Evde evcil hayvan beslemek doğru mu? Bebeğe zararı olur mu?

İyi geceler arkadaşlar... İlerde kedi köpek gibi bir hayvanım olsun istiyorum. bir de çocuğum olursa inşallah hayvan sevgisiyle büyümesini istiyorum.

Çok mu tüy döküyorlarmış? Kimi sağlık açısından çok zararlı kimi de aksine bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir diyor. Dini açıdan da temiz değilse doğru olmaz heralde yarın alo fetvayı arayıp soracağım...

Pek siz ne diyorsunuz iyi mi kötü mü? Yoksa balıkla kuşla idare edip bahçem olunca mı köpek besleyeyim? Kimine saçma geliyordur belki ama hayvana merhamet duymak da bambaşka birşey, özellikle sahipsiz hayvanları sahiplenmek istiyorum bu yüzden. Cevaplarınızı bekliyorum...

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Evinize alacağınız kedi ya da köpeğin sizin yaşam koşullarına uygun olmasını tercih etmek yararlı olacaktır ve bilinenin aksine koşullara uygun bu canlılar bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkısı olduğu yapılan tıbbi bilimsel çalışmalar ile sabittir

• yuppi:)

Erkekler Ne Diyor 13

• Asilarini duzenli yaptir.bilimsel arastirmalar ortaya koymustur ki evcil hayvan olan bir evde yetisen bebek,diger bebeklere gore ilerde hastaliklara yuzde 50 daha bagisikli oluyor.ancak dinimizce iyi karsilanmiyor.

• anasını satem yaslı büyügünüze bakmazsınız hayvan beslemeye calısırsınız nasıl dünya ya

• bunu sana yazmadım ben sakın kendı üzerıne alnp alınma ama oyle günüzde bı çok ınsan evınde hayvan beslıyr ama yaslı bırıne bakmak sorunda olsa bakmaz anasını satem haaa sadece hayvan besleyenler bakmıyor yaslılara demek ıstemedım genelı boyle mıllteın

• bu kanıya nasıl vardın çok merak ediyorum

• benim abimim köpeğe var zarar vermez köpek çünkü iki yaşında ki yeğenim onun üstüne biner hep ve abimim köpeği çok akıllı onu yavaş yavaş gezdirir abimim köpeği zarar vermiyor bebek ağladında ilk köpek yanında oluyor yanında :)

• evet görsen dersin ki köpek değil sanki insan :)

bebeğin üstü açılsın gördü an ağzı la kapatıyor üstünü

• oyy ne hoş ya:)

• tabikide besleyebilirsin.Çok uzun tüyleri olan köpek ya da kedi alma o biraz sorun olur ama araştırmalara göre kedi ya da köpek olan evde hastalık daha az olur ben bunu hem internette hemde tvde haberlerde duydum evinde kedi ve köpek olan insanın hasta olma risk,%35 oranında düşüyormuş.Bunu araştır mutlaka.Ayrıca köpek beslemenin neresi günah en sevap şey aslında

• aşılarını felan yaptırırsan öyle bişey olmaz hem minyon tipli köpekler al onlar daha sevimli ve bakımı daha kolay oluyor

• süpermiş:)

bilmiyorum ki salyası falan oluyor diyorlar ondan olabilir..

• bence çocuk okula gitmeye başlayınca al onu da götür o seçsin.Hem ona sorumluluk verirsin yem vermesini temizliğini o yapar bakmazsan geri veririz dersin.

• tamam sen bilirsin :)

• ben de besledim seninkiler küçüktü sanırım küçük de beslemiştik onların kokusu olmuyor. olsun çoğunluk öyle diyo demekki doğru diyor eminim ki araştırma sonuçlarım da bu yönde çıkacak:D

• ben de besledim sorun yok ona bakarsan kaplumbağada .aman sanki burda proflar var :)

• Öncekileri Göster
  • Bahçe olmadan kedi köpek gibi hayvanları almayın bence.Tüyleri çocuklara da büyüklerede zararlı.Bahçeli ev olursa alırsınız ilerde.

• hayvanın temizliğine dikkat edersen bir şey olmaz. ama hem çocuk hem hayvanla ilgilenebilecek misin.

• amin ^^

• Allah yardımcın olsun.

• eşim destek olursa bir şekilde ayarlanır diye düşünüyorum... şimdilik bir düşünce ama çok istiyorum..

