İnsan büyüdükçe hayalleri küçülüyor mu?

İnsanlar büyüdükçe kurdukları hayaller küçülüyor mu?
İnsan büyüdükçe hayalleri küçülüyor mu?

1|1
41|39

En İyi Erkek Görüşü

• kucukken imkansiz seyler olsa bile hayal kurarix cunku olup olmamasi degil o an mutlu olmamiz onemlidir
    buyudukce hayallerin bile ölcülü olmasi gerektigini hayat bize ögretiyor bize yapabilecegimiz hayaller kuruyoruz haliyle

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Düşününce insan kavrıyor ki evet, gerçekten hayaller küçülüyor çoğu insanda. Neden olduğunu tam anlamamakla beraber bir teoriye göre hayal kurmanın çocukça olduğuna inanan bir nesil büyüyor, hayalleri realiteye yaklaştıran bir nesil. Özellikle yirmili yaşlara gelmiş insanların hayallerinin olması, bir kısım insan tarafından küçümsenen bir özellik haline gelmiş durumda maalesef.
    Peki hayaller gerçeğin yaratılmasında hiç mi role sahip değiller? Kimi insanlara göre değil, hayat zor ve ciddiye alınması lazım. Peki nasıl olsa hayatı ciddiye alman gereken, otuz yaşında başlayan ve hayatının sonuna kadar giden uzun bir dönem varken önünde, neden ciddiye alasın içini daraltasın ki? Geceleri yatağa yattığında insan dünyada olanları mı görür rüyasında? AB'ye girmeye çalışan Türkiye, dünyanın dört bir yanındaki depremzedeler, açlık sınırında yaşayan milyonları mı görürüz rüyamızda? Hayır, gün içinde çoğu insanın inkar ettiği hayallerimizi, rüyalarımızı görürüz. O zaman nedendir bu hayalleri açıklamakla iligili anlamsız korku?
    Hayat bize kimi hayallerin varolamayacağını gösterdiğinden mi daha mütevazi hayaller kurarız acaba? Zannetmiyorum, peki neden, neden hayalleri küçültmek yerine hedefleri büyütmeye çalışmıyoruz diye düşündüğümde "insan doğası" cevabı geliyor aklıma. Zoru başarmak ve çoğuyla yaşamak yerine yattığımız yerden sahip olabileceğimiz "az" ile yetinmek... Sonuçta anlamsız, gereksiz bir düşünce hayalleri küçültmek, çünkü kimi zaman olamayacağını bildiğin ancak sahip olunan, gözardı edilmemiş hayaller sıkıcı bir anı mutlu kılabilir. Sadece hayal kurarak uzun bir süre eğlenebilir insan.
    Gel gör ki unutmuşuz bunları son zamanlarda...

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 38

• kucuşmezmı bazen yok olup gıdıyor bu sefer de yenı hayaller peşınde koşuyor bızı zaten ayakta tutan hayalerımız umutlarımız degılmı

1|0
    0|0
  • Tabikiside

1|0
    0|0
  • hayaller değilde nesneler ve zaman küçülüyor hayaleri gerçekleştirmek için zaman yetmiyor

1|0
    0|0
  • insan büyüdükçe hayallerini gerçekleştiremedğini anlıyor ve yapabileceği hayaller kuruyor

1|0
    0|0
  • Öyle, hayatın hayal olmadığını anlıyor, anlamayanlar çocuk kalıyor

1|0
    0|0
  • hayır hayallerim gün geçtikçe büyüyor..

1|0
    0|0
  • Küçülüyor

1|0
    0|0
  • Büyüdükçe hayaller küçülmüyor. Sadece bunca zamandır Ne anlamsız bir uğraşla zaman geçirmişim diyosun 😃😃 sonra yeniden kurmaya devam ediyosun

1|0
    0|0
  • gerçekler netleşiyor

1|0
    0|0
  • insan büyüdükçe hayalleri gerçekleşemeyecek kadar hayal oluyor.

1|0
    0|0
  • Hayalleri küçülmüyor, hayatın acıları yüzünden bakış açısı daralıyor.

1|0
    0|0
  • öyle oluyor

1|0
    0|0
  • Realist düşündükçe hayallerde küçülüyor.

1|0
    0|0
  • Hayal küçülmüyor da inanç azalıyor.

2|0
    0|0
  • malesef hayeller ve hayatlar oluyor

1|0
    0|0
  • imkanlar belirginleşiyo biraz

1|0
    0|0
  • Hayallerin yerini gerçekler alıyor

1|0
    0|0
  • Hayal bile kalmadı bende.

1|0
    0|0
  • esasında buna küçülmek değil de büyüdükçe daha gerçekçi hayal kurmak diyebiliriz :)

1|0
    0|0
  • Bu büyüme ile değil de hayallerinin gerçekleşme oranı ile alakalı bence, gerçekleşmeyenler pes ediyor bir nevi

1|0
    0|0
  • Büyüdükçe gerçeklerin farkına daha iyi varildigi için hayaller gerçeklere uygun hale gelir

1|0
    0|0
  • Aynen öyle ters orantılı hayat

1|0
    0|0
  • Sanırım küçülüyo

1|0
    0|0
  • 20kilo aldım yarım metre uzadım dünyadan vazgeçtim

1|0
    0|0
  • Hayal kurmuyor insan büyüdükçe

1|0
    0|0
  • Emrah serbes in kitabinda vardi galiba ;

1|0
    0|0
  • Ben Pilot olmak istiyormuşum öyle diyorlar şu an tek hayalim Şahin almak :D

1|0
    0|0
  • Benimkiler öldü

1|0
    0|0
  • İnsan büyüdükçe hayalleri gerçeğe yaklaştığı için küçülüyor...

