Recm cezasını doğru buluyor musunuz?

Recm, Sözlük anlamı 'taşlamak' ve 'kovmak' olan, İslam hukukunda terim olarak ise zina yapan 'evli' veya 'dul' erkek ve kadına uygulanan taşlayarak öldürme cezasını ifade eden Arapça bir kelimedir.

İslam öncesinde Yahudilik'te de var olan[1] bir ceza olan recm islam hukukunda en tartışmalı konulardan birisidir. Çünkü Kur'an'da zina suçunun karşılığı olarak geçmeyen bu ceza hadislere dayandırılmaktadır. (Vikipedi)
Recm cezasını doğru buluyor musunuz?Recm cezası geçmişte ve bugün bazı toplumlarda hala uygulanmaktadır? Doğru buluyor musunuz?

• Evet
    19% (10)36% (27)29% (37)Oy Ver
  • Hayır
    81% (43)64% (47)71% (90)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
9gün Yüzde 29 insan olmayan varmış aramızda öğrenmiş olduk

0|1
14|47

En İyi Erkek Görüşü

• Çağ dışı.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• İnsanlar geliyo, vahşi bir şekilde taş atarak öldürüyor. Bunun doğruluğu da tartışılıyor öyle mi? Kimlerle aynı ortamda yaşayıp, aynı havayı soluyoruz. İçinizde açığa çıkmak için can atan gizli bir katil taşıyosunuz. Sizinle aynı havayı soluyo olmaktan müthiş rahatsızım!

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 46

• Bunu doğru bulanlar cennete gidecekse ben onlarla aynı cennete girmek istemem.

6|1
    1|4
  • yorumlar arasında doğru bulanlar var kusura bakmayın ama sizin içinizde hiç insanlık var mı yahu? Zina yapan erkeklerinde çükünü keselim hocam. Din mantığa ters düşmemeli değil mi? ekran görüntüleri sorayayı taşlamaktan. filmi lütfen bir izleyelim bir gerçek yaşam hikayesi olduğunu idrak edelim erkeğe tanına avantajların neler olduğunu kadının ölüme adım adım nasıl gittiğine bakalım. en iyisi siz müslüman olarak kalın bende müslüman olarak kalıyım ama aynı dinden olmayalım. sizin beyninizi kullanmayarak aşağıladığınız komik düşündürdüğünüz islamın içine ben girmiyorum

1|0
    0|0
  • Bu sitede Recm cezası lafını duyunca orgazm olacak kadınlar bile var ne diyorsun. Topu manyak bunların

3|0
    1|1
  • "Şüphesiz ki : Biz onları ibret alın diye yarattık.." Bakara suresi 13. ayet olarak bilinir ama aslında yalandır Bakara suresi 13. ayet diyanetin mealine göre "Onlara, “İnsanların inandıkları gibi siz de inanın” denildiğinde ise, “Biz de akılsızlar gibi iman mı edelim?” derler. İyi bilin ki, asıl akılsızlar kendileridir, fakat bilmezler." şeklindedir dinimin kat'i suretle değiştiremez kutsal kitabı hakkında bile böyle saptırılmış bilgiler varken kesin bir dayanağı olmayan recm gibi bir şeyi kabul etmem

1|1
    0|0
  • Bence yine dini kullanmanın başka boyutu çünkü Tanrının verdiği canı Tanrı alıyor ise ve kitapda da bu şekilde ise oradan iki üç insan birikintisi çıkıpta bu zina işledi, şu onunla yattı. Bu onunla yattı diyerek bir insanın canına kastedemez. Çünkü insanlar bu şekilde yaparak suçsuz olan insanları da alt etmeye çalışıyorlar. Eğer bir suçluluk durumu var ise de ölüm yerine başka alternatifler kullanılmalı şu da var ortada tecavüz söz konusu ise o konuda ne kadar sert olurlarsa olsun sorun olmaz.
    Burada yaptıkları ise ayıbı örtmek mi yoksa ayıbı ortaya çıkartmak mı?
    Ben saçma buluyorum adam ve kadın zina işlemeyi göze aldıysa diğerlerine ne ki! Günah onların günahı neden ortak oluyorsunuz. Hatta bir insanın canını alarak daha büyük günah işleniyor.

1|0
    0|0
  • Dinde olmasa bile ben bilakis olmasını istiyorum. ''Tecavüz edenler yanarak ölsün !'' diyen kadınlar neden A seçeneğini işaretlemedi hala anlamış değilim.

