Kuran Değiştirilmiş Olabilir mi?

Bilindiği üzere Hiristiyanlık'tan ve daha bir çok dinin kitabı değiştirildiği günümüz Türkiyesi'nde kabul görmektedir. Peki tıpkı bir feodalite ve dini rejim kurmak isteyen kiliselerin İncili kendi politikaları üzerinden tanıttıkları ve yaydığı Batı Avrupa'daki gibi, tarihin ilk islam imparatorluğunu kuran Emevi hanedanlığıda bu yola başvurmuş olamaz mı? Abbasiler ve Osmanlı imparatorluğu kendi devlet politikalarına göre İslamiyet'i şekillendirmiş, ve Kuran'ı Kerim'i değiştirmiş olamazlar mı? Günümüzde siyasi islam ve feodalite halen var ve etkili olmakta iken, halen din veya herhangi bir konuda başka görüş dile getirenlerin baskı gördüğü, özgür düşünce ortamının var olmadığı bir ülkede bu imkansız olamaz. Bence şu an bu coğrafyada karanlık çağ yaşanıyor, tıpkı o eleştirmeyi çok sevdiğimiz Orta Çağ Avrupa dönemi gibi. Sizin bu konudaki görüşleriniz neler? Katılıyor musunuz?

0|0
918

En İyi Erkek Görüşü

• Kişinin başına ne gelirse cahillikten gelir. Kendini ve tarihini bilememekten gelir. O nedenle okuyalım, okutalım ve herşeyden önce araştıralım. Kendimize yazık etmeyelim.

Kuran değiştirilmemiştir. Bu konuda bilimsel bilgileri paylaşıyorum. Günümüze kadar gelen bazı kitaplar:

Halife Osman'ın kendi eli ile yazdığı ve suikast sonucu şehit düştüğünde açık olan Kuran sayfaları üzerine düşen kanı işte o Kuran Topkapı Sarayı'nda.
    Özbekistan'ın başkenti Taşkent’te bulunan “Semerkand Kur’anı”,
    İstanbul’da Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde bulunan “TİEM Kur’anı”,
    Kahire’de Hüseyin Camisi’nde saklanan “Kahire Kuranı”,
    Mısır Ulusal Kütüphanesi’ndeki “Dar’ül Kütüp Kuranı”
    St. Petersburg’da Şarkiyat Enstitüsü’nde bulunan “St. Petersburg Kuranı”

Yukarıda söz konusu Kuranlar, karbon testleri ile tarihsel dönemleri bilimsel olarak ispatlanmıştır. Ve bu Kuran'lar birbirinden çok ayrı dönemlerde, uzak zaman dilimlerinde yazılmıştır.

Ayrı dönemlerde yazılan bu Kuran'ların aksanına kadar her ayeti birebir aynıdır. Bu konuda geçmiş yıllarda yapılan araştırmalar bir çok haber sitesinde mevcut.

Kuran'ı okuyan bilir, birçok ayetinde mücizeler vardır, kuran'ın kendi kullandığı dil ve uslup bile bir mucizedir, kuran'ın kolayca ezberlenmesi bile bir mucizedir, arapça bilmeyen anlamayan kişi bile 600 sayfalık kitabı ezberleyebiliyor. Güneş sisteminden tutun birçok ilmi konu Kuran'da geçmekte. Bunları yazmakla bitmez, sadece ilk etapta aklıma gelenleri yazdım, isteyen arkadaşlarımız tek tek detaylı araştırabilir.

Gözü hala kör olan buyurun hodri meydana, ataların başaramadı sen mi başaracaksın bre ahmak!

"Bu Kuran, Allah’tan başkası tarafından yalan olarak uydurulmuş değildir. Ancak bu, önündekileri doğrulayan ve kitabı ayrıntılı olarak açıklayandır. Bunda hiç şüphe yoktur, alemlerin Rabbindendir.
    Yoksa onu uydurdu mu diyorlar? De ki: “Eğer doğru söyleyenlerseniz, o taktirde Allah’tan başka gücünüzün yettiği kimseleri çağırın ve onun gibi bir sure getirin!" (Yunus 37-38)

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• ben bu kadar senin kadar geniş düşünmüyordum ama bende kuranı kerimin değiştirilmemiş olmasına hala bir anlam veremiyorum , müslümanım müslümanlığa inanıyorum , ama bu soru aklımı cok kurcalıyor ve bunun cevabına bir türlü ulaşamadım , kimse mucize felan tarzında ezbere cümleler kullanmasın , 4 kitap arasında diğer kitaplar değiştirilmişken neden kuranikerim korunmuş hepsi Allahın kitabı değil mi sonuçta? bende bunun cevabını bulamıyorum bir türlü , tatmin edici cevap yazanlar olursa bana yazar mısın :)

1|0
    0|0
    • Tabiki yazarım. Bence de kuran değiştirilmiş olabilir. Hatta ayetleri gayet yoruma açık ve betimle olabilir. Bu yüzden bence herkes kendi dinini kendi içinde yaşamalı.

