Aile içi şiddetin boyutu ne olursa olsun çocukların psikolojisi için boşanmak doğru çözüm yolu mu?

Aile içi şiddetin boyutu ne olursa olsun çocukların psikolojisi için boşanmak doğru çözüm yolu mu?
Aile içi şiddetin boyutu ne olursa olsun çocukların psikolojisi için boşanmak doğru çözüm yolu mu?Ablam ve eşi ayrılık aşamasındalar, 1 haftadır ablam ve küçük kızı bizde kalıyor. Bu gün annem beni aradı, telefonu açar açmaz dedi ki; Kızın Elif babası ile konuşmak istiyormuş.
Telefonu yeğenime verdi ve o ağlaya ağlaya beni babası sanıp telefonda benimle konuştu. Tam konuşamadığı için yutkuna yutkuna ağlayarak "Babacım seni özledim" diyordu sürekli. Bunun acısı bana çok koydu, tarifi yok ama Elif annesiz 1 dakika bile yapamıyorken babasını bu kadar çabuk özlemesine çok şaşırdım.

• Boşanmak doğru çözüm
    77% (58)60% (9)74% (67)Oy Ver
  • Boşanmamak doğru çözüm
    23% (17)40% (6)26% (23)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|0
30|9

En İyi Kız Görüşü

• Ben ailemin ayrılmasına hep şükrederim. Annemi doğuma giderken bile döven bir adama hiç kimse kusura bakmasın sevgi duyamam

2|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Aile içi şiddet çocuğada yansır. Ayrılın bir kez büyük bir şok geçirsin çocuk ama sonra düzelicektir. Ama Ayrılmazsanız her gün küçük bir şok geçirecek annesi dayak yediği için.

Kendimden biliyorum. Babam hep şiddet uygular anneme. Tabi bizim oranın törelerinde boşanmak yok o yüzden ayrı değiller. Hergün onlar hakkında düşündüğümde kötü şeyler hissediyorum.

O yüzden boşanmak en iyi çözümdür.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 29

• Aile içinde şiddet varsa yapılması gereken tek şey tabiki boşanmaktır. Sonuçta bu çocuk bu kadar şeye tanık oluyor küçücükken. Belli bir yaşa gelince o kızın psikolojisini kim düzelticek. Oda gelecekte aynı şiddete belki maruz kalıcak belkide kendisi böyle gördüğü için böyle doğru olduğunu düşünecek ve çocuklarına aynısını yapıcak. Sonuçta verilmiş olan karar en doğru karardır. Oda alışıcak özlemesi çok normal babası çünkü.

1|1
    0|0
  • Söyleki bence bosanmak dogru bir karar sahsen eger ben evli olsam ve çocuklarim olsa kocam bena ve evlatlarima siddet uygulasa hemen bosanirim ama bosandiktan sonra'da eger eski esim "güvenilir" birisiyse tabikide çocuklarimi babalariyla görüstürürdüm ama siddet uygulamassa onlara o zaman mümkün olur, uygularsa asla çocuklarimi babalariyla yanliz birakmazdim aile içi siddet asla kabul edilenemez ama çocuklar anneleri babalari ne kadar kötü insan olsalarsa olsunlar onlari severler hiç karsilik beklemeden ve onlari ayirmak asla dogru bir karar olmaz sahsen benim düsüncem bu.

0|1
    0|0
  • Şiddetin büyüklüğü demişsin. Anne babanın kavgasına şahit olan küçük bir çocuk psikolojik olarak daha zor günler geçirir bu onu olumsuz yönde etkiler. En azından boşanmaları çocuk için daha sağlıklı. Psikolojik olarak sağlıksız bir ortamda büyüyeceğine, belli bir zaman sonra zamanla annesi ile babasının ayrılığına alışması daha mantıklı.

1|1
    0|0
  • Mutsuz bir ortamda büyümek karaktere zeval verir. İnatçı, saldırgan, mutsuz yapar. Ayrılmaları enn iyisi. Her hafta görüşüler.

1|1
    0|0
  • huzurun olmadığı bir çatı altında yaşanılıyorsa, fiziksel ve psikolojik şiddet varsa yolları ayırmak en doğrusu. çocuğun huzurlu, mutlu büyümesi her şeyden daha önemli. ayrıldıklarında belki eskisi kadar mutlu olamıycak ama şiddetin olduğu ortamda da büyümeyecek en azından

0|1
    0|0
  • bosanmamak dogru cözüm dedim ama tabikide ayrilma nedenlerine bagli.. eger ki siddet, namus meselesi ve ya aldatma durumu yoksa ortada bosanmalaribi dogru bulmiyorum özellikle ortada cocuk oldugundan dolayi. kimisi var askimiz bitti diye ayriliyorlar cünkü..

0|1
    0|0
  • Şiddetin boyutuna bağlı anne sürekli dayak yiyorsa o evde sevgi şefkat yoksa boşanmak daha iyi sanırım

0|1
    0|0
  • eğer huzursuzluk varsa bu çocuğu dahada üzer bence boşanmak doğru olan ama ikisini de istediği zaman görebilmeli tabi

1|1
    0|0
  • Yeğenin kaç yaşında bilmiyorum ama çocuklar özellikle anne ve babasını yanlarında isterler.
    Birlikte görmek isterler alıştıkları için.
    Ama sağlıksız bir evlilik hayatı çocukları ciddi şekilde olumsuz etkiliyor.
    Özlem duymak en hafifi.

1|1
    0|0
  • Eger anne baba biraz akıllı olsaydı, bir şekilde birbirlerine katlanırdı ve en azından çocuk 13-14 yaşlarına gelene kadar idare etmeye çalışırlardı durumu. Boşanmak kesinlikle bir çözüm yolu değil çünkü cocuk anne babanın varlığından bile bir güç alır.

