Müslümanlar mağara dönemi insanlarına inanmıyor mu?

Bildiğiniz gibi müslümanlar ilk insanların Adem ile Havva olduguna inanıyor. Peki bu durumda mağara dönemi insanlarına nasıl inanabiliyorlar? Hiç düşünmüşler mi bu noktayı merak ediyorum.

4 büyük din gelmiş diye inanıyorlar. Bilinen en eski modern insan fosili 200.000 yıllık fosil. Yani insanlık en az 200.000 yıldır var ve bu 4 dinin tarihi sadece 2.500 yıllık tarihe dayanıyor. 197.500 yıla karşılık 2.500 yıl :)

Neandertal fosillerini hiç söylemiyorum bile. Daha çok şey var ama bu konuyu nasıl açıklıyorsunuz?

Not:Ateistim.

Güncellemeler:
9gün Verilen cevapları bir okuyun ya bu kadar cahillik normal değil hiç mi eğitimleri yok bunların? İnananlara saygım var, böyle cahillere yok. Bilimin B'sinden haberleri yok.

0|0
4|20

Erkekler Ne Diyor 20

• Bana kalırsa gayet mantıklı bir soru ve tartışmaya açık bir konu. Öncelikle belirteyim ben bir müslümanım. Henüz yeni teslim olmuş bir müslüman.. Zamanında inancım sarsılmış olabilir ama ta ki düşüncelerimi yıkıcı eleştiriler kadar yapıcı eleştirilerede yöneltmeyi başardığım kendimle barışabildiğim zaman ( şahsi düşüncem ) daha sağlıklı düşünmeye başladım. Kendi düşüncemi şu şekilde açıklamak istiyorum.
    2500 yıllık 4 büyük din ve 4 peygamber dönemi öncesinde de yeryüzüne elçi ve habercilerin gönderildiği söylenir Kuran-ı Kerimde. Bu peygamberlerin kutsal öğretileri ve toplum düzenini sağlamak için fikirleri vardır. Ve bu peygamberlerin elçilerin çoğu bir sırdır. Aklımıza ilk gelecek soru (senin gibi eleştirel yaklaşmaya çalışıyorum) neden o zaman bir çatı altında toplamaya gerek yok ve neden ismi çok duyulacak asla bozulmayacak süregelecek bir din yok? Bunlar öngörülmüş ve bir plana göre hazırlanmış olabilir arkadaşım. Bundan 5000 yıl önce gönderilen bir dinle bugünkü yaşantılarımız hiç uyuşmayabilir. Çünkü bana kalırsa kutsal kitaplar ve dinler toplum düzenini sağlamak için vardır. Belki o dönemlerde gerçekten ihtiyacımız yoktur. Gayet az bir nüfusa küçük çaplı öğretiler yeterlidir belkide. Tabiki de yine tüm insanların benimsediği bişey değil günümüzdeki gibi. Ondan öncesinde belki bu kadar bozuk değilizdir. İnsanların dini kendi vicdanlarıdır. Tıpkı bugünde olması gerektiği gibi. Ben bir müslümanım ve evet big bangın ne olduğunu biliyorum ve inanıyorum. Evrimin ne olduğunu biliyorum vede evrime Allah'ın yaratış mekanizmazı nazarıyla bakmak istiyorum. Çoğu müslüman bunları reddeder ve bana ateist gözüyle bakar. Bu kendimizi çok özel sandığımızdan.. Kime sorarsak soralım bugüne kadar toprağa ekilmeden açan bir çiçek görmedi görmeyecekte. Her şey bir sebep sonuç ilişkisine bağlı göründüğü üzere. Canımı sıkan ve seni eleştirmek istediğim nokta şu :
    Editte insanları cahillikle yaftalamışsın. Sorundaki yüzeyselliğe bakarsak seninde pek aydın olduğunu söyleyemeyiz

1|0
    0|0
    • 9gün

Senin gibiler için değil o yazım. Böyle cevaplarla gelseniz ya keske hepiniz böyle bilgili olsa. Diger cevaplara bakarsan anlarsın hali.

