Mobbing ve İspat Yöntemi

İşyerinde " mobing" e maruz kalan bir arkadaşım var.Yaklaşık olarak 5 yıldır aynı işverenle çalışmakta.Dile kolay , 5 yıllık süre için kıdem tazminatı vermek istemeyen işveren, işçisini "istifaya" zorluyor bu şekilde.Peki "mobbing " de ispat yöntemi nedir? başından bu tür olay geçenler ya da deneyim sahibi arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Bu arkadaşımın bu şekilde kıdem alma hakkı nasıl doğar?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Kanun her ne kadar istifayı tazminatsız fesih sebebi olarak tanımlasa da bu durum dava aşamasında böyle sonuçlanmıyor ve en kötü ihtimalle yargıtayda işçi mutlaka kazanıyor. Çünkü kanunun lafzı ve ruhu farklı yorumlanır. Ben bu işlerin içindeyim ve bir sürü kişinin istifa ederek çıktığını ve tazminatını faiziyle birlikte aldığını biliyorum. Arkadaşın istifa bile etse muhtemelen kazanacaktır açtığı davayı. Bir ikli şahit gösterse zaten garanti kazanır.Kanunun gereçkesinde bu ekonomik durum içerisinde işçinin 5 sene çalıştığı bir işten ayrılması muhtemel değildir ve hayatın doğal akışına aykırıdır şeklinde yorumlanan bir ifade yer alır ki her hakim ve bilirkişi bunu ileri sürer. Yani yargıtay arkadaşın lehine karar verecektir yerel mahkemede kaybetse bile.

• teşekkür ederim, örneklerinin olması güzelmiş.sanırım tanık kısmına yoğunlaşması lazım.

• Tanık şart da değil aslında ama tabii ki elini kuvvetlendirecektir.

Erkekler Ne Diyor 7

• İşçiden gereksiz olarak diğer işçilerden farklı olarak sık sık savunma istenilmesi,İşçinin görevinin veya görev yerinin değiştirilmesi,İşçiye istifa et şeklinde telkinlerin yapılıyor olması,İşçiye sert bir üslup kullanılıyor olması,Gibi nedenleri tanık beyanları ve sair delillerle ispat etmesi gerekir...Mobbing'in ispatı çok kolay olamayabilir...Buna ek olarak işçi eğer şartları gerçekleşmişse SGK primlerinin gerçek değer üzerinden yatırılmamasını sebep göstererek iş akdini haklı olarak feshedebilir..

• teşekkürler açıklayıcı bilgi içi sayın avukat.

• Rica ederim saygıdeğer vatandaş:))

• İstifaya zorlama için yaptığı şeyler nelerdir ?İşyerinde tanıklık yapabilecek insanlar var mı ?

• maalesef tanık olabilecek kişi yok, iki kişiler.sürekli kavga ,tartışma,öğle araları için sorun yaratma,işi yetiştiremediğini dile getirme ki bu kişi gerekirse evinde de çalışıyor .son bir kaç yıldır sanıyorum 2 , bu tutum içinde.arkadaşımın annesi rahatsızlandığında ( kalp krizi geçirmişti ) "sana inanmıyorum raporlarını getir" dediğini de biliyorum.

• Bence kıdem tazminatı vermeme düşüncesinden çok kişilik sorunları olan bir patronla karşı karşıya. (Maalesef sık karşılaşılan patron tipi)
      Görünen o ki bu durumda mobingi kanıtlamak hemen hemen imkansız. Yasalarda yapılan düzenlemeler ise gitgide dengeyi çalışanların aleyhine bozuyor. 5 yıl dayanmakla hata yapmış bence. Arkadaşınız çalışma saatlerine uymalı, iş saatinde iş dışında birşey yaptığına dair kanıt bırakmamalı. İş hukukundan anlayan bir avukattan görüş almasını ve bakanlığa şikayet etm

• 5 yıllık çalışma hayatında sanıyorum 2 yıldır aynı düzen içindeler.çalışma düzenine gerçekten uyan ve disiplinli çalışan biri aslında ama buluttan nem kapan birisi olunca ve her konuda donanımlı biri olunca işi daha zor oluyor.bir an önce halletse iyi olacak evet.teşekkür ediyorum.

• benzer bir sorunda ben yaşıyorum. ama net bir cevaba ulaşamadım

• umarım burası yardımcı olur.

• umarım

• kayıt yapsa, bir şekilde teline vs olmaz mı?

• 3ay

ben bir hukukcu olarak arkadaşınızın yaşadıklarını not etmenizi öneririm. mobbing somut olarak kanıtlanamaycak kadar sinsice işlenir. adam gelir laf sokar kaş göz yapar diğer elemanlarla beraber asılsız şayialar dolaylı aşağılamalarda bulunur bu yüzden bunları yaşadığınız tarih gün saat ile not tutun ne yaptıklarını yazın. yargıtay bundan sonra siz bu delili sunduktan sonra ispat yükünü karşı tarafa yüklüyor. birde dernekleri vardı ondan yardım almanız örgüt desteği sağlayacaktır.

• avukata versin;)

• hemen çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığını ara durumu bildir

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan henüz cevap yok! İlk cevap veren kız olarak fazladan Xper puan kazanabilirsin...

Yükleniyor...