Türkiyenin milli silahları Türkiye bir gün süper güç olacak mı sizce (detayda) ?

http://www. haberturk. com/ekonomi/teknoloji/haber/1310924-yuzde-100-yerli-silahlar/98

0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Simdi burada bir kac görüş okudum da. Yine bazıları is basinda.

Bizim milletimiz yerli malini kotulemeye cok heveslidir. Örnek vereyim: Bir araba projesi yapariz. Yok bir parcasi bilmemnereden gelecekmis de, tamamen yerli mali degilmis de, bilmemne de. Hep cahillikten dolayi böyle millettimiz. Bilmiyorlar ki elin nissani, elin mercedesi arabanin en önemli seyi olan motoru renaulttan alıyor vs ve daha diger seyleri saymiyorum bile. Sorsan mercedes nasil diye alkislaya alkislaya bir hal olurlar. İste savunma sanayide de durum farksiz. Türkiye bir fuzenin yonunu degistirebilecek bir sistem yapti. Çok yankı uyandırmadı. Elin amerikasi yapsaydi agzi acik izlerlerdi. Tutkiye kendi helikopterini yapti. Yok şu parcasi şuradan, bu parçası buradan diye yine elestiriye koyuldular. Neyse.
    Allahtan bu kısım nüfusun %45 ini falan olusturuyor.

Türkiye bu gelismeyle giderse ve 2023'den sonra daha bir büyük gucle ilerlemeye baslayacagi icin super güç olmasi yakindir.
    Altta biri amerika gibi olamayiz demis. Amerika dedigin nedir? Borc yatağında olan bir ülke ve askerlerinin cogu da parali askerlerden olusmakta. Bir gün gelir artik kimsr borc vermezse ne ordusu kalir ne teknolojisi kalir ne ekonomisi kalir.

Bir yorumunda nukleerden bahsetmişsin. Nükleer füzedir falan bunlar yapılmayacak şeyler değil. Kurarsin nükleer santrallerini yaparsin. Kaldi ki zaten turkiyenin kullanabilecegi Şu an 10'dan fazla nukleer bomba bulunmakta zaten. Ayrica zaten artik hangi ulkenin nukleer bombasi yok ki. Nerdeyse herkes yapar oldu. Yani anlayacagin nukleer bomba yapmak bir üstünlük kazandirmaz. Sadece esit seviyeye gelmis olursun. Ama eger nukleer bombaya karsi bir aşılmaz bir savunma sistemi kurar isek iste o zaman bir süper güç olmusuzdur.

Neyse fazla uzattim. :)

0|0
    0|0
    • nüklerden kastım elektirik olarak ya dışa bağımlılığı azaltacağı için ekonomi daha güçlü olur

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 6

• Bu konuları uzun yıllardır kendi çapında takip eden biri olarak süper güç olmak için bu hızımızla 1000 yıl geçer ama o zamanda 17. sırada oluruz ekonomi olarak... Diğer taraftan ilerleme var tabiki. Yalnız Kıbrıs Barış Harkekatından sonra Türkiye ye uygulanan ambargolar sonrası Türk Silahlı Kuvvetlerini Kalkındırma Vakfı kuruldu:
    http://www.tskgv.org.tr/tarihce/

Mühendislik ve bilimle ilgilenenler bilir ürünlerden çok know-how çok önemlidir. Yani ürünü geliştirme ve üretim aşamalarındaki bilgi birikimi. Bu bilgileri ve teknolojik kapasiteye ulaşmamız 90 yıllara kadar devam etti. Sonrası MGK kararlarıyla TSK da yerli ve yerli oranı yüksek silahların alınması kararlaştırıldı. Bu süreçte ASELSAN vb. dev kuruluşlarımız çalışmalara başladı ve 2000 li yıllarda ilk meyveler alındı. şu an için savunma sanayimiz olarak dünyanın gerisindeyiz. Çünkü dünya da 180 kusur devlet var ama dünyayı yöneten 20 ülke var. Biz 17. sıradayız ve şu an gelinen nokta kütünün iyisidir. Ama zamanla inşallah daha da ileriye gideceğiz. Ben milli olarak yaptığımız silahların zamanla çok çok daha güzel meyveler vereceğine inanıyorum..

0|0
    0|0
  • türkiyede maalesef montajı yapılıyor üretim yok, hammadde yok zaten en büyük sorunumuz bu

0|0
    0|0
    • birden bire olabilecek şeyler değil zaten bunlar yazılımını Türkiye atıyor zamanla çoğu parçayı üretecek seviyeye gelir dışardan alınandan daha karlı olduğu kesindir

• keşke dediğin gibi olsa resmen vidalarını sıkıp biz yaptık diyorlar, yazılımıda kopyalıyorlar başka bişey değil. türkiye hiçbir zaman hammadde üretecek dev yatırımlar yapmadı yapmaz da. 20 seneye hindistan çini geçecektir. iş gücü var yetişmiş eleman var ama devlet yatırımları sıfır

• Olmayacak çünkü Amerika bizden daha iyi durumda.

0|0
    0|0
  • herhangi bir avrupa ülkesi kadar olsak öpüp başıma koyarım ama o bile çok zor.

0|0
    0|0
    • dostum askeri güç olarak ilk 10da zaten ekonomik olarak ta 2020 küsürlerde ilk 10da olacağımız söyleniyor o zamana kadarda askeri olarak ilk 5 gireriz zaten 2tane nükleer santral 2023te hizmete geçiyor zaten :)

• nasıl olacağız anlamadım ama? ekonomik olarak batığız. en kötü ispanyada bile kişi başı 35.000 dolar gsmh var. bizde şu an 10.000 in bile altına doğru iniyor. daha iyiye gitmiyoruz ki ilk 5 e girecez. askeri güç desen batının silahları hepsi. kendimizin ürettiği pek bir şey yok ki hem askeri hem sivil. nükleer santrali zaten ruslar yapıyor.

• Olabilir

0|0
    0|0
  • tum dunya korkudan titriyor zaten

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Türkiye süper güç olsa nolur Türkiye'de adalet olmadıktan sonra

0|0
    0|0
    • güç olmadan adalette olmuyor zaten suriyeye bakman yeterli cok uzaklarda arama

Yükleniyor...