İnsanlar kadere nasıl inanıyor?

Afrikada bir insanın ortalama ömrü 50 yıl iken ülkelerin gelişmişliği arttıkça bu oran Japonyada 82 yaşa kadar ulaşıyor. Sizce bu kaderden mi böyle yoksa eğitim, sağlık, yaşam koşullarında dolayı mı?

Kader sözü iktidarın halkı dinginleştirmek için kullandıgı bir yalandır. Bir savaşta ya da maden kazasında insanlar ölür ve kaderleri böyleymiş denir. Bu kader neden ülkeye göre değişiyor?

Tesadüfen mi afirkada yaşam süresi 50 iken Japonyada 82 oluyor?

Not: Ateistim

• Haklısın
    A seç
  • Haksızsın
    B seç
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
3gün İlk okuyuşta bana hak verdiğinizi ve sondaki notta Ateistim yazısını gördükten sonra haksızsın şıkkını işaretlediğinizi biliyorum. Ateistim yazmasam çogunuz haklısın'a bakardı.

0|0
6|8

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 8

• Bu bahsettiğin kadere inanarak zaten insanlar yanlış yapıyor.

İktidarların olan olaylar sonucuna kader demesi, yalnızca kolayına kaçmaktır. Yani din üzerinden insanların ayarlarını bozuyorlar.

Kader dediğimiz şey, Yaradanın olan ve olacak şeyleri bilmesidir. Yani nerede, ne zaman, ne şekilde neyin olacağını bilmesidir.

E sen önlem alma, yapıyı düzgün yapma, yeterli tedbiri alma, sonra kader işte de. Kader bu değildir, bu suçu tövbe haşa Yaradana atmaktır.

cut.

1|0
    0|0
  • bir musluman olarak cevap vermek istedim. Kader islam inancinin 6 esasindan biridir kaderin anlamı Allahın herseyi bilmesi kaza ise bildigi seylerin gerceklesmesidir. Burada mevzuya biraz derin girmek istiyorum anlaman acisindan Allahin bir cuzi iradesi bide kulli iradesi vardir mesela bir adamin kafasina bir sarjor bosaltirsan normal olan adamin ölmesidir. Adam ölmüyorsa bu anormal olandır. Allahın bizim irademize karismadigi noktalar vardir fakat herkesin bir imtihani var sebepler dunyasi kimisi ailesini kaybederek kimisi maddi yonden yasiyor bu durumu. Afrikadaki insanlarin yasam ortalamasinin dusuk olmasinin nedeni Allahin kurdugu bu duzende normal olandir cunku sagliksiz yasarsan erken yaslanirsin hastaliklae ortaya cikar ve erken ölürsün bunu yapip cok yasayan ise Allahin takdirine gore cok yasamistir , bir arastirma yapalim ayni gun dogan iki insanin ayni sartlar icinde beslenmeleri uyku duzenleri falan hersey ayni olsa ayni gun olmeleri mi gerekir? Birisi digerinden 10 sene sonra olse bunu ateizm nasil acikliycak genetik kodlarla mi? Kader Mevzusu boyle ayak ustu anlatilcak bisey degildir. Bir bilim adami yarin hava yagmurlu olucak diye tahmin yaptigi icin yarin yagmur yagmaz Allahin bizim yapcagimizi bilmeside bizi buna itmez

0|0
    0|0
  • Onlar ortalama rakamlar.

Rakamlar bazı şeyleri gösteriri ama gerçeği göstermez.

Madem rakamlara inanıyorsun, İsrail dünyanın en karmaşık ve tehlikeli ülkelerinden biri ama orada da yaşam ortalaması 80 üzeri.

Kader vardır ama herşey önceden belirli değildir insan kaderini kendi belirler

0|0
    0|0
  • ateistler allah yok tamam ama dualar nasıl kabul olur ,6. his vs geleceği nasıl hissederiz bunun gibi şeyleri hiç önemsemiyorsunuz. biraz da evrenin gerçekleriyle ilgilenin. tamam anladık dinler yalan tamam doğru.

0|0
    0|0
  • kader farklı bişey. kader kac yıl yasadigiyla ilgili bisey değil. yasadigi sure içinde neler oldugu veya olacağıyla ilgilidir. ve hersey kadere baglanmaz. kimse yazilmis senaryo oynamıyor sonucta.

0|0
    0|0
  • Kader nedir yıl ikibinonaltı olmuş...

0|0
    0|0
  • Ateist olman bu durumu görmene en büyük engel ecelin ne zaman geleceği belli olmaz

0|0
    0|0
  • Elbette kader Allah istemedigi surece 1 saniye bile yasayamazlar

0|0
    0|0
    • 3gün

süper bilimsel bir yorum

Kızlar Ne Diyor 6

• Kader diye bir şey var tabiki. Senin dediğin o 50 yaş yaşıyorlar dediklerin arasında da illa mi 80 yaşında ölenler de vardır. Ama sen yapman gerekeni yapmalısın önce. Yani sağlığına dikkat edip gerisini Allah 'a bırakmalısın. Tevekkül yani

0|0
    0|0
  • şimdi kansere yakalansan savaşmicak mısın ya da kansere yakalanmamak için kendii korumaya çaba sarfetmicek misin sırf kader diye sen kaderi eksik biliyorsun kader vardır ama insanın tercihlerine göre şekillenir japonya gelişmek için çalışmış sağlık alanında gelişince ömrü uzamış diğer gelişmemiş ülkeler diye kader nasıl olsa çalışmim dememiş kadere inanılacak ama çaba sarfedip tercih ediceksin

0|0
    0|0
    • 3gün

İslamın kader inancında yaşayacağın ömür süresi sabittir değişmez. Yani sana verilmiş bir süre vardır bunu değiştiremezsin. Buna nasıl inanır diyorum insanlar.

• 2gün

hyr yeterince bilgin olsa böyle konuşmazdın bence biraz daha araştır ve en iyi bilgi Kuran-ı Kerim' dedir ateist olsanda mealini okuyup ordan anlayabilirsin

• 2gün

Sen hiç kuranı türkçe okudun mu tamamen? dogruyu söyle. çünkü ben çok kez okudum.

• Insanlar kaderini kendisi cizer.

0|0
    0|0
  • kadere inanmak imanin sarti biran önce müslüman ol

0|0
    0|0
  • İslamın şartı bende müslümanm elhamdülillah

0|0
    0|0
  • Haklısın

0|0
    0|0