Okuduğunuz lise tamamen zeka seviyenizi yansıtır mı?

Fen, anadolu liseleri illa ki belli bir kapasite ve çalışma sonucunda kazanılıyor. Misal ben zamanında çalışmadan sağlık meslek kazanmıştım. Kimseyi eleştirmek haddim değil fakat sınıfımdakilerin büyük çoğunluğu tembel ve anlatılanı kapabilen tipler değiller. Şu noktada da çalıştığımda birşeyler olduğunu görüyorum. Mezuna kalıp da yüksek bir bölüm kazanmam sonucu, geçmişteki okul ortamıma ne düşündür merak ediyorum. Durum bu. Hayal deyip geçmeli miyim, kapasitemi kullanıp geçmişe çizgi mi çekmeliyim? İnsanlar daha ne kadar hayatımın başrolü olacaklar...

0|1
5|5

Erkekler Ne Diyor 5

• Bence hayır. Bunu da Türkiye'nin en iyi 11. ve başka bir Fen lisesinde okumuş birisi olarak söylüyorum. Övünmek gibi olacak ama üstün zekalı birisi olarak önceden benimle aynı olan çocuklarla eğitim görmem gerekirken bulunduğum şehirde olmaması nedeniyle normal devlet okulunda okudum 5. sınıfa kadar. Daha sonrada matematik olimpiyatında derece yaparak özel bir okulda okudum. Her neyse liseye gelecek olursak, abartmıyorum hiçbirisinden dersler dışında bir cacık olmazdı. Her şeyi ezberleyen tip zeki mi olur? Deli gibi ders çalıştılar Türkiye'nin en iyi 5 üniversitesinde şu an da hepsi. Bence bu da zekayı yansıtmıyor. Zekayı olaylar karşısındaki tavırlarınla ve çözüm yollarınla gösterirsin. Bu hayattan bir örnek mesela. Okunan okullar genellikle kişinin çalışkan olup olmadığını gösterir. Zekiler de iyi okullarda okuyabilir tabii ki ama zeki adam bunun bilincinde olduğu vakit aklı hep başka şeylerde olur. Şahsen felsefe ve din konuları benim hayatımı mahvetmiştir. Bu arada hiçbir zaman çalışkan birisi olmadım. İnternette sınavlar olurdu sorubankam falan vardı benim zamanımda. Onun falan hilesini bulup Türkiye 1. olmuştum, plaket falan yolluyorlardı. Zeki olmayabilirsin ama çalıştıktan sonra yapamayacak hiçbir şey yok.

0|0
    0|0
    • 16gün

Mesela çalisarak saglik meslekten dis hekimligi kazanilabilir mi? Okuldaki hocalar dahil hic sicak bakmiyorlar da

• 16gün

Tabii ki kazanabilirsin. Hocaların canı cehenneme hiçbirisinden bir şey öğrenmedim bugüne kadar. Ki açıkçası öğrettikleri şey hayatın içinde olan şeyler de değil. Çalışırsan çok rahat yaparsın, belki zeki olana göre daha fazla çalışman gerekir ama inan bana yaparsın. Kendine inanman çok önemli.

• Biraz

0|0
    0|0
    • 16gün

Keşke açıklamayı da okusaniz :)

• endüstri meslek lisesi diyim anla 😂

0|0
    0|0
  • yuzde doksan yansitir

0|0
    0|0
  • Meslek lisesine hiç bir yere gidemeyen gitmiyor mu zaten

0|0
    0|0
    • 16gün

Sağlık meslek lisesi belli bir puan gerektiriyor

Kızlar Ne Diyor 5

• Hayır ancak üni. yansıtabılır bence sonucta daha küçükken bir sınava sokuyolar ve ergen aklı işte havalarda

1|0
    0|0
  • Okuduğun lise zeka seviyesini %100 yansıtmaz.

0|0
    0|0
  • Yansıtmaz.

0|0
    0|0
  • Tamamen olmasa da %90. Ben fen lisesinde okudum kusura bakma da cogu dersi sanki uni seviyesinde gibi isliyorlardi ve cogu liselinin onlarla bas edebilecegini sanmam. Cok olur simdi gelip de liseler sinavlar zeka belirlemez diyen ama gercek bu.

0|0
    0|0
    • 16gün

Doğru tabi. Yapabileğimi biliyorken, geçmişteki seçimime razı mı olmam gerek bu durumda? Bu yıl dershaneye de gidiyorum ama pek verim alamıyorum.

• 16gün

Mesela çalisarak saglik meslekten dis hekimligi kazanilabilir mi? Okuldaki hocalar dahil hic sicak bakmiyorlar da

• 16gün

Kazanilir calisirsan

• benimkini yansıtmiyor kesinlikle

0|0
    0|0
Yükleniyor...