. Yine 3 elemanlı küme dediği ği burdan da sabitolan 1 ve 5 i çkart geriye 1 eleman kalır. Yani 5 elemanlı kümenin 1 elemanlı alt küme sayılar o da 5 e eşittir zaten.Son olarak 1 ve 5 elemanı olmayan kümeleri bulduk. 6 olmayan kümeleri de aynı mantıkla bulursak istediğimizi elde etmiş oluruz. 6 olmayan küme elemanları ise;6 sabit olduğu için geriye kalan 6 elemanlı kümenin 2 elemanlı alt kümelerini buluruz.SOnuç olarak enbaşta toplam alt küme sayısından 1 ve 5 olmayan küme elemanları ile 6 olmayan küme elemanlarının topalmını çıkartırsın. 1 ve 5 olmayan küme elemanları X6 olmayan küme elemanları Ytoplam küme elemanları NİStenen sonuç= N-(Y+X)

Kızlar Ne Diyor 3

• cevap 16 bu tip sorularda şöyle yapıyoruz 1 ve 5 i çıkar 6 yıda çıkar geriye 4 eleman kalıyor ya 2 üzeri 4 diyoruz ve sonuç 16 ediyor... mantığını anlatması biraz zor ama senin için ales defterimin o kısmını çekip hızlı resim yükleden yüklücem o zaman her tipini çözersin ;)

• cevap ne yazık ki 16 değil. aşağıdaki cevabıma bakabilirsin.

• hayır 16 yüzde yüz eminim

• pardon 16 değil karıştırdım

• 2 üzeri 5 ten 2 üzeri 4 ü bir çıkar bakalım böyleydi heraldecevap 16

• Oldum olası bu kümeleri sevemedim bir türlü. Özellikle şu alt kümeler duyunca bile bana bir şeyler oluyor.

Erkekler Ne Diyor 3

• A kümesinde 1 ve 5'in olmadığını düşün. alt kümelerin tamamında 6'yı istediğimiz için hepsine elinle koyduğunu düşün. her bir alt küme için iki eleman daha seçmen gerekiyor ve bunu {2,3,4,7} kümesinden seçmen gerekiyor. bu esnada soru 'dört elemandan iki elemanı kaç farklı biçimde seçebilirsin'e dönüşüyor. cevap ise C(4,2) = 6.

• Evet arkadaş doğru bilmiş yüs puan sanaa :D
      Matematik konusunda her konuda yardımcı olabilirim gerektiğinde özelden ulaşabilirsiniz

• 1,5 ve 6'yı çıkarıyoruz. geriye 4 eleman kalıyor. 4'ün 2'li kombinasyonunu buluyoruz. cevap 6.

• matematıgı araya harfler girince bıraktım kardeşim müşteriye rasyonal hesaplama yaptım bir daha dükkana müşteri gelmedi :D

Yükleniyor...