Musul'un Türk toprağı olmasını ister miydiniz?

#Musul derken kastedilen sadece bugün #Irak'ın bir ili olan Musul kenti değildir. Çok daha geniş bir alanı kapsayan #Osmanlı dönemindeki Musul vilayetidir.

Musul o tarihlerde, #Süleymaniye ve #Kerkük sancaklarını da kapsayan; 17 kazağı, 28 nahiye ve 2314 köyden oluşan, yaklaşık 75 bin kilometrekare yüz ölçümüne ve 503 bin nüfusa sahip büyük bir vilayet idi.

Musul ve çevresi #Anadolu ile #Asya arasında yer aldığı için tarih boyunca önemini korumuş, önemli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir bölge idi. İlk çağın büyük medeniyetleri #Asurlular ve #Babiller burada kurulmuş ve yaşamıştı.

Bölge, #İslam egemenliğine Hz. Ömer zamanında girdi. #Emeviler ve #Abbasiler döneminde de önemini korumaya devam eden bölgeye #Türklerin yerleşmesi Abbasiler döneminde oldu.

1517 tarihinde Yavuz Sultan Selim (r. a) Han Hazretleri'nin #Çaldıran zaferiyle Osmanlı toprağı olan Musul, I. Dünya Savaşı sonuna kadar hep #Türk toprağı idi.

Musul'un petrol bakımından zengin olması keşfedilince önemi daha da artar. Bu durum #Avrupa devletlerinin ilgisini çeker.

#İngiltere, Musul'u ekonomi yönden ve sömürgesi olan #Hindistan'a ulaşabilmek için vazgeçilemez toprak olarak görüyordu.

Kayıtsız olarak elden giden Musul, Birleşmiş Milletler toplantısında da olumsuz karşılandı. Musul'u savaş yoluyla geri almak isteyen Türkler, ''Şeyh Said İsyanı'' ile geri adım atmak zorunda kaldı.

#Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizzat Musul'un elden gitmemesi için gayretler göstermiştir. İlerleyen zamanlarda Musul'un geri alınabilmesi için bizzat İsmet İnönü'ye tembih vermiştir.

Musul'un Türk toprağı olmasını ister miydiniz ?
(Misak-ı Milli sınırlarını gösteren bir harita)

• İsterdim.
    68%(25)68%(73)Oy Ver68%(48)
  • İstemezdim.
    32%(12)32%(35)Oy Ver32%(23)
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

1|1

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 30

Yükleniyor...