Toplumsal gruplar kararlarımız üzerinde etkili ise, bizim kendi yaşamımız üzerindeacaba hiç etkimiz yok mu?

Toplumsal gruplar kararlarımız üzerinde etkili ise, bizim kendi yaşamımız üzerinde
acaba hiç etkimiz yok mu? Bu bağlamda etrafınızda, mensup olduğu toplumsal grubun
tercihlerinin dışında yaşamlar kuran insanlar tanıyor musunuz? Onlar bu başka yaşamları acaba
hangi (yine) toplumsal mekanizmalar içinde kurdular?

0|0
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• Etkimiz çok az. Maalesef.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Gormedim ama duydum okudum hemen hemen hepsi kendi akımını dünyasını kurmuş insanlar

0|0
    0|0
    • 9gün

yapı daha öncede vardı ve kişiler toplumu oluşturup o yapılar içinde devam etti diyor yapısalcılar
      diğer bir kesimde hayır insanlar bireyler toplumu oluşturdu ve yapıyı kurdu diyor. ikiside kendi içinde hep döngüde kalıyor
      yumurta tavuk misali

• 9gün

Yumurtadan civciv çıkar diyip gidiyorum 😂

• 9gün

Çirt sarılı ()

Erkekler Ne Diyor 4

• Toplumsal gruplar aynı amaç doğrultusunda hareket eden aynı fikire aynı düşünceye sahip olan bireyler ortaya çıkan gruplaşmalardır.
    ortak noktada birleşen bireyler toplumu oluşturur, oluşan toplumsallaşma yeni toplumları yeni gruplaşmaları oluşturur dolayısıyla yeni fikir akımlarını ortaya çıkarır.
    sonuç olarak bireyler toplumlar birey olamayanları birey haline getiririr yeni toplumlar ortaya çıkarır daha sonrasında ise toplumsallaşmaya karşı bireysel gruplar ortaya çıkar tek kişilik gruplar ortaya çıkar

0|0
    0|0
    • 10gün

sonuç olarak bireyler toplumları oluşturur; toplumlar birey olamayanları birey haline getiririr yeni toplumlar ortaya çıkarır, daha sonrasında ise toplumsallaşmaya karşı bireysel gruplar ortaya çıkar tek kişilik gruplar ortaya çıkar

• 10gün

Evet evet
      Nizde imece denen şeye durkheim toplumsal statik demiş
      Diğeri toplumsal iş bölümü

• 10gün

Aynen fonksiyonalist yaklaşım, toplumsal paradigma, çatışmacı kuram, etkileşimcilik, işlevsellik E. Durkheim T. Parsons

• Hernekadar toplumsal kararlar olsa da, bireysel kararlarimiz olmadan bunda hicbir etkisel katki olamaz.

0|0
    0|0
  • Geçen gün bununla ilgili çok iyi bir belgesel vardı.

0|0
    0|0
  • Sosyoloji de bu şöyle açıklanır baskın kültür ve popüler kültür olarak

0|0
    0|0
Yükleniyor...