''Öğrenilmiş Çaresizlik'' de ne demek oluyor?

Örnek vererek açıklaya bilir misiniz?

0|0
44

En İyi Kız Görüşü

• Mesela ben hayatımda hiç denemediğim bir şey için "Ben bunu başaramam" diyorsam bu öğrenilmiş çaresizlik oluyor.
    Daha denemedim bile. Nereden biliyorum başaramayacağımı?
    Ama çaresizlik içime işlemiş bir kere.

Böyle bir şey.

0|1
    0|0
    • Şuana kadar en net cevap sanırım bu idi :) teşekkürler.

• Eig için teşekkürler :))

• Aslında hayatında hiç denemediğin bir için ifadesi biraz sanırım yanlış geç farkına vardım mesela Galatasaray'ın yıllardır Fenerbahçe'yi kendi evinde yenememesi de öğrenilmiş çaresizliktir aslında.. ama daha önceleri yenmiştir.. aradan uzun yıllar geçmesi.. olayın bu hale almasına neden olmuştur.. iyi geceler.. bakalım mesajı ne zaman okursunuz :)

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

• örnek aklıma gelmedi. Çaresizliğe batıyorsun ve ne yapsan olmuyor sonra harekete geçsen olacak fakat bir kere çaresizliği öğrenmiş beynin bunu öyle algılamış ki artık olumlu ihtimaller kafanda bitmiş, o yüzden hiçbir şey yapmayıp çaba sarf etmiyorsun şartlar iyileşse dahi

0|1
    0|0
  • Ben bunu biliyorum bir kitapda okumuştum Örnekle söğlemişti yaptığımız işlerde sürekli başarısız olursak kendimize olan güvencimizi kaybederiz bu da diğer işlerimizin de başarısız olucağı düşüncesine kapılırız bir işi başarabilme şansımız olsa bile kendimize gücenmediğimizden başaramayız bu da öğrenilmiş çaresizliktir kitap böyle demiyordu tabi ben kısaca. Örnek olarak eşek kaçmasın diye bir ağaca bağlanır defalarca dener ama kurtulamaz sonra ipini çözerler kaçma şansı vardır ama gene başarısız olacağını düsünerek kaçmaz Cevap verilmiş ama kitapta okuduğum için yazmak istedim😛

0|1
    0|0
  • Mesela kimse bir taraflarını yırtsa da Atatürk olamaz. Bak bu öğrenilmiş çaresizliktir, meclis üyelerinde bizzat görülür

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• şimdi bir akvaryum var

ortasına bir cam. bir tarafta normal balık bir tarafta köpekbakıgı..
    köpek baglıgı yemek istiyor yiyemiyor . deniyor deniyor hep husran daha sonra camı kaldırıyolar kopek balıgı yemeyi denemiyor . mantıken bu

0|1
    0|0
  • Allah kitabında ''Ölmek üzere olan kişinin başında duranlar hadi şimdi gösterin mücizenizi de o hastayı kaldırın şifa vererek hayata döndürün''diyor.. Ama kimse bir şey yapamıyor ne kadar uğraşsalar da ve işte o zaman insan çaresizliğin ne demek olduğunu öğreniyor..

0|0
    1|0
    • Neden eksi verdin kıl?

• @Muallime__ @mehcap Mehcap Bey Çaresizliğin tanımı yapmış... Öğrenilmiş çaresizliğin tanımını değil.. yani yanlış bir görüş olmuş.. belki de soruyu dikkatli okumadı. O değilde Atatürk düşmanları olayı nasıl çıktı onu anlayamadım.. ne ise tartışma bitmiş şükür, her iki tarafa da iyi geceler.

• Mesela bir fili bağlamışlar çok hırçın ve sürekli ulaşamayacak yere yemek koymuşlar fil istiyor istiyor ulaşamıyor zincirlerinden ama bu aylarca devam ediyor ve fil öyle bir Zaman'da kendini bırakıyor ki artık önüne yemek koyuyorlar zincirlerini çözüyorlar ama fil ona ulaşamayacağını bildiği için ayağa bile kalkmıyor ( deneydir )

0|1
    0|0
  • Bknz: Acizlik..

0|0
    0|1
Yükleniyor...