Üçüncü cinsiyetin resmen kabul edildiği ülke kadınları: Hijralar. Bizde de yasal olarak var olmalarını ister misiniz?

Transeksüellik ülkemizde olduğu gibi, dünyanın her yerinde var olan bir gerçek. Hindistan'da yaşayan bu grup kendilerine Hijra adını vermiş. ''Kabileden ayrılan kişi'' demek. Diğer hijralar onları evlat ediniyor ( yanına alıyor) ve beraberce yaşama tutunmaya çalışıyorlar.

Erkek olarak dünyaya gelen Hijralar, Narwaan adı verilen ayin ile hadım edilip transseksüel gruba girmeye hak kazanıyor.

Hindistan, 2012 yılında bu grubun varlığını resmen kabul ediyor -ki altı milyonu bulan sayılarıyla mecburen varlıkları görülüyor- üçüncü kimlik olarak resmen sayılıyorlar.

Bize de resmi olarak transeksüel veya diğer LGBT bireyleri kimliklerine kavuşmalı mı? Lütfen herkes fikrini saygı çerçevesinde, özgürce versin.

3|1
57|87

Erkekler Ne Diyor 87

• Üçüncü cinsiyet derken? İnsanların nasıl hissettiğine göre mi yoksa gerçek hayata göre mi karar vereceğiz?

Üçüncü cinsiyet için insan cinselliğine dair olarak bu üçüncü cinsiyetin diğer ikisinden farklı şekilde bir üreme fonksiyonuna sahip olması gerekir. (Döllenecek yumurtaya sahip olma veya yumurta dölleme hariç olarak kendine özgü fonksiyon) Bu şekilde üçüncü bir cinsiyetin tanınması ve ona göre kanuni mevzuat gerçekleştirilmesi mümkün olur.

Bu durumda bir de işin başka boyutu var. İki cinsiyete ait kromozomlar mevcut. XX ve XY. Burada XX dişi, XY erkek iken üçüncü cinsiyetten bahsedebilmen için bunlardan farklı kromozomlara sahip olunması şartı mevcuttur. Aksi halde bahsettiğimiz durumda dişi birey gibi davranan erkek veya erkek birey gibi davranan dişi olur. Yani üçüncü bir cinsiyet varolmaz.

0|0
    0|0
  • Bizim atalar şu sözle geleceğe doğru seslenmişler;''Nerede çokluk orada mahluk!''
    Toplum içerisinde bu gibi durumların olaması o toplumda çatlakların meydana geldiğini gösterir, Türk toplumunda olmaz diyemeyiz çünkü;toplum iradesini kaybettikçe kendi yolundan sapabilir. İrade ve idare edilebilirlilik bakımından geri kalmış ve kendi bilincinden sapmış toplumlarda görülür. Ben şahsen olabilirliği açık olarak görüyorum, bizim toplumun gidişatı bu yöne açık, demokrasinin bu duruma yeşil ışık yakabileceğini de unutmayın.

1|0
    2|0
  • Bilimsel olarak normalde iki cinsiyet vardır. Erkek ve dişi. Geri kalan hepsi cinsel yönelimdir.

Yasal olarak iki cinsiyet çok daha mantıklı üçüncüye gerek yok.

4|1
    0|0
  • Çok kavuşmak istiyorlarsa dafolup gidip hindistanda yaşasınlar saygı falanda duymuyorum bu ahlaksızlara

4|3
    4|1
  • Bence kabul görmemeli

1|4
    0|1
  • OKU LÜTFEN: bnce kesinlikle hayir.. yani zaten kendi secimlerine yeterince saygi gösteriyoruz kimlik cikartilmasini istemesenler.. belki bu haberi okuyan bu habere güldü.. bizde böyle bir haber olmayalim bizede gülmesinler HAKSIZMIYIM

4|0
    2|0
  • Gittikçe sapiklasiyor dünya.. kıyamet alametleri küçük kiyametler işte bunlar

3|4
    2|1
    • 18gün

senin kafanı yaşamak istiyorum ya kıyamet alametleri diyorsun pp de öpüşen iki insan var ya bir s. tir git ya

• 18gün

@drmsı bakış acina bağlı dilediğiniz gibi yaşa umrumda değilsin ben gerçek olan biseyi söyledim..

