Kilolu olmak sosyalliği etkiler mi?

Psikoloji öğrencisiyim ve bu konu hakkında bir araştırma önerisi yazmak istiyorum. Sizin fikirlerinizi merak ettim sadece.
Kilolu birisi kendisini beğenmediği için kendini insanlara kapatıyor olabilir mi? Asosyalliği sadece onun ruhsal durumuyla mı alakalıdır yoksa başkaları da gerçekten o kişiyle iletişime girmek istemez mi?

0|0
16|20

Erkekler Ne Diyor 20

• insanlar daha ziyade kendilerine güvenmeyen insanlara güvenmez ve bundebepşe iletişime geçmez.

Çünkü ruh durumu bulaşıcıdır ve bizden karşımıza direkt olarak beden diliyle iletilir.

Kişi eğer kiloların sebebiyle kendisi ile barışık değilse ki kilolu da olması gerekmez bunun için (bkz: anoreksiya ) kendine güvenini oturtamaz ve çevreye de bu olumsuz sinyalleri yayar.

Bu sebeple karşısındaki insanlar da iletişime geçmemeyi tercih edecektir. Şayet buna etrafındaki kendini bilmez insanların küçük düşürücü alay edici tavırları eklenirse olay daha da körüklenir.

Ancak kişi kendisi ile barışık ve öz güveni varsa kilongiçkimse için sorun olmayacaktır ki toplumumuzda bir çok kilolu ve sevilen insan görmek mümkündür

Ümit üsta
    Erdal tosun
    Işın Karaca

Eğer toplumun kilo ile sorunu olsaydı bu insanlar da kendini ifade edemiyor olacaktı. O sebeple olay tamamen kişinin kendisi ile barışık olup hayatına her şart altında devam edebilme gücüyle alakalı bir durum

Özetle fikirlerim budur

1|0
    0|0
    • 2gün

mükemmel bir görüş kesinlikle katılıyorum ama sorun şu örnek verdiğin kişiler bir alanda uzmanlığı ile kendini kanıtlamış peki henüz hiçbir vasfı olmayan lise öğrencileri ya da üniversite öğrencileri ne yapacak?
      Ben o özgüveni konumlarından aldıklarını düşünüyorum

• 2gün

ÖGüvenlerini konumlarından aldıkları konusunda Size katılmıyorum.

Öyle olsa bu konuma geldikten sonra kilo almaya başlarlardı hepsi.

Oysa tam tersi oldu. Kilolu oldukları halde kendileri ile barışıklardı. Özgüvenleri olduğu için bu yolda yürüdüler. O sebeple şişman zayıf, kel fodul herkesin kendini tanıması, eksik olduğu noktaların bilincinde olup iyi olduğu konularda kendilerini geliştirmeye odaklanmaları gerekiyor.

Ben de pısırık bir adamdım. Hayal koçum kendimle yüzleşmemi sağlayana kadar. Ondan sonra bir takım olaylar oldu ve Arap atı gibi açıldım. Şimdi çevremdeki insanların bile hayatlarını değiştiriyorum.

• şahsen ben kiloluyum fotoğraftan anlarsın zaten beni kimse beğenmiyo bunu herkes biliyo ama şöyle bir durum var benimde arkadaşlarım var ve gayette sosyalim gitar çalıyorum geziyorum arkadaşmla denize gidiyorum hala beğenmiyolar ama bende onları takmıyorum :D

1|0
    0|0
    • 1gün

sosyallik anlayışı sadece bende mi farklı ki? sonuçta samimi hissedemiyorsan o insanlarla istersen tüm dünya ile konuş arkadaş ol

• 1gün

ya tabi şimdi bir ara bende asosyaldim sürekli pc de gömülüyodum sonra eski bir arkadaş sağolsun hergün çağırdı her gün geze geze beni kendisine benzetti :D

• ewet
    ama kişiden kişiye değişir ama bu kitle azdır

1|0
    0|0
  • Kilolu insan, kendi ile dalga geçilmesi ve dolayısıyla da kendini beğenmeme gibi bir düşünceye girdiği için genellikle asosyal olur.

1|0
    0|0
  • Kilolu insanlara çok fazla bakılıyor, bakılması konuşmak istenmediği anlamda değil, kilolarından dolayı farklı göründükleri için. Kilolu insanların en çok etkilendiği budur, kendilerini aşağılanmış hissederler ruhsal ve psikolojik olarak çökerler.

1|0
    0|0
  • etkiliyor

1|0
    0|0
  • Elbette.

1|0
    0|0
  • İnsanın kendini sevmeyişi etkiler. Umurunda olmamalı kusurları, kendini olduğu gibi kabullenmeli.

1|0
    0|0
  • Etkiler bencede kilolu olmak zorundaymisin gibi konusuyosun biraz spor yapa kendine bak kilo sorunun kalmaz..

0|0
    1|0
    • 1gün

kilo sorunumdan bahsetmiyordum ama burada ayrıntıyı okuyaydın keşke

• Etkilemez kilolu olup deli gibi konuşan bayan arkadaşım car

0|0
    1|0
  • Çok şişman tip tanıdım. Dış görünüşleriyle dalga geçilse bile sosyallikleri epey abartı düzeydeydi.