• Sen dinleri 4 kitaplı dinden ibaret sanacak kadar aptal mısın canım.. İnsanlık var olduğundan beri 25 bin peygamber geldi, her biri aynı şeyleri anlattı.. Finalde yazı icat olundu, dinler kitaba döküldü.. Söz uçtu, yazı kaldı.. Senin gibi kör cahiller de, din tarihini Musevilikten itibaren zannetmekle meşgul..

0|0
    0|0
    • 9gün

Mağara dönemi insanlarını nasıl açıklıyorsun asıl sorum o. Eğer o zamanlar da din ve peygamber var ise insanlık nasıl mağarada hayvansı bir şekilde yaşamış? Konuşma yok, yazı yok aynı havyanlar gibi.

• 9gün

İnsanların yaşaması gereken kendi tarihleri var.. Tanrı buna müdahele edecek olsaydı, direkt çağ atlatacak peygamberler yollar, insanlığın daha hızlı gelişmesini sağlardı.. Tanrı elçisini o kavimin insanından seçer.. Muhammed nasıl ki bir Arap kabilesinin cahil insanıysa, mağara döneminin peygamberi de o kavimin içinden seçilen aynı düzeyde bir insandı.. Hiç bir peygamber gelecekten gelmiyor, her peygamber kendi döneminde yaşıyor.. Eğer hayvanlar gibi koklaşarak anlaşıyorlarsa, o peygamber de koklaşarak dini iletti.. 10 saniye kafa yorsan cevabını bulacağın bir soruyu nasıl sorarsın yahu? İlk kez bir ateistin bu kadar basit sorular sorduğuna şahit oldum, yaşın kaç 14 falan mı..

• ee neden ki? mağarada yaşamış insanlar eskiden. bunun adem havva ile alakası ne? kaldı ki dört büyük dinden önce de peygamberler gönderilmiş hep. insanların mağarada yaşamaları, ilkel toplumlar ya da neandetal gibi günümüzden farklı özelliklere sahip insanlar da yaşamış olabilir.

0|0
    0|0
  • Soyledigin sey zaten kendini curutuyo soyledigin 4 dinin icinde mesela hz adem yok ve daha nice peygamberler var takvimden once

0|0
    0|0
  • Ne söyleniyorsa ona inanıyorlar

0|0
    0|0
  • simdi muslumanlar 2500 yila inaniyor siz ateistler 197 000 yila bu konuda 2 tarafta kensince hakli kisaca senin dinin sana muslumanlarin dini. muslumanlara fosilere gelince neandertal fosilleri onlarin kurani kerim. kitaplarinda yazmiyor sizin bilim dediginiz kitapta yaziyor bu konuda yine seninki sana onunki ona oluyor kisaca kendi kitaparinda ara cevabi muslumanlar bilmez neandertal fosilini

0|0
    0|0
  • Ateist herşeyi doğanın yaptığına inanıyor bu ateistlikte moda olmuş boş boşuna kendinizi yakacaksın bu evrende herşey sence öylesinemi oldu

1|0
    0|0
    • 9gün

Sırf kendisine inanmıyor diye, sırf farklı düşündüğü için sonsuz cehennemde yakan bir tanrı figürü ne kadar mantıklı? Eğer o tanrı sadece iyiliklere kötülüklere nasıl bir insan olduguna bakarm deseydi hak verebilirdim. Şu durumdaki tanrı figuru oldukça mantıksız.

• 9gün

He o kadarda bilimde bahsediyosunuz ya o dediğiniz bilim ölümede çare bulsunda görelim

• 9gün

Cok komik tanriyi bir kaliba sekle sokmak kendini gosterseydi 6 milyar insan musluman olurdu sence mantiklimi

• Fosilin uzerinde uretim tarihi yaziyormu ya da olsa bile o peygamberlere gelene kadar bircok peygamber gonderildi
    ya da hic tarih kitaplarinda milattan once 200bin diye duydunmu

0|0
    0|0
    • 9gün

Metodlar burada var. www.sorularlaevrim.com/.../...n-metotlari-135.html
      Bilim diye bir şey var duydun mu bilmiyorum.