• Evde hayvan beslenmesini hijyen açısından hoş görmüyorum ama dinen de evde köpek besleme caiz değil. Kedi besleyebilirsin illa besleyeceksen.

• Köpek giren eve rahmet melekleri girmez ( Hadisi Şerif )

• hmmm Peygamber efendimiz zamanında kedilerin babası gibi biri vardı sanırım, babam anlatmıştı.. ama köpek neden caiz değil yani hijyeni zor olması sebebinden mi bir bilgin var mı? ya da sahih hadis..?..

• kendime sıcak bir yuva arıyorum

• köpekler bahçede yaşar ne kadar apartman köpeği alsanizda ev onlar için işkence ayrica bebek varsa doğru değil.

• Köpek küçük çocukları kıskanırmış diye duymuştum yanılmıyosam :)

• evlat gibi görmem zaten köpeği ama bir zaman sonra ona birşey olsa senin de canın acıyor ondan yanlı anlaşılmış olabilirim. link için teşekkürler:)

• link özellikle sonunu iyi izlemeni tavsiye ederim önemli bir nokta

• olabilir ama eğittikten sonra zararlı olmuyorlar gibi. link Çevremde de hiç böyle hayvan besleyen yok..

• Ağzına tıpa takarsan sorun olmaz.

• Besleme verir bence bebek hayvandan daha değerli.

Kızlar Ne Diyor 7

• bence kesinlikle bir çocuk hayvan sevgisi nedir bilmeli öyle balıkla filan olcak iş değil üstelik bu...ama tabi ilk bir kaç yaşında kedi özellikle toksoplazma yapıyor (öncelikte gebelerde.onlar dikkat etsin)vs vs...ama bizim bir köpeğimiz var adıda ferit...ve biz onu çooooookkkkkkkk seviyoruz

• Hayvanin huyuna bagli. Benim iki tane kedim var. Bir tanesi british shirthair, biri british tekir kirmasi. Kisa tuylu olduklari icin oyle cok tuy dokmuyorlar. Bir de her gun tararsan zaten tek tuk gorursun tuy. Ayrica parazit asisini duzenli yaptirdiktan sonra kist vs olmaz. Ben kizimi butun gun opuyorum mesela :). Bir de britishler cok sakin hayvanlar. Erkek olan kirma degil. Onu mesela tut mincir, kuyrugunu cek, sinirlendir. Asla ve asla tirmiklamaz, isirmaz :). Her kedi ayni degil ama genel olarak britishler cocuklarla iyi anlasir.

• hmm:) bak bir de kediler nankör sinsi olur derler:)

• Köpek beslemek evde haram.

Kedi beslemek sevap.

Ama bebek varken almamalısın çocuk en az 3 yaşına gelsin alana kadar,çünkü çevremden biliyorum kadının kedisi vardı,çocuğu oldu kedisini ailesinden birine verdi

• sevap olmasa da caiz.

• kedi beslemek sevap mı ilk defa duyuyorum o.o

• bilimsel bir sey söyeleceğim. eğer hayvanın parazit tedavisini yaptırırsanız. O hayvanı bebek ağzına soksa bile bir zararı olmaz. fakat parazit tedavisi cok önemli. hiçbir sakıncası yoktur. kisti kıl tüy değil parazitler yapar.

• bizimkiler çocuk bunlar değil mi :))) bir de öyle düşün benim çocuklarım kesinlikle böyle büyümeli

link

• şirinlik abidesi korkma o kadar evde beslediğin kedin dışarıyla temas etmesin, aşıları tam olsun yeter köpekte de aynı şekilde aşılar yeterli

• evettt:) ne kadar içten kucaklıyor değil mi:)

• Bende ileride kopek almayi dusunuyorum şuan kedim var. Mutlaka evine bir hayvan almalisin, kopekler cocuklara hem cok iyi dost hemde cok iyi oyun arkadasi olabiliyor en azindan cocugun kendini yalniz hissetmez mutlu olur. Hayvanlari tanisin ogrensin sevsin hayvan sevgisiyle buyusun. Kedi ve kopeklerin tuy icin ilaclari falan var onlardan alirsin azicik dokulur pekte sorun olmaz.

• hmm bunu öğrenme iyi oldu, teşekkürler:)

• Tüy döken hayvanlar pek hoş değil gibi.

Yükleniyor...