"Evlilik" denen kurumun olması şart mı sizce?

Düşünün bir, daha özgür ve medeni bir toplum için, bu ömür boyu verilen yemin bağliliğinin ortadan kalkmasini.. Evlilik ortadan kalksın.. Beğenimize göre birleşelim ve aile, anne ile babanın çocuklarına duydukları sevgi temelinde kurulsun. Örneğin, eğer bir kadın eşi olarak seçtiği erkeği artık sevmiyorsa, ondan ayrılabilsin hic uğraşmadan ve yeni bir birlik oluşturabilsin. Kısacası, sevdiklerimizle birlikte yaşamakta tamamen özgür olalım. Bahsettiğim olayda eğer çocuklar varsa, onları toplum büyütsün, yani çocukları sevenler onların bakımını üstlensin.. Böyle bir düzenin olması, evlilik denen kurumdan çok daha çözümcü değil mi..

1|0
8|6

En İyi Kız Görüşü

• Şart değil, hem de hiç. Evlenmeden de aynı evde yaşayabilir insan.
    Evlilik = legal seks.

1|1
    0|0
    • 6gün

Legal seksi kurumsallastirip, evlilik olmadan seks yapmanin ahlakini tartisanlar kadar ahlaksiz baska kimse yok.

Kızlar Ne Diyor 7

• Oldu ya toplum buyutsunmus. Sen cocuk yap bas git baska hatunlara, hayat yaşa cocugunu toplum buyutsun. Cok biliyorsun.
    Derdin sorumluluk cok geldimi basip gitmek, nafaka vermiyim, tazminat vermiyim, hicbir hak talep edilmesin ben keyfim isterse evliligi bitereyim.
    Buna canak tutan kadınlarda ayri bir dunya.

Siz evlilik yapmak istemiyorsaniz yapmayin. Evlilik disi evli hayati yasayan insanlar var sonucta.
    Ama evlilik kalksin diye birsey olamaz.

1|3
    0|0
    • 6gün

Ruhu tek dar değil, beyin algı ve goruleri de dar.

• 6gün

Bence sen baya dar dusunuyorsun. Sen keyfince birlikte yasa, keyfince cek git, sorumluluk alma diye kalkip evlilik kurumu kalksin diyemezsin. Zaten oyle bisey olmazda...
      Evlilik varken bile garimesru cocuklarin hali ortada, coplerden bebek topluyorlar ha erin var mi? Senin yaptigin cocugun sorumlulugunu ben veya baskasi alcak, bakcak degiliz.
      Birsey yapiyorsan arkasinda duracaksin, ayrilmak mi istiyorsun bosancaksin ama haklatini vereceksin, sorumluluklarini yapacaksin. Yokkk ben gelemiyorum drrsen git dost hayati yaşabacagindan tutan yok

• Senin derdini biz cok iyi anladik.

0|0
    0|0
  • Çocuk olayı ters yani toplum ne alaka ya ama evlilik zaten bizim göreneklerin dayattığı birşey olmasada olur

0|0
    0|0
  • şart değil gereksiz de zaten

0|0
    0|0
  • Aslinda haklisin

0|0
    0|0
  • Evet şart kadın bedeni değerli. Kendini değersiz yapanlar evlenmeden yaşayanlardır.

0|0
    0|0
  • Sarttt

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Dostum iyi hoş demissinde. Bu durumda miras davaları çocukların velayeti falan nolucak? Hukuki açıdan bu tarz islemler icin evlilik gerekli. Ortak para biriktirip aile konutu aldınız diyelim yarin ben artik seni sevmiyorum diyip gitti konut onun üzerine e nolucak bu durumda?

1|0
    0|0
    • 6gün

Onlari dusunen kim? Akillari fikirleri sekste, canlari sıkılınca kolayca ayrilmakta...

• 6gün

Kaos olmadan duzen olmaz.

• 6gün

Ya bak bu tartışma rejim tartışmasına dönüşür ve uzar gider. Ama ben yasalari üstün olduğu ve kaosun olmadığı rejimi tercih ederim. Dünyada benimle aynı fikirde olmalı ki mülteci başvuruları ne komünist Çine nede şeriatçı Suudi Arabistan'a yapılıyor genelde hukukun üstünlüğü ile bilinen batı Avrupa ülkelerine yapılıyor:)

• Şu anki toplumsal düzene göre evet şarttır. Neden? Çünkü çoğu medeni hukuk ve diğer hukukta konular insanların evli olup olmaması ile yakından ilgilidir. Hâl böyle olunca da, evlilik kurumu dediğimiz yapının gerekliliği ön plana çıkıyor.

Öncelikle sorduğunuz sorularda hiçbir kötü yan yok. Tamamen haklı sebeplere dayanarak sormuşsunuz. Neden evleniriz? Bu soruya cevap açıktır. En baştan beri insanlar, dini ve inanç sistemlerine bağlı kalarak evlenmişlerdir. Bugün dünyanın her yerinde olan evliliklerin çoğu dini ya da inanç bazlıdır. Gerisi toplumsal ve hukuki alanda rahatlık içindir.

Bugün insanlar evlilik denen olguda özgürdür. Fakat iş ayrılık noktasına geldiği zaman, işin içine bir sürü etken giriyor. Hukuki süreçler, toplumsal baskılar, ailevi olaylar ve bunların hepsi insanlar yıpratıcı olabiliyor.

Sonuç olarak evlilik, insanların kurduğu bugünkü toplumsal yapıda gerekli bir rol oynamaya devam ediyor. Saygılarımla.

0|0
    0|0
  • zaten zorunlu değil o yüzden sorun yok bende fazla sıcak bakmıyorum ama dünya böyle dönüyor bu saatten sonrada değiştirilemez

1|0
    0|0
  • Evlilik olmadan olmaz. Bağlılığın en güzel yapı taşı evlilik.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle olmalı.

0|1
    0|0
  • senin kafan mi guzel.. toplum buyutsunde ne demek.. senin yaptigin cocugu kim bakacak.. bir dusun istersen senin kiz kardesinle veya bacinlada bir erkek senin dusundugun yolla birlesiversinler..

1|1
    0|0
    • 6gün

Kiz kardesimin karari bu, istedigini yapar. Bana karisma hakki nasil yoksa, benim de ona yok.

Yükleniyor...