Hiç "nedenleri" düşünüyor musunuz?

Her şeyin bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Peki size bir sorum var. Sitede onlarca soru geliyor ve onlarca kişinin onlarca farklı karakteri var. Gözlemliyorum ve neredeyse herkes sonuca odaklanmış. Kimse süreci, kişiyi ve olayı iç içe alıp sorgulama yoluna gitmiyor ve sorana tekrar geri bildirimde bulunmuyor. "Neden?" demiyor direk. "ALLAH cezasını versin.", "..." "Karaktersiz" gibi ağır ithamlarda bulunuyor.

O olayın neden yaşandığı hakkında tek fikri olmadan insanları bu kadar ağır itham etmek delikanlılığa sığar mı?

Peki farklı bir sorum var. Diyelim bir mahallenizde çocuksunuz sokakta bir hata yaptınız. Neden bir amca sizi sopayla kovalarken diğer bir amca yanına alıp sizin başınızı okşayıp yaptığınızın doğru olmadığını anlatıyor?

Neden bir anne çocuğu kötü söz söylediğinde ağza biber sürmeyi seçerken diğer anne evladını karşısına alıp bu sözleri neden söylediğini? Söylemeden önce ne hissettiğini? sorguluyor? Bir eylemi toplum hoş karşılamadı diye evladının canını yakan anne, diğeri ise bunu bilen fakat asıl önemsenmesi gerektiği noktanın evladının yüreğinin olduğunu bilen ve bu eylemin sebebini merak eden, onunla can olan ve onun davranışına değil yüreğine odaklanarak davranışı düzeltebilmek için doğru eyleme geçen anne..

Neden? Nedenleri ne kadar merak ediyoruz?

Peki ama NEDEN?

Hiç

2|0
17|4

En İyi Kız Görüşü

• Başlığı okuduğumda kader ile ilgili soru bekliyordum😅 Detayında çok haklısın. İnsan bildiği şeyi aktarır. Bilmediğinde de kızar bağırır.

Şöyle örnek vereyim, bir cahille bir konu hakkında konuşuyorsun. Cahil her şeyi bildiğini sanar ya , bir yerde bilmediğini farkeder ve karşındakine bağırmaya, hakaret etmeye başlar.

Bu mantıktan hareketle , oğlunun sigara içtiğini gören babanın onu dövmesi , kızı geç geldi diye nedenini sormaksızın ona bağırması hep bundandır.

Çünkü insan , bilmediğinde bağırmaya alışmıştır. En kolayı da budur. Kim oturacak da karşısına alacak o a durumu açıklayacak? Kız geç işte. Çünkü o da anne ve babasından öyle görmüştür.

0|1
    0|0
    • 20gün

Olayların böyle olması ve böyle devam etmesi hem aile içi ilişkilere hep bireyler arası ilişkilere kalıcı darbeler vurur. Kimse ailesinin dağılmasını veya uzaklaşmasını istemez ama bir o kadar kişi de buna uygun davranmaz. Yıllar sonra kimse birbirinin yüzüne bakmayınca "Ben nerde hata yaptım. Halbuki her şey çok normaldi." diyerek insan kendi kapasitesini ortaya koyar. Robot ve korku kültürüne sahibiz ve bunun acısını hala çekiyoruz. Empatiden ve düşünmekten uzak, insanları anlamaktan uzak ve sorgulamaktan uzağız. Aklı ve mantığı çalıştırmaktan hiç bahsetmiyorum. Bu yüzden bugüne kadar bu acılar yaşandı ve insanların canı yandı.

Adaletin ve insanlığın kızı erkeği olmaz. Doğan çocuğun da kızı erkeği olmaz. Yüreğe basmanın ve sevmenin de kızı erkeği olmaz. Her iki cinsin de hayatta rolleri ve yaşama gayesi var. Kimse kimseden üstün değilken bizim üstün tutmamız kadar insanlık dışı bir olay daha yok.