2|1
    0|0
    • 11gün

Bu arada yanlış olmasın bunu isteme sebebim din üzerine değil, tecavüz edenler gerçekten bunu hak ediyorlar.

• 9gün

Bir görüşün altına Muhammed döneminde uygulandıgı söylenen bir recm olayını yazdım bulabilirsen oku. Birkaç tane daha var böyle. İnternetten bile ulaşabilirsin. Tabi rivayet bunlar. Yüzde yüz doğru diyemem.
      Recm Türk toplumlarında İslamiyet etkisiyle yapılmıştır o da çok nadir yapılmıştır.
      Selçuklu da Pervane diye bir adam recm edildiğini biliyorum. Osmanlıda da bir kere uygulanmış.
      Eski Türklerde bazı Türk boylarında da zinanın cezası ölüm evet.
      Ama ben zina etti diye bir insanı öldürmeyi doğru bulmuyorum.
      Sen tecavüzcüler için recm istemişsin anladıgım kadarıyla. O yüzden üstüne alınmana gerek yok. Ha zina içinde uygulansın diyenlerdensen alınabilirsin o zaman.

• 9gün

Zina için uygulansın deseydim görüşte belirtirdim zaten. Tecavüzden bahsettim.

• Şerefsizler 'evet' dedi.

4|1
    1|4
  • hadis ise doğruluğu tartışmalıdır. maalesef müslümanlar kurana alternatif kitap ürettiler hadislerden. şirk içindeler haberleri yok. bildiğim kadarıyla osmanlıda da uygulanmamış bu ceza.

2|0
    0|0
    • 11gün

1 defa

• 11gün

aslında düşününce güzel ceza. ama kime uygulandığına göre değişir. geçen bir haber vardı. 9 yaşındaki kız kalp krizinden ölmüş strese girip. tacizcisini tekrar görmekten korkmuş. adam da tutuksuz yargılanıyor. mesela o adam için uygularsanız beni de çağırın taş atmaya. 14 yaşındakilere göz koyan amcalar vs... olur yani iyi olur.

• İslam dünyası ilk önce şunu kendine sorması lazım. İslamın kaynağı nedir? Kuranmı yoksa hadis+sünnetmi şimdi kuranda necm olayı yoktur ama hadislerde var diyorlar peki sorum şu kuranda olmayan birşey nasıl olurda hadislerde olur?

Ve kişisel görüşüm necm insanlık sucudur kadın katliamıdır erkeğin pis zihniyet ürünüdür.

1|0
    0|0
  • Kesinlikle Kur-anda olmayan hiçbirşey İSlamda olamaz bu bir vahşet böyle birşeyi asla allah emretmez. İslamı dünyaya kötü tanıtan hadislerdir ve hadise inanan kişiler ne kadar kurana iman ettiğini söylese de kuıranı yetersiz görürelr ve bu gördükleri eksiklikleri hadisler ile tamamladıklarını söylerler. Bunu söyleyen kişilerin akıl sağlığından şüpheliym çünkü Kur-anda İnsanlar ALLAHIn onlara öğprettiği dışında hiçbirşey bilip kavrayamaz diyor varsayalım ALLAH kur-anı eksik yarattı peygamber ALLAH'tan dahamı akıllıydı kur-anın eksiklerini tamamlamak üzere hadis cıkardı piyasaya? Kura-nda peygamber demiyor mu ben yalnızca bna vahyedilene uyarım diye?

0|0
    0|0
    • 11gün

Hadis sahih kaynaklarda geçiyor
      Doğru olma ihtimali var

• 11gün

Kur-anın onaylamadığı ve kur-ana aykırı hangi söz doğru olabilir? Kütübi sitte sahih denilen hadislerin geçtiği bir kitap binlerce şiddet , cinayet , sapıklık mevcut eğer okursan anlaşabiliriz.

• 11gün

Okudum :)

• Zina yapan erkek ve kadınlara uygulanır deniliyor nedense sadece kadınlara uygulaniyor

2|0
    0|2
  • Gücüm yetse zulüm yapanları yok ederdim.

1|0
    0|0
  • cehennemde müslümanların çoğu yanıcak kesin 😂
    hadislerde çok saçma binlerce hadis var çelişkili

1|0
    0|0
  • Işid bunu uyguluyor mesela...
    İslamın aslı bozuk değil diyorlar ama bozuklugun en saglam kanıtlarından birisi bu... kuran oldugu gibi dursa da yığınla sacma hadis var

1|0
    0|0
  • hayır..