• bence sen bunun cevabını yanlış platformda aradın , bir insan dinine ne kadar çok inanıyorsa o kadar mantık aramaz ve bütün inancıyla güvenir. o yüzden mantıklı cevaplar bekleme burdan :)

• Değişmediğine dair bilimsel kanıtları paylaştım. Zaten öyle bir çağda yaşıyoruz ki önüne gelen ya alim, ya filozof, ya da siyasetçi kesiliyor başımıza :)

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 17

• Değiştiğini sanmıyorum. Muhammed akıllı adam, "ben son peybamberim,
    bu kitap da değişmeyecek" diyerek ideolojisini güvence altına almış..

O zaman için çok güzel bir yönetim şekli. Kanun yok nizam yok, din ile zapt ediyorlar insanları. İşin ilginç yanı 2000 sene sonra hala din ile yönetmeye çalışmaları ve bunun tutması (!)
    İlginç bir kavram din.. Nedense bütün dinler aynı coğrafyaya iniyor (!) ve hiç birinin bir sonrakinden haberi yok (!)

0|0
    0|0
    • Din Yaratıcı'nın kurallarıdır zaten seni senden iyi bilen birisinin kuralları ne kadar yanlış olabilir?
      Hz. İsa dedi; “Faraklit (Ahmed) geldiği zaman iman edesiniz diye, gelmeden önce size şimdi söyledim.”(Yuhanna, Bâb 14, Âyet: 29)

Hiçbirinin bir sonrakinden haberi yok?

• Ben Amipin hem dişilik hemde erkeklik olayını birlikte barındırdığını düşünüyorum tıpkı çiçeklerdeki gibi hem erkek organ var hemde dişi. Çiçeğin üremesi için başka bir çiçeğe ihtiyacı yoktur.

• @Zenafromearth Bu senin düşünmenle alakalı bir şey değil. Amip bölünerek çoğalır eşey kromozomları yoktur. Kendini ikiye katlar ve ayrılır

• Değiştirilmesine gerek yok ki. Kuran dili bitmiş bir kere. Bugün bir arap'ta kuranı eline aldığında orjinal halinden hiç bir şey anlamaz. Bu durumda değiştirilmesine gerek yok okuyamadığın için söylenene inanmak zorundasın.

0|0
    1|0
  • eğer Allaha ve kurana inanıyosan vyani müslümansan kuranın tek kelimesinin dahi değiştirilemeyeceğini bilirsin çünkü fussilet suresinin 42. ayetinde ve vakıa suresinin 78. ayetinde kurana hiçbir şekilde batıl giremeyeceği ve korunduğu ve korunacağı bildirilmiştir.. eğerki zaten inanmıyosan değiştirilmiş veya değiştirilmemiş bir önemi kalmaz bilmem anlatabildim mi..

0|0
    0|0
    • O ayetler Kuran'ı değiştiren kimseler tarafından eklenmiş olamazlar mı?

• bak olayı anlamıyosun.. diyorum ki Allah kelamı olduguna inandıgın noktada insan sözü karışamayacagını bilirsin. cünkü bahsettiğim ayetler bunu söylüyo.. insan sözü karışırsa zaten Allah kelamı olamaz.. incil ve tevrat insanlar tarafından değiştirildiği için kuran vahyedildi ve korunduğu bildirildi.. incilde ve tevratta korunduğndan bahsetmez misal.. şimdi diyceksin ki incil ve tevrat allah kelamıysa nasıl değiştirildi.. çok basit.. Allah onların değiştirilmesine bir nevi müsade etti ki esas kitap kuran gelsin ve ona kimler iman edip etmiycek belli olsun.. hepsi sınav

• Sen orijinal kalabildiğini düşünebiliyor musun?

0|0
    0|0
  • Bence hepsi bir insan tarafindan yazilmis ve tanri yolladi diye kandirilmis.