• 9gün

Bu kadar cahilce sorular olamaz ama. Tamam sustum ben sen kendini rezil et.

• 9gün

Haha cvp veremeyince tek bildiginiz sey cahilce diye camur atmak kimin cahil oldugu ve rezil oldugu ortada ben senin sorularina cvp verip cahil demedigim halde sen cvp veremeyip cahil diyosun cok komiksiniz yaa

• Ateist kardeşim benim seni doğru anladım sanırım.

Şöyle örnek vereyim inşallah doğru anlamisimdir.

Peygamberlerden önce dinozorlar vardı desem?

0|0
    0|0
  • şimdi bende bunlara inanmıyorum ama koskoca dünya kendiliğinden oluşmuycak ya tanrı bizi yaratık bırakmış kader diye bir şey yok zaten kitaplarda saçmalık bunlara inanlara ne denir biliyor musun? cahil aynı kitabı papağan gibi tekrarlayıp ellerinde tesbih ile aynı sözleri söylerler ama sonuçta ne olur bir şey kazanmazlar tek bildikleri budur yobazlık kuran okumak point sevap ama bende ilk başlarda ateistim sonra insan düşünüyor zaten

0|0
    0|0
    • 9gün

O saçmalık dediğin kitaplar sana ilimin kapısınıda açıyor. Anlamadan tekrar et diye değil. Yapan yok mu var onda haklısın. Yok efendim Arapçası türkeçeye uymuyormuş. Bazı kelimelerin kuran harflerine göre anlamı yokmuş buna uymuyormuş. Dünyada bir sürü dil var. Allah sonsuz hikmet sahibi bunumu düşünemiyecek. Kitapı ing çevirirsin Hayvalara kötülük etmeyin der Türkçeye çevirirsin eziyet etmeyin der. Fransızçaya çevirirsin Fenalık etmeyin der. der de der. Sen kısaca neden bahsettiğini anlar mısın anlarsın. Bir kitabı önce ne yazıyor neden bahsediyor diye okuyun. Bildiğiniz dilde okuyun. Yoksa anlamını bilmeden 1000 kere okusan ne fayda. Şimdi gelelim sana Sen bir yaratıcıya inanıyorsunda onun sana gönderdiklerine mi inanmıyorsun. Bu annenin annen olduğunu bilipte annem değilsin demek gibi saçma bir şey.

• 9gün

Tartışmayı açan sensin noldu konuyu açarken sınır mı getirdin ben öyle bir yazı okumadım. Hadi canım hadi ben sana yetemiyorum de baride Sus lafının arkasına saklanma. Sizin gibi köpeklerin karşısında susmak için müslüman olmadık. inanmıyorsa konuda açmayacan böyle bir yere otur sessiz sessiz kabugunda yaşa. size bitmeyen cevaplarım var. Zaten ben bir kimseye aci olacak kadar sizin gibi sus kes konuşma artık demem. Sustur susturabiliyorsan.

• 9gün

Bir bok biliyormuşsunuz gibi bilimden yola çıkıyoruz adı altında iki üç parça alıntı bilgiyle karşımıza geçip madara oluyorsunuz. Sonra ay üşendim okumadım. Ay bir sus. Senin rutubet yapmış beynin de bilimin ne işi var dangalak. Bilimde hak edene gider.

• Inanmiyorsanda saydi duy oc diyenler gelmeden.

0|0
    0|0
  • bunu öyle heryerde söyleme linç ederler kız :D ben özgürüm diye sokakta söylersen taşlanırsın :D zamanında bende çok düşündüm bunları
    sonuç = bir yaratıcı var olduğuna kanaat getirdim :D din filan farklı olay yatan var ama dinin hepsi onun emirlerimi o iş biraz karışık :)
    ben Allah derim
    eski atalarımız tengri (şimdi ki tanrı )
    ingilizce God yazılır
    batı Hz İsaya son of god der
    ibranice yazılınca Yehova olur falan filan boşver onuda uyu :D

0|0
    0|0
    • 9gün

Tamam deistlere hak verebilirim. Ama şu cevaplara baksana bu kadar cahil insan nasıl olabiliyor ya bunlar hiç mi eğitim almıyor? Hani inanırlar anlarım da bu kadar bilgisizlik normal degil ya bilim bilgileri 0

