İETT otobüslerini kullanan kadınlar için getirilecek gece düzenlemesini beğendiniz mi?

Gece 22:00 dan sonra kadınlar istediği yerde inebilecek. Yani illa durak beklemek zorunda olmayacaklar. Gidecekleri yere en yakın noktada indir beni diyebilecekler.
İETT otobüslerini kullanan kadınlar için getirilecek gece düzenlemesini beğendiniz mi?
Kadının sokakta şiddete maruz kalma olasılığını düşüreceğini düşünmekte olduklarını söylemişler. Yani birileri pataküte saldırmasın diye neredeyse korumayla gezecek kadınlar; neyse.

Ne dersiniz? Güzel bir uygulama olur mu?

13|5
120|184

Erkekler Ne Diyor 184

• Olmaz. Sadece akşamları mı oluyor olaylar? Ayrıca duraklar zaten ıssız yerlerde olmaz ki... Her yer aydınlık, ışıklı olur. Yani hava kararmadan inmeliler o halde... 21:00 / 22:00 / 23:00 değişmiyor. Hava karanlık hep, pislik çok... Hava kararmadan akşam 18:00 ve sonrası için geçerli olmalıydı...

1|1
    0|0
  • Saçma ve tehlikeli doğru uygulama şu olacaktı: Bayanı evinin kapısına kadar bırak ve bayanın evine girdiğinden emin olana kadar bekle.

1|0
    0|0
  • Bence guzel ama keske belli saatten snra her iki cins icinde uygulansa

0|2
    0|0
  • Çıldıracağım. Kızlar bile bu düzenlemeyi beğenmiş. Neden bu haliyle olmaz, onu söyleyeyim. Bu bahsettiğimiz ekstra bir haktır çünkü normal uygulamada sadece durakta inebilirsiniz. Gece 22'den sonra geçerli olmak üzere verilen bu ekstra hak sadece kadınlara verilemez, çünkü bu durum kadın ve erkeğin eşitliğine aykırıdır. Kadının erkekten daha aciz bir varlık olduğunun kabulüdür. Benzer tehlike erkekler için yok mudur? Aynı hak ya bütün yolculara sağlanmalı, ya da uygulamadan vazgeçilmelidir.

1|1
    0|0
  • Cinsiyetçi yaklaşıma karşıyım. Saat 22.00'den sonra erkeklere bir şey olmuyor mu? Tek korkumuz tecavüz mü? Gasp edilip öldürülemiyor mu erkekler?

2|1
    0|0
  • Haberlerde kadınlara zarar verip öldüren o erkek dedigimiz pis srfsizler yuzunden tüm erkekler genelleniyor.. Şimdi gece benim başima bişe gelse olsun ya erkek o mu diyecekler? Kesinlikle saçma bir ayrım.. Ya herkese 22.00 den sonra kiz erkek farketmeksizin inme hakki verilmeli ya da hic verilmemeli..

1|0
    0|0
  • yaw türkiye de düzenleme de yapsan napsan türkiye 20/30 yıl geri de almanya dan hele ki o İstanbul dediğiniz cehenneme laf etmeyin çünkü orda zaten istediğin karı kıza yavşaya bilirsin free yani namus sözü kullanmayın!!!

0|0
    0|0
    • 19gün

Sanırım almanyada yaşayıp söyledin bunları da neresi 20/30yıl gerideymiş merak ettim?

• 19gün

herşey geri de sanırım görmüyorsun veya işine gelmiyor ama maalesef öyle türkiye 20/30 yıl geride almanya dan burda ki düzeni başka zaten söylememe gerek yok ki burda hiç bır alman adam hiç bir kadına yavşamasını görmedim... orda türkiye deyse 21/22 saat olunca bir kadın tek başına dışarda elini kolunu sallaya sallaya gezemez çünkü şeki düzen yok herkez birbirine ana avrat free küfür ediyor adam vuruyorlar istedikleri gibi adaletsizler!!!