2|0
    0|1
  • açıkçası ben osmalının veya abbasilerden falan şüphelenmiyorum çünkü o zamana kadar baya yayılmış olması lazımdı ama ilk yılları özellikle hz muhammed öldükten sonrası çok karışık ve çok şüpheli

0|0
    0|0
  • o kadar kitap bugüne kadar değişmiş olarak geliyor ama kuran hiç değişmeden kalıyor öylemi? , bence vardır değişmiş olan yerleri

1|0
    0|0
    • Allaha ve kurana inanıyosan müslümansan değiştirilmeyeğini bilirsin arkadasım.. fussilet 42 ve vakıa 78. ayetlerde korundğu ve değiştirilemeyecği bildirilmiştir.. inanmıyosan zaten müslüman değilsin ve değişip değişmediğinin senin için önemi yoktur

• muhtemelen değiştirildi

0|0
    0|0
  • Dinlerin olduğu yerde barış yoksa değiştirilme olasılığı fazla din insanları bu devirde ayırmıştır

0|0
    0|0
  • Hayır katılmıyorum ve bu iddiayı gerçekçi bulmuyorum Çünkü apaçık bir şekilde Hz Allah Kur'an'ı Ben indirdim kıyamete dek onu Ben koruyacağım vaadinde bulunuyor. Bu apaçık bir şekilde ortada iken böyle bir iddiada bulunmak sadece gülünç olur.

0|0
    1|0
    • O bu vaadinde bulunurken yanında olmadığına göre kesin böyle demek gülünç oluyor efendim.

• Fikirlerimin neden tutarsız olduğu hakkında en ufak bir geri dönüt verebilir misin acaba? Yorumundaki saldırganlığa bakılırsa seninle tartışmak imkansız çünkü yeterli bilgi birikimine ve alt yapıya sahip değilsin. Onun yerine sana sunulan hazır bilgiyle yetiniyor ve buda seni düşen bir bireyden hiç bir konuda fikre sahip olmayan bir cahile dönüştürüyor.

• İnşallah canım inşallah
      Ben de seni öptüm

• Olamaz

0|0
    0|0
  • Hyrrr

0|0
    0|0
  • Kesinlikle evet

0|0
    0|0
  • Peygamber efendimizden sonra kitap haline getirilmiş kur'anlar hala günümüz de var. Korunuyolar

0|0
    0|0
  • öyle bir ihtimal bile yok

0|0
    0|0
  • kuranın aslı değişmedi zaten ama meallerde veya kuranı nasıl anlamamız gerektiğini söyleyenler hadislere göre kurana belilrli ekleme çıkarma yaptıklar meallerinde kuranın anlamını saptırdılar, geleneksel mezheplere bener bir kuran meali ortaya çıkardılar. örneğin kuranın aslında başörtüsü açıkca geçmez ama meallerde o şekilde çevrilir

0|0
    0|0
  • İmkansiz. Orjinalleri osmanli hazinelerinde.

0|0
    0|0
    • Bahseddiğim gibi ilk islam imparatorluğu olan Emeviler bırak Türklerin Anadolu'ya girmesini, daha islamiyeti kabul etmesinden önce kuruldu. Bu esnada kendi icraatleri gereği kitapları değiştirmiş/bastırmış olabilirler.

• Kuranın kerameti burada. Ayrıca tum kitaplarda bahsedilir bu konu

Kızlar Ne Diyor 8

• değiştirilse bilinirdi annelerimizin annelerinden kaç kuşaktır günümüze geldi onlar büyüklerinden duyardı elbet

0|0
    1|0
    • Saçma. Bu çoğrafyada büssürü imparatorluk, bir sürü din hüküm sürdü. Daha türkler islamiyeti kabul etmeden önce, Emevi'lerin kendi politikalarına göre dini ve halkı manipüle etmesini senin kaçıncı kuşağın bilecek?

• kuranı kerim diğer kitaplara farklı yazılmaktan çok ezberle korundu peygamber efendimiz zamanında hafızlar savaşa bile gönderilmiyordu korumak amaçlı

0|1
    0|0
  • Sana katılıyorum değiştirildiğini bende düşünüyorum. Hristiyan Yahudisi değiştiriyorda Araplarmı değiştirmiyor? Osmanlıyı satan Araplardan bahsediyoruz değiştirmişlerdir bence.

0|0
    0|0
  • Hayır tabiki de boyle birşey söz konusu bile değil

0|0
    0|0
  • değişmiş olabilir.

0|0
    0|0
  • aslaaa!! zaten Kuran-ı Kerim de geçiyor asla degistirilemeyecegi

0|0
    1|0
    • Oda değiştirildikten sonra, değiştirenler tarafından yazılmış olamazlar mı?

• Anlamadım Allah bunu derken yanında mıydın? Apaçık sorgulanabiliyor?

• haşa!
      Kuran Allah ın kelamıdır

• Kuran I kerim rabbimiz tarafindan koruma altina alinmistir bir harfi bile kiyamete kadsr degistirilemeyecektir. Bu tam hatirlamiyorum ama hadis I serif veya ayeti kerimeyle sabittir

0|0
    0|0
  • olamaz!

0|0
    0|0
Yükleniyor...