1|0
    0|0
  • hadislere dayandırılıyorsa kolpadır :D

1|1
    0|1
  • Recm islamda var kimse kıvırmasin

1|0
    0|0
  • hayır

1|0
    0|0
  • Hayır.

1|0
    0|0
  • Uyduruk hadislerin çağ dışı cezaları tabiki doğru değil

1|0
    0|0
  • Doğru bulmuyorum bununla ilgili ayet yoksa hadise dayandırılarak uygunlanmamalı

1|0
    0|0
  • Tabiki de doğru Allah'ın emri yanlış olmaz bunu acımadan yapacaksın ki kimse korkudan tecavüz edemesin pisliğe bulaşmasın
    Ama tabi cumhuriyet sagolsun suç karşılığını az verdiği için cezalar cosagloyor işte

1|1
    1|1
    • 11gün

Aaa vahşice taşlanma ve taşlama hakkınızı elinizden aldıgımız için özür dileriz
      Siz insanca yaşamayı haketmiyorsunuz

• 11gün

@büyükdüşün20 Değişsin değil mi zaten bunları kendi kıçımdan uyduruyordum. Burada Arap savunması yapmıyorum lakin ortada bir gerçek varsa onu da inkar etmem. Bunlar sadece Avrupa'da yok ayrıca. Ben anlattım tüm verilerle birlikte kabullenmek istemeyen sensin. Daha da yazma arkadaşlara bildirim gidiyor.

• 11gün

Tamam bay bay

• Evet, doğru buluyorum. Eğer zina yaparsam (şayet evliysem) beni de recmetsinler.

1|3
    3|0
    • 11gün

İnsan olmadıgın için doğal dogru bulman

• 11gün

İslam da iki veya en fazla üç kişiye uygulanmıştır bu ceza , hatırladığım ikisi erkek biri de kadındı sanırım.
      ve bu kişiler de ısrarla, çok net bir şekilde, kendileri bizzat gelip kimse onları zina yaparken görmediği halde yaptıkları işi itiraf etmişlerdir.
      oysa itiraf ta etmeyebilirler gizlice tövbe de edebilirlerdi.
      ama onlar vicdanen rahatsız olup cezasını dünyada çekmeyi kendileri inançları doğrultusunda istemişlerdir asla kimse onları zorlamamış.(olayı okuyunca anlarsınız )
      başka da kimse öyle bir ceza almamış.
      Yani bu bir inanç meselesi.
      1993 isimli arkadaş ta böyle demiş ve kınanacak bir durum yok.
      Kocanız ve karınız bir çok insanın önünde başkası ile ilişkiye girse ne düşünürsünüz siz karar verin...
      Ayrıca şartlardan biri de ilişkinin tam gerçekleşmesidir. Çok özürdilerim çok yazdım ama yukarıdaki konuyu açan arkadaş gerçekten çok eksik ve yanlış bilgiler vermiş.

• Saçma niye tecavüze uğranan cezaya çarptırılır ki ilkel toplumlarda var bu

1|0
    0|0
  • Hyrrrr

1|0
    0|0
  • Kabullenmek zor olsada doğrusu bu biz zina deyip geçiyoruz ama ne kadar günah bedeli karşılığı öbür dünyada cayır cayır yanacaz

1|1
    1|1
  • hayır zinhar olamaz

1|0
    0|0
  • Bu tür cezaları kırmızı çizgiler olarak görüyorum

1|0
    0|0
  • Burada Allah in verdiği cani Allah alır diyenler idama evet derler kesin

1|0
    0|0
  • Seni ilgilendirmeyen bir ceza ile derdin ne? Bu ceza beş vakit namazında olan, Allah'a şirk koşmayan, hac, oruç, gibi ibadetlerini yerine getiren cennete cehenneme inanan insanlar için geçerli seni ilgilendiren bir durum yok yani, Nefret ettiğin müslümanları mı savunuyorsun sen?
    Böyle bir insanın sadece zina etmesi de değil en az dört kişinin cinsel ilişkiyi tam olarak gerçekleştirdiğini görmesi gerekiyor üstelik.
    Anladın mı , panik yapma rahat ol sen.

