Atatürk'ün Bu Sözü Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkumdurlar! Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Bunun için önce din ve namus anlayışını değiştirmeliyiz. Partiyi (CHP'yi) bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz!”»

KAYNAKLAR
(Kazım Karabekir - Hatırları - Kızıl Pençe - S. 86 - Mustafa Armağan)
(Bkz. Kazım Karabekir, Paşaların Kavgası: Atatürk-Karabekir, Yayına hazırlayan: İsmet Bozdağ, Emre Yayınları, Aralık 1991, s.143.)

(Bkz. Kazım Karabekir Anlatıyor, Yayına hazırlayan: Uğur Mumcu, Umag Vakfı Yayınları, 1996, s.75-76.)

(Bkz. Atatürk Din ve Laiklik Üzerine, Derleyen: Doğu Perinçek, Kaynak Yayınları, 3. Basım: 1999, s. 251-252.)

• Hiç iyi düşünmüyorum
    69% (9)67% (18)68% (27)Oy Ver
  • Benim anlayışıma uyuyor
    31% (4)33% (9)32% (13)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
20gün Bu sözün doğruluğunu tartışan arkadaşları Atatürkün Afet İnana yazdırdığı Medeni bilgiler kitabını okuyup analiz etmeye devam ediyorum. Kendisinin bu kitabın altında bizzat imzası bulunuyor. Herkese iyi geceler.
19gün Gereken cevabı toplu olarak verdim
http://vocaroo.com/i/s0NjfnGbfUDw

0|1
2|18

Kızlar Ne Diyor 2

• kaynak?

2|2
    0|2
    • 20gün

Yazmışım orada kaynakları

• 20gün

O sekilde kaynak olmaz 91 yilinda aciga cikmis bu soz kaynaga gore hadi ordan deli 😂😂

• 20gün

Ataturku kotuleyelimde ne olursa olsun havasi var delilden cok

• Atatürkün boyle bir sozu yok

2|4
    1|5

Erkekler Ne Diyor 18

• Kardeş kaynak olarak sunduğun kitap tamamen Atatürkü kötülemek ve karalamak amaciyla kazım Karabekir tarafından bilinçli bir şekilde yazılmıştır.

3|3
    0|1
    • 20gün

Medeni bilgiler kitabınıda bilinçli bir şekilde yazdıran Atatürktür. Afet inana yazdırmışmtır altında imzasıda mevcut. Yani bu sözleri söylemesi çok kuvvetli ve muhtemel

• 20gün

Aynı mantıkla Türk milliyetçisinin latin alfebesini getirmesi isviçre kanunları ingiliz şapkası ve Yunan töresi olarak demokrasiyide ülkeye sokmasıda hiç akla mantığa yatmıyor

• 20gün

Batıyla daha rahat anlaşıp ticaret yapılabilmesi için Latin alfabesi seçildi. He milliyetçi olarak bende isterimki Göktürkçe abcsi (alfabe) getirilseydi ama bu abcyi kullanan kaç devlet var? Demokrasiye geçiş yapıldı çünkü tüm yurttaşların eşit hakka sahip olması demokrasi ile mevcut oluyor. Varsa kadınla erkeği eşit tutan bir sistem sen söyle. Diğer ülkelerden alınan kanunlar rol model olarak seçilip ülkemize gore uyarlanmıştır. Yani bire bir o diyarlarin kanunlarıyla iş yapmıyoruz

• Çürütme ve savunma maksatlı ama değil ama şöyle söyleyim koçum bugünkü geldiğimiz noktada hiç bir kaynağın güvenililirliği yok ayete bile anlam yüklendiği bir dönemde yaşıyoruz.
    diğer yandan detaydaki yazı Atatürk ve dönemine ait olup olmadığı konusu tartısmaya açık çünkü dönemin türkçesinden çok günümüz türkçesi ile kaleme alınmışa benziyor yani afet inana ait bu hatıratın üzerinden oynanmış olabilir.
    daha açıklayıcı olması açısından daha önce Atatürk'e ait oldugu iddia edilen bir sözü paylaşmak istiyorum.🙂
    http://i.hizliresim.com/pX4O3a.jpg
    buda sözde Atatürk'e ait bir söz ama kelimelerin kullanımının günümüz türkçesine yakın olduğu görünüyor son olarak isime ve tarihe dikkat etmeni istiyorum.
    Mustafa Kemal Atatürk
    17 Aralık 1927
    Soyadı kanunu 1934 yılında kabul edilmemişmiydi ismini anımsayamadığım
    bir araştırmacı tarihçi yazarda aynısını söylemiş sözün doğrulugunu arastırırken gördüm
    ek olarak falih rıfkı ataydı sanırım Atatürkün hayatını anlattıgı bir kitabında son nefesinde sağa doğru bakıp aleykümselam dediği söyleniyor ama falih rıfkı atayın bu kitabında saga bakıp ismet dedigi yazıyor hatta rakı dedi diye yazılı olanlarını bile gördüm
    yani aynı deyaydaki paylaşım gibi Atatürk'e ve Atatürk dönemine ait olmadığı her iki yazınında farklı çıkar grupları tarafından rütüşlandığını düsünüyorum.
    Diger yandan asagı yukarı 800 yıl islam inancı ile özdeşlesen bu topraklarda din anlayışını degil yüz yılda 3000 yılda bile degistiremezsin kimse degistiremez führer kiliseleri kapatmasına incil okumayı yasaklamasına ragmen din anlayışını ortadan kaldırılamadı hristiyanlık gibi kökeni asırlar öncesinden bozulmuş bir din her türlü yıkıma ragmen ayakta durabiliyorken islam gibi orjinaline yakın bir dini kimse degistirmeye calısamaz, degistirmeye calısan degistirebilecegini düşünen biri ahmaktır.
    Atatürk'ün böyle bir söz söylemiş olacağına ve böyle bir politika güdeceğini sanmıyorum.
    eger böyle bir düşünce icerisinde ise dedigim gibi ahmagin tekidir..;)

