Kemalistlik ve Müslümanlık bir arada olur mu?

Şöyle başlayayım elhamdülillah Müslümanım ve Mustafa kemal Atatürk ü fazlasıyla seviyorum Kemalist bir düşünceye sahibim sorum şu kemalistlik ve Muslumanlik bir arada olur mu sizce

0|0
18|19

En İyi Kız Görüşü

• Kemalistiğin dinle ne alakası var? Senin kıldığın. Namazla ettiğin ibadetle inancınla siyasi herhangi bir görüşün ne alakası var? Zamanında bu iki şeyi birbirine karıştırmadan yûrûtmek istiyorlardı. Şimdiki gibi din ûzerinden yûrûyen siyasetle kıyaslamayın lütfen

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Olur ikisini de çok abartmayıp herkesin görüşüne saygılı olursak olur. atatürkün yaptığı yenilikle genelde sosyal, hukuki, askeri ve eğitim alanlarındadır. Dinini yaşamana engel bir yasa mı var. Namazını kıl ibadetini yap ama ilke ve inkılaplarına duy. Tek sorun Laiklik konusunda ama burda da yanlış bilgiler var. Laiklik dinsizlik değildir devletinin dininin olmamasıdır. Hristiyan ve müslüman vatandaşına ya da inanmayan vatandaşına eşit mesafede olabilmesidir. Herşeyin yanlış bildiğimiz gibi bunları da yanlış biliyoruz. Laiklik kalksın de herkes ülkenin % 60 ı evet der müslümanız der ama ne olduğunuzu bile bilmezler. müslümansın tamam da bu ülkede müslüman olmayanlara 2. sınıf vatandaş muamelesi mi yapalım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 17

• Atatürkçülük dinsizlik veya müslümanlığa düşmanlık değildir. Yobazlığa, hurafelere gerikalmışlığa, din tüccarlarına vb karşı olmaktır ki gerçek İslam inancı da bunlara karşıdır...

1|2
    0|0
  • Neden olmasın? Ne ilgisi var?

0|0
    0|0
  • Tabi ki olur neden olmasın bende öyleyim çoğu kişide öyle.

0|0
    0|0
  • Aziz Nesin olamayacağını söyler.. bence olur mu dersen.. gerçek islamdan bahsediyorsak eger olabilir belki ama suanki müslümanların dininden bahsediyorsak olmaz fikrimce

0|2
    0|0
  • Olmaz.

0|0
    0|1
  • Olur bence ya. Ama cakisiyormu onlar bilmiyorm tam

0|0
    0|0
  • olur

0|0
    0|0
  • E tabi

0|0
    0|0
  • Bence ikisininde asiriisi iyi degil

0|0
    0|0
  • Oluyor kardeşim ne dinine sadık insan gördüm Atasını sayıp sevip dinine bağlı insan çok diyolar ya dinle devlet işini ayırın diye yalan o dinsiz devlet olmaz osmanlı devleti bile dinimiz üzerine kurulmuş

0|0
    0|1
  • olur tabiki ayrim yapilmasi sacma asil

0|0
    0|0
  • niye olmasin

0|0
    0|0
  • Neyin algısını yaratmaya çalışıyorsunuz ki boş kafanızla

0|0
    0|0
  • Herşey mümkün 😄

0|0
    0|0
  • kemalizim ve atatürkçülük farkını bir öğren bence.

0|0
    0|1
  • Allaha suktet Atatürk e teşekkür et

0|0
    0|0
  • Neden olmasın?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• atatürk ü sevmek ayrı , kemalist olmak ayrı.. kemalizm denilen şey ile islam birbirine yakın değildir.. küfre girme ihtimalin yükselir.. ahiret hayatını atatürk sevgin değil Allah ve peygamber sevgin kurtarır bunu da unutma.. atatürk ü ben de seviyorum ama, düşünce yapımı tamamen ona odaklamam.. yaşam tarzın onun gibi olabilir.. ama kalbindeki iman ayrıdır , bu hakkın da saklı ama... kemalizm... bu ideoloji , islama yakın denemez açıkçası.. ama tekrar ediyorum.. Atatürk ü çok sevmek ayrı.. " kemalizm " ayrı.. ben de Atatürk e laf söyletmem.. söyleyene karşı gelirim.. ama ideolojisindeki bazı noktalar , islamla çelişebilir.. bunları ayırdetmek senin bileceğin iş.. tamamen bir görüşe sıkı sıkı tamamen bağlanmayı doğru bulmuyorum.. şu an kendisi mezarında, ama azap mı görüyor , yoksa cennetten bir bahçeye mi dönüştü kabri , bunu biz bilemeyiz.. ideolojilerden uzak dur derim. laiklik bile halen tartışılan bir şey.. tabi ideolojik açıdan.. bunlar çok farklı noktalar. ben de modern dediğimiz şekilde yaşıyorum ama beş vakit namazımı da kılıyorum.. ama Atatürk ü çok sevsem de, bazı ideolojilerine mesafeli duruyorum. küfre girme de.. ne yaparsan yap.. Allah a hesap verirken, ama ben Atatürk ü çok sevdiğim için böyle yaptım dediğinde Allah seni affetmek zorunda değil.. o yüzden dikkatli ol.. körü körüne bağlanma ideolojilere.. kemalizm bile olsa. her konuda haklı değildi.. çok içki içerdi mesela.. ben onu takip ediyorum diye, içki içmek zorunda değilim , değil mi.. gibi..

