Günümüz insanları mı daha mutludur, ilk insanlar mı?

Günümüz insanları mı daha mutludur, ilk insanlar mı?

Anket Sorusu

Cevabın Var mı?

0/2000

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

En İyi Cevap

• insanların tarihin hiçbir döneminde tatmin olabilecekleri bir hayat yaşadıklarını sanmıyorum. aslına bakarsan gerçekten herkes her şeyden memnun olsaydı öteden beri, şu anda adına 'gelişim' dediğimiz o medeniyet evrimini hiç geçirmemiş olurduk.

ama en azından beklentileri ve ihtiyaçları olduğunu düşündükleri maddi dünya nispeten küçük olduğu için, eski insanlar daha az mutsuzdu diyebiliriz sanırım.

Kızlar Ne Diyor 28

• ben çok mutluyum.

• Günümüz insanları .

ama şu açıdan bakarsak ilk insanlar yeni yeni şeyler icat ettikeri için mutlu olabilirler.

• Günümüz insanları.

• İLk insanlar..

• kimse tam anlamıyla mutlu değil hep eksik bişeyler var

• A diyorum

• valla onu bunu bilmem de bizden huzurlu ve saf oldukları kesin...

• Cok sıkıcısın

• bence ilk insanlar tek dertleri karın doyurmaktı. şimdi öyle mi herşey dert tasa

• her dönemde insanlar zamanın değiştiğinden, ortamın bozulduğundan şikayet etmiştir. biz doyumsuz varlıklarız. matemetik sınavı bi geçseydi, üniversiteyi bi kazansaydım, finalleri atlatsaydım, tezimi tamamlasaydım, mezun olsaydım, iş bulsaydım, terfi etseydim, evlenseydim, çocuğum olsaydı... liste uzar gider. önceden de böyledir muhtemelen. önceden de doyumsuzduk ve her dönem kendinden önceki zamanlara göre biraz daha yozlaşmış olduğu için insanoğlu hep sıkıntıda. ancak hz. adem'in huzurlu olduğuna inanırım, o da elmayı (ayvayı) yiyene kadardı :)

şaka bi yana hangi dönemde olursa olsun insanın huzurlu olması için içinde en sevgiliye karşı kalbini dolduran büyük bir sevgi taşıması gerekiyor bence.

• Rica ederim . :)

• teşekkür ederim :)

• Güzel . :)

• Ilk insanlar..

• Günümüz insanlarında stresten ve sinirden başka birşey yok.

• ne zaman ki bizim yaşamlarımızın dışında da yaşam alanları olduğunu öğrendik o zman böle mutsuz olduk.lanet gitsin.farkına varmak mutsuzluğu beraberinde getirir.

• Bence ilk insanlarda yasadıkları zamana göre mutlulardı şimdi yaşayan insanlarda... Tabii bu olusan olaylara gore elbette değişir.. Yaşam şartları , Zorluğu , kolaylığı !

• İlk insan. Derdi yemek olmalı - bir de kendini korumak...

• şimdiki imkanlar daha geniş ilk insanlar ne yicem diye tasalanırken biz hiç düşünmüyoruz

• ilk insanlar. çok net. benim bile taş devrine dönesim geliyo zaman zaman.

• ne kadar az bilirsem ve dünya ne kadar az gelişmiş olsaydı o kadar mutlu olurdum düşüncesiyle ilk insanların daha mutlu olduğunu sanıyorum.

• Ilk insanlar tabiki...

• bence bu çağla igili bi kavram değil zamanla ilgili.insanlar zamanı nasıl kullanmasını bilmeli,kendilerini mutlu etmesini bilmeliler

• ilk insanların gördükleri azdı

günümüz insanları gördükleri yaşadıkları büyüdükçe

daha fazlasını istiyo

önümüze konun hazır şeylerin kıymetini bilmiyoruzzzz

ilk zamanlarda ise herşeyi kendin keşfediyodun ve bi emeği bi değeri oluyordu bu da insanları mutlu ediyordu:)

• insanoğlu bir şekilde kendini mutsuz edecek bir sebep bulur eskisi yenisi farketmez bence

• ilk insanlar...daha az uyaran vardı ve daha doğal yaşıyorlardı...