• Erkeklere sanki hallenmiyorlar erkeklere de aynı kural getirilsin :) Uygulama gerçekten güzel geç kalınmış bir uygulama.

0|0
    0|0
  • mk saçmalığa bak ya, şunu yapacaklarına bu karaktersizlere adam gibi ceza verseler ya

2|0
    0|1
  • Hatunları evine en yakın yerde indirmek yerine tacizi, tecavüzü, gaspı, hırsızlığı caydırıcı cezalar getirilseymiş keşke.

0|0
    0|0
  • Gece 10'dan sonra kadının sokakta ne işi var diye adama sorarlar...
    ...

Ben bile erkek olduğum halde çıkmıyorum.
    Karanlığın şerrinden...

Bazı kızlar çok cesur canım. Şeytana bile kılıç çekiyorlar götlerindeki dona bakmadan.

0|3
    6|1
    • 19gün

Güzel kardeşim ön yargıyla yaklaşma çünkü çalışmak zorunda olan ve işten o saatte çıkan insanların olabileceğini de düşün

• 19gün

@gevezecaner gece gece annemi bacımı çalışmak zorunda bırakır mıyım diye düşündüm
      Sen de düşün istersen

• 19gün

hayat herkese aynı imkanları tanımaz dostum aklında bulunsun

• Böyle canım canım hareketlerle sadece toplumun gazını alırsın.
    Zaten saat 10dan sonra iett çalışmıyor ki yüzde 80i 9.45te son sefere çıkıyor. Ayrıca minibüsler istenilen yerde duruyor. Kadına şiddet azalıyor mu? Kadına şiddetin sorumlusu duraklar mı iett mi

1|0
    0|0
  • Bu çözüm fayda olmaz yapmak isteyen 7 dede yapar 8 dede. Taciz, tecavuz suçlarında kesinlikle hadim edilmeli ki sorun ortadan kalksın. O ndan sonra skinden vazgecebiliyormu bunları yapan bakalım. H ukuk sistemi değişmeli hukukk böyle kıytırık şeyler çözüm olamaz bu durumlara.

1|0
    0|0
  • Böyle uygulamalar yerine. Tecavüz edeni, darp edeni, taciz edeni as 3-5 adam assan zaten %99 azaltırsın.

1|1
    0|0
  • utanmamak elde değil böyle çözümler ortaya sunabilecek kadar aciziz gülsek mi ağlasak mı

1|0
    0|1
  • Akıl ede ede bunu mu başarmışlar?

1|0
    0|0
  • Evin bir kaç sokak ötesinden geçecek bu otobüs ve pek değişen olmayacak kişi niyeti bozduktan sonra ne olsa zor bence her semtin bir noktasıdna güvenlik görevlileri olmalı bunca memur boş yere masalarda akşam ediyor görev yapmalı herkes olay otobüste istedikleri yerde indirip bindirmekle güvenlik sağlanmaz kapçasıı var tinercisi var ne farketecek 3 5 metre daha ileride duran otobüs

0|0
    0|0
  • Ulan tacizi tecavüzü yapan erkekler üzerinde tek yaptırım getirilmezken, her gün güya kadınları korumaya yönelik uygulamalar çıkarıyorlar. Taciz edeni değil taciz edileni eğitiyorlar ha bire.

2|0
    0|0
  • Bizde sokakta kadın gördüğümüzde nasıl dövsem diye düşünüyoruz zaten.
    Ama uygulama güzel, sadece kadınlara olması ise cinsiyetçilik!

1|0
    0|0
  • acizlikten baska birsey degil bence kadinlara istedikleri yerde inip guvenlik saglamaya calisana kadar o sokaklari o sokaklardaki insanlari temizleyip rehabilite etmek onemli olan yoksa yapicak olan yine yapar

1|1
    0|0
  • Keşke biraz adam olsalar da bu ve benzeri uygulamalara gerek kalmasa... 😒

0|0
    0|0
  • geçici çözüm

1|0
    0|0
  • aslında fena bir fikir değil. pozitif ayrımcılık. iyidir bence neden olmasın. ama yine de çözüm değil. eskiden olduğu üzere bekçilik sistemi getirilsin. bir dolu işsiz güçsüz sokak köşelerinde bekleyen gençler var. sağa sola laf atıp ona buna bakıyorlar. bari bir işe yarar para kazanırlar. sigortaları olur.

