Kuranda baş örtüsünün olmadığını biliyor musunuz?

Kuranda örtünün diye geçen kelime CİLBAB başın örtülmesi değil kadının namahrem , ziynet yerlerinin örtünüp erkeklerin kötü bakışlarına karşı önlem alınmasının isteğidir.. Çok konuda olduğu gibi çarpıtılan Allahın dar bir bakış açısına sahip olduğunu (atfedilen) soyleyen karalamalardan biridir. Allahın bunu emir olarak değil kadınlara tavsiye olarak söyler.. Eski mekkede çünkü kadınlar çıplak gezdirilip teşhir edilirdi özellikle cariye olan köleler..

0|0
11|10

Kızlar Ne Diyor 11

• Nur 31
    Nur 61
    Ahzab 59
    Bu gibi ayetler var.
    Birde biride vardı, numarasını unuttum. Yaşlı dul kadınların örtüsünü hafifletmesi konusunda

1|1
    0|0
  • Arapça biliyormusun, Hz peygamberi eşleri neden örtülüydü başı da onlarda bu ayeti yaşnış mı anladılar?

0|0
    0|0
  • ilginc ,, bilmiyordum ,, bizimkilerden hep Allahin emri olarak duydum,,
    bence dinimizde asiri ilgi cekmeden fakat güzel giyinip vede disarda ilgi cekmeden önüne baka baka yürümek bunlar en önemlisi ,, ben sahsen böyle düsünüyorum,, yani kapali olupta iki ton makyaj uyusmaz dikkat ceker

0|0
    0|1
    • 9gün

tüm bildiğin her seyi unut ve yeniden sorgulamaya başla çünkü her sey ezberletildi zorlandın onlarda önceden gelenlerin zorlamasına maruz kaldılar ve bu böyle yıllardır sürdü geldi

• 9gün

öyle insanlar taniyorum sihlara inaniyorlar misal ömer öngüt gibi ,, adam 80 yasindayken 18 yasinda bir kizla evlenmis rüyasinda görmüs diye falan filan,, siz öyle adama niye sih diyorsunuz dedim,, onlarda diyor ,, kiz ona hizmet etsin diye o kizla evlendi"" diyor,, bence en dogrusu hic birseye bagli olmamak sakin sakin yasamak kul hakki yememek iyi olmak ibadet etmek

• 8gün

Kusursuz olan din insanlar değil bu yüzden tüm dinlerin bir ortak kotu noktası vardır hepsi birilerince sahiplenilup aslindan uzaklaştırılır ve insanların vicdanlarına bırakılmaz çünkü çok iyi getirisi vardır..

• O kadar alimi ulemalar fıkıh alimleri tefsir alimleri ashab sahabe yalnıştı. Bunların dediği mi doğru. Tabi arkadaşım devam edin.

0|1
    0|0
    • 9gün

bilime akıla söven kadını ve cocugu köle olarak gören ırzlarına gecen alimler mi? rabbini sapığımı gazali iktidar yalakasımı? ya da peygamberden 250 yıl sonra hadis yazan yalancı buhari mi? allah size kuran göndermiş neden ilk elden okumazda hristiyanların yaptıgı gibi kitabı değilde baskalarını dinler yücelestirirsiniz.. kurandaki alimler din alimleri değil bilim adamlarıdır.. saygılar

• Gel de İslam mantıklı bul. Koskoca evreni yaratmış yaratıcı küçücük dünyada yaşayan küçücük insanların net bir şekilde anlayabileceği bir hüküm vermeyi beceremesin. Sadece o dönemdeki arapların anlayabileceği bir kitap ve onun evrenselliği... Komik.

0|0
    0|2
    • 9gün

hayır bazı seyler dini sahiplenen gruplarca saklanıyor ve gercekleri söyleyenler ya öldürülüyor ya da karalanıyor kuran evreni yaratan birinin var oldugunu ve bunu bilimle yarattıgını anlatıyor ve insanların aklını kullanıp önyargıdan uzaklasmasını o zaman gercekleri kavrayabileceğini söylüyor şuanki senin dini red etme mantıgında önyargı aşırı bir dincinin dinin çarpık yanlarını sorgulamamasıda bir önyargıdır.. allah kedisine koyun gibi tapan insanlar değil düşünüp kavrayabilen insanlar istiyor.. yalnız meallerde çok çarpıtılma var

• 9gün

Ölüm korkusu mu ölümle ilgili tek korkum acılı bir ölüm olması. Yok olup gitmeyi kendime yediremeyecek kadar egoist değilim. Sonsuz yaşam benim için kabus olurdu.