0|1
    0|0
    • 20gün

Mustafa Kemalin 1926 yılında verdigi talimat üzerine bugün en güvenilir kaynak olan Elmalılı tarafından yapılan tefsir bunun böyle olmadıgını kanıtlıyor
      Atatürk deistti ama dini anlayışları değistirmek gibi bir düşüncesi yoktu olamazdıda;)

• 20gün

ingilizlerin politikasına akıl sır erdiremezsin yanlıs bilgi ingilizler ilahlastirmadi sadece ortadogu politikası icin kullandı simdide baska bir pokitika guduyor ingiltere din ve ataturk tartismasi ile kerkuk petrollerinin ustune otutma derdinde
      bir temiz Allahin peygamberi kaldi onuda karistirmayin bu ise

• 20gün

su an ingilterenin istedigini yapiyoruz siz ataturku konusa durun bizde kerkuk petrollerini araklayalim netekim araklamaya basladilarda

• O sözu bilmemde ne zaman Ataturku bir yana bırakıp önumuze bakıp icraatlar yapacağız sadece Ataturk için değil çoğu kisi için geçerli yani bu sorunun cevabını bulsak Turkiye daha mı muferreh olacak biz anca İstanbulun fethiyle övunmeye mahkumuz maalesef.

1|2
    0|1
    • 20gün

Bunu bende çok söylüyorum sakalımızda var ama sözümüz geçmiyor bizim bir seyi abartmakta ustumuze yok adamlar uzaya mekik gönderdi marsı fotograflarken biz fatihin fethettigi istanbulu konusuyorduk simdide ayda yasam kuruyorlar biz ise Ataturku konusuyoruz aslında kabahat bizde degil yıllarca okul kitaplarında ne ögretildi ise onu konusuyoruz bir taneside dememis ki şu çocuklara mc=2'yi anlatalım..
      Fatih 18 yasinda istanbulu fethetti Ataturk kursun yedi ölmedi sigara tablasına isabet etti bir nesli yediler mk ondan niye beyin göçü var..
      bu sebepten işte Fatih ile Atatürk öldü mk kemikleri bile kalmadı türkiye yerinde duruyor ülkeye sahip çıkmayi unuttuk fatih ile ataturku konusmaktan

• CHP liler ve kemalistler hosuna gitmeyen herseye hayir bu dogru degil diye inkar ederler. Dogru ancak onlarin istedigi gibidjr. Onun icin onlarla fazla vaktini harcama.

0|2
    2|0
    • 20gün

Tarihi gerçekleri inkar etmek onları yakışır. Adamlar kör olmuş kanıt gösteriyorsun inanmıyorlar. İlla medeni bilgiler kitabındada paylaşım yapıcam. Görüş belirtin diyorum saldırmaya çalışıyorlar

• 19gün

%100 Türküm. senin gibi ne olduğu belli olmayan biri değilim. köküm belli.

• 18gün

@Arzu___ Önce siz bir Paris'e gidin de bakarız

• saçma bir söz

0|3
    0|0
  • Kazım Karabekir'in uydurması olduğunu düşünüyorum. Kendisi geri planda kalmış, siyasetten kovulmuş, idam yargılaması geçirmiş biri. Normaldir o siniri.