0|1
    0|0
  • İlk önce uygulama düşüncesi. Güzel diye başlamak istiyorum ama bu uygulamayı yapmak için oluşan duruma bu zamanda çok düşünceli bence. Kadını korumak!!! Neden ve kimden? Niçin? Mu soruları sormak bile insana insan olduğunu hatırlatmalı İnsan olun Beyler kadın sizden korunmak zorunda kalmasın ``` Kadın bizlere verilen en kutsal emanettir''''

0|0
    0|0
  • Neden sonuçlara çözüm bulmak yerine, sonucun sebebini çözmeye çalışmayız, anlamıyorum

2|0
    0|0
  • Uygulama elbette riski azaltiyor ancak su soruyu sormak gerek: Ne zaman bu kadar vahsi bir toplum olduk ve utanmamiz gereken olgulari nasil basite indirgedik?

0|0
    0|0
  • direk kapının önünde taksi gibide olmaz öyle olursa bütün gece evine gidemezler ama güzel uygulama ırkçılık diyenler kediye köpeğe damacanaya tecavüz eden adamlar gece 10 da önünde kadın görse ne yapar bu soruyu soruyorum ben
    malesefki böyle kişilerin bulunduğu bir toplumda nefes alıp veriyoruz

1|0
    0|0
  • Birde kadın erkek eşit derler. Cinsiyetçilik yok derler. Ben indim gece yürürken tinercinin biri gelip ver lan telefonu dedi taktı bıçağı orda öldüm. Benim sucum ne erkek olmakmı? Sokaktaki pislikleri, tecavüzcü erkeklerdeki zihniyeti değiştirmedikçe ne yapsan boştur.

1|0
    0|0
  • Ben Beğenmedim.. Gece nin 10 dan sonra kadın belki alkol aldı kafası estiği gibi şöföre talimat verecek şöförde bunu uygulamak zorunda kalacak yani kadın gideceği yeri bile belki algılamayacak hatırlamayacak kafası nereye eserse şöförde oraya götürmek zorunda kalacak..

0|0
    0|0
    • 19gün

Götürmek değil, burda dur dediğinde durmak. Taksicilik oynamayacaklar yani otobüs güzergahtan çıkmayacak sadece duraktan önce veya sonra inebilecek.

• Hemde mükemmel olur benim hatun dışarı çıktımı telefonla varacağı yere kadar eşlik ediyorm, korkuyorum o şehirden

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    154

Kızlar Ne Diyor 120

• Kadınlara özel araçlar yapmak, karma araçlara binen kadınların "tecavüzü tacizi kabuk ediyorum" demesi anlamı taşıyacak.
    Açıkçası doğru bulduğum bir uygula değil.
    Kadınları toplumdan soyutlamak, ayırmak, ayrıştırmak, cinsiyetcilik olarak görüyorum bu durumu.
    Ben istediğim otobüse binerim, istediğim elbiseyi de giyerim. Rahatsız olan erkeklerin toplumdan soyutlanmasi gerektiğini düşünüyorum.
    Gece yarısı sokağa çıksam, mini eteğimi giysem, karma otobüse binsem de hiç bir erkeğin bana dokunmaya hakkı yok.
    Ahlak, ayıp, kültür anlayışı değişmeli bu ülkede kadının binecegi otobüs değil.
    Eğitim değişmeli bu ülkede.
    Zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde dinden çok ahlak oğretilmeli mesela!!

