Ailem acilmama cok karsi cikiyor cok skiyor ne yapmam lazim?

22 yasindayim. Daha once kapaliydim acildim ama cok farkli sebeplerim var. Kendimi kapali olcak kadar temiz hissetmiyorum. Elhamdulillah muslumanim ama kapali olmanin hakkini veremedigimi dusunuyorum. Istedigim kiyafeti giyemiyorum kapali insana uygun olmadigi icin. Hep begendigim kiyafetler oluyodu sirf uzun degil diye giyemiyodum kapaliykende usulunce kapali olmak lazim dar giymemek lazim. Ama ailem anlamiyo babam hep namaz kil diye skstiriyo su yasimdayim bazen biyere gitmeme bile izin vermiyo sadece cok yakin yerlere gidebilirim. Hep onun istedigi gibi yasadim simdiye kadar yapma dedigi seyi yapmadim sadece her soyledigini yapmadim. Onu utandircak kotu bisey de yapmadim ama anlamiyo iste. Ben nasil bas edicem bu durumla?

0|0
8|9

Erkekler Ne Diyor 9

• Kapanma konusu artık ulvi mesele olmaktan çıktı , kız çocuklarını dış dünyadan alabildiğine soyutlayıp adeta rahibeleştirerek kontrol altında tutmak için kullanılan ve bu tür kafa yapısında olan dar çevrenin ağzına da laf vermeyecek bir desinler demesinler eğilimine dönüştü.

Konu bir inanç ise , bunun görünürleşip aferinleştirilmesi doğru değil , hele öyle yap böyle yap cennetle " ödüllendiril " fikri ise tamamen inancın ruhuna aykırı bir yaradan ile pazarlık şekli.

İçinde inanç olanın kumaşlara sarınması gerekmiyor , zaten açık denen gyimde de olsa namazını kılar duasını yapar orucunu tutar. Kapalı denen giyimde olup da ikindiye kadar yatan da orucunu sallayan da hiç az değil.

Utandıracak bir şey konusunda , her kız kendini bilir , bunun kapalısı açığı olmuyor, kıyafetle de özdeşen bir konu hiç değil. Dar çevreye laf düşürmemekse anlamı ; o çevre önce kendine bir dönsün baksın neye benzediğine , sonra tutup da " bana bize benzeyin " desinler.

Sen bununla ancak başarı fikirlerinle ve kendini yetiştirmekle başedebilirsin. Okuyorsan notlarını patlatman , çalışıyorsan amaçlı bir yükselme kaydetmen , bir yerlerden kurs alıp mesela office kursu , muhasebeye ya da veri girişine ya da programcılığa yönelmen senin sözünün kendi kazandığın başarı ve paran ile geçmesini sağlayacaktır. Çünki ne kadar bağımlı kalırsan o kadar da başına basılması kolay olur.

Başarmak için de ne açılman ne de kapanman gerekmiyor , kimse aldırmıyor bunlara dış dünyada , yok öyle ejderhalar falan açılanı yiyen...

1|0
    0|0
  • kafana gore bir es bul kaç kizim ne o oyle dinde zorlama yoktur desene babana nasil muslumansin desene sacmaliga bak hic bir yere gondermiyo nedir ne olacakmis gonderince dunyada milyarlarca kadin istedigi yere gidiyo birseymi oluyo ben olsam kafama gore guvenebilecegim bir koca bulur kacardin

1|0
    0|0
    • 11gün

😂😂😂 koca bulmakta oyle hemen olmuyo ki daha okul var. Ama haklisin neden cogu kisi dogru soyluyolar demis anlamadim. Uyarabilirler onlar benim ailem ama baski biraz fazla oluyo hem etrafimda bir ben boyleyim zaten acilmam musluman oldugum gercegini degistirmez ki kendine yakistirmadiktan sonra ne anlami var

• hmm bilemedim daha doğrusu okumadım :D

0|0
    0|0
  • Seni acik halinle seven biriyle evlen

0|0
    0|0
  • Ben de namazın hakkını veremiyorum bu nedenle budist rahip oldum

0|0
    0|0
  • Biraz neden senin böyle olmanı istediklerini düşün

0|0
    0|1
    • 11gün

Nasil yani?

