Bir Bayan Sizce Ne Zaman Kapanmalıdır?

Arkadaşlar sizce bir bayanın kapanması için en doğru zaman evresi ne zamandır?

• Ergenlik Çağına Ulaştığı Zaman
    A seç
  • Üniversiteyi Bitirdiği Zaman
    B seç
  • Evlenip Yuva Kurduğu Zaman
    C seç
  • İlk Çocuğu Okul Çağına Geldiği Zaman
    D seç
  • Çalışıyorsa Emekli Olduğu Zaman
    E seç
  • Çocuklarını Evlendirdiği Zaman
    F seç
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
19gün Soru başlığını şayet kapanacaksa olarak değişmiştir!

1|0
29|39

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 39

• "Bir bayan, müslümansa ve diliyorsa ne zaman kapanması uygundur? "
    Çok hassas konu; hakikaten üzerine söyleyeceklerimin olduğu, insanların suistimaline açık olsa da konuşulması gerekilen bir konu aynı zamanda.

Öncelikle soruyu dînen düşünüyorsak cevap;"ergenlik çağına gelince"dir. Ama mevzuyu hele ki bugünün toplumuna göre düşünür ve kişiye indirgersek durum değişir.

Genel kavramlarla ilgilenmiyorum; bence, bir bayan şayet inançlı ise ve tesettürü hayatına dahil etmek istiyorsa lisede kapanabilir. Bence uygun olabilecek bir çağ; hem yeni bir ortama giriş yaparken farklı bir görünümde o yeni ortama başlaması onun için çok daha az 'yadırganma korkusu' teşkil eder. Ortaokul 2. sınıfın bitiminde kapanması ve sonraki yıl aynı arkadaşlarının onu farklı 'görme' ihtimali üstüneydi bu söylemim.
    Öte yandan; ergenliği beklemeden kapananlar da var, öylesine güzel birşey ki maşAllah. Yapılabiliyorsa hakkıyla elbette bu çok daha güzel. Ama zor tabiki...

Ayrıeten kişinin her zaman kesinlikle kendini hazır hissettiği zamanda böyle birşeye girişmesi gerektiğini savunuyorum ben. Tesettüre girip tekrar bırakacaksa hiç olmamalı; içinde yoksa olmamalı, bu onu dinden çıkartmaz. Bilakis; para ile iman kimde, kimse bilemez...

Konuya bağlantılı olarak toplumda öylesine acı tablolar var ki bugünlerde; sırf beğenilmek ve tercih sebebi olmak için kapananlar var; Allah tek tek ıslah etsin onları. Sırf toplumda farklı lanse edilebilmek gayesiyle de yapıyorlar bunu; bakıyorsunuz tesettürlü ama ne ibadet tam, ne insanlarla olan ilişkisi usturuplu. Özellikle bu siteden de tanıdıklarım da oldu bu doğrultuda, herkesle senli benli kakara kikiri laçka muhabbettelerde olan; Allah ıslah etsin. Yine önceden 'aşırı' açık olup; sonra kapanıp "iyi kız rolünde" olanlar var, ne denebilir ki?
    Bu tip ibretlik acizyette olan insanlar sadece kendi rezillikleriyle kalmıyor; toplumda tesettür ve muhafazakârlık kavramını derinden olumsuz etkiliyor. Yazık.

Allah hakkıyla iman edenlerden etsin gönülden isteyeni.

1|0
    0|0
  • Hiçbir zaman.

3|0
    1|1
  • Böyle bir şey için bir zorunluluk yok bence kaldı ki bir insan kendini nasıl görmek isterse öyle olur. Ayrıca kapanma olayı toplum baskısı yüzünden oluyor ve bu durum kötü birşey oluyor. Ardından tessettür diye bir şeye takılıyor sonra daha beter oluyor kadınlar. Öncelikle sormamız gereken şu kapanmak çözüm mü değil?
    Neden biliyor musunuz siz kapanmak zorunda değilsiniz kadınların hiç biri kapanmak zorunda da değil.

3|0
    0|1
  • Dinimiz A diyor, ama bayanlar genelde B zamanlarında müsait oluyor, eşleri C şıkkında baskı yapmazlarsa çocuğu okul çağına getirip D ye varıncaya kadar saçları ya ağırıyor ya da dökülüyor zaten... E ve F zamanları zaten ihtiyarlık vakitleri evden çıktıkları sayılı zaten... kendisini baskı altına almadan psikolojisini bozmadan kendi hür iradesiyle örtünsün de, zamanını kendisi bilir diyelim. Bu ülkede kadın olmanın zorluğunu görüyoruz zaten bir de ben ahkam kesmeyeyim dedim... Sorunuza davetiniz için tekrar teşekkürler...

0|0
    0|0
  • kendisi ne zaman isterse o zaman.

bu bir inanç meselesi,
    onun-bunun demesiyle ya da bir zaman aralığı vermek çok da doğru değil.

1|0
    0|0
  • Ergenliğe girdiğinde kapanması ne makbulü. Tabi ortam ve şartlara göre değişir. ALLAH huzurla, baskısız ve sıkıntısız kapanmayı nasip etsin yoksa öteki türlü şeytan hiç o kişinin peşinden ayrılmıyor.