Yorumun için de teşekkürler begüm.

• 19gün

Ben şuraya "x5 teşekkür" iliştireyim en iyisi 😅

• 19gün

İliştir yüreğin nasıl isterse.

Kızlar Ne Diyor 16

• Anlattığına tümüyle katılıyorum ama aldatma sorularında nedenler çok umrumda değil açıkçası. Böyle bir hatanın nedeni ne olursa olsun sonucu değiştirmiyor çünkü.

0|1
    0|0
    • 20gün

Bir hakimin veya savcının tek bir ihtimali safdışı bırakması bile 10-15 sene hapis cezası farkettirebilir hatta tahliye de ettirebilir. O yüzden bence en zor mesleklerden biridir.

Senin cevabına gelince bence sebebi de çok önemli ama ne olursa olsun aldatma olmamalı. Onda hemfikiriz.

• 20gün

Bende aldatma öncesi anlamlandırma olsa ilişki aldatmayla sonuçlanmayacağı için aldatırsa haksızdır dedim. Birbirimizi anladık zaten aynı şeyi söylüyoruz.

• 20gün

Öyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağını da bilemeyiz. Biz elimizden geleni yaparız, eşimiz de yaparsa mutlu oluruz. Aynı şeyleri söylüyoruz ama farklı bakış açılarından bakarak o yüzden ortak noktaya yeni vardık. Teşekkürler miss.

• Misal toplumda tecavüz suçlularının idamı isteniyor acaba bunu ona iten nedenler nelerdir diye düşünüyor mu insanlar ayrıca bu tarz insanları savunuyorum anlamı çıkmasın. Yazdığın şekilde çocuklara, insanlara yaklaşılırsa daha sağlıklı bir toplum oluşturulabilir.

0|1
    0|0
  • Nedenleri hep düşünürüm..
    Güzel soru sormuşsun
    Yargılamadan önce sormak gerek ne nedendir nasıldır niyedir...

0|1
    0|0
  • Çünkü yargılamak kolaydır... neden diye düşünmek zordur... oysa kimse kimseyi yargılayamaz... birinin kalbini bilmeden bu kötüdür bu şöyledir demek zaten mantıklı değildir.. bir olay olduğunda o davranış doğru bulunabilir ya da bulunmayabilir.. ama iyilik kötülük gibi kavramları kullanmak gerçekçi değildir çünkü bunu insanlar bilemez 😊

0|1
    0|0
  • Çünkü sorgulama yetkinlikleri yok. Öyle olsalardı şu an şu halde olmazdık. Kendisini başkasının yerine koyma yok maalesef.

0|1
    0|0
  • Çocukluğumdan beridir şu neden kelimesini çok fazla kullanırım. Kendimi bir cümleyle tatmin ettirtmen illa sorgulayacağım.

0|1
    0|0
  • Düşünüyorum güzel bir konuya değinmişsin insanlar bir tuhaf

0|1
    0|0
  • duruma göre sorarım

0|1
    0|0
  • Zaten "neden" diye sormaktan kendimi yedim en güzeli sormamak tepkisiz kalmakmış :)

0|1
    0|0
  • Her şeyde olduğu gibi insan kolay olanı, işine geleni seçiyor 'yargılamak'. En kolayı.

0|1
    0|0
  • neden belli olsada sonuc degismez cunku ;:)

0|1
    0|0
  • " Vurun Kahpeye " ...

0|1
    0|0
  • nedenler yoruyor cunku cevaplari bizde degil.

0|0
    0|0
  • Çok güzel bir soru empati bu yüzden gerekli zaten

0|1
    0|0
  • Düşünüyorum ama sonucu boş.

0|0
    0|0
  • 2. paragraf sorunun cevabı. Ne gördüysen o. Olay ailede başlar ailede biter.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Adam haklı
    Neden

0|1
    0|0
  • Takma içinden çıkamazsın

0|1
    0|0
  • Çok uzun be kanka okuyamadım

0|1