Hiç "nedenleri" düşünüyor musunuz?

Her şeyin bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Peki size bir sorum var. Sitede onlarca soru geliyor ve onlarca kişinin onlarca farklı karakteri var. Gözlemliyorum ve neredeyse herkes sonuca odaklanmış. Kimse süreci, kişiyi ve olayı iç içe alıp sorgulama yoluna gitmiyor ve sorana tekrar geri bildirimde bulunmuyor. "Neden?" demiyor direk. "ALLAH cezasını versin.", "..." "Karaktersiz" gibi ağır ithamlarda bulunuyor.

O olayın neden yaşandığı hakkında tek fikri olmadan insanları bu kadar ağır itham etmek delikanlılığa sığar mı?

Peki farklı bir sorum var. Diyelim bir mahallenizde çocuksunuz sokakta bir hata yaptınız. Neden bir amca sizi sopayla kovalarken diğer bir amca yanına alıp sizin başınızı okşayıp yaptığınızın doğru olmadığını anlatıyor?

Neden bir anne çocuğu kötü söz söylediğinde ağza biber sürmeyi seçerken diğer anne evladını karşısına alıp bu sözleri neden söylediğini? Söylemeden önce ne hissettiğini? sorguluyor? Bir eylemi toplum hoş karşılamadı diye evladının canını yakan anne, diğeri ise bunu bilen fakat asıl önemsenmesi gerektiği noktanın evladının yüreğinin olduğunu bilen ve bu eylemin sebebini merak eden, onunla can olan ve onun davranışına değil yüreğine odaklanarak davranışı düzeltebilmek için doğru eyleme geçen anne..

Neden? Nedenleri ne kadar merak ediyoruz?

Peki ama NEDEN?

Hiç


2|0

Kızlar Ne Diyor 16

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...