Meslek Sahibi Olmaları Rağmına Bazı Kadınlar Niçin Çalışmazlar?

Meslek sahibi olan kadınlar niçin çalışmamayı tercih edebilmektedirler? Yargılıyor değilim, sadece merak ediyorum ; mesleklerini mi sevmemekteler, çalışma hayatını yorucu mu bulmaktalar, sebebi nedir? Önemli olanın evin geçimini sağlayacak ekonomik yeterlilik olmadığını düşünüyorum. Refah düzeyi yüksek de olsa aktif olmak, iş dünyasında kadının enerjisini çoğaltmak daha güzel değil mi?

0|1
11|26

Erkekler Ne Diyor 26

• Valla herkesin kendi tercihi, bunun tek bir sebebi olacağını da düşünmüyorum. Kimi eşinin geliri iyi olup ülkemizdeki saçma sapan iş koşullarına tahammül etmek istemez, kimi sadece tembeldir, kimi çocuğuna vakit ayırmak ister... Böyle gider, buraya hem olumlu hem olumsuz binlerce, milyonlarca sebep yazılabilir. Mesela sırf psikolojisi iş ortamını kaldırmadığı için bir yere girip kariyer yapmayan gırla tanıdığım insan var. Buna ben de dahilim. Kimi hiç çalışmaz, kimi kendi işini yapar ama bir şirkette kariyer yapmak istemeyebilir sonuçta. (Başkasının işinde kendimi çürüteceğime kendi işimi yaparım diyenlerdenim.)

Yalnız şunu söyleyeyim; özellikle 0-3 yaş aralığında çocuğun anne ile etkileşimi çok önemlidir, bu süreçte ne kadar anne ile kaliteli vakit geçirirse zihin gelişimini o kadar iyi etkiler, sonradan geri dönüşü olmayan bir süreçtir. Baba ile etkileşim de burada anne ile etkileşimin yanına bile yaklaşamaz. Sırf bu sebeple çocuk sahibi olunca ilk birkaç yıl işi bırakan insanlar tanıyorum. Çalışmama sebebi bu ise bence çalışıp eve para getirmekten çok ama çok daha önemli bir iş yapılmıştır. En azından benim görüşüme göre durum bu.

0|0
    0|0
  • muzafazlakar yapıda yetişen erkeklerin aileden goŕdüklerini eşlerinde uygulamak istemesi kuvvetli bir etkendir. . onun dışında kadının evlilik çocuk gibi sosyal aile ortamını benimsemesi, maddi olanakların yeterli oluşu, kadının bedensel eğilimi. ... gibi şeyler olabilir. ...

1|1
    0|0
    • 6gün

Bazı erkekler kadının kendisinden daha eğitimli, ekonomik bağlamda daha güçlü olmasından korkuyor. Çünkü şahsını yukarıya taşıyacak bir atılımda bulunmadığı için şimdiye dek, "erkek olma üstünlüğü" aslında kadının onun aşağısında olmasına bağlı. Onun çubuğunu kısaltarak kendi çubuğunu uzun gösterme ve zannetme aldatmacası...

• 6gün

Evet. Ataerkil toplumun erkeğe yüklediği bir ödev "güçlü olmak". Bu güç 21. yüzyılda eşittir para. Erkeğin belki de kadının kendisinden daha yüksek refaha sahip olmasından duyduğu korku buradan doğuyor. Ama kadının da bunu bir koz suretiyle eşine yansıtmaması gerekiyor. Yuvayı ortak çaba ile ayakta tutmak olarak görmeliyiz. Birbirimize duvarlar örmek yerine köprüler kurmalıyız.

• 6gün

aynen çok güzel ifade ettin... zaten eşler arasında rekabet değil birlik olmak zorundadır... insanlar bunu anladıkları için ilişkilerinde mutluda olamıyorlar..

• Annelik en iyi, en güzel ve tabiki en zor kariyerliktir. Anne olmayı, anneliğin hakkını her kadın veremez. Bazı kadınlar çok çalışkan ve güçlüdürler, hem anneliği hemde iş hayatını birlikte yürütebilirler. İş hayatından uzak kalan kadınları mesleklerini beğenmedikleri için ayrıldıklarını düşünmek yanlış olur. Bazıları rahatlığı istiyordur, bazılarıda eşleri istemediği için onları kırmak istemez, çalışmaz ve bazılarıda tabiki büyük bir çoğunluğu sevdiklerine ailesine, ve çocuğuna daha çok zaman ayırmak için çalışmazlar.

0|0
    0|0
  • 1. Evlendiği adamın kıskançlığından dolayı,
    2. Çocuklarını başkalarına emanet etmek istemdikleri için.
    3. Tatmin edici ücretle iş bulamamak.
    4. Ev kadını olmayı yeğlemek.
    5. Para kazanma telaşı olmaması.
    6. Bazı kadınlar kulüplerinde etkin işlerde bulunmak daha cazip geldiği için.

0|0
    0|0
  • Haklısınız. İlk eşim öğretmendi. Hala çalışıyor. Rahmetli anacığım 33 sene çalıştıktan sonra emekli olmuştu.

