Halifelik siyasi bir terim mi yoksa dini bir terim mi?

Halifelik, #İslam'da; sonra gelen, yerine geçen, ardından gelen anlamında, Hz. Muhammed'in ölümünün ardından oluşturulan yönetim makamıdır.

Dikkatinizi çekerim, yönetim diyorum. Dini yönetim olsaydı halifeler başkalarının namazına, zekatına ve orucuna karışma hakkına sahip kimseler olacaktı.

Hz. Muhammed'in vefatından sonra sırasıyla; Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali halifelik makamını üstlenmişlerdir. Hz. Muhammed'in vefatından sonra bu dört halife seçimle başa gelmişlerdir. Bundan dolayı ilk dört halife dönemine ''Cumhuriyet Dönemi'' de denir.

Ali'den sonra halifeliğe oğlu Hasan geçecektir. Fakat çıkan karışıklıklar sebebiyle halifelik makamı Muaviye'ye oradan da oğlu Yezit'e geçecektir. Bu evreden sonra halifelik, babadan oğla (saltanat) geçmeye başlamıştır.

#Emeviler zamanında birden fazla halifenin olması, halifeliğin siyasi güçte etkin bir silah olarak kullanıldığına işaret eder. Halifelik, #Osmanlı Devleti'nin #Kırım'ı sadece dini yönden kendilerine bağlı kalması dışında başka hiçbir yerde dini bir rol üstlenmemiştir. Ki #Rusya ile olan bu münakaşa zaten siyasi evrenin bir halkası. Kırım mevzusunda bile halifeliğin aslında siyasi olarak kullanıldığı açıkça görülmektedir.

Halifelik siyasi bir terim mi yoksa dini bir terim mi ?

• Dini
    100% (6)60% (6)75% (12)Oy Ver
  • Siyasi
    0% (0)40% (4)25% (4)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
3|5

En İyi Kız Görüşü

• her ikiside

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Dini bir terimdir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Halifelik babadan oğula gecmemeliydi. Halifeler o dönemin aydın müslümanlarından secilmeliydi. Ben bu yüzden ilk 4 halifeyi ele alarak dini diyorum. Bir de halife tüm islam dünyasının lideri vasfindadir. Bu yüzden halife bunu kendi ülkesinin siyasetinde kullanmamaliydi. Ve halifelik bizim tekelimizde diye onu kaldırılma yetkisine sahip olmamaliydik. Çünkü bu sadece bizim ülkemizle alakalı degildi.

0|0
    0|0
  • Dini

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Din alet edilerek elde edilmiş bir siyasi terim papalık gibi.. Aslında peygamber ölüm döşeğinde iken Aliyi ister fakat Ebubekir Aliye haber verip içeri almaz ve peygamber ölünce dışarı çıkar ve beni yerine halife tayin etti der.. Ali halife olduğunda da Yahudiler bakarlar halifelik akil kişinin eline geçti iş kötü hemen onu al aşağı ederek aşağılık köpekleri Muaviyeyi seçtirirler.. Sonrası malum saltanat makamı olmuştur.. Haremlerde kadınlar, hamamlarda oğlanlar, mezheplere ve tarikatlere bölünen İslam.

0|1
    1|0
    • 11gün

Sayın mehcab görüşünüz çok net ve gerçek. Eğer insanlar koyun gibi Muaviye'ye biat etmeselerdi belki ülkemiz bambaşka bir düzende olacaktı. Bunların hepsini araştırdım ve inanın söylenecek o kadar çok söz var ki cümlelere sığdıramıyorum. İyi geceler dilerim...

• halife kelimesi yerine gelen anlamındadır ilk evrim için kullanılmıştır.. yeryüzünde var olan bir nesilin sonu gelip adem oğlunun yani insanlıgın onun yerine gecmesidir.. diğer bir anlamıda krallık ve liderlik icin kullanılır bu yanı ise siyasidir

0|0
    0|0
  • her ikiside

0|0
    0|0
  • dini bir terimdir ama sonra siyasi anlam da kazanmıştır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...