2|0
    0|0
  • Niye gerek yok şıkkı yok

2|0
    2|1
  • Dini açıdan soruyosan , ergenlik çağına ulaşınca

2|0
    0|0
  • Bu durum yetişme ve yetiştirilme tarzına göre değişir. Kimi aileler küçük yaşta bunu aşılamak ister. Kimi aileler bu kararı çocuklarına bırakır. Şahsen kızım olsa doğru din eğitimi ile büyümesini ve yaşamasını isterim.

1|0
    0|0
  • Aklı selim olduğu vakit... Küçükken de yavaş yavaş alıştırılmalı. Ama bunu zorla değil sevdirerek yapılmalı..

0|0
    0|0
  • Bu saçma olmuş.
    Bir hissiyat oluşmadan kapanmak aile ya da çevre baskısıdır.

4|0
    0|0

0|0
    0|1
  • Hiçbir zaman.

2|0
    1|0
  • Bunun bencesi, sencesi yok. İslam ne diyorsa odur. Tabiki de [Ergenlik Çağına Ulaştığı Zaman...]

1|1
    0|0
    • 18gün

Yorumlara baktım da ne kadar da çok Allah düşmanı varmış bu sitede...

• Bnce hiçbi zaman yani eşim kendi kapalı deilse bn hiç bir zaman istemem bnce yanlış tabi kendi duyguları saygı duyarm o ayrı

0|0
    0|0
  • Ben kapanmasını istemem

3|0
    1|1
  • Banyodan çıktığında.

0|0
    0|0
  • İstediği zaman

0|0
    0|0
  • Bence ruhu kapali olsun. Dis gorunuste kapanmasina gerek yok. Ben istemem kapali bir esim olmasini

1|1
    2|1
  • Ergenliğe geldiğinde

0|0
    0|0
  • birilerine mabadkılı olduğu zaman

0|0
    0|0
  • Ergenlik çağına ulaştığı zaman tabiki de @siribom2016

0|0
    0|0
  • Hiç.

0|0
    0|0
  • kapanmaktan kastin nedir?

0|0
    0|0
  • İnandığı zaman 🙈

0|0
    0|0
  • Ergenlik çağına ermeden kapanmalı

0|1
    2|0
  • 35-40

0|0
    0|0
  • Kendini hazır hissettiği zaman

0|0
    0|0
  • Içinden geldiği zaman olmalıdır.

0|0
    0|0
  • yazdıklarının hiçbiri ne zaman isterse o zaman o zaman kapansın

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    9

Kızlar Ne Diyor 29

• Kapanmayı Allah emrettiğine göre, yine Allah'ın emirlerine bakmamız gerekiyor. Allah da ergenlik çağına gelenlere tüm farzları uygulamalarını emrediyor.

0|1
    0|0
  • Dinimize gore ergenlige girdiginde
    Ancak kapanmanin mahiyetini anlamayacaksa kendini hazir hissettiginde kapanmasi daha dogru olur

0|0
    0|0
  • Ergenlik çağına ulaştığı zaman hayırlısı olsun..

1|0
    0|0
  • Kapanma zorunluluğu mu var hayret bir şey...

3|0
    2|1
  • kapanmamali bence

1|0
    0|1
  • Gönlünce istediği zaman şıkların hepsi uygulanıyor çevremde gibi Allah ile kul arasında.

0|0
    0|0
  • İstediği zaman. Tabi en az ergenliğe girmiş olması lazım ki bunun anlamını anlayarak ve isteyerek yapsın

1|0
    0|0
  • G şıkkı canı ne zaman isterse o zaman

0|0
    0|0
  • Şartmı kapanması belki hiç kapanmicak

1|1
    2|0
  • Gönülden istediği zaman

0|0
    0|0
  • Kapanmalı derken başörtü ise icinden gelince olmuyor mu

1|0
    0|1
  • Kendini kapanmaya hazır hissettiği zaman

0|0
    0|0
  • Kendisi bilir :D

0|0
    0|0
  • hiçbir zaman

0|0
    1|0
  • Kapanmamalidir

2|1
    2|2
  • Bu onunla allah arasinda birsey... ister kapanir, ister kapanmaz..."dogru" zamanida yoktur bunun...

0|0
    0|0
  • tabiki dinen ergenlik cagina geldiginde kapanmasi uygundur ama egr icnde kapanma hevesi yoksa bnce beklemeli cunku boyle konular aceleye gelmez kapanip acilmak daha gunah

1|0
    0|0
  • Kendini hazır hissettiğinde bilinçli bir şekilde

0|0
    0|0
  • Eğer kapanacaksa bence ergenlik falan bittikten sonra

0|0
    0|1
  • Ben 16 bucuk yasimda kapandim. Keske daha erken kapansaydim.

1|1
    2|0
  • Kendisi ne zaman hazır hissederse

0|0
    0|0
  • Evlendikten sonra bence sadece kocasına açılmalı

0|0
    0|0
  • ne zman isterse bence

0|0
    0|0
  • yeteri kadar inanca sahip olduğu zaman sırf kapanmak için kapanilmaz

0|0
    0|2
  • Hiçbir zaman

0|0
    1|0
  • Hazır hissettiği zaman her seyin bir zamani vardr.

0|0
    0|0
  • Sacma bir soru

0|0
    0|0
  • Kendini hazır hissettiği zaman...

0|0
    0|0

1|0
    0|0
Yükleniyor...