• Bizden önceki kuşağın daha öutlu olduğunu düşünüyorum.Biliyorum Sevgili Canxan yukarda öyle bir şık yok ama ben öyle düşünüyorum.İlk insanlar en şanssız insanlar bana göre.Günümüz insanlarıysa orta ehh işte idare eder şeklinde denilebilir:))

• :)

• ben ilk insanların daha mutlu olduğunu düşünüyorum günümüzde daha çok şey biliyoruz ve bilgilerle doğru orantılı olarak sorumluluklarımız artıyor başarımızda artar ama başarısızlıklarımızda artar ilk insanların böyle bir derdi yokmuş ki yada bilmiyorum belki yanlış düşünüyorumdur

• Kiymet bilen mutludur.

• İlk insanlar.

Günümüz de her şey paraya bakıyor. Borç var geçim derdi var var da var.

• herkes kendince mutludur

Erkekler Ne Diyor 21

• ilk

• ilk insanların çok da umrunda olduğunu sanmam. birşeyin farkında değillerdi. ağladıklarını veya güldüklerini sanmam.

• İlk insanlar .

• İlk insanlar tabi ki...

Yalan yok,

riyakarlık yok,

sahtekarlık yok,

şerefsizlik yok,

iş yok,

para yok,

ders yok,

dil yok,

televizyon yok,

bilgisayar yok,

cep telefonu yok,

radyasyon yok,

hava kirliliği yok,

trafik yok,

benzin yok,

zam yok,

traş olma derdi yok,

silah yok,

kin yok,

nefret yok vs...

• ilk insanlar derken?

• mutlu olmasını bilenler mutlu

• Hangi açıdan baktığına göre değişir.Teknolojik imkanlardan mahrumluk olarak değerlendirirsen günümüz tabi ama teknolojinin getirdiği yozlaşmadan etkilenmeme açısından değerlendirirsen ilk çağ

• mutluluk paradır bence ;)

• İlk insan diyenleri anlayamıyorum.Lan o devirde mi yaşadınız?

İlk insanların ortalama yaşam beklentisi 20 ile 30 arasında geziyor. link

Bir sürü hastalık,doğal felaketler,diğer kabileler vs vs var.Adamın her saniyesi mücadele ile geçiyor.Mutlu olmaya vakti bile yok.Sonra siz çıkmış ilk insan daha mutlu diyorsunuz.Oturduğunuz yerden,bilgisayar diye bir alet bulunmuş,bol keseden sallıyorsunuz.Üşüdünüz mü gidip kombiyi açıyorsunuz.Hasta olduysanız gidip ilaç alıyorsunuz.Kendinizi mutlu etmek için çikolata,şeker icat etmişsiniz.Seksi soyun devamının şartı olduğu için değil zevk için yapıyorsunuz.Mutsuzsanız bile içiyorsunuz Prozac'ı hayal alemine dalıyorsunuz.Kendinize dert yaratıp,çok mutsuzum ayağına yatıyorsunuz.Atalarınızın elleri ile kurduğu medeniyet denen şeyin tam ortasında yer alıp çok mutsuzum böhü diye zırlıyorsunuz.

İlk insanlar mutluymuş pehh

• @çdb Bana 2 yıl sonra staj başvurunuzu kabul edemiyoruz diye dönen var.Belli bir süre sonra komik geliyor.Üzülmeye değmez.Modern insanın hüznü "montla sçmaktan" öteye gitmez.

• Ben onu bunu bilmem Lusa, hangi ilk insan kariyer.net'ten 6 ay sonra gelen "Söz konusu pozisyona ilişkin olarak ne yazık ki size şu anda olumlu bir yanıt veremiyoruz." mesajının verdiği hüznü yaşamıştır.