• Hay tipinizii

2|4
    2|2
  • 3. cinsiyet goremedim hadim edilmis erkek gordum

3|1
    0|0
  • su anda zaten ozgur durumdalar. herkes istedigini yapabiliyor. bunun davulla zurnayla ilanina gerek yok. bizde boyle kabilede yok. ben tasvip etmiyorum.

3|0
    0|0
  • Lut kavmi helak oldu.

1|5
    0|2
    • 18gün

lut kavminin helak olduğu dönemde başka kavimler de erkek erkeğe gömüşüyordu knk

• 18gün

net kanıtım yok. fakat elbetteki vardı. erkek erkeğe yiyişmek tarih boyunca görülmüştür. birinin helak olmasi diğerlerini neden es geçmiş

• 18gün

Tamam kardeş git yiyiş ne diyim

• Midem bulandı

2|3
    1|1
  • Bizim ülke sapık bir ülke değil, o yüzden boşa beklemeyin.

0|1
    1|0
  • Bence eksik kalmıslar. Bir gr kadınlık yok brnce. Neyse saygı duyarım. Komsum transeksüel olsa rahatsız olmam. Evı tadılat ettırmesın. Ses cıkartmasın. Eve erkek atıp seks yapmasın. Ne bılım acıkcası mıllet sonradan olma bız de tık yok diye üzülürüm o yüzden. Rahatsız olmam. Ama arkadaslıktan oteye pek gecmem aanırım

0|0
    0|0
  • Türkiye de en az o kadar varda kendimizi saklayarak kadınlarla evlenip onların hayatlarını mahvederek artık bizim hükümetimizin de kabul etmesi lazım.

1|0
    0|0
  • İstemeyiz

0|3
    0|1
  • İğrenç ötesi , zaten ülkemizi o*ç götürüyor birde bunlar eksikti bizden uzak Allah korusun

1|3
    1|0
  • Hayır böyle bir sapkınlığa ülkemizde göz yumulmamalı.

1|2
    1|1
  • kavuşmalılar

0|0
    0|0
  • Hindistan kendi ekonomisi ile boğuşuyor

0|0
    0|0
  • Korkunç oluyorlar be abi

1|3
    1|1
  • nasıl hissediyorlarsa o şekilde yapsınlar ama kesinlikle başkalaştırılmış olarak belirtilmeliler mesela sarı ya da yeşil nufus cuzdanı verılsın ne oldukklarını bılelım.
    evlenmeden once bakar ögrenırız en azından

2|0
    1|0
  • asla bebrat

1|0
    0|0
  • hayır kavuşmamalı tabikide :D :D :D

1|0
    0|0
  • translik bir cinsiyet degil yonelimdir o yuzden iki kimlik yeterli

1|1
    0|0
  • O memeler, o çirkin suratlara yakışmış mı?
    Memelere yazık yahu.. Yok olmasın öyle birşey. Memeler kadınlarla güzel :D

0|0
    3|0
  • Hayırlı olsun

1|0
    0|2
  • Sapkinlikk

2|1
    0|0
  • kimin ne olduğu nasıl yaşadığı önemli değil... herkes birey olarak özgür olmalı

2|0
    1|0
  • İstemem
    3. Bir cinsiyet yoktur çünkü

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    57

Kızlar Ne Diyor 57

• Çok çirkin gözüküyorlar. Bir zahmet kadın kıyafeti giyen erkek ya da kadın taklidi yapan erkek görmeyelim nüfus cüzdanlarına gelirsek biyolojik cinsiyetleri neyse kimliğe o yazılsın ama cinsel yönelimi neyse ona göre bir renkte kimlikleri basılsın mesela bir insan biyolojik kimliği kadın ise fakat lezbiyense kimliğinde kadın yazsın kimliğinin rengi fuşya olsun. yine biyolojik kimliği erkekse kimliğinde erkek yazsın kimliğinin rengi atıyorum ki yeşil olsun. Evet toplumsal baskı yapılmasın öldürülmesinler kimsenin bunu yapmaya hakkı yok bir insanın canına malına ırzına kast etmedikçe. Ama ben ortalıkta gay olup da kadın gibi giyinen erkek ya da kadın olup da erkek gibi giyinen kadın erkeksi harekette bulunan kadın görmek istemiyorum çünkü bu tarz insanlar normal bir kadının erkeğin yapmayacağı aşırılıkta kadınlık erkeklik taslıyorlar özellikle erkek olup kadın hisseden kişilerde bu böyle. yine ortalıkta sokakta erkek erkeğe öpüşen kadın kadına öpüşen insan görmek istemem çünkü herkesin bir özel hayatı var senin özelini herkes görmek zorunda değil bu son dediğim heteroseksüel çiftler için de geçerli sevişecekseniz öpüşecekseniz bir zahmet ya insanların olmadığı (ki öyle bir yeri dışarıda çok zor bulursunuz) ya da evinizde yapın.