• 11gün

Musluman olanlara bak acik cok var ama hepsinin ailesi biz muslumaniz kapan ya da acilma diye baski yapiyomu? Ben uyarmasinlar demedim emir vermeleri zorlamalari hosuma gitmiyo sadece

• 11gün

Dilediğini yap.

• eve gidince giyinir çarsıda açılır benım yanıma gelirsende neyse susam gaza geldim:)

0|0
    0|0
  • açılma ozaman

0|0
    0|0
  • Ailenin haklı onların sözünü dinle

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 8

• Alınma da /buyuk ihtimal anlamayacak ama ; ona zorla kapanmanın hic bir boka yaramadıgıni uygun bir dille söyleyebilirsin. Ben ateist bir insanım. bir aralar deisttim. Dinin bu tur kisitlamalar vermesini aklim almiyor. Çok sacma. Sadece bu değil hepsi birbirinden saçma. Kapan namaz kıl cennete gir. Herneyse iyi gunler dilerim.

0|0
    0|0
    • 11gün

Yok canim alinmadim bu senin fikrin. Banada sacma geldigi icin degilde kendimce mantikli buldugum sebeplerim oldugu icin vazgectim. Bu yasimda boyle yapmalari sacma degilmi? Ben Elhamdulillah muslumanim dinimden de suphem yok. Ama nasil bas etcem bende bilmiyorum

• 11gün

evet dine inanmanin veya musluman olmanin insanin kendi icinde bittigini aciklamaya calis bir gosterge olan basortusuyle degil

• Bizimkiler de az buçuk öyleydi, ben kendi rızamla kapandım, o konuya karışmıyolar. Sadece annem bazen bu olmamış daha uzun giy falan der. Memlekete gittiğimde pek bir yere gidemem ama artık onlarla yaşamıyorum ve hiçbşr yaptığımı saklamam, onlarda saldı gitti. Kapalılık bana ağır gelmiyor.

0|0
    0|0
  • Sen istemedikten sonra başkasının lafıyla kapatınca boşa ekstra günah yicen zaten babana bunu söyle 😂

0|0
    0|0
    • 10gün

Aynen Allah icin yapmadiktan sonra istersen alim ol bos

• namaz kılma konusunda ısrarcı olmamalı teşvik edici olmalı bir kere. bence acılmamalısın bir hocayla müftüyle bu konuda görüşmen yararlı olur ya da diyanetin fetva sitesi var oraya yazabilirsin dönüş yapıyorlar

0|0
    0|0
  • Bizimkilerde tam tersi ya :D ayrı eve çık

0|1
    0|0
    • 11gün

Nasil yani namaz kilmami diyolar 😄

• 11gün

Hayır ama sormuştum ilerde kapansam nolur diye senle görüşmeyiz dediler

• 11gün

Ilginc

• bak ailen seni sıkmıyor bence kapalı olmanı hakkını verebilirisn

0|0
    0|1
    • 11gün

Olmuyo. Kendime dogru durust kiyafet bile alamiyorum. Kac kere istedigim kiyafet oldu kapali oldugum icin giyemedim

• sen sonucta ayri bir bireysin

0|0
    0|0
  • aslında senin kararına saygı duymaları gerekir nede olsa gerçek müslümanlıkta zorlamak diye bişey yok herkese saygı duyacaksın ama gelde ailene bunu anlat.. zaten kötü bişey yapmıyosun ki işin zor allah sana yardım etsin

0|0
    0|0
    • 10gün

Yani. Bitek sen anladin burda beni.

Yükleniyor...