Din ile vicdan arasında bir bağlantı görebiliyor musunuz?

Ben göremiyorum. Ayrıca dindarların herhangi bir konuda yobaz derecesinde tutucu olmayan herkesi düşman ilan edip sizin gibiler diye konuşmalarına sinir oluyorum. neden herkesi kendileri gibi sürü zannediyorlar. kendi fikrimizi söyleyince bütün solcular ya da ateistler ortak fikirdeymiş gibi ' SİZ ' 'Sizin gibiler' şöylesiniz böylesiniz diyerek konuşmayı hakarete vardiriyorlar.

0|1
5|5

Erkekler Ne Diyor 5

• Bak şimdi arkadaşım. Ben sana olayın temelini anlatayım...

Sen zaten doğru şeyler söylemişsin ve haklısın ama dindar ve inançlı insanların da, ateist arkadaşların da anlayamadığı bazı şeyler var... Ben bunları anlatayım...

1- İnanca saygı diye bir şey yoktur. Hani derler ya hep "ben şöyle böyleyim ama her inanca saygım var" Bu bir ilüzyon. Böyle bir şey yok, böyle bir şeye gerek de yoktur. Şöyle açıklayayım, ben bir müslümana diyorum ki "ben ateistim" o da bana diyor ki "olabilir. Ben her inanca anlayışlıyımdır, seni anlayışla karşılıyorum" Bunu diyen bir müslüman, ne kadar da iyi niyetli görünüyor değil mi? Aslında değil. Neden? Çünkü onun beni "anlayışla karşılama"ya bile hakkı yok. Anlayışla karşılamasa ne olacak? BEnim kafamı mı kesecek? Bunu mu kast ediyor? "Başka müslümanlar senin ananı s. kerdi, kafanı keserdi de ben kesmiyorum" mu diyor bana? Bu nasıl bir anlayış nasıl bir zihniyet?

2- Din, zaten yapı ve yaklaşım olarak, insanın vicdanını gereksiz kılan bir şeydir. Ne kadar inançlı isen, dine ne kadar balı isen, vicdanını, aklını kullanmaya olan ihtiyacın azalır. Çünkü birileri senin yerine doğruları ve yanlışları yazmıştır. Senin fikrini s. kleyen yoktur. Dinin açıklama yapmadığı durumlarda da günümüz din hocaları bir şeyler söylerler sen de yaparsın. Yine senin düşünmene ve vicdanının sesini dinlemene gerek yoktur. Ve finalde düşünmeye düşünmeye, vicdanını kullanmaya kullanmaya onu unutursun.

3- Yaptığın her şeyin bir mükafatı vardır dinde. Karşılıksız hiç bir şey yoktur. Günah-sevap ikilemi. Vicdanını rahatlatmak için bir şey yapmazsın. Hiç bir ayette bu söylenmez. İyi insan olman gerekmez, allahın sevdiği kul olmalısın. Allah için öldürebilirsin mesela. Allah yolunda savaş kazanmak için işkence gerekiyorsa yapabilirsin. Vicdana gerek yok.

4- Temiz duygular, insanlığın iyiliğini düşünmek falan dinde yoktur mesela. Bir kızdan seks düşünmeden hoşlanman da günahtır. Ateist olup binlerce kişinin hayatını kurtarman önemsizdir.

Dinde vicdana gerek yoktur.

0|0
    0|0
  • Görüyorum çünkü öyle

0|0
    1|0
  • E bir kaç tane öyle diye hepsini öyle her insanın inancı aynimi mesela senin ve benim inancımız aynimi hayir değil e onların da aynı değil o zaman iki insan imam dusun insan olarak dusun sadece

1|0
    0|0
  • öyle birşey yok

1|0
    0|0
  • Şimdi acaba sen de tüm dindarları ve inanç sahibi olanların tamamını aynı kefeye koyup sürü olarak tabir ettiğin güruha dahil ettiğin bu yazında onlardan sadece inanç olarak farkının olduğunu aslında özünde aynı ötekileştirmeyi yapan karşıt güruha dahil olan biri olduğunu ortaya koymuş olmadın mı?

0|0
    0|0
    • 19gün

Onlar bana siz dedikleri anda kendilerini sürü konumuna koydular zaten. Yoksa din bana göre her kişinin ruhunda farklı yaşanır.

• 19gün

Hoppalaaaa seninle frekanslar tutmadı paşam idrak güçlüğü çektiğin apaçık ortada sen anlayana kadar tekrar tekrar oku bakalım yazdıklarımı katagorize ediyosun paşam ediyosun etmekle kalmayıp yukarıda bahsettiğin ayıpladığın işi hakarete vardırmak kısmı var ya oraya kadar bile yetişiyosun bakıyorum da. Sana dinsel bir şey söylediğimi ve o konu hakkında akıl vermeye calıstıgımı hatırlamıyorum hele ki dinsel bilgine dil uzattıgı mı hiç hatırlamıyorum sadece rahatsız oldugun bir konuyu ifade ederken ifade ediş biçiminden duydugum rahatsızlığı dile getiriyorum ( bazı dindarların... demek yerine dindarların hepsine saldırman gibi...) buradaki kilit noktamız "bazı" oluyor. Anlayabildiniz artık umarım akıl küpü!! şahsiyet.

• 19gün

Senin ne yapmaya çalıştığın belli. Kelime oyunu oynuyorsun. Uzatma.

Kızlar Ne Diyor 5

• din konuşunda hoşgörülü değil kimse. herkes kendi inandığı gibi olmasını istiyor karşısındakinin. sorgulamadan direk önüne konulanı kabul etmeli gibi. ve buna karşı bir fikir söylediğin an dinsiz olarak yaftalanıyorsun. ben asıl yobazca körü körüne bağlanan insandan korkarım. din sorgulanmalı. neyin ne olduğunu öğrenmek anlamak için okunup araştırılmalı. öyle sağdan soldan duyduğun üç beş cümle ile Müslüman olunmaz. kaldı ki hoşgörünün olmadığı yerde vicdan yoktur. halbuki bizim dinimizin temeli hoşgörüye dayalıdır.

2|1
    0|0
    • 19gün

Doğru söylüyorsun hekes kendisine gore olsun diyorlar öyle olursa ne olacak dinde arzuları yer yok zaten zaten dini engelleyen bu

• 19gün

Soruyu soranda öyle çaktırma bana çaktırmadan hamle yaptı 😃

• Bu sadece dindarlara özgü değil yalnız. Ülkece bizde böyle bir problem var. Aynı odaya koysak belki de çok iyi dost olacak insanlar, gerek klavye başından gerekse öteki türlü birbirine saydırmanın derdinde.

1|0
    0|0
  • Kesınlıkle yok

1|0
    0|0
  • Göremiyorum tabiki

1|0
    0|0
  • Asıl din zaten vicdan üzerine kurulmuştur. Fakat herkes işine gelen kısmına uyuyor..

1|0
    0|0
Yükleniyor...