1|1
    0|0
    • 10gün

Bir insan olarak bu vahşete ne olursa olsun destek veremem ha sen insan değilsen bilemem

• Erkekler Devam
    16

Kızlar Ne Diyor 13

• Kur'ana göre zinanın cezası 100 sopadır

"Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dininde (hükümlerini uygularken) onlara acıyacağınız tutmasın. Müminlerden bir gurup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun." - Nur Suresi 2. Ayet

Evli olanların zinası ise Kur'anda geçmez ama Buhari gibi hadislere göre taşla idam cezasıdır

Bu konu uzun süredir İslam aleminde tartışılmaktadır ve hocaları ise ikiye bölmüştür

1|0
    0|0
  • Bir şeyin cezasını sadece Yaradan verir. Ve sen aciz kul , kimsin ki ilah gibi hareket edersin?

3|0
    0|1
  • herkesin günahı kendine, intihar günah da başkasını kendi günahından dolayı öldürmek günah değil mi?

1|1
    0|0
  • Normalde insanların düşüncelerine saygı duyarım ama evet diyenleri taşlayalım o zaman. Bu düşünce değil canilik oluyor.

1|0
    0|0
  • İslama göre Allah'ın verdiği canı sadece Allah almalı. Bu cezayı islam onaylıyor olamaz o halde 🤔

2|0
    0|0
  • allahın verdiğu canı sadece allah alır

4|0
    0|1
  • Ben bu konuyu araştırdım, recm cezası 1- sadece evli olup zina yapan insanlara uygulanır,
    ve Kuran'da şu sabittir ki uygulanması için
    tam dört erkeğin veya sekiz kadının ?
    Bu olaya şahit olması gerekir?
    Evli olduğu halde başkası ile ve hem de bu kadar insanın önünde ilişki yaşayan insanlar da toplumda bulunması zor insanlardır sanıyorum?
    İkinci seçenek ise gerçekten çok ilginçtir ki , mesela bir adam karısına zina yaptı dedi, kadın dört defa Allah'ın laneti üzerime olsun eğer yaptı isem yapmadım diye yemin ederse , cezası kalkar, ama yalancı ise Allah'ın laneti gerçekten de üstüne olur, veya aynı şekilde bir kadın kocam zina yaptı der ve kocası aynı şekilde yemin ederse ceza üstünden kalkar.
    Bir de kendi cezasını ısrarla dünyada çekmek isteyen Allah'a tekne eden kimseler gelip itiraf eder, bu kişi o kadar kendinden emindir ki şaşırırsınız. Çok uzun anlatmıyorum.

1|2
    0|0
    • 11gün

Tekne değil tevbe,
      Bu arada sadece kadın resmî koymuşsunuz erkekler de ceza alır, artı bir çok kişi önünde tecavüz eden evli erkek te bu cezayı alır ! Ama tecavüze uğrayan ceza almaz !
      Lütfen sorunuzu detaylandırın, recm asla yukarıda anlatıldığı gibi hadi taşlayalım denilen kolayca karar verilen bir iş asla değildir.

• 11gün

Cezayı alacak kişinin, neden bu cezayı aldığını yukarıda yazdım, en az 4 erkeğin (3 erkek veya daha az değil veya en az sekiz kadının (daha az değil) önünde zina yapması ve aynı zamanda bekar değil evli olması!!!
      Artı Müslüman olması yani bu cezanın dünyadaki ceza olduğunu da kabul etmesi gerekiyor , yani mesela sen ateist veya Mecusi veya hristiyan veya yahudi isen sana bu işi yapsan da uygulanmaz.

• 11gün

Tamam size hoşgörü (!) dininizle mutluluklar

• Mantık dışı

2|0
    0|1
  • Evet diyenler neyin kafasını yaşıyor

1|0
    0|0
  • cok yanlis herkes hata yapar ve bu hatalari düzeltmek icin ölüm değil zaman gerekli

1|0
    0|0
  • çok kötü bir düşünce bunu nasıl yaparlar çok acımasızca

2|0
    0|0
  • Bunun gibi birçok şeyin yanlış yorumdan kaynaklı hatalar olduğunu düşünüyorum

0|0
    0|0
  • Vahşet'i dine bağlamalarına karşıyım.

0|0
    0|0
    • 11gün

Kaynağı hep dinler çünkü

• 11gün

Din benim için birşey ifade etmiyor, en büyük din insanın içinde vicdan, merhamet ve diğer insani duygulardır.

Yükleniyor...