1|1
    0|0
  • Eğer ben evimi geçindirebiliyorsan evde otursun beni güler yüzle karşılasın çayımı koysun oturup sohbet edelim yeterli :) ikimizde çalışırsak ne düzgün yemek yeriz ne de yorgunlultan işten doğru düzgün birbirimizi görüp sohbet ederiz.

1|0
    1|0
  • Evli ve çoklu bazı kadınlar, çocuklarını kimseye bırakamaz, hayatlarını onlara adarlar.

1|0
    0|0
    • 6gün

Sence doğrusu nedir, bir doğru var mıdır bu konuda. 😊

• 6gün

Ama adarlar demenden anlıyorum ki annenin yerinin çocuklarının yanı olması gerektiğini söylüyorsun. 😊

• 6gün

Ben "çocukta yaparım kariyerde "mantığına saygı duyarım" Lakin annesinden uzun süre ayrı kalmış bir, olarak söylüyorum, başkalarından anne olmuyor. Anne bambaşka birşey.

• İs gucune kadinlarin katilimini cok onemli goruyorum ben de toplumun gelismisligi ile dogru orantili calisin hanimlar kocaniza bile muhtac olmayin bir defa basina kakilsa insanin cinayet sebebi yeminle nasil tahammul ediyorsunuz

1|1
    0|0
  • cok dogru soyluyorsun tebrik ediyorum :)

1|0
    0|0
  • Evleneceği erkeğin maddi olanağı iyiyse çalışmamayı tercih eden var ama evlenmeden öncede çalışmayı sevmiyordur

0|0
    0|0
  • Eş baskısı. erkeğin sırtından parazit geçinme isteği. annelik. issizlik. dinsel ve ideolojik hayat tarzi vb sebeplerden ötürü.

0|0
    0|0
  • Şahsen bana sorarsan önceliğim çalışmamasından yana bırak kendini o kadar yormasn zaten aksam bnle uğrascak yetmezmi basında tam bir tatlı bela ee bide işi vardiyalı falan olursa vay haline he iş yeri açısından bakarsak ewet çalıltığın ortamda bayan olması cidden ayrıcalık çünki insanın herşeyi değişio küfür edemiosun çocuk gbi harektler boğuşmalar yapamıosun bzi bildiğin ewcilleştirio

0|0
    0|0
  • Seçim ihtiyaç yoksa genelde insanlar çalışmak yerine keyifli yaşamayı tercih ediyorlar. belli bir saatte belli bir sebeple belli bir şeyi yapmaya mecbur olmama durumu para ile satın alınabilecek bir genişlik değildir. Kimileri için bu vazgeçilmez bir şey

0|0
    0|0
  • Rahata alismis kadinlardir. En uzak durulmasi gereken kadin tipleridir.

0|0
    0|0
  • Tercih

0|0
    0|0
  • Zor gelen vardır.
    kocası izin vermiyen vardır.
    mesleğini sevmeyip öylesine okuyan vardır.
    vardırda vardır

0|0
    0|0
  • ee güzel ama herkesin kendi kararı koşulu.

0|0
    0|0
  • Türk kadını tembeldir

0|0
    0|1
  • koca parası daha tatlı çünkü 😂😂

0|1
    0|0
  • Kendi tercihleri

0|0
    0|0
  • evim erkeği çalışacak evin kadını çalışacak peki ya çocukların eğitimini kim verecek anneler değil mi? ahlakını terbiyesini küçük yaslarda annesizlik çok kotu bence okul çağına kadar çocukla ilgilenmeli.

0|0
    0|0
    • 6gün

Bu sorunun çözümü kadını çocuk büyüyene kadar eve kapatmak değildir. Çocuğu ile işte olabilen, işyerinde bebeklere ve çocuklara yaşam alanı sağlayan kurumlar var artık. Anlayışımız bu yönde evrilmeli. Evde oturan bir kadın çocuğunu ne kadar eğitebilir.

• 6gün

Yarı zamanlı da olsa çalışabilir. Ve Çocuk ilkokul çağına geldiğinde de işine tamamen geri dönebilir. Bence olması gereken budur.

• tercih meselesi

0|0
    0|0
  • İşlerine gelmiyor sabahın köründe kalkmak

0|0
    0|0
  • Ekmek elden su gölden

0|0
    0|0
  • evinin kadını olmak isteyen kadınlarr :D :D
    vizelerde zengin koca arayan kızlar :D :D

0|0
    0|0
  • rahat oldukları için. özgür takılmak onlara iyi geliyor

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Ülkede ciddi anlamda düzgün çalışma saatleri olsa evet. Ama haftaiçi 8-6, haftasonu 8-1.

Kadın ya da erkek kimse böyle bir işte çalışmak istemez aslında. Erkeklerin çalışmam deme lüksü maalesef ki yok. Ama kadınların var. Eğer durumu iyi ise, çocuklarına bakmak, evle ilgilenmek, hobilerine zaman ayırmak gibi bir seçeneği varken neden böyle bir köleliğe maruz kalsın.