1|1
    0|0
  • Nedir durum bilmiyorum ama kocasının uyarına gidip dikleşmemesi lazım ama baktiki adam keyfen döwüyor psikopatn teki wursun kıcına tekmeyi ilerde çocuk nefret eder babadan iş kadında bitiyor bence asil at kendine kamçı wurdurmaz derler çocuga üzülürüm anca 😢

1|1
    0|0
  • Duygu sömürüsüne gerek yok. Aile içi şiddet boşanmaktan çok daha kötüdür. Evde sürekli kavga, gürültü, küfür, dayak belki de aldatma? O çocuk ileride psikopat da olur deli de olur serseri de olur.

0|1
    0|0
  • Kimse siddete maruz kalmak zorunda degik bosaak dogru cozum

1|1
    0|0
  • Boşanmak doğru çözüm. O kavgalar bitmiyor sonuçta ve aileyi çok fazla zedeliyor yıpratıyor. Bunun olmaması için evlilik kadar boşanmakta doğal sonuçta

0|1
    0|0
  • Boşanma son çare mi yani çok büyük sıkıntı varsa çocuk açısından zor bir durum anlaşılan coklada diyalogları iyi bir pskologa gidip bu süreci ona anlatmalısınz yoksa çocuk için kötü sonuçlar doğurabilir huysuzluk ve mutsuzluk bir gidin bence

0|1
    0|0
  • Anne baba mutsuz olunca çocukta mutsuz olur

1|1
    0|0
  • Boşanmak bazen doğru bir çözüm yolu gibi gözükebilir. Bildiğim kadarıyla boşanan ailelerin çocukları gençlik döneminde çok sıkıntı çıkarıyorlar. Ama yazık günah ya, boşanmadan en çok çocuklar zarar görüyor.

0|1
    0|0
  • Aile danışmanına gidilmeli eğer sorunlar hâlâ çözülemiyor ise boşanılmalıdır. Boşanma olayı bence son düşünülmesi gereken bir çözüm. Olaylar belirli bir anlayış çerçevesinde çözülmüyorsa boşanılmalıdır bence fakat aradaki sevgi ve aşk bitmemişse bir kez daha düşünülmeli !!

0|1
    0|0
  • Çok zor ya eror verdim

0|1
    0|0
  • siddetten daha iyi

0|1
    0|0
  • Kotunun iyisini secmeli. aksi takdirde bir suru kadin erkeklerin zulmu karsisinda öluyor goruyoruz. siddet onemli bir mevzu az ya da cok fark etmez. ve cocugun o siddeti gorup de daha fazla etkilenmemesi icin ayrilmak daha saglikli.

0|1
    0|0
  • Boşanmamak gerekir. Ablan ve enişten çocuğu için bir daha konuşmalı denemeli.

0|1
    0|0
  • Ayrılsınlar. Kavgalarla geçen çocukluk insanda derin izler bırakıyor

1|1
    0|0
  • şiddete hayır hayır hayır

0|1
    0|0
  • Boşanmak doğru çözüm

0|1
    0|0
  • Hayatta bazen vazgeçmekten başka care olmaz, üzgünüm kalip yıpranmaktansa ayrilmalilar:((

0|1
    0|0
  • Üzgünüm ama boşanmak doğru çözüm, şiddetin olduğu bir ortamda yetişen bireyler sağlıklı yetişkinler olamıyor. Anne hiç bir şey yapmasa da, şiddete göz yummayı kabullenmek gerektiğini öğretiyor farkında olmadan. Çünkü aile ortamında olan biten her şey bilinç altına kazınıyor.
    Bunlar elbette babasıyla hiç görüşmesin demek değil, anne-baba olmaktan boşanılmıyor, çocuğun anneye olduğu kadar babaya da ihtiyacı vardır. Görüştürülmesi doğru olur.

2|1
    0|0
  • Şiddetin boyutu ne olursa olsun demişsin ya sunu söylim bazen bitirmek daha iyi ben kendim kavgalarla büyüdüm ve yükünü bu yasa kadar tasiyorum hala

0|1
    0|0
  • Sasirmamak lazim elif annesizde babasizda yapamaz özler çok ciddi boyutta şiddet geçimsizlik yok ise aile aradaki problemi düzelmesi için yardimci olmali en azindan elif için bir sure daha ertelenmesi tabi artik katlanarak boyutu asti ise elif içinde bosanmalari hayirli olacaktır.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Ben bu durumun meyvelerini yiyen bir çocuğum. Kesinlikle çocuğun psikolojisi daha da kötüye gider. Hele ki diğer aileleri görünce. En azından çocuklar için ayakta kalın.

0|1
    0|0
  • şiddetin boyutu fiziki değil gecimsizlik ve ilgi eksiligi ise boşanmaya gerek yok bence ama fiziki şiddetten bahsediyorsak o bir kadın için çekilmez bir işkence boşanmak tek care ya da erkeğin tedavi olması gerekir umarım araları düzelir ve eski mutlu günlerine dönerler bir cocuk için annesiz ve babasız kalmak çok acı ve psikolojik travmalara yol açabilir

0|1
    0|0
  • kesinlikle boşanmak. şiddet içinde büyüyen çocuk şiddete eğilimli bir birey olarak yer edinir toplumda.

0|1
    0|0
  • Her gün kavga gürültü olacağına ayrı olmak daha iyidir bence ana ya da babadan biri olmayınca çocuk büyür de kavgayla çocuk büyümez

0|1
    0|0
  • Boşanmak gerekir. Tecrubeyle sabit

0|1
    0|0
  • Arayı bulmak lazım

0|1
    0|0
  • Boşanmak doğru çözüm

0|1
    0|0
  • B dedim