''Öğrenilmiş Çaresizlik'' de ne demek oluyor?

Örnek vererek açıklaya bilir misiniz?

0|0
3|4

Kızlar Ne Diyor 3

• Mesela ben hayatımda hiç denemediğim bir şey için "Ben bunu başaramam" diyorsam bu öğrenilmiş çaresizlik oluyor.
    Daha denemedim bile. Nereden biliyorum başaramayacağımı?
    Ama çaresizlik içime işlemiş bir kere.

Böyle bir şey.

0|1
    0|0
    • 10gün

Şuana kadar en net cevap sanırım bu idi :) teşekkürler.

• 10gün

Aslında soruyu sorma amacında ki gaye farklıydı.. Başka farklı yanıtlar bekliyordum, ama yazan olmamış... Tekrar teşekkür ediyorum. @muallime__

• 8gün

Rica ederim ne demek :))

• Mesela kimse bir taraflarını yırtsa da Atatürk olamaz. Bak bu öğrenilmiş çaresizliktir, meclis üyelerinde bizzat görülür

0|1
    0|0
  • örnek aklıma gelmedi. Çaresizliğe batıyorsun ve ne yapsan olmuyor sonra harekete geçsen olacak fakat bir kere çaresizliği öğrenmiş beynin bunu öyle algılamış ki artık olumlu ihtimaller kafanda bitmiş, o yüzden hiçbir şey yapmayıp çaba sarf etmiyorsun şartlar iyileşse dahi

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Mesela bir fili bağlamışlar çok hırçın ve sürekli ulaşamayacak yere yemek koymuşlar fil istiyor istiyor ulaşamıyor zincirlerinden ama bu aylarca devam ediyor ve fil öyle bir Zaman'da kendini bırakıyor ki artık önüne yemek koyuyorlar zincirlerini çözüyorlar ama fil ona ulaşamayacağını bildiği için ayağa bile kalkmıyor ( deneydir )

0|1
    0|0
  • Allah kitabında ''Ölmek üzere olan kişinin başında duranlar hadi şimdi gösterin mücizenizi de o hastayı kaldırın şifa vererek hayata döndürün''diyor.. Ama kimse bir şey yapamıyor ne kadar uğraşsalar da ve işte o zaman insan çaresizliğin ne demek olduğunu öğreniyor..

0|0
    1|0
  • şimdi bir akvaryum var

ortasına bir cam. bir tarafta normal balık bir tarafta köpekbakıgı..
    köpek baglıgı yemek istiyor yiyemiyor . deniyor deniyor hep husran daha sonra camı kaldırıyolar kopek balıgı yemeyi denemiyor . mantıken bu

0|1
    0|0
  • Bknz: Acizlik..

0|0
    0|1
Yükleniyor...