Musul'un Türk toprağı olmasını ister miydiniz?

#Musul derken kastedilen sadece bugün #Irak'ın bir ili olan Musul kenti değildir. Çok daha geniş bir alanı kapsayan #Osmanlı dönemindeki Musul vilayetidir.

Musul o tarihlerde, #Süleymaniye ve #Kerkük sancaklarını da kapsayan; 17 kazağı, 28 nahiye ve 2314 köyden oluşan, yaklaşık 75 bin kilometrekare yüz ölçümüne ve 503 bin nüfusa sahip büyük bir vilayet idi.

Musul ve çevresi #Anadolu ile #Asya arasında yer aldığı için tarih boyunca önemini korumuş, önemli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir bölge idi. İlk çağın büyük medeniyetleri #Asurlular ve #Babiller burada kurulmuş ve yaşamıştı.

Bölge, #İslam egemenliğine Hz. Ömer zamanında girdi. #Emeviler ve #Abbasiler döneminde de önemini korumaya devam eden bölgeye #Türklerin yerleşmesi Abbasiler döneminde oldu.

1517 tarihinde Yavuz Sultan Selim (r. a) Han Hazretleri'nin #Çaldıran zaferiyle Osmanlı toprağı olan Musul, I. Dünya Savaşı sonuna kadar hep #Türk toprağı idi.

Musul'un petrol bakımından zengin olması keşfedilince önemi daha da artar. Bu durum #Avrupa devletlerinin ilgisini çeker.

#İngiltere, Musul'u ekonomi yönden ve sömürgesi olan #Hindistan'a ulaşabilmek için vazgeçilemez toprak olarak görüyordu.

Kayıtsız olarak elden giden Musul, Birleşmiş Milletler toplantısında da olumsuz karşılandı. Musul'u savaş yoluyla geri almak isteyen Türkler, ''Şeyh Said İsyanı'' ile geri adım atmak zorunda kaldı.

#Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizzat Musul'un elden gitmemesi için gayretler göstermiştir. İlerleyen zamanlarda Musul'un geri alınabilmesi için bizzat İsmet İnönü'ye tembih vermiştir.

Musul'un Türk toprağı olmasını ister miydiniz ?
(Misak-ı Milli sınırlarını gösteren bir harita)

• İsterdim.
    68% (25)68% (48)68% (73)Oy Ver
  • İstemezdim.
    32% (12)32% (23)32% (35)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|0
5|31

En İyi Kız Görüşü

• istemez miydim

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Musul Türk Toprağıdır. Atatürk zamanında dincilerin engelleriyle alınmamıza mani olundu.
    21. yy dinciler yine Süleyman Şah Türbesi'ni terk ederek yeni bir toprak daha kaybetti.
    ama gün gelecek tekrar Türk Toprağı olan her yerde bayrağımız dalgalanacak

0|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 4

• Ya sen ne sacmalion bahsettiğin topraklarda Şu an bir Kürdistan dewleti war.. Musul Türk toprağı olacakmis.. Hewler (Erbil) Kerkük Süleymaniye Musul Zaxo Kürt toprağıdır. Kürtlerin ana vatanıdır Turkler sonradan Orta Asya'dan gelmiştir. Yani göçmendir. Almanyadaki Türkler neyse Kürdistan bölgesel yönetimindeki Türkler de odur. Göçmen göçmenliğini bilsinn..

1|0
    2|3
  • Istemem hersey daha kotu olucak 100 sene sonra zaten İstanbul ve marmara kalmaz depremler yuzunden doga ana bizi katlediyor musulda guneydogunun ustune cikacak ve birak sinirlari onsan kalmayacak ne ortadogunun anadoluya kayan kisminda ne eski makedonya ve bizans imparatorluklarinda biz bizileri yok ederken doga ana hepimizi yok ediyor

0|0
    0|2
    • 22gün

kardeş sen çok amerikan filmi izliyosun heralde :D
      ayrıca ''doğa ana'' biz ikatlediyor ne ya sen ona bişey yapmazsan o da sana karışmaz
      eğer gidip 1000m 2000m derimkiğinde çukur kazarsan dağı delip yol yaparsan bilinçsizce o zaman katleder tabii

• 22gün

@kafasıhariç1km bir alakasi yok olmasi gerektigi yazmiyordu yapistiriyim kaciyim dedim beni es gec bir sey anlatma ben kit kafayin anlamam

• 22gün

Olay su ki son gunlerde gerek yazilanlardan falan o kadar biktim ki siyasi bir sey gorunce bilim kurgu yapiyorum yanlis anlasilma olmasin

• İsterdim

0|0
    0|0
  • Yine aynısoı olurdu

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 30

• sokayım musula biz daha edirneden hakkariye başa çıkamıyoruz 15 yıllık istikrar götüмüze girmiş dolar 3.37 benzin 5 et 50 büyük rakı 90 sigara 12.5 kira 1500 su 150 elektrik 250 gaz 300 asgari ücretli diriliş ertuğrul derdinde elinde kılıçla poz verip dizi izliyo

1|5
    0|2
    • 22gün

Bravo.. Makarnayla doyan bir milletin fantezileri bunlar. El kadar birçok ülke gerek savunma sanayi gerek milli refah ve huzurda bize defalarca tur bindirmişken milletin derdine bak sen..

• 22gün

Şu anki hükümetten bahsetmiyorum. Boş boşuna giden ve içerisinde Türk kültürünü barındıran bir toprağın bu şekilde kaybolup gitmesi... Tüm mesele bu. Yoksa bizde Kurtuluş mücadelesi sonrası yuvamıza çekilir Musul'u da kaderine terk ederdik. Almak için uğraşmazdık.

