Öz güven sorununun nedeni toplum mu bizler miyiz?

Bu sorun psikoloji dilinde öğrenilmiş çaresizlik ile betimlenebilir. Peki bu çaresizliği farklı semptomları ortaya çıkaran, kişinin kendini değersiz hissetmesinin suçlusu sizce toplumun baskıları mı yoksa insanın kendi zayıflığı mı?

Özgüven sorununun nedeni toplum mu bizler miyiz ?

1|2
12|36

En İyi Erkek Görüşü

• Bence cevabı çocukluk... Çocukken nasıl bir baskı veya özgüven ile yetiştirilmişsen büyük ihtimalle büyüdüğünde de karakterin bunun üzerine oturuyor. Kişiliğinin tam tersi bir ruh haline bürünebilmek için dönüm noktaları yaşamak lazım. Bazen özel bir şey yaşarsın; bütün üstündeki kasveti yırtıp, zincirlerini kırıp özgüven patlaması yaşamak istersin. Bazen ise tam tersi tamamen içine kapanırsın o dönüm noktasından sonra. Toplum ve biz bence burada yan rol. Asıl başrol yaşatıldıklarımızda gizli.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• bende de bu durum var bence çocukluktan gelen aile baskısı insanı i. Bendeki durumun kaynağının bu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca insana kendisine güvenmeyi aşılamak gerekir. Sen canımsın yapamazsın yerine elbette ypabilirsin demek lazım. ve de çocujların sorumluluk alması lazım. daha bir sürü neden var bunlar sadece bir kaço

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 35

• özgüven sorununun en temeli küçükken bulundugumuz ailemiz ve sosyal çevremiz, ailemizin bizlere yaklaşımları, düşüncelerimize değer verip dinlemeleri ya da dinlememeleri, bu düşüncelerle yaptıklarımızla uygun bir dil yerine ezici aşağılayıcı ya da kişinin o yaşta bilinçaltında özgüvenini yavas yavas yokedecek olan sert baskıcı tavırlar ve deger vermeme olabilir diye düşünüyorum. Çok şükür ki boyle bir ailem olmadı.
    aileden sonra ise ilerleyen yaslarda bilhassa genclik ve ergenlik dönemindeki toplumsal baskılar ve yanlış arkadaş seçimlerinden dolayı kişiliğin özgüvenden ziyade baskalarına güvene dayalı gelişmesi olabilir.

1|1
    0|0
  • tabi ki toplumun baskisi bir yere kadar
    kisi idrak yetenegi kazanip genis bir perspektif yakaladigi andan itibaren toplum baskisi biter. O baski ile gizli ya da acik mucadele icinde bulur kendini ve dogru zaman geldiginde koklu degisime girer... bu sancili da olabilir biraz ama YENI O eskisi gibi olmayacaktir artik

Doganin kanunu ve bizim de temennimiz budur

0|0
    0|0
  • Korku çevremizin bize zamanla yüklediği bir bilinçaltı kandırmacasıdır , hayatımızda belki de hiç köpekbalığı görmeden ölecek bir toplumuz ama denize giren herkes köpekbalığına yem olmaktan 1 kere korkar... cesur olmak kendini dış etkenlere kapamak ve hayatı dinleyerek değil de, yaşayarak öğrenmekten geçer...

0|0
    0|0
  • Toplum gram umurumda değilde sistem dir seni engelleyen. Özgüvenli olman için biraz sahtekar olman gerekiyor, mutlu gibi davranman vb şeyler Ve yahut umutlarının tamamen yok olması ve hayattan bir beklentinin kalmaması... Onur şahsiyet vb şeyleri umursamaman

0|0
    0|0
  • Bizde sorun olmaz ise toplimda da birşey olmaz. Toplum dediğin şeyi oluşturan da bizleriz.

1|0
    0|0
  • toplumun baskısı nın büyük etkisi var tabi

0|0
    0|0
  • siz kızlarsınız..

0|1
    0|0
  • Sanki bendeki özgüveni kürt ve suriyeli çocuklara bağışlamış gibiyim. Adamda bir tip var orangutan gibi ama öz güveni brad pitt mübarek tüm kızlara sulanıyor sizde istiyorsunuz beni naz ediyorsunuz diyor :D gülerken öleceğim bir gün :D

0|0
    0|0
  • öğrenilmiş çaresizlik demeyelim de. bu iş daha çok kafada bitiyor.
    'toplumu sevmesek te bir parçası olmak zorundayız' görüşünü inatla kabullenmek istemeyenler bu duruma düşüyor.
    her insanı aynı kefeye koyanlar da aynı şekilde.

