Halifelik siyasi bir terim mi yoksa dini bir terim mi?

Halifelik, #İslam'da; sonra gelen, yerine geçen, ardından gelen anlamında, Hz. Muhammed'in ölümünün ardından oluşturulan yönetim makamıdır.

Dikkatinizi çekerim, yönetim diyorum. Dini yönetim olsaydı halifeler başkalarının namazına, zekatına ve orucuna karışma hakkına sahip kimseler olacaktı.

Hz. Muhammed'in vefatından sonra sırasıyla; Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali halifelik makamını üstlenmişlerdir. Hz. Muhammed'in vefatından sonra bu dört halife seçimle başa gelmişlerdir. Bundan dolayı ilk dört halife dönemine ''Cumhuriyet Dönemi'' de denir.

Ali'den sonra halifeliğe oğlu Hasan geçecektir. Fakat çıkan karışıklıklar sebebiyle halifelik makamı Muaviye'ye oradan da oğlu Yezit'e geçecektir. Bu evreden sonra halifelik, babadan oğla (saltanat) geçmeye başlamıştır.

#Emeviler zamanında birden fazla halifenin olması, halifeliğin siyasi güçte etkin bir silah olarak kullanıldığına işaret eder. Halifelik, #Osmanlı Devleti'nin #Kırım'ı sadece dini yönden kendilerine bağlı kalması dışında başka hiçbir yerde dini bir rol üstlenmemiştir. Ki #Rusya ile olan bu münakaşa zaten siyasi evrenin bir halkası. Kırım mevzusunda bile halifeliğin aslında siyasi olarak kullanıldığı açıkça görülmektedir.

Halifelik siyasi bir terim mi yoksa dini bir terim mi ?


  • Dini
    100%(6)75%(12)Oy Ver60%(6)
  • Siyasi
    0%(0)25%(4)Oy Ver40%(4)
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

0|1

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...