1|1
    0|1
    • 20gün

Benzer görüşleri destekliyen medeni bilgiler kitabınıda var orta ve lisedeki talebelere okutulması için emir verdirdiği Afet inana yazdırmış oldugu kitap

• 20gün

@NeHaldeyiz. Bakın İslam aleyhine yapmış olduğu şeylerle son nefeste öyle gitmesi çok muallak bir olaydır. Kaldıki kendisininde 9u 5 geçe öldüğü söyleniyor halbuki gece saatinde vefat etti. Yani asıl uydurma olan şeyler o aktarımlar. Veya diğer ihtimalleride söyliyim ecel sarhoşluğu diye bir şey vardır.

• 20gün

İslam lehinede bir çok şey yapmıştır bu göz ardı edilemez. İster inan ister inanma adam anısında bunu söylüyor.

• O senelerin okullarda okutulan kitapları incelenmeli. Devlet arşivlerinden çıkartılıp halkın ulaşmasına müsaade edilmeli.

0|1
    0|0
  • atatürkün öyle bir sözü yok orda yazılanlarda yanlış açın mustafa kemalin nutukun u okuyun orda yazılanların hepsi doğru

2|1
    0|2
  • Bundan 40-50 sene sonra bunak , deli koğuşundan çıkarılmış mısır püskülü Kadir Mısıroğlu'nun sözlerini videolarını kaynak göstermek gibi bir durum bu senin yaptığın...
    50 sene sonra da senin zihniyetinde biri çıkar, bakın 50 önce önce bir bilim adamı Atatürk hakkında bunları söylüyordu der :)

İstediğiniz kadar gerçek uydurmaya çalışsanız da gerçek TEKTİR...

0|1
    0|0
  • Var ya da Yok diyenler lütfen araştırsın, bakın adam kaynak vermiş. He benim için birşey ifade etmediği ve Atatürk hakkında fikrim değişmeyeceği için araştırmayacağım.

0|1
    0|1
  • İyi kide söylemiş söylemişse. Hakikati ve gerçeği konuşmuş. Bu ülkede din nedir bilmiyorsunuz bu 1, Her seferinde Din adı altında boka battınız bu 2. Dinle ülke yönetilmez ülkenin dini yoktur insanların dini vardır. buda 3.

0|0
    0|1
  • uydurulmuş cumhuriyet hadisi. :)

1|1
    0|2
    • 20gün

Nasıl uydurulsun bunları aktaralanlar o zaman yaşamış insanlar derleyip yayınlıyanlarda kemalist

• 20gün

ona bakarsan peygamber dönemindekilerde alim ve sahabelerden aktarılıyordu... tabi ben illa yanlıştır demiyorum neticede kemalistlerin dine bakış açısı az çok belli.

• https://m.youtube.com/watch?v=8txQolvdRlw bu ulkede Mustafa Kemal ATATÜRK'ü en cok elestiren kisidir RTE bakin kendisi neler diyor...

2|1
    0|0
    • 20gün

Siyaset gereği:) Son konuşmalarını ve altan altan göndermelerini dinlemediniz galiba 29 ekim konuşmasına bakın neyse

• 20gün

Bu konusma veya gorus degil Mustafa Kemal'in bizzat agzindan cikan sozleri okumus. Yazili bir metnini okumus

• Geldik gidiyoruz bu yalan dünyada çokta takmiyom bu işleri kendi keyfim yerinde olsun yeter. Her gün her gotten farkli bişe çıkıyo bu insanlar neyi doğru neyi yanlış bilsin kafayi yediler

0|1
    0|0
  • Kaynak ne bu kafadan kelimeler uyduruyorsunuz polemik yaratmayin burda

2|0
    0|2
    • 20gün

Polemik değil. Düşüncelerinizi dile getirin o kadar getirmek istemeyende getirmez kaynakları yazdım oraya neden görülmüyormu?

• 20gün

Kor taklidi sizlerin isidir. Lazim olunca kor cahillikte gozu pek aciksiniz. Biladerrr felsefe yapma Şu an yasadigin yer il ilce neresiii Atatürk sayesinde sen gelmissin din varsa namus yok ne sacma virsey Dir gerikafacilik bu

• 20gün

Bir defa atatürk sayesinde o sayesinde bu sayesinde laflarının bilimsel ve tarihsel bir gerçeği yoktur. Git biraz Murat Bardakçı oku Atatürk olmasaydı olurmuyduk olmazmıydık İlber hocanın görüşünü oku sonra gel.

• Neyi kast ettiği muallakta bence.
    Eminim aklında bir şey vardır, önemli olan bunun altında yatan nedenler

0|0
    0|0
    • 20gün

Aslında bir neden yatmıyor. Açık ve net düşüncelerini dile getiriyor

• 20gün

Bir neden yatmaması imkansız, sonuç ta fikirlerini oluşturan bir neden olmalı değil mi

• Şeyh pir muhabbeti gibi bir şey.

0|0
    1|2
  • Hiç iyi düşünmüyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...