Br şey okurken aşırı heyecanlanıyorum. Acaba neden?

DeryaGülsoy
Arkadaşlar ben toplum içinde mesela sınıfta derste hoca ile konuştuğum ya da soruya cevap verdiğim zamanlarda heyecanlanmıyorum. Ancak kitaptan defterden bir cümle okuyacağım zaman kalbim yerinden çıkıyor. Ama anlamadığım şey şu evde de bir şeyi sesli okurken heyecan yapıyorum yani topluluğa konuma ile bir sıkıntım yok keza okulda sunum yaptım 2 kez dil anlaltım dersinde ve okulumuzun ses yarışmasında sunucuydum. O zaman hiç bir sorunum ya taki ne zaman bir şey okuyayım çok kötü oluyorum. Sizce neden?
Birde dediğim gibi evde de metin okurken böyle oluyorum (tek başımayken) yani çokta konuşkan biriyim ama neden böyle oluyor bilmiyorum.
Br şey okurken aşırı heyecanlanıyorum. Acaba neden?