Ezanın Türkçe okunması sizce doğru mu?

0|1

En İyi Erkek Görüşü

• küfür ederdim de sansür koyuyor site ermeni tohumları okutmuş zamanında işte

1|4
    2|2

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 31

• anlam kargaşaları başgösterir zamanla.. islam dili arapçadır.. ve arapça zikretmenin hikmeti de büyüktür.. ve arapça türkçeye birebir çevrilemez.. bugün ezanla başlar sonra kuran ve duaların tamamen türkçeleştirilmesine kadar uzanır.. ve kuranı kerim kelamları ancak yakın anlamlarla çevrilebilir.. birebir anlamlar mümkün değil. ve bu zamanla üzerine başka dillere de çeviriler işin içine girince, kelimeler değişmeye başlar.. yabancı dil mantığı.. değişe değişe elli yıl içinde , kuranı kerim dili tahrip olur gider.. çok tehlikeli.. orjinal metinden sapılmamalı.. ki ahirette arapça konuşulacak.. ve Allah kelamı arapça gönderilmiş.. nedir dertleri , türkçe okuyunca ne olacak? anlamını öğretsinler , ama yine arapça okusunlar.. bunlar siyonistlerin, islamı dejenere etmek üzere başlattıkları oyunların parçalarıdır hep..

1|2
    0|1
  • Ezan onbeş asırdır bütün İslâm aleminde "aynı şekilde, aynı metinle, aynı dilde" okunmuş, dili ve kavmiyeti ne olursa olsun bütün müslümanlar onu duyduklarında ezan olduğunu anlamışlar, gerekli tepkiyi göstermişler, çağrıyı almışlardır. Ezanın dili değiştirilecek olursa onun şiar olma özelliği kaybolur, ümmete ait olmaktan çıkar, sünnete aykırı "ulusal ezan" olur. Ezanı böyle bir değişikliğe uğratmak câiz değildir.

1|2
    0|1
  • Tabi ki doğru değil. Tanrı lafzı Allah lafzını karşılamaz. Bu vatan toprakları Tanrı Tanrı nidalarıyla kazanılmadı, Allah Allah nidalarıyla kazanıldı.

1|2
    0|0
  • "Tanrı uludur" yakışmıyor

1|1
    1|0
  • Aslında burada sorulması gereken soru tam tersi arapça okunması doğru mu olmalıydı? Ve bana sorarsan yanlış yanlış işte Türkçe varken neden arapça

4|2
    0|1
  • arapça okundugunda ne dendigini kaç kişi anlıyor ülkemizde? düşün ki birşey okunuyor ve insanların yüzde 95 i anlamıyor onu. ve bu çok önemli birşey o toplum için. bu bildigin saçmalık. ayrıca allahın belli bir dili oldugumu düşünülüyor. neyce okursan oku istersen telepatik bir şekilde okunsun ama önemli olan anlaşılıp anlaşılmadıgı. bu şey insanların aptal geleneksel dürtülerinden başka birşey degil.

2|1
    0|2
    • kuran meali okunurken baş örtülmez mesela abdest alınmaz veya namaz turkce kılınmaz veya dualar Türkçe okunmz bunun sebebi ne sence?

• kur an tefsiri okumadan zaten doğruyu bulamazsın

• biz herşeyi apaçık indirdik diye yüzlerce kes vurgulanan bir kitabı hala başka birşey olmadan anlayamam diyosan iş işten geçmiş. tefsirlerin yüzde ddoksanından fazlası saçmalıktır. ama sana recep ihsan eliaçık ı öneririm kendisi saglam ilahiyatçıdır

• Kesinlikle Türkçe okunmalıdır. Arapça okunmasının hiç bir manası yoktur. Türkçe okunmalı ki toplumumuzun birçoğunun inandığı dinin ibadet çağrısı ne deniyor bilinsin. Ayrıca Arapçanın bir üstünlüğü yoktur. Türkçe okunmalıdır. Arapça Kuran okumak ta anlamsızdır (hoşuna giden okusun tabi). Kuran da Türkçe ya da bildiğin bir dilde okunmalıdır ki ne dediği bilinsin anlaşılsın. Anlamadığın kelimeleri okumanın, duymanın hiç bir faydası yoktur. Ne ezan bir şiirdir ne de Kuran.

3|0
    0|0
  • Şu yaşıma geldim, ezanda ne demek istiyor bilmiyorum. Namaza çağırıyor ama anlamı nedir bilmem. Türkiye'de insanlar bir şeyleri anlar diye ödü kopan bir zümre var ve anlamayalım diye her şey yapılıyor.

2|2
    0|1
  • Evet doğru , böyle olması gerekiyor ama bazı paragöz saltanatçıların işine gelmiyor. Halk gerçekleri görmüyor , gerçekleri bilmeyen halkı kandırmak en kolayıdır. Bu yüzdendir ki hep karşı çıkmışlardır. Allah'ın mesajlarının lisanının ne önemi var ?

3|1
    0|0
  • Eğer olması gerektiğinden farklı olsaydı Kuran birçok farklı dilde inerdi, namaz da okuduğumuz dualar bile Arapça öyle olsaydı onları da Türkçe okurduk.