Hükümetin kadınlar için part çalışma önerisi/düzenlemesi bir şeyi vardı. Ha o olur bak.

1|0
    0|0
  • Çocuklarım olduğunda ben de her biri için, bir kaç sene işi bırakmayı düşünüyorum.
    Başkalarının çocuklarına ben bakacağım ama benim çocuklarım ser sefil kalacak? Ba ba ba ba :D
    Her şey gibi önce insan kendini düşünüyor.
    Hayattan yorulmuş olabilir. Ev işlerini daha çok seviyor olabilir. Ailesini daha çok seviyor olabilir.
    Her şey olabilir. Ben kadınları hiç bir şey için zorlama taraftarı değilim.

0|1
    0|0
    • 6gün

Estağfurullah zaten zorlasak ne değişir ki. 😊 Çalışmak istemiyorsa kimse cebirle işe koyamaz. Her kadın bir anne adayı, ve her anne bebeğini en güzel koşullarda yetiştirmek, onu ilgisinden mahrum bırakmamak ister. Aksi durum zaten bebeğe haksızlık olur. Anaç bir kadın olarak bunun ben de destekçisiyim. Bununla birlikte kadınların evde olmamaları, iş dünyasında üretken olmaları, kendi kendilerine var olabilmeleri konusunda bilinçli olmaları gerektiğine inanıyorum. Bizim çocuklarımızı büyütmek de hakkımız, çalışmak da hakkımız. Ve bu hakkı ancak talep edersek alabiliriz. Eve kapanırsak değil. Buna ne kadar ihtiyaç duyduğumuz konusunda sesimizi duyurursak, çalışma ortaklarımız da buna olanak sağlayacak şekilde dönüşüm elde eder. Zira bugünlerde olduğu gibi.

#bebeğimleişteyim

• 6gün

Katılıyorum. Bu yüzden hak ve özgürlükler haricinde eşitliğe inanmıyorum.

• 6gün

Orası tartışmaya müsait.

• ben bu sene kısmetse iyi bir ortalamayla mezun olup mühendis oluyorum. kücüklüğümden beri gerçekten bizim öğrenci standartımızın cok üstünde bir öğrencilik dönemi geçirdim.
    iyi yerlerde staj yaptım (kendim ayarlayarak)

yarın bir gün mezun olucam ama ömür boyu çalışmak gibi bir hedefim var mı? hayır yok
    hayatta yapmak istediklerim kariyer peşinde koşarak yapamayacağım şeyler. çalışır mıyım? evet elimden geldiğince ama vay ben elalemin eline mi bakıcam? diye tribe asla girmem. tabiki parasını da yerim eşim o benim, bizim için çalışıyor olacak.

eğitimli bir birey, eğitimli bir anne olmak için okumuşlardır belki?

0|0
    0|0
  • sadece soruyu okudum bazılarının eşleri iyi kazanıyor ya da aileden maddi gelir var böyle oluncada çalışmak istemiyorlar, kimisi çocuklarıyla ilgilenmek istiyor bazende eşler izin vermiyor

0|0
    0|0
  • Annelik, ctesi dahil uzun calisma saatleri karsiligi verilen komik ucretler...

0|1
    0|0
  • Sahsen ilerde çocuğum olursa bende bırakmayı düşünüyorum çünkü ben ellere emanet edemem çocuğumu paradan daha önemli değil tabi ekonomik durumumuz iyi olursa bırakabilirim 😄

0|1
    0|0
    • 6gün

Çocuğumdan daha önemli değil para yazacaktım 😊

• 6gün

Eğer böyle bir sansım olursa tabiki değerlendireceğim hatta bir dönem mesleğimi buna göre secmeyi düşündüm ama bilmiyorum göreceğiz

• 6gün

Konuya bu yönden de bakarsanız inanın çok mutlu olurum. Güçlü ve hür kadınlar olmak kendimize olduğu kadar yavrumuza da yapabileceğimiz en büyük iyilik.

• Esi istemez
    Yeni bebegi olmustur
    Yeni evlenmistir
    Tatil yapmak ister
    Para boldur
    Meslegi cekilcek gibi degildir
    Atanamamistir
    Isten atilmistir

0|1
    0|0
  • Herşey para değil tatlı kis

0|1
    0|0
  • Evet yorulduk artik

0|1
    0|0
  • Çok saçma buluyorum bir arkadaşım da bunu düşünüyor

0|0
    0|0
    • 6gün

Sizce sebebi ne olabilir?

• 6gün

Erkeğin güçlü olması güzel bir düşünce olarak görünebilir. Herhalde hiçbir kadın güçlü olmayan bir erkek istemez. Peki niçin güç kavramı sadece erkekten talep edilsin ki. Kadın da güçlü olsun. Bunun, kendi gücünü kadının güçsüzlüğünden alan erkekten başka kime ne zararı olabilir.

• 6gün

Ben kendi adıma konuşursam işimi sadece çocuğum için bırakabilirim ama o da temelli değil yani

• Erkekler çalışsın

0|1
    0|0
Yükleniyor...