4|0
    1|1
  • Umarım İETT şoförleri de buna uyar. Gözümün önünde saat 20.30 civarın bir kız çocuğu (14 yaşlarında) erken düğmeye basmadığı gerekçesiyle bir durak sonra indirdi. Bütün itirazlarımıza rağmen ve indirdiği durak o kadar ıssızdı ki. Eşimle ben onunla birlikte indik, sırf evine korkmadan rahat ulaşabilsin diye. Umarım uygulayabilirler

1|2
    0|0
  • Sokakta tecavüze uğrayan erkek duymadım ama kadın duyduk. Tamam erkeklerede saldırı oluyor ama bu oran kadınlarda daha çok görülüyor. Kadınlar erkeklere oranla bu tarz konularda daha pasif kalıyorlar. Böyle bir uygulama olabilir tabiki. En azından akşam istenilen yerde inilmesi güzel bir uygulama olur.

0|1
    0|1
  • bunlara önlemmi diyolar
    önlem ne biliyomusun, taciz ettiği için şikayettçi olduğu adamın serbest kalması yerine onu halkın eline verip linç edilmesi sonrada müebbete mahkum edilmesidir
    psikolojik çöküntüye sebep olan bu olayları bir daha başka genç kızımız kadınımız yaşamasın diye.

Böyle seyler önlem değildir, yapan kızı takip eder, yapan kızın yolunu keser.
    napalım dısarımı cıkmayalım calısmayalımmı, çuvalamı girelim
    bayanlıgımızımı saklayalımki bize musallat olmasınlar.
    Yok işte, baştan en ufak bir tecavüz taciz olayında başta dediğim şey yapılsaaydı daha kimse cesaret edemezdi
    utanıyorum bu halimizden

0|0
    0|0
  • Kötü heryerde kötüdür uygulama işe yararmı, ya da uygulayan şöför çıkarma tartışılır ama ,
    Bir kadın sadece cinsel istismara uğramıyor ki
    ya da sadece kadın için uygulanan bu karar doğru mu?
    Her iki cinsiyet içinde tehlike hep vardır, dilerim amaç yerine ulaşır...

0|1
    0|0
  • Bu güne kadar hep kadına yönelik çalışma gösterildir.
    Taciz mi edildi hop saçı kapat.
    Tecavüz mü edildi bir kurşunla temizkensin iş.
    Boşanan eski eşi yeni biriyle mi görüştü bıçakla gitsin.
    Gece dışarı mı çıktı kesin oros.. dur.
    Kocasından şiddet mi görüyor "yine bir erkek" tarafından korunsun.
    Biraz da erkeğe yönelik şeyler bekliyoruz ya... Hep kadın mı suçlu olur? Ya hep korunmaya muhtaç...

0|1
    0|0
  • bu neyi engeller Allah aşkına az düşünün ya? otobüs şoförü bile kıza kötü gözle bakabiliyor. anca evinin adresini vereceksin kapına bırakacak kapıdan içeriye girene kadarda bekleyeceksin. oldu ne güzel memleket. onun yerine taciz cezasını ağırlaştırsak kim karşı çıkar?

0|0
    0|0
  • Şunu yapacaklarına şiddet uygulayan herkese (kadın veya erkek fark etmeksizin) caydırıcı cezalar verseler çok daha faydalı ve anlamlı olur.

0|1
    0|0
  • Ben çok bir fayda gosterecegini sanmam şiddet sapıklık gasp vs. olaylarin otobüs güzergahı olan cadde üstünde olmasindan çok sokak aralarında olduğunu düşünüyorum dolmustan inen bir bayan ne kadar güvende değilse aynı şey otobüs içinde geçerli sokak aralarına giren toplu ulaşım aracı olamayacağı için çözüm de değil..