• Dünya yaşamasını bilene güzel.Ben daha öğrenme aşamasındayım.

• Öncekileri Göster
  • Küçük şehirlerde, kasabalarda veya köylerde hayat gerçekten çok kolay. Sosyal aktiviteler sınırlı olmasına rağmen basitlik gerçekten saf mutluluğu getirebiliyor. Günümüz kalabalığı ve koşuşturmacası çoğu zaman mutlu olmaya zaman bile bırakmıyor.

Eski uygarlıklar da görece basit yaşadıkları daha için mutlu olabileceklerini düşünüyorum. İmkanlar büyük beklentileri de beraberinde getiriyor. Dolayısı ile hayal kırıklıkları, komplike bir hayatta mutluluğu gölgeliyor.

• Çok kalabalık oldu lan dünya, ilk insanlar daha mutludur kesin.

• ben de öyle düsünüyorum:)

• Uygun bir zaman yakalayınca başla hemen b.b. ye :)

• Dizide efektler pek tatmin edici degilse,ben Breakin Bad`e baslayim o zaman,Terra Nova da kalsin :))

• Öncekileri Göster
  • Kimse yazmadığına göre buraya bir yere "Ignorence is bliss" yazabilirim o zaman.

• Israr ediyorum bu kıyaslamayı yapanlar ne kullanıyorlarsa onu da yazsınlar :) ilk insanların mutlu olup olmadığı konusunda nasıl fikir belirtebiliyorsunuz :))))

• ilk insanlar tabikiiii

• bana göre ilk insanlar diyebilirim.çünkü herşey doğal...insanları ürünler vs..şimdiler de ise insanların menfaat ve sahte yüzleri ile pek mutluluk elde edilemez olmus.olsa bile kısa sürebiliyor diye düşünüyorum

• Günümüz insanları daha mutludur.Para gibi bir araç vardır sadece o aracı elde etmeniz dünyada cenneti yaşamanıza yeterlidir. İlk insanlar sadece yemek hazırlayabilmek için bütün kabile el birliğinde bulunmak zorundaydı. Şimdi ise yemek istediğin herşey en geç 30 dakikada kapında. Sağlık konusu apayrı birşey.Büyük hastalıkları geçtim.Sadece eski zamanlarda düşünüzün ağrıdığını bi düşünün.Kaldıki yaralanmamak için elinden geleni yapmak zorundasın en küçük bir yara bile büyük hastalık demek.Nesi iyidir eski zamanların boş vakitlerinde sevdiğinle daha fazla vakit geçirirsin oda rakibini dövüp yada öldürüp sevgilini elde edebilirsen.Sonrada bol bol ağaç kavuklarına baş harflerinizi yazarsınız. Başkada birşey yok.

• Orada dişinizin ağrıdığını bi düşünün diycektim eksik yazmışım sorryy.

• ilk insanlarda son insanlarda kayıntının peşinde:D

• günümüz insanları para üstüne mutluluk kurar. geçmişe dönebilirmiyim:)

• teşekkür:)

• Talebiniz alındı , en kısa zamanda size olumlu olumsuz cevap verilecektir .

• Tabiiki günümüz insanlar. Teknoloji gibisi var mı yahu ? Hem savaş da varmış eskiden..

• tabiki ilk insanlar , çünkü sorumlulukları sadece yemek içmek ve yaşamaktı, ama şimdi savaşmak ve yaşamaya çalışmak için savaşıyorsun, yani ilk insanlar koşullarını kendileri belirledi, ama şimdi şartlar insanı koşullandırıyor.

• bu kıyaslamayı yapabilen kişiden beni osmanlı zamanına ışınlamasını istiyorum çocuk oyuncağıdır onun için :)

• ne kullanıyolar acaba :)

• Yorumlara bak bilen biliyor . :)

• ilk insanların mutluluğunu nerden bilecez abi bu nasıl sorudur :)

• Öncekileri Göster
Yükleniyor...