1|0
    0|0
  • anlamdıkları bir dilde anlamadıkları bir dinde mutlu insancıklar ülkesi aferin size
    şimdi bu yorumu da anlamayacak olan bağzı şahsiyetler kin kusacaklar galiba.
    buyursunlar sadece dediklerimi onaylamış olurlar!

3|1
    0|0
  • Doğru bulmuyorum.

1|1
    0|0
  • Dilimiz turkce olduguna gore olabilir. Anlamini bilmedigimiz bir dili arapca dinliyoruz garip

5|0
    0|2
    • tanrı birdir tanrı birdir diyordu ne dediğinin farkında değilsin sen

• Bence okuma orani artti. Onceden cahildi toplum ve okuma orani dusuktu bunun onune gecildi

• o zamana göre yeterli düzeydeydi kendi alfabemiz bizim için önemliydi ama lanet olsun ki yapmışlar zor olduğu içinmiş japonca resimlerden oluşuyor hintce de öyle bizi yok etmeye o zamandan başlamışlar

• Şu hiç bilinmeden bilinmedik şekilde okunması doğru değil v. b şeyler diyenler ilim farz değil mi kardeşim? Aç mealini manasını oku öğren ezanın. Ezan heryerde tek dilde okunması lazımdır ki dinleyen ümmed bunun islam çağrısı olduğunu bilsin anlasın ve icabet etsin diye.

0|1
    0|1
  • Mühim olan caminin dolması gel gör ki ezanın çağrısına kaç kişi koşup gidiyor? Toplumun daha büyük sıkıntıları var. Ezanla uğraşmasınlar.

0|1
    0|0
  • arapça dışında okunması doğru değil tabiiki cennet diliyle okunması varken..
    ezan okunması doğru mu? demek gibi bişey bu.. ezan okumak farz değil sonuçta. bu yurdumun üstünde ezan inleyecekse türkçe değil öz diliyle inlemeli..
    sünnetten taviz veren helak olur. ezanı türkçe okutanlar helak olmuştur.

0|1
    1|2
  • Mahalle mahalle referandum yapılmalı, isteyen mahallede istenilen dilde okunsun, ezanın amacı namaza çağırmaktan ibaret.

Bir de bunu dinleyin:
    https://www.youtube.com/watch?v=oW7-Gs0dL0w

0|0
    0|0
  • Yanlış bence çünkü ezan baştan beri hep arapça okunuyo

1|1
    0|0
  • Son derece doğru

3|0
    0|0
  • Yok değil

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    11

Kızlar Ne Diyor 13

• Kesinlikle doğru.
    Arapça naralar yerine haydi namaza lafını duymayı tercih ederim.
    İnsanları Türkçe ceviride rahatsız eden şey "Tanrı " lafıdır lakin Tanrı yaratıcı demektir ve Allaha küfür değildir. Arapça da bile Tanrının 99 tane ismi varken Türkçe hitap edilmesi neden küfür gibi algılanır?
    Bu olmayacak bir şey çünkü bu ülkede kimse inandığı şeyi bilmek istemek. Koru körüne inanmak en kolayıdır bu yüzden bu konuyu tartışmaya gerek yoktur.

1|0
    1|2
  • Değil bence.

1|1
    0|0
  • Arapça okunsun. Zaten zor değil ki, manasını anlamak?

1|1
    0|0
  • Dogru degil

1|1
    0|0
  • yanlış hem tanrı değil Allah bu türkçede de böyle arapçada, da

1|1
    0|0
  • doğru bulmuyorum

0|0
    1|0
  • açıkçası yapılmak istenen şey mantıklı. tamam garip geliyor kulağa ama o dönemlerde arapça körü körüne hiç bilinmeden okunuyordu. ki hala günümüzde hangimiz okuduğu duaların surelerin tam manasını biliyoruz. sorsan kimse net cevap veremez. tanrı kelimesine takılmış bazı arkadaşlar tanrı yerine Allah olsun madem. bence olabilir. sonuçta biz Türk'üz ve dilimiz de Türkçe.

0|1
    0|2
    • peki tek muslumanlar Türkler değil bunu Arabi var türkü var kurdu var cerkezi var tatarı var azerisi var herkes kendi diline çevirse misal Diyarbakır da bir cami de Türkçe diğerinde Kürtçe okunsa ezanlar bir birine karışsa ve oraya gelen bir Afrikalı ezanı kendi dilinde okuduğu için ezanı anlamasa?

• ve Arapça bir kelimenin karşılığı Türkçeye İngilizce ye farklı geçebilir meselâ himar ne demek bilir misin

• sen biliyorsun bunları diye herkes biliyor mu? ben de okudum Kur'an hatmettim hatta ama sorsan okuduğum çoğu kelimenin anlamını bilmiyorum ve her kelimenin küçücük bir hata yapılırsa Türkçe'ye çevrilmesi sırasında anlamının değişeceğini biliyorum. ama çevrilmiş olan evrensel ezan. yanlış olmaz yani ayrıca, senin bu mantığına göre Kur'an mealleri veya surelerin kitaplardaki Türkçe çevirileri de yanlış olabilir.

• Türkçesi daha güzel

1|2
    0|0
  • Doğru

0|1
    0|0
  • Degil

0|0
    0|0
  • Değil

0|0
    0|0