0|0
    0|0
  • bu çok basit bir uygula. İstanbul'da zaten dakika başı duraktan geçiyo otobüsler gereksiz olmuş biraz

0|0
    0|0
  • Yani evi otobüs yoluna yakın olanlar için hiç değilse iyi olur elbette.. Değilse de bir nebze daha yakınında inebilir evinin birinin belki gelip alması daha kolay olur vs.. +ları var diye düşünüyorum

0|0
    0|0
  • sonunda bu ülkede kadınlarında "insan" olduğunu anlamaya başladılar. insanlık için küçük, türkiye gibi barbar bir ülke için büyük bir adım. bundan sonra "otobüse binsem evden uzakta inicem; taksiye binsem nasıl güvenicem" derdi olmadan çıkabilicez dışarı en azından; bu da bişeydir.

0|0
    1|0
  • Kaynak?

0|0
    0|0
    • 18gün

Dün bende okudum ve beğeniydi karşıladım kaynak miliiyette okumuştum.

• Onun yerine insanlıktan nasibini almamış erkeklere ders vermek gerek ama daha zor tabi kim ugrasicak dimi

3|1
    0|2
  • Kocaeli de okurken yurdun biraz daha ötesindeydi durak, biz tam yurt dibinde basıyorduk düğmeye, adamlar her daim anlayıp tam dibinde duruyorlardı. Bu uygulamada iyi olmuş.

0|0
    0|0
  • Aynı şekilde erkeklere de yapılsaydı keşke. Erkeklerde zarar görebiliyor. Gasp, kavga vs.. Güzel uygulama ama eksik..

0|2
    0|0
  • çok iyi olmuş

0|0
    0|1
  • Bunu yapana kadar idami getirseler zaten kimsenin tecavüz hirsizlik yapmaya cesareti olamaz. Zihniyeti kötü olan insan bu sekilde de her halti yapar kadinin indigi yerde iner takip eder.

0|0
    0|0
  • Bence çok güzel olur hatta keşke kadınlara özel olsa sadece.

1|0
    0|0
  • Süper olur

0|0
    0|1
  • Değişen bir şey olacağını sanmıyorum. Zarar vermek isteyen, her türlü yapar. Kadına zarar verenlere ağır cezalar uygun görülse, daha da iyi olabilir. 😏

0|0
    0|0
  • Gayet iyi olur hatta kadın tacizlerini önlemek amaciyla sadece bayan ve çocuklarin binebilecegi pembe renkli otobüsler olmalı ve tabiki şöförde bayan olmali

0|0
    0|0
  • Onun yerine cezaları arttırsalar veya hadım cezası gelse pipilerinden olsalar bak gör oluyor mu tecavüz

0|1
    0|1
  • çok güzel bir uygulama bence evinin orda inmek varken durakta inip baya yol yurumek zorunda olan kadinlar var ve o mesafede ne yazık ki insanların başına neler geliyor :(

0|0
    0|0
  • Uygulamanın suistimal edileceğini düşünüyorum. Birde eğer suyu çıkarsa her yerde pat duran otobüsler yüzünden tepki toplayabilir.

0|1
    0|0
  • Bence çok saçma fark ettiyseniz hep otobusçü taksici olan insanlar genelde karşı cinse karşı sapık oluyorlar artık derler sizin evede gelmişken kahve içelim diye...

1|0
    0|0
  • bence sacma bir uygulama neden 20 19 vs degilde 22 erkn saatlerdede issiz olan yerler Rvar ayrca bu blkide kizlari 22 de dsari ckmmaya tesvik edcek ve tehlikeye dusrck 22 d dsari cikan kiz kacta doncek siz tahmn edin. 20 faln olsaydi daha mmantikli olurdu tabi 23e kdr hzmt vermeliydi bence mantikli oln bu erkeklere de bu hak taninabilmeli..

0|0
    0|0
  • Ne çekti be kadınlar, bazı erkekler ne kadar da vahşi.. Bir insanın gezme dolaşma giyinme hakkının hepsini elinden alabiliyorlar. Erkeklerden yine midem bulandı.

0|1
    0|3
  • Ya umarım böyle olur iyi yani

0|0
    0|0
  • Guzel bir uygulama

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    90
Yükleniyor...