0|0
    0|0
  • göreceli bişey ben kiloluyum ama istediğim için böyleyim ve dolayısıyla daha mutlu ve daha sosyalim.:)

0|0
    0|0
  • Bu sorunun cevabını bilmiyosan bölümü bırak git koca bul evlen

0|0
    0|0
    • 2gün

cevabını bilmek için araştırma yapmazsın
      hipotezini güçlendirmek için araştırma yaparsın

• 2gün

kültür faktörünü görmezden geliyorsun bazı kültürlerde hala kilolu olmak çekicilik özelliği
      saçma olduğunu düşünüyorsan da umarım bu alanlarla ilgilenmiyorsundur

• 2gün

İlgilenmiyorum, kültüre göre de değişebilir, insana göre de değişebilir. Kesin sonuca ulaşamazsın zaten yaklaşırsın istisnalar hep olacak yine de genel kanı çok çok çok açık

• Cook

0|0
    0|0
  • kilolu kız hiç sevmem

0|0
    0|0
  • etkıler cicim

0|0
    0|0
  • Etkilemez

0|0
    1|0
  • az etkisi olabilir belki ama onla alakasi pek yok sanmam kendime göre hep cevrem olan biriyim

0|0
    0|0
  • alakası yok

0|0
    1|0
  • Etkiler

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 16

• Etkiler ve dediklerinin ikisi de olur şeyler bence. Çünkü çok tipitip insanlarımız var kendi "tiplerine" uymadığı için insan dışlayan, özellikle ergenlik döneminde sıklıkla karşılaşılabilecek bir şey.

1|0
    0|0
    • 2gün

Yaş aralığımı 18-25 arasında tutup, kilolu erkek ve kadının sosyallik durumuna bakabilirim diye düşündüm ama deneysel bir araştırma yapmak çok zor olur sanırım :/
      Sadece araştırma önerisi yazıcam sence nasıl yapabilirim?

• 2gün

Teşekkürler sanırım türkçe psikoloji okuyorsun çok net ifade etmişsin her şeyi ^_^

• 2gün

Evet türkçe psikoloji mezunuyum da inan şu araştırma yöntemleri dersinden hiçbir şey hatırlamıyorum :/ o yüzden terimler olmadı yerinde :)

• Karakteri disa donuk ozguvenli insan kilo falan dinlemez ama karakter melankolikse kilosunu dert edip kalabaliga girmekten kacinir. Gayet arkadas cevresi genis kahkahalari ortaligi tutan sismanlar var 34 beden edasiyla skinny jean giyiyolar mesela. cunku yaratilistan ozguven var

1|0
    0|0
    • 1gün

skinny jean dışında bir şey bulamadıkları için olabilir belki çünkü ne giyse dar geliyor yapacak bir şey yok o konuda

• 1gün

Hayir yani tunik gibi bisey giyelim örtelim demiyolar çünkü kendileriyle barışıklar onu demek istedim. Kilosunu dert edenler tunik gibi seylerle örtmeye çalisiyolar sanki

• 1gün

çok karışık bir konu ya bu baya zor olacak bu ödev :/ vaz mı geçsem bu fikirden diye düşündüm

• Etkilemez aşkım. im sınıfta 90 kilo ama 1.55 lik kiz vardi. Maşallah herkes de çok severdi. O senin konuşmana felan bağlı

1|0
    0|0
  • canım bende psikoloji okudum. Kilo ile sosyallik arasinda pozitif kolerasyon vardır.

1|0
    0|0
    • 2gün

pozitif mi negatif mi

• 2gün

şimdi sosyallik arasında yazmışsın yanlışlıkla yukarıda galiba ben de düşündüm baya ^_^ çok teşekkür ederim :')

• 2gün

öyle yazmisim haklısın :)

• Evet kesinlikle öyle çünkü hatırlıyorum kilolu olduğu için dışarı çıkmak istemeyen bir arkadaşım vardı. Sonrasında hep hayaller kurardı Birgün bende bu kıyafetleri giyebilicem diye üstelik 10-11 yaşındaydık

1|0
    0|0
  • Ruhsal durumuyla alakalı, sonuçta kimse kimseyle şişman diye normal, flört içermeyen bir konuşmadan kaçmaz eğer diğer konuşmacının da değişik bir ruhsal bozukluğu yoksa.

0|1
    1|0
  • bizim sınıfta şişman bir kız vardı. aktifti ve kilosuyla barısıktı. bazıları farklı olabiliyor

1|0
    0|0
  • Bir insanın kilosu değil kendini sevip sevmemesi etkiler bence sosyalliğini

1|0
    0|0
  • Hayır etkilemez

0|0
    0|0
  • Malesefki öyle.

0|0
    0|0
  • Evet.

0|0
    0|0
  • Etkiler

0|0
    0|0
  • Etkilemez.

0|0
    1|0
  • etkilemez en azından beni 😛😛

0|0
    0|0
  • evett

0|0
    0|0
  • Etkisi var. Ben kendi açımdan bakarsam burnum kemerli ve sanki herkes burnuma bakıp ne çirkin diye düşünüyolar gibi gelirdi. yürürken birileri arkadan veya önden gidiyosa ve gülüşüyosa direk benle dalga geçiyolar gibi gelirdi. önceden sosyalken çok arkadaşım varken (sonradan böyle olmuştu burnum) birden bana öyle davranmadıkları dalga geçmedikleri halde kendimi somutlaya başladım ve arkadaşlarım ikiye üçe düştü asosyalleştim biraz. yani şişmanlar içinde aynı durum bence. ama yine de bunu takmayan var mı var. herkes aynı değildir.

1|0
    0|0
Yükleniyor...