• 9gün

ben yorumlara bakmadım, bakmayıda pek sevmiyom açık ortam herkes istediğini yazar :D
      sorsan niye tanrı misafiri diyon diye öyle alıştık derler :D
      nerden bilsin islamiyet öncesi zaten türkler tek tanrıya inandığı icin Allahdan çok yine tanrı kelimesini kullandı :D Allah = Tanrı = Yehova =God dil farklılığı bence :)

• 9gün

bide dediğim gibi daha önce bunları düşündüm ve sana güzel bir tavsiye vereyim dine inan birine dini sorgulatamazsın din sorgulanmaz , tartışılmaz.
      sorgulansaydı din diye birşey kalmazdı :)

• ne alaka muslumanız cahıl degılız

1|0
    0|1
  • Harun Yahya kitaplarından alıntı gelmeden hızlıca evrimleşip gidelim buradan

0|0
    0|0
    • 9gün

ek olarak, ilk evrimleşen olarak adlandırmak ya da "sonraki nesiller öğretileni unuttular, bolluk bereketi tanrı aldı onlardan" demek de mümkün eğer şansını deneyeceksen savunmak için

• adem ile havva gökten paraşütle inmedi ki

0|0
    0|0
  • daha iyi bilgi edinmen lazim

0|0
    0|0
  • Allah'a inanıyoruz böyle boş şeylere inanmıyoruz sen kafana göre takıl boşver müslümanları hem inanmıyosun hem onların ne düşündüğünü merak ediyosun..

0|0
    0|0
  • Ateist kızlar da varmış demek aramızda çok sevindim

1|0
    0|0
  • Müslümanlık çok şeyyyy. Artık açıklama yapamıcam kısacası allah yok dinler yalan

0|0
    0|0
  • galiba Müslüman değilim, ama islam'ı bu şekilde çökertemezsin. adem ve havva'nın homo sapiens olduğu söylenmiyor zaten, neandertal ya da geri kalan 4 türden biri de olabilir.

ayrıca inanışsa göre binlerce peygamber vardır, bazıları bilinir bazıları bilinmez. bazılarının kitabı vardır, bazılarının kitabı yoktur. son peygamer bellidir, ama ilk peygamber belli değildir. belki 200.000 yıl önce de bir peygamber vardı.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Müslümanlığın magarayla ne alakası var? Müslümanlıktan öncede din vardı. Müslümanlık son din sadece. Zaten bundan önceki devirlere Cahiliye Devri denirdi. Magara dönemi denilen dönemse ateşin yeni bulunduğu Ivırsız zıvırsız dönemdi. Yagmurda karda nereye saklanırsın o dönemde direk Bina mı dikersin ya da Toki yemi yazılırsın

0|0
    0|0
    • 9gün

O zamanlar konuşma da yoktu yalnız :D

• 9gün

Lan sığırcık. Kim kendini yendi görüyor yorumları iyi oku. Herhalde yenilgiyi kabul etti diyen biri var orda Ayrıca benim seninle yendim gözüyle gördüğüm bir savaş olamaz. Sen zaten kaybedenler kulübündensin😎

• 9gün

Ayrıca ateistim diyip inannlara saygım var diyorsun. Sen önce sordugun soruya bak. Ben sana magara denilen bir dönemin müslüman olarak var oldugunu söylüyorum. o inamıyorlar dediğin grubun aksine sen madem bilimden yanasın bana insanlarda o dönemde dilin olmadıgını hayvan gibi sesler çıkartıgını söylüyorsun. Madem bilimden yanasın tüm dil bilimciler ne diyor arastır her dönem insanların kendilerinin oluşturdugu bir iletişim dili vardır. Bana orda burda yazılmış rakamlarla gelme bana mantıkla gel

• magra dönemine inanıyoruz ama diger detayları çuruten abiler var onlara sor biz ne bilek

0|0
    0|0
  • Sanırsam hayır

0|0
    0|0
  • Aynen öyle

0|0
    0|0
Yükleniyor...