Türkiye de kendini toplumdan üstün gören bir elitler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sizce Türkiye de, kendisini halktan farklı gören, halkı küçümseyen elit bir kesim var mı?

0|0
18|4

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Aslında üstün görmesini anlayışla karşılarım. Bu konuda ne kadar mütevazi davranılırsa davranılsın. İyi eğitim almış, yurt dışında mastır yapmış bir profesörün kendini ortaokul mezunu bir çiftçiden üstün görmesi gayet normal.

Sahip olduğumu statü bizi çevremizdeki insanlarla kıyaslamaya yöneltiyor; ama bu kıyaslamanın içerisinde hor görme veya aşağılama olursa işte bu karaktersizlik olur. Zaten bunu yapan kimseler de gerçekten o statüye erişememiş kişilerdir. Tabiri caizse bir bok olmadığı halde kendini bir bok zannedenler.

0|0
    0|0
    • 11gün

Aradığım cevap 2. paragrafta. Üstün olmak ile üstün görmek farklı şeyler. Birine toplum karar verir diğerine bireyin kendisi.

Kızlar Ne Diyor 17

• olur tabi para puldan ziyade dünya görüşleri açık okumuş ve kültürlü insanlar zaten kendilerini farklu diğerlerinden üst düzey görmeler çok normal ve haklılar şöyle bir gerçek var AB ülkelerinde yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye’de sadece yüzde 0,01

0|0
    0|0
    • 12gün

Kullanılmayan bilgi kafaya yüktür. Kendini toplumdan üstün gören bir zihniyetin topluma ve insanlığa bir yararı olmuyor ise o kişi kültürlü değil, yarı cahil insandır. Verdiğiniz örneğe göre, iki ihtimal vardır. 1. si Avrupalı insanların zekası Türklerden üstündür. Buna göre ırkçı, kafatasçı bir düşünce zaten tartışılmaya değer değildir. 2. ihtimal eğitimin yetersiz oluşudur. Eğitimi verecek olan, sizin ifadeniz ile "okumuş ve kültürlü insanlar"dır. Türkiye de kitap okuma oranı az ise bunun sorumlusu kitap okumanın önemini bilmeyen cahiller değil, bu eğitimi vermeyen yarı cahillerdir. Elitlerden sık sık duyduğumuz "anlatıyoruz ama anlamıyorlar" ifadesi, bumerang etkili bir sözdür. Hayır, sen bildiğini anlatamayacak kadar egolu bir yarı cahilsin.

• 7gün

Ne güzel yazmışsın mavikuzgun

• 7gün

@gtslr Teşekkürler

• ohoooooo

0|0
    0|0
  • üstünlük yalnızca takvadadir😂😂 der gecerm 😊

0|0
    1|0
  • Evet halktan farklılar demek ki halkın seviyesinde görmüyolar tam isabet

0|0
    0|0
  • elitler derken? bir şeye mii canın sıkıldı :D

1|0
    0|0
    • 13gün

Canı sıkılması gerekenler, düştükleri durumun farkında bile olmayan yarı cahiller.

• Var tabiki aptal olduklarini dusunuyorum :)

0|0
    0|0
  • olmaz mı bir kesim burjuva adı altında geziniyor. halbu ki hepimiz gibi onlar ölecek neyin havası bunlar belli değil.

0|0
    1|0
    • 13gün

Burjuva farklı bir gruptur.. mili gelirin kaymağını yiyen gruba denir.

• 13gün

doğrudur ama geneli kendini bu kesimde buluyor yazdıklarının

• 13gün

Düşünce bazında bakarsak olaya... ? Kendi fikirlerinin toplumdan daha üstün seçkin olduğunu düşünenler olabilir mi?

• Okumuşsa zengin ise görür bu Türkiye değil insanoğluna özgü bir hakaret

0|0
    0|0
    • 8gün

Ben düşünce bazında sordum.

• 8gün

O senin doğrun :) ya da gördüklerin de olabilir.
      Tıpkı senden üstün insanları gördüğün gibi. Sen yanlış bulursun ben doğru. İnsan haketmişse sonuna kadar da kafası dik yürür.

• 8gün

Aziz Nesin derki. Bazıları cahil olduğunun farkında bile değil. 😉

• Kücümseyen kisimda elbette ki vardir ama onu koyun misali kullanan kisima daha cok sinir oluyorum...

0|0
    0|0
  • her ülkede vardır o

0|0
    0|0
  • ya boŞver işin mi yok gece gece

0|0
    0|0
  • yanlış düşünüyor ilk kendis, ne baksın sonra halkı küçümsesin

0|0
    0|0
  • kesinlikle varr tüm dünyada olduğu gibi

0|0
    0|0
  • Kesinlikle

0|0
    0|0
  • En doğrusunu yapıyolar aynen böyle devam yaşasın elit insanlar

0|0
    0|0
  • War maalesef kendini bir halt sanan kısımlar accık pars gördük diye 😂

0|0
    0|0
  • Yahudi kırmasıdır. Aynı mantalite ile yaşamaktadırlar. Ama toprak altında hepimiz eşitiz. Pardon orda da iman edenler etmeyenler olarak ayrılacağız.

0|1
    0|0
    • 12gün

tamam bu konularda iyisin :)

• 12gün

Bilmem. Galiba :)

• 12gün

Tanımak isterdim..

Erkekler Ne Diyor 3

• var dünyanın her ülkesinde olduğu gibi ama bizdekilere halkın saygısı çok büyük yalnızca

0|0
    0|0
    • 13gün

Kimler? Örneğin halka koyun diyenleri bu gruba örnek gösterebilir miyiz?

• 13gün

gösterilebilir elbette ama genellemek istemiyorum bazılarının saygısının ardında çıkarlar var çünkü ben yalnızca siyaset için konuşmamıştım

• 13gün

Çıkarlar en önemli neden...

• Var öyle bir kesim

0|0
    0|0
  • elbette var da bu bir gerçeklik. olmasında sakınca yok

0|0
    0|0
    • 9gün

Sana göre kimler bu elit kesime dahil?

• 5gün

Aynı duyguları onlarda senin için paylaşıyor. 😀