• 9gün

yok olacağına bu kadar nasıl eminsin? öldükten sonra 21 gram ağırlıgın azalıyor o fazlalık nereye gidiyor? ayrıca ölürken ölümden sonra hayatın var olacağını zaten göreceğimizi ve pişman olacağımızı zihnimizin bize göstereceğini kuran yazıyor..

• aynen canim bencede

0|0
    0|0
  • 😂😂 Harika ya

0|0
    0|0
  • Okuyup gelen olmicak buraya

0|0
    0|0
  • Saç namahrem değil mi ki madem örtülmesin?

0|0
    1|0
  • son sozu sen soylemis ol ve buradakiler guya dediklerine inanip cvp bulamamis gibi yansitmak icin herkesi cvp verdikten sonra engellemissin.

0|0
    0|0
    • 9gün

kimseyi engellemedim onlar beni engelledi

• 8gün

ilk onlar beni engelledi dedin simdide kimse beni engellemedi diyorsun. bir dedigin bir dedigini tutmuyor!!!

• 8gün

2 kişi var hepsi degil

• Bunları izleyip boş yapma. Bir gün Hz. Ömer (r. a.) sokakta gezen başı açık kadınlara laf atıldığını görüp Peygamberimiz (S. A. V.)'e şunlara örtünmelerini emret der, Peygamberimiz (S. A. V.) ben böyle emredemem Allah'ın bana tebliğ etmesi gerekir demiş. Peygamberimiz (S. A. V.)'e vahiy gelmiştir ve kapanmak emredilmiştir.
    Dini nikahsız yaşayıp zina yapan Yaşar Nuri'den ve diğerlerinden öğrenecek değiliz.
    "Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafûrdur, Rahîmdir." (Ahzab, 33/59).

1|1
    0|0
    • 9gün

o donemdeki cilbab kadınların klasik giysisiydi fistan tarzı birseydi bacakları örter ama göğüs kısmı yırtmaclı olur kadınlar gerdanlarını asardı bu yuzden göğüslerinin bir kısmı gözükür erkekler laf atardı allah cilbab ile kafalarını örtmesinideğil erkekleri azdıracak bölgelerini kapamasını istemiştir yüzden kimsenin azdıgını görmedim kapanma orta çağda hristiyanlık etkisiyle yayılmıs birseydir

• 8gün

Benim gördüğüm onlarca caminin altında dükkan yok. Yaşar Nuri öldürülür ya da öldürülmez beni ilgilendirmez ama dini yanlış tanıttığı aşikar. Beynin yıkanmış senin 33 yıldır boşa yaşamışsın. Son cevabımdı artık yazmıcam çünkü sen dinden çıkmak üzeresin ve herkesi de çıkarmaya uğraşıyorsun.

• 8gün

ya senin beynin yıkanmışsa? neden kendinin dogru oldugunu sanıyorsunki? çoğunluğa uyan her zaman yanlış yoldadır.. islamı o kadar kolay anlatıyorlarki su kadar salavat getir su ayeti oku sunu yap bunu yuzune sur hoop cennetliksin hemde 10 ar tane huri ve nurii.. kuranda mal biriktirmeyin kazandıgınızdan fakirlere harcayın dini kullanıp mal kazanmayın özellikle kul hakkı yemeyin (bunun en geneli kamu malını talan etmektir çünkü milyonların hakkı vardır) vb gibi uyarılar varken o kadar basit yontemlerle hadislerde cennet satılır.. hey yavrum yasar hoca ne diyor ahır mı sandın sen cenneti girmesi kolay olsun :) neyse anlamican sen hadi eywallah

Erkekler Ne Diyor 10

• Dine bir çok şey sonradan eklendi.

Sünnet olma
    Baş örtüsü
    Tespih çekmek
    Namazda okunan ettehiyhatü, Salli-Barik duaları
    ve daha bir sürü şey.

Nisa-111
    Onları saptıracağım, onları kuruntularla oyalayacağım, hayvanların kulaklarını yarmalarını (böylece etlerini haram etmelerini) emeredeceğim,

ALLAH'ın yaratıklarını değiştirmelerini emredeceğim.'
    Kim ALLAH yerine şeytanı dost ve egemen edinirse apaçık bir kayba uğramıştır.

Allah hatalı mı yaratmış ki bizi yahudiler gibi sünnet oluyoruz?

Baş örtüsü ile ilgili ayet zaten tartışılmış. Örtülerinizle MEMELERİ kaptın denmesine rağmen Tıpkı Hristiyan rahibeler gibi giyiniyoruz.

Kur'an'da namaz anlatılırken Kur'an'dan ayetler okumamız emrediliyor.