0|0
    0|1
  • İslamcilik kesinlikle olmaz ama Müslümanlık olabilir ama bazı şartlarla. Dinci olmayacaksa, gerici uygulamalara hep karşı cikacaksin. Çarşafi kadın özgürlüğü olarak degerlendirmeyeceksin dayatmadır çünkü, başörtüsü degil ama. Eğitimde dinci uygulamalara karşı cikacaksin, din kültürü dersinin seçmeli olmasını savunacaksin. Dinin siyasi iktidarlar açısından bir iluzyon aracı olduğunu unutmayacaksin. Kimseye fikrini dayatmayacaksin, özgürlükleri savunacaksin. Bütün bunlarin yanın da namaz kiliyorsan, oruç tutuyorsan, zekat veriyorsan vs çok bilinçli bir muslumansin demektir. Böyle kişiler emin ol Turkiye'de yok

0|1
    0|0
  • gerçek müslümanlık öyle olur zaten içinde yaşar insan dinini laga luga yapmaz sağda solda tiksindirmez milleti müslümanlıktan

0|0
    0|0
  • kemalistlik nedir bir din mi takim mi parti mi yasam bicimi mi

0|0
    0|0
  • Söyle bakıyım bir Kemalist olarak neler yapıyorsun da İslam'a ters olduğunu düşündün
    Tek tek yaz

0|0
    0|0
  • Olur. Biraz çelişkili ama gayetde güzel olur sorun yok.

0|0
    0|0
  • Boş beleş insanların Atatürk düşmanlarının sözüyle Kemalizm'in Müslümanlıkla bağdaşmadığını söylemek en hafif tabirle saçmalamaktır.

0|0
    0|0
  • Mustafa Kemal'in dini var veya yok beni ilgilendirmez.. biri düşünce diğeri bireyseldir. olur tabii neden olmasın.. Ben de elhamdülillah müslümanım ama Atatürk'çüyüm:)

0|0
    0|0
  • Neden olmasınki , peki Atatürk müslüman değilmi, Kuranı kerimi ilk türkçe tercümesini masrafı ücretini kendi cebinde ödeyerek , Elmalı Hamdiye yaptırmiştir. Her kes daha iyi anlasın ve daha iyi idrak etsin diyedir.

0|0
    0|0
  • Atatürk'ü ve Müslümanlığı doğru algılayan biri böyle bir soruyu sormaz. Aklına bile gelmez.

0|0
    0|0
  • Olabiliyormuş demek ki.

0|0
    0|0
  • dibine kadar olur

0|0
    0|0
  • olur

0|0
    0|0
  • Tabiki olur ATATÜRK 7 yaşında kuran öğrendi 8 Yaşında Hatmetti

0|0
    0|0
  • Neden olmasın bence olur

0|1
    0|0
  • Olmaz

0|0
    0|0
  • Böyle sorular sorarak Ulu Önder'i aşağımaya çalışsanız da nafile...

0|0
    0|0
  • Bir arada olmaz kardeş kemalizmi din olarak gören bununla ilgili kitap yazanlar var şimdi sen söyle bakalım Mustafa kemal din için neler yapmış neleri nereleri kapattırmıs yasaklamıs baskıyla idamla bombayla neleri yapmıs bir arastır bu ülkede mezardaki adamı mezarından cıkarıp idam ettiler rizeyi denizden gemilerle bonbaladılar azıcık arastırın göreceksiniz gercek tarihi

0|0
    0|1
Yükleniyor...