Yeni doğan çocukların kulağına ezan okunmasının sebebi nedir?

Çocuk doğduktan sonra genelde baba sağ kulağına ezan sol kulağına kamet okurlar.
Benim asıl sorum ezan okunmazsa ne olur? İmanın da inancın da eksiklik falan mı olur? Ne sizce sebebi?

Güncellemeler:
16gün Okunmazsa ne olur soruma cevap alamadım hâlâ. Tamam okunan ezan ölünce kılınacak cenaze namazının ezanı anladım da dogunca okunmayanlarin ezanı nasıl olacak yani ezansiz namazı mı kılınacak.

0|0
4|12

Erkekler Ne Diyor 12

• Şimdi bu konudaki rivayetlerden bahsederek konuya açıklık getirelim. Hazreti Ebu Rafi anlatıyor: “Hz. Hasan (ra) dünyaya geldi zaman Hazreti Peygamber (s. a. v)’in onun kulağına ezan okuduğunu gördüm.” (Ebu Davud, Edep, 107; Tirmizî, Edahî,16; Ahmet b. Hanbel, VI/9,291). Bu hadistende anladığımız üzere İslam dinide çocuğun kulağına ezan okumak vardır ve Efendimizin de bu uygulamayı yapması hasebiyle çocuğun kulağına ezan okumak sünnettir. İmam ı Gazalini İhyasında belirttiği üzere şöyle bir rivayette vardır. Hazreti Peygamber Efendimiz (s. a. v)’in doğan çocuğun sağ kulağına ezanı, sol kulağına da kametin okunmasını tavsiye ettiğine dair rivayetler de vardır. (bk. Gazalî, İhya, II/55; Zeynu’l-Irakî, Tahricu Ahadisi’l-İhya, İhya ile birlikte). Alıntı.

Yani bu sünnet olan birşey farz değil yapılması güzel olur.

1|0
    0|0
    • 16gün

hadislerin gerçek olduğunu nerden biliyorsun

• 16gün

hadisler söylentilere göredir söz uçar yazı kalır.

• 16gün

@Deliyimbendeliyim Yok sözleri yazıya dökersen sözlerde yazı haline gelmiş ve uçmamış olur buda öyle bu mantıkla tarih vs hiçbir bilgiye inanma bende birçok şeye derim ya yalansa diye ama bunlar gerçekliği kabule dilmiş şeyler hani uydurma hadis değil.

• Namazı olmayan ezan kulağa okunan ezandır. Ezanı olmayan namaz ise cenaze namazıdır. Yani kulağa ezan okunup kişi vefat edince namazı kılınır burda ömrün ezan ile namaz arası kadar (kısa) olduğu belirtilmek istemiyor. Bu kısacık ömründe şu gök kubbede hoş bir seda bırak kötülük yapma yarın ahirette hesap günü rezil olma cehennem de yanma mesajı var. 👍 Anlayana

1|0
    0|0
    • 16gün

Bu konuda çoğu insan bilgisiz ve dogunca ezan okunmuyor peki bunların ezanı okumamış oluyor ne olacak

• 16gün

Kulağa ezan okumak farz değil 👍 Bizim bildiğimiz yönüyle Peygamber efendimizin de kulağına ezan okunmadı. Yani bir insan önce insan olacak ömür kısa yalan dolan hile hurda işleriyle uğraşmayıp güzel bir hayat yaşayacak olay Budur.

• "Çocuk doğduktan sonra genelde baba sağ kulağına ezan sol kulağına kamet okurlar. " Öyle bir genelleme yok.. Bunlar aşırılık. Çevremde bunu ne gördüm ne de duydum.. O vakit dölleme sırasında da tören yapıp okutmak lazım ki hayırlı bir müslüman gelsin. Yani bu işlerin sonu yok.

0|0
    1|1
  • çocuğun kulağı ezan sesine aşina olsun diye okunur diye düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • valla biz okumadık kızıma. bakalım ne olacak.

1|0
    0|0
  • Bilmiyorum

1|0
    0|0
  • kötülüklerden korur

1|0
    0|0
  • Gelenek sadece

1|0
    0|0
  • Hurafe hep. bizim sitede oturan imam var 1 tane mılletn cocugu olur bu gider mevlute 500 lira cebe atar. adam ölür ölü yıkar 200 300 lira ordan alır. cenaze olur oraya gider 100 200 ordan alır. mk tüccar gibi kişiliğinide hiç sevmezdim fetodan meslekten attılar en sonunda ohh çektim mk at şeyine kelebek konarcasına geziniyor ortalarda şimdi müptezel.

0|0
    0|0
  • Hristiyanlar su döker bizde ezan okuruz işte maksat çocuk müslüman olsun. Sanki seçme şansı bırakıyorlarmış gibi.

0|0
    0|0
  • Sacma sapan bisey bu

0|0
    2|0
  • Saçma.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Yararlı olduğuna inanılan bir gelenek. Dedem benim de kulağıma okuyup ismin... olsun kızım demiş.

0|0
    0|0
  • ağzına şarap damlatmaya karşı diss attık ezanla christianslara.

0|0
    1|0
  • bilmiyorum öyle düşünüyor olabilirler. Saçma

0|0
    1|0
  • Cenaze namazinin ezanı

0|0
    0|0
Yükleniyor...