0|0
    0|0
  • Bizleriz

0|0
    0|0
  • Toplumdur daha doğrusu aile

0|0
    0|0
  • Bu ne toplumun nede bireyin kendisi. Bu en direk olarak yetiştiremeyen ailenin suçu. Çocuğa yapamaz edemez başaramaz diyerek üstüne birde bağırıp azarlayıp kızarsan olacağı bu...

0|0
    0|0
  • top `1% problem

0|0
    0|0
  • Toplumdan dolayı ve aile baskısı hepsi etken

1|0
    0|0
  • tabikide şahsımızla alakalı bir durum hayata bakış açımız çok önemli kendimizi eksik hissettiğimiz konular üzerinden araştırmalar yapmalıyız gerekirse tıbbi destek almalıyız ve en önemlisi öz güvenimizin eksik olduğunun farkında olmamız gerekir ki kendimizi toparlayabilelim

0|0
    0|0
  • ailenin büyük rolü var bunda çocuğa küçüklükten kazandırılacak bu özgüven ama malesef ülke olarak genelimiz çocuklarımızı hor görüyoruz ve dışlıyoruz onu yapma bunu yapma onu yapamazsın gibi

0|0
    0|0
  • it depends on community yes you right but it changes person to person for instance me ı always have more encouragement yani topluma bağlı evet ama kişiden kişiye değişir mesela ben aşırı :)

0|0
    0|0
    • 13gün

ahahha Yes, you are right, but in general I wonder what people think. thank you

• 13gün

lol :) majority of them have not any encouragement not only majority but also all of them yup it depends on personalities thats why ı like foreigners :)

• Bence toplum. Çünkü diğer insanların sana olan davranışları , ileride bu sorunlara neden oluyor

0|0
    0|0
  • Toplum.

0|0
    0|0
  • Toplum bence ama özgüveni arttırmak elimizde

0|0
    0|0
  • semptomları felan sallayın daa özgüven eksikliğii toplumdur çevredirr

0|0
    0|0
  • Bence toplum ama insanın kendini geliştirmesi için hiç bir sebep yok.

0|0
    0|0
  • bizleriz tabikide

0|0
    0|0
  • Toplumun elstirileri

0|0
    0|0
  • Toplum baskısı önemli bir faktör ama olay tamamen kişinin kendisinde bitiyor

0|0
    0|0
  • sistem tabiki sartlar elverisli olsa hepimiz paris hiltom olurduk

0|0
    0|0
  • yok bende sorun

0|0
    0|0
  • Ozguvenim var, toplumun da hakkım da ne düşündüğüyle ilgilenmiyorum

0|0
    0|0
  • ben birey olarak düşünüyorum canım

0|0
    0|0
  • Kimse korkmasın ama en azından havlamayan ve ısırma potansiyeli yüksek köpek muamelesi görmezsin :)

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 11

• Toplum

1|0
    0|0
  • İkisi de elbette ama toplum daha ağır basar. Sorunlu kişilere bakın illa ki geçmişte yaşadığı bir şeyler sonucu böyle oldugunu görürsünüz.

0|0
    0|0
  • Diger insanlarin dusuncelerini fazla onemsemekten olusan bişey ozguvensizlik ama artik diyorum ki baskalari ne dusunurse dusunsun onlar oyle dusunuyor diye ben kendim kelepçeleyemem.

0|0
    0|0
  • ikisinin de etkileri var

0|0
    0|0
  • *Özgüven. Ayırmayınız.

0|0
    0|0
  • Toplum. Herkesin kendine has bir güveni vardır lakin dışarıdan birisi demiştir ki senin şuran kötü buran böyle demiştir ondan sonra öz güveni azalmıştır

0|0
    0|0
  • Ben toplumun daha ağır bastığını düşünüyorum. Ama tabi yapısal özellikler ve yetişme tarzı da etkilidir muhakkak.

0|0
    0|0
  • Bence toplum toplumdaki baskılar yüzünden insan istediği gibi davranamıyor ve içine kapanıyor

0|0
    0|0
  • Kişisel olduğunu düşünüyorum

0|0
    0|0
  • kesinlikle birey

0|0
    0|0
  • Toplum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...