0|0
    0|0
    • 18gün

şimdi bunu okuyan diyecek ki bir kadını sokakta dövebilirisiniz ama öpemezsiniz. diyecek ben ona da cevaben diyorum ki sev seviş evet ama herkesin önünde yapma bunu demem bir kadın olarak şiddeti desteklediğim anlamına gelmez. ama eğer bir kavga tartışma olacaksa ve taraflar birbirine şiddet uygulayacaksa gidin evinizde uygulayın şiddetinizi sokaktaki insan bunları görmeye mecbur değil çünkü sokak kamunun malıdır. Ondan sonra özel hayatınızı sokakta dışarıda herkese açık yaşıyorsunuz sen beni eleştiremezsin yargılayamazsın diyorsunuz eğer özel hayatını herkese ilan edersen o özel hayat herkesin malı olur her ağzı olan konuşur. çünkü o insanın da gördüğü karşısında söz söyleme hakkını sen vermiş olursun uzun lafın kısası mahremiyetiniz size kalsın

• Hindistan'da inekler sokaklarda insanlardan daha rahat geziyor ve daha rahat dışkılıyorlar. Gerçi onlarda sokakta tuvalet yapmak farklı bir şey değil.
    Bizim de mi sokaklarımız idrar koksun? Veya bizim de mi sokaklarımızda inekler istedikleri şekilde dolaşsın?
    Örnek aldığınız ülkeye bakar mısınız ya?

2|0
    1|0
  • benim bildigim kadariyla transeksueller kendilerini yani trans kadinsa normal kadin gibi hissediyor zaten. trans erkekse de normal erkek gobi hissediyor. ucuncu bir cinsiyet gibi hissetmiyorlar. bu yuzden gereksiz buldum. tercih olarak dogustan biyolojik kadin olmak isterdi zaten bircogu trans kadinlardan. bence

2|1
    0|0
    • 18gün

yani demek istedigim sey, bunu yapmalarinin nedeni toplumdaki yerlerini belirginlestirme, kendilerini fark ettirme, ben varim deme ve kendini topluma kabul ettirme cabasi. hala homofobi cok yaygin cunku ve hala saygi duymayan haklarini kisitlamak isteyen cok.
      yoksa onlar kendilerini ucuncu, kadina da uymayan erkege de uymayan farkli bir cinsiyete aitmis gibi hissetmiyorlar. trans erkek kendini erkek gibi, trans kadin da kendini kadin gibi hissediyor.
      ucuncu, tanimlamayan bir cinsiyete ait hissetmiyorlar... trans erkek erkegim der sorsan, trans kadin da kadinim. hatta tanimlarken en cok su kullanilir: erkek bedenine hapsolmus kadin ruhu ya da kadin bedenine hapsolmus erkek ruhu gibi.

• Kesinlikle homofobik değilim herkes istediğini yapsın ama üçüncü kimlik nedir ya? bir insan ya kadın ya erkek doğar bunun arası yoktur. Erkek olarak doğup sonradan kadın olabilirsin ama erkek olarak doğup "ben erkek değilim kadın da olmicam arada takılıyorum bana üçüncü kimlik çıkarsınlar" diyemezsin böyle bir zihniyet yok

0|3
    0|0
  • Olabilir benim için farketmez 😂 saygı duyarım 😂

0|1
    0|0
  • Lgbt oluncada ya kadın ya erkeksin transsan bile ya kadın ya erkeksin 3. cinsiyet diye bir olay yok bir kere ayrıca olsa bile Tr buna hazır degil