Başka bir ayette de övgünün yalnızca Allah'ın olduğu söylenmesine rağmen biz Peygamberleri övüyoruz.

Özetle Kur'an'da Allah'ın bize anlattığı dinin felsefesi yerine biz kıytırık detayları büyütüp din diye almışız kendimize.

En basiti

Dinlerini parçalara ayırıp grup grup olanlarla senin hiç bir ilişkin yoktur. Onların işi ALLAH'a kalmıştır; sonra onlara durumlarını haber verecektir. (En'am 159)

Oysa biz hak mezhep diye bir şey uydurmuşuz.
    O zaman peygamber efendimiz hangi mezhepteydi?

Bir de mesela

Kimsenin kimseden yana bir şey ödeyemediği, hiç kimseden fidye alınmadığı ve hiç kimseye şefaatin (aracılığın) yarar sağlamadığı ve yardımın kesildiği bir günden sakının.(bakara 123)

Denmesine rağmen açıkça biz hoca efendilere, şeyhlere yapmışız. Baş örtüsü olsun olmasın küçük bir detay o.

Dine sokulan nice büyük gaflet var.

0|1
    0|0
    • 8gün

Zaten Kuran'ı Kerim bir sosyolojik kitap gibi gelmeye başladı. İncil gibi deformasyona uğradı gibi geliyor. Çünkü evrensel uyarıların yanında hikaysel anlatımlarda var. Bu hikayesel anlatımlar deformasyona uğramış. Örneğinide ben vereyim çok eşlilik. Bir kere o dönemde savaşlardan dolayı erkek kıtlığın olduğu dönemlerde erkeklerin birden fazla kadınla evlenmesi doğaldı. Ama o ayeti şu an bile uygulamak çok saçma. O yuzden sosylojik etkiler kitaba yansıtılmıştır diye düşünüyorum.

• 8gün

Arkadaşlar mesele şu: kuranın aslı değiştirilemez yani butun sureler ve harfler ama mushaf korunmuş değildir mesela isteyen surelerdeki ayet ve kelimeleri değiştirip anlamı bozabilir değiştirebilir veya zayıflatabilir ki nitekim böyle yapılan surelerde vardır mesela meryem suresindeki bazı ayetler vb.. bunları inceleyen hakkı yılmaz isminde bir ilahiyatçı var bazı tespitleri var kasıtlı yapıldığını iddia ediyor dusunsenize muaviye zamanında islamin içini oyup saltanat destekçisi yapmaya çalıştılar... bu yüzden hadis sünnet fıkıh icma vb gibi kuran dışı şeyleri ıslama soktular..

• 8gün

Aynen

• Bu sapıklara mı itibar edeceğiz, bu İslam düşmanlarına mı itibar edeceğiz :) :) :)
    Gece gece güldürdün beni yahu helal sana!

0|0
    0|0
    • 8gün

Bu yargıyı yapabilmek için bu adamlar kadar kalem yalamis olman gerekir siz çocukların ırzına geçmeyi tercih eden kendine hoca deyip dini sahiplenenlerin peşinden gidin bakalım..

• 8gün

Esselamu Aleyküm diyelim o halde hayırlı geceler.

• 8gün

a. selam

• Yaşar nuri dinleyen bir beyin fakirine gel burada hadisten fıkıhtan ayetten bahset. Boşuna ellerimi yoracağım onun için ALLAHA havale ediyorum.

0|0
    0|0
    • 8gün

Hadis ve fıkıh hikaye tek doğru yol kurandir hadis sizin gibi cahillerin başına kendini imam hoca atamak isteyenlerce icat edildi.. nede olsa ayaklarını opecehinizi biliyordular

• 8gün

Sen tümden inkar ediyorsun ayetide inkar ediyorsun üstüne. Vasfı önemliymiş şahsi fikirleri önemli değilmiş. Sana kurandan delil veriyorum
      NECM-3: O, hevadan (Nefsine göre, Yani, kendi istek, düşünce ve tutkularına göre) konuşmaz
      NECM-4: O (nun konuşması kendisine ) vahyedilenden başkası değildir.
      NECM-5: Onu, mühtiş kuvvetleri olan biri (Vahiy meleği olan cebril ) öğretti