1|0
    0|0
  • Sigdiraxak zamn daraliyir

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    8

Kızlar Ne Diyor 40

• İnsan büyüdükçe hayallerin dahada artıyor ve küçükken düşündügümz hayallerin daha masum oldgunu anlıyorz büyüdükçe hayallerde senle birlikte büyüyor ve farklılaşıyor beklentilerin artıyor keşke hep küçük kalsaydık..

1|0
    0|0
  • aynen öyle...

1|0
    0|0
  • Büyüdükçe eskisi gibi olmuyor insan , gerçekler duvar gibi karsina dikiliyor hayal kurmaktan vazgeciyorsun

1|0
    0|0
  • Hayaller küçülmüyor aslında. Sadece gerçekçileşiyor. Beş yaşındaki çocuk uzaya gitmeyi hayal ederken 15 yaşindaki kız londraya tasinma hayali kuruyor. Bu hayal aslında küçülmüyor. Sadece kişi olgunlaştigi icin hayalleri de mantiğa uygun olmaya başliyor.

1|0
    0|0
  • insan büyüdükçe hayalleri de büyür. Doyumsuz olur. şükürsüz olur. Küçülseydi yetinmeyi bilen insanlar olurduk

1|0
    0|0
  • Küçükken maddeci değildik, gerçeklerle yüzleşmemiştik. Toz pembe bir hayatın aheste bir yolcusuyduk.

Büyüyünce ise hani bir şarkı sözü vardır ya; "pembesi gitti, tozu kaldı."

Hal böyle olunca gerçeklerle yüzleştik. Hayalimizdeki sonsuz mutluluğun, sonsuz engelleri olduğunu yaşayarak eğlendik.

Aslında hayallerimiz küçülmedi.
    Onlar olgunlaştı.
    Bizi üzmemek için, beklentiyle yormamak için, hayatta kaybolmamak için..

1|0
    0|0
  • Benim hayallerim değil ama hayata olan bakış açım çok değişiyor. İnsanlardan soğuyorum ve bu sistem çok saçma geliyor

1|0
    0|0
  • İnsan büyüdükce kendi dünyasıyla gerçek dünya arasındaki farkı gördüğü için hayali küçülür.. Zamanla hayal kurmayı bırakır

1|0
    0|0
  • Benim hiç küçülmedi sanırım, hala bir kuş olmayı hayal ediyorum.

1|0
    0|0
  • insanlar küçükken kurduğu hayallerin çoğunun büyüyünce gerçekleşemeyeceğinin farkına varıyorlar sadece ve daha makul hayaller kurmaya başlıyorlar hepsi bu 😉

1|0
    0|0
  • Hayır sadece büyüdükçe neyin ne olduğunu öğreniyor ve sonunda da hayaller yok oluyor ya da hayal dünyasını terk ediyor

1|0
    0|0
  • Yaş büyüdükçe hayallerde büyüyüor küçük bir çocuğun hayali sonsuz oyuncak ve çikolata olan bir dükkanda olmak olabilir o çocuğun yaşı kadar hayalide büyük :)

1|0
    0|0
  • insan büyüdükçe hayat zorlaşıyor bütün yuk üzerinde oluyo

1|0
    0|0
  • Daha gerçekçi hayaller kurarken yaratıcılığı kaybediyoruz. Küçülme bu anlamda olabilir. Gerçi benimkiler hala devasa boyutlarda ve inanılmaz mantıksız 😀

1|0
    0|0
  • Evet öyle

1|0
    0|0
  • Benimkiler kuculmedi ama hayaller buyukte malzeme yok malzeme

1|0
    0|0
  • Hayır sadece hayalleri gerçekleştirmenin zor olduğunu anlayıp hayal kurmuyor. Gerçek dünyanın farkına varıyor.

1|0
    0|0
  • evet küçülüyor. Eskiden ne hayaller kurardım artık eser yok

1|0
    0|0
  • Evet çocukken daha büyük hayallerim vardı yapamayacağını anlayınca insan küçülüyor

1|0
    0|0
  • evet küçülüyor

1|0
    0|0
  • İnsan büyüdükçe hayalleri de büyür. çünkü daha çok sey kesfetmiş olur hayal gücü gordukleri karsisinda buyur. Ki ztn kisinin hayalleri olmasaydı herkeste bir boşvermislik olur. ve kimse calışmazdı. bir hedefi olmazdı kısaca 😊

1|0
    0|0
  • Galibaa

1|0
    0|0
  • Evet.

1|0
    0|0
  • Evet

1|0
    0|0
  • Küçükkende çok büyük hayallerim yoktu. Hep mantıklı düşünürdüm.

1|0
    0|0
  • insanlar büyüdükçe hayaller kücülmez hayali gerceklestirebilme umudun , motivasyonun inancın azalır. insanları ister istemez gerceklesebilecek hayal kurmaya yönlendirilir. ve bir nevi hayatın vazgeçer.

1|0
    0|0
  • Şekil değişiyor

1|0
    0|0
  • küçülmüyor.. yok oluyor..
    hayalin yerini başka bir hayal alıyor.

1|0
    0|0
  • Nesli tükenmek üzere hayallerin

1|0
    0|0