Kuran hadis siz anlaşılmaz mı?

Şimdi ben bütün dini vecibelerimi Kuran'a göre yapıyorum Şirk den korktuğum için Kuran'dan başka hiç bir şeyin doğruluğuna inanmıyorum Keşke peygamber efendimizin döneminde yaşasaydımda ondan direk fetva alsaydım ozaman içimde gram şüphe kalmadan sözlerine iman ederdim demekki ben peygambere inanıyorum hatta sözlerine bile Allah bir tek Kuran'ı ebediyete kadar koruyup kolluycam diye bildiriyor gerek buharı gerek Tirmizi gerek Ebu Davud dediğiniz zatlar peygamber mi değil tamam Allah razı olsun bunca hadis arasından kendilerince oturup bir ayıklama metoduna gitmişler ve onlardan sonra gelen bir çok alimde bu işi onaylamış ama kütibi sitte de geçen bir hadisin 100 de 100 peygamber tarafından söylendiğini ispat edebilirmiyiz arkadaşlar sadece merak ediyorum mantıklı cevaplar bekliyorum teşekkürler...

0|0
3|4

Kızlar Ne Diyor 3

• Tam anlamiyla iman etmek icin peygamberimizi de olcut aliyorum. Saglam kaynaklar var hadisi seriflerden

0|1
    0|0
  • Kuran a ters gelmiyorsa inanmalıyız

0|1
    0|0
  • Ille bir zata vs. gerek yok bunlar sadece dini kolay yasayalim diye var ama tabiki sadece Kuran'a bakarak da yasiyabilinir. Ancak sadece Kuran'a iman etmek de yanlis yani sadece Kuran'a bakarak dinin tüm gerektirlerini yapabilirsin.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Kesinlikle hadissiz İslam olmaz. Hadisler, sayısız uygulamanın ibadetin tanımını içerir. "Ben sadece Kur'an'ı dikkate alırım" diyen bir inanan hiç bir şekilde dinini yaşayamaz ve uygulayamaz.

Ha... Ortalıkta çok sayıda asılsız sahte hadis geziniyor, bu doğru. BU durumda ne yapmalıdır? Bu durumda, Sahih hadis denen, gerçekliğinden emin olacağınız hadisleri dikkate almak gerekir. Buhari gibi. Bu kişiler Hadis hafızlarıdır ve hadis hafızları, milyonlarca hadisi, nabileri ile birlikte (Nakleden kişi olarak) ezbere bilirler. Yanılmaları İslama göre olanaksızdır. Bu kişilerden gelen hadisleri ret edemezsiniz. Eğer ret edecek olursanız, namazın nasıl kılındığını, orucun nasıl tutulduğunu falan da yanlış buluyorsunuz demektir çünkü sayısız dini ayrıntı, bu hadis hafızlarının kitaplarından alınmıştır.

Kur'an anayasadır. Anayasa, doğruyu yanlışı anlama yaklaşımınızı belirler ama doğruyu yanlışı tek tek söylemez. Bundan dolayı, peygamberin söylemlerine, yaptıklarına, uygulamalarına vs. ye bakmak kaçınılmazdır ve Muhabbedi takip etmenin yolu da hadislerdir. Aksini iddia etmek abesle iştigaldir.

0|0
    0|1
    • 8gün

Ben asla katılmıyorum kardeş sen benim yazdıklarımı okumamışsın belli Namazın Rükû ve secde şeklinde kılınıcağını Kuran bildiriyor keza orucunda nasıl tutulacağındanda bahsediyor

• 8gün

:))) Bak sana şu kadarını söyleyim eğer ki bir hadis kuran'ı desteklemiyorsa o zaten hadis değildir yani Kuran da bahsetmez demen bir kere baştan yanlış

• 8gün

Haklısın kardeşim. Hiç bir hadis kuranla çelişmez zaten. Destekler aksine. Sadece ayrıntılar, ibadetlerin nasıl yapılacağı hadislerdedir. Bu yüzden hadis olmadan ibadet yapılamaz. Yani nasıl yapıldığı bilinemez. Şuna bir göz at kardeşim: https://www.youtube.com/watch?v=rdxVYhH77Bc

• Elbetteki uydurma hadisler vardır lakin bunlar bir ehemmiyet kaygısı oluşturmuyor. Kuran çok açık ve nettir. Lakin her okuduğunda yeni anlamlar yeni manalar bulursun.

0|0
    0|0
  • Hadislerin ravilerine bakarsan anlarsın. Hadis aktarmanında dediğiniz gibi metodları vardır. Bunu net açıklamak için muhaddis yani hadis alimi olmak gerek. İyi bir arapça ve usulu hadis öğrenmek lazım.

0|0
    0|0
    • 8gün

Arapça bilmemek zaten en büyük eksikde o kadar derine inilicek kadar karışık bir din değil dostum bizim dinimiz

• 8gün

Şu derin kelimesine uyuz oluyorum. Gerçekten genelde gavurlar bu tabiri kullanır. Derin dediğimiz şey aslında yasak olan şeydir. Yasak olmayan şey derin olmaz. Karışık demedik zaten biz bu işin ilmini metodunu öğrenmen lazım o kadar yani

• anlaşılırrr

0|1
    0|0
Yükleniyor...