Tabii şu anki hükümetin Musul üzerinde olumsuz bir izlenim yansıtması gayet doğal. Zaten bu dolar ve diğer saydıklarına katılmıyor değilim. Zaten bunlar yüzünden Musul ikinci planda kalıyor sürekli.

• 22gün

bende diyorumki musulu koy bir kenara once mevcut durumu duzelt sonra belki bigun biseyler yapilir icerde guclu bir devlet olmadan disarda zaten olamazsin

• Arap köpekleri bizi arkadan vurmasaydı şimdi orası bizim toprağımızdı.

0|1
    0|1
    • 22gün

Amca MEB inkılap tarihi kitabı gibisin. Resmi tarihimiz ne yazıyorsa o diyorsun ☺

• Asla istemem zaten tüm teror gruplarının oldugu bölge alıpta ne yapıcaz? hani şöyle italyadan roma falan kalır bizede o zaman tamam. petrol falan hikaye o şehirde sadece ölüm var asla istemem.

0|1
    0|0
  • İstemem.. Elindekini önce adam gibi yönetmeden neden maceraya girilsin? Bu millette zke sürülecek kadar akıl var mı diyorum bazen. Ayrıca yurtta sulh cihanda sulh iyidir.

0|0
    0|0
  • Herşey halkın bilinçlenmesiyle eğitim duzeyinin yukselmesiyle başlar bunu başarabılsek ulke olarak yukseliriz ama biz kiralık aşk izlemeyi tercıh ediyoruz maalesef dunyadan ne olup bittiğinden bıle haberimiz yok.

0|0
    0|0
  • Şu an osmanli olmadigina gore, musul resmiyette de oldugu gibi Irakindir. Hersey istemekle oluyorsa Gürcistanida alalim.

0|1
    0|0
  • Bülent Ecevit gibi bir lidere ihtiyacımız var nasıl 1 gecede KKTC alındıysa orasıda alınırdı

0|3
    0|2
  • Bu topraklar bile türklerin değilken... diyen gv. ta sormak lazım. Türklerin değilse kimin? Toprakların mülkiyetini hangi ölçüye göre ayarlıyor? Geçmişte ne laf soktumsa, beni engellemiş. O yüzden biri lafımı o p. e iletirse sevinirim.

0|0
    0|0
    • 22gün

Ben yazdım ona.

• 22gün

Ah bana bir gelese ben ona tarih ve insanlık şamarı atarım ama korkaklık ve kahpelikte üstlerine olmadığı için laf atıp kaçmayı tercih eden ırktan olduğunu belli etmiş.

• Bu topraklar bile türklerin değilken bu neyin kafasi araplara bulaşmayin.

0|1
    2|6
    • 22gün

Bu topraklar 400 yıl kadar Türklerin elindeydi. Ondan önce Selçuklular ve Tolunoğulları gibi Türk devletlerinin elinde idi. 1517'de Osmanlı eline geçti. Haksız yere elimizden kayıp gitmesine neden ses çıkarmayacakmışız? Taktınız Araplara. Ulan Araplar kabileler halinde Türkiye'ye gelse ülkeyi mi terk edeceğiz? Orası bizim kültürümüzdür. Atatürk için en önemli bölgelerden birisi Musul idi. Neden sahip çıkmayacakmışız?

• 22gün

@tuna97 2000 yıl önce kim nerenindi? Sanki millet nerede doğmuş ise uygarlığı oraya kurmuş gibi...

• 22gün

biz türkler orta asyadaydık göç ettik

• o topraklar lanetlı bizim olsa zaten karışık ülke canım insanımız sayesınde daha karışık olurdu böyle iyiyiz

0|0
    0|0
  • Toprak değil de insan lazım bize. Insanlığı yaşatabildiğin kadar geniştir haritan.

0|1
    0|0
  • Musul deyince aklıma gelen nice Türkmen obalari ve nice dindasimin öksüz kalislaridir

0|1
    0|0
  • evet tabiki de bizim oralar

0|0
    0|0
  • İstemem olmasın

0|0
    0|0
  • Şu anki haliyle bize dertten başka bir şey olmaz. İstemem o yuzden.

0|0
    0|0
  • İsterdim

0|0
    0|0
  • Mevcut topraklarımızı muhafaza edelim. Bu yeter.

0|1
    0|0
  • Hedefim Musul merkez 1 nolu ashi'ye atanmak 😊😆

0|0
    0|0
  • Dikka edin! Prince giderken eldeki bulgurdan da olabiliriz!

0|1
    0|0
  • tez zamanda alırız inşallah

0|0
    0|0
  • İstemezdim çünkü ekonomimiz çöküşe geçerdi

0|0
    0|0
  • Tayyipciğime yedirmezler musulu :D operasyona bile zoraki aldılar :D

0|0
    0|0
  • Olsun tabi :)

0|0
    0|0
  • Ona bakarsan İran da bizim ama alan yok

0|0
    0|0
  • Elimizdekini koruyalımda sonra düşünürüz

0|1
    0|0
  • isteriz ama ırak ordusu aldı bile musul'u.

0|0
    0|0
  • Ikinci kez evet. Ama ne mumkun.

0|0
    0|1
  • Hayır oradaki insanlar bu ülkeye zarar verir aynı hewaller gibi

0|0
    0|1
  • Musul zaten bizim. Hile hurda ile elimizden aldılar ama şimdi dünyanın tüm çakal ülkeleri oraya çöreklendi. Yani kürtlerde sevinmesin. Bu gidişle oradan ne bize ne de onlara hayır gelir. Amerika gibi petrol manyağı ülkeler varken işimiz çok zor.

0|0
    0|0
  • sen başkasının topraklarına göz koyarsan başkası da senin topraklarına göz koyar abd nato devreye girer bitirir işinizi o yüzden akıllı olun

0|1
    0|0
Yükleniyor...