• 8gün

ben ayeti inkar etmiyorum o ayetleri çarpıtıp kuranın yanına hadisleride kabul edeceksin (güya peygamber demişmiş) diyen sahtekarlara ve hadis sahtekarlıgına itiraz ediyorum en erken hadis rivayetcisi olan buhari peygamberin ölümünden 250 sonra hadis kitabını yazmıstır.. şimdi kime güvenipte şu güvenilir adamdır deyipte hadislere inanabilirsinki? 4 halife bile hadisleri yasaklatmışken hadis söylemekten kacınmısken peygamberin ailesini katleden muaviyeden kalma hadisler mi güvenilir olacak? peygamberin ne kadar düşmanı vardı sen biliyor musun? öldüğü gün müslümanların yarısının din değiştirdiği cenazesinin 3 gün ortada gezip 17 kişiyle gömüldüğü yazılır.. evet peygamberin peşinden gercekten giden 17 kişi sadece çünkü o ölünce hepsi onun bıraktıgı devleti ele gecirmenin peşine düştüler en bastada ebu cehillerin torunu olan muaviyeler..

• Alimler helak olacaktır hadisini oku derim. Otur Timurtaş Hoca gibi zatları dinle de hakikatleri gör...

0|0
    0|0
    • 9gün

kuran kimseye hocalık imamlık şeyhlik vasfı vermez bu ruhbanlıktır yani dini sahiplenmektir ancak alimlerden bahseder ki onlarda bilim adamlarıdır din bilgisiyle alim olunmaz felsefe yapıp yasamı sorgularsın sadece..

• 9gün

Hiç alakası yok. Tabi olduğum cemaat ve tarikat da yoktur. Timurtaş Hoca gibi alim zatlar ile bunları mukayese edecek kadar ilimsiz isen bir şey diyemem...

• 9gün

hala hoca ve alim zat diyor kardeşim kuran ruhban sınıfı kabul etmez çünkü dini kimse sahiplenemez allah kendisine maliki yevmiddin (din günün sahibi) der mahser günü için yani alim şeyh pir papaz haham hoca hepsi allaha hesap verip cehennemi boylayacaktır müslüman dini kendine has yasar kimseyi karıstırmaz ve kimseye karısmaz sadece allahın sözlerini yayabilir bunu anlayamıyorsan yazık ne diyim demekki allah hidayet etmiyor ha bu arada hidayet edilen insanlar önyargısız kimselerdir saygılar..

• Kuran-ı Kerim'i demek peygamber efendimizden, daha iyi biliyorsun. Nur 31, Ahzab 59 ayetlerindeki, kelimeleri de ne güzel tefsir ettin. Ben senin gibi düşünmüyorum. Her şeyin Kuran-ı Kerim'de satır satır yazmasını beklemek te ayrı bir sorun. Kuran-ı Kerim'de hangi vakitte kaç rekat namaz kılınacağı da yok, Namaz kılarken şu hareketler yapılacak, bu hareketler yapılacak diye bir şey de yok. Ne olacak peki..

0|0
    0|0
    • 8gün

Namazın vakti yoktur salatin vakti vardır salat günde iki kere ve orta vusta salati cuma günü olarak ta emredilir salat hem namazı hemde toplumsal kalkınma ve desteği kapsar muaviye islamin içini oydu peygamberin torunlarını katlwttikten sonra sizin gibi uyutmak için peygamber adına hadisler uydurdular

• Neden tanrılar hep birbirine yakın yıllarda birbirine yakın yerlerde ortaya çıkmış? Mesela biri arap yarımadasındayken diğeri avustralya kıtasında değil?

0|0
    0|0
    • 8gün

Çünkü insanlık orta doğu ve kuzey Afrika bölgesinde turemisve dünyaya yayılmıştır az tarih okusan ilk insanlığın afrikadan çıktığını öğrenirsin

• 8gün

Sana ne desem az gelir. Bir dinler tarihini oku bir insanlık tarihini

• 8gün

Sende oku yalnız tarafsız kafayla oku suanki yıkanmış beynini unut

• Evet İslamı senden mğrenmeliyiz bizde. Teşekkürler

0|0
    0|0
  • Yaşar Nuri derse o dur

0|0
    0|0
  • Sende saçını aç o zaman

0|0
    0|0
  • ne sacmaliyon sen ya kahkaha attım sağol jdjdjdk

0|0
    0|0
    • 9gün

erkeksin tabi işin kolay kadın dogsan yanlısı anlardın..

• 9gün

bunu afganistanda bas örtüsü kafasından düştü diye dövülerek öldürülen 4 yasındaki kıza anlat sen.. benim burada eleştirdiğim sey kadınların özgürlüğünden ziyade insanlar tutuculuğu çünkü tutuclugun sınırı yok.. battıkca dibe batarsın.. aklını kullanamaz hale gelirsin

• 9gün

sonra bir seyler söyleyenlere ne sacmalıyorsun sen der kestirip atacak kadar pişkinleşirsin

Yükleniyor...