0|1
    0|0
  • Birincisi kimlik cinsel tercihe göre degil kisinin cinsiyetine gore verilir. Ki lgbt bireyleri kendini surekli bu bizim consel tercihimiz bize saygi duyun diye savunduklarina göre kimliklik bir mevzu yok. Ayrica saygi duymuyorum hem bize de normal davranin diyip kendilerini başka yerlere cekiyolar sonuc olarak bisey hakedildigini düşünmüyorum provakatif seyler bunlar

1|0
    0|0
  • Çok beğendim ellerine sağlık, güzel bir giriş olmuş.
    Artık kendini kadın hiss eden birine zorla erkeksin diyemezsin ki? Yani sayğı duymaktan başka bir çare Yok. Sayğı duymayanlarında karışmaması gerekiyor bu duruma

0|0
    0|1
  • Herkes istediği gibi yaşasın bütün sorunlar birbirimize bu kadar karışmaktan eleştirmekten müdahale etmekten çıkmıyor mu zaten? Bırakın mutlu olduğu gibi yaşasın insanlar. Kendini kadın ya da erkek hissetmiyor 3. kimlik istiyorlarsa verilmeli.

1|0
    0|0
  • Iyice insanliktan cikiliyor artik.

0|0
    0|0
  • Kimliklerinde top, gay, travesti mi yazacak? Ya Allah aşkına güldürmeyin beni. Tamam saygı duyduk oldu bitti, daha fazlasına ne hacet? La illahe illallah Allah affetsin.:)

0|0
    0|0
  • 2 cinsiyet vardır, 3. sü cinsiyet olamaz, cinsel yönelimdir. Ki bu da 3. kimliği gerektirmez bence

3|0
    1|0
  • Kabul edilmemeli

0|2
    0|0
  • saygı duyulabilir. göz önünde bisey yapmadıkları sürece. ya da bilmiyorum saygı duymayabilirdimde

0|0
    0|0
  • istemem olmasın

0|1
    0|0
  • Hayır, iğrenç bir görüntü. Allah istese zaten üçüncü bir cins yaratırdı. Demek ki gerek yokmuş.

2|0
    2|0
  • Erkekle birlikte ol çocuk yap sonra doğan erkekleri hadım et psikopat bunlar 😃 o zaman hiç kabul etmeyecekler erkeklerin. varlığını birliktede olmayacaksın... escinselligide asla desteklemiyorum kimliklerin falanda taninmasin..

0|0
    0|0
  • olmalı bence eski sçama Örf adetleri devirme zamanı çoktan geldi

0|1
    2|1
  • ben toplumda bu tür şahısların varlığından rahatsız oluyorum

3|0
    1|0
  • Çok ezildiler fakat şu anın Türkiye'si ile pek mümkün gözükmüyor. Bu içeriğe yazılan yorumları bile görmek istemiyorum. Çomarlar doluşmuştur yine.

0|1
    0|0
  • Aseksüel, biseksüel, panseksüel, transseksüel, heteroseksüel, homoseksüel... Herkes nerede olursa olsun başkalarına zarar vermeden özgür bir biçimde yaşamalı.

0|1
    0|0
  • Bencede isteyen istediği gibi yaşamali resmi genel ev açılıyor bişey olmuyorda bunlara kimlik verince mi basimiza tas yagacak. Hah güldürmeyin beni. Ne olursa olsun onlar insan. Hz Ali nin çok güzel bir sözü var "Müminler bizim dinde kardeşimiz, mümin olmayanlar ise insanlıkta."Durumu gayet güzel özetlememiş mi sizcede

1|0
    0|1
  • Bence verilsin her ne kadar inanc kismina ters dussede dini butun insanlar yapmayabilme sansi var ama yapmak isteyende hor gorulmesin ki bir zaman sonra bunu asar insanlar ve normal gelir

0|0
    0|0
  • hayır acikcasi

0|0
    0|0
  • seytan bunlar

0|0
    0|0
  • Kafamıza taş yağacak..

0|1
    0|0
  • Herkes dogdugu gibi degil hissettigi gibidir, kimlik olsada olmasada..

0|0
    0|0
  • İstemem. Çünkü Allah Kadın ve Erkek olmak üzere iki cinsiyet yaratmış. Diğerleri sapkınlık.

2|0
    0|0
  • midem bulandı Şu an ..

0|0
    0|0
  • herkes istediği gibi yaşasın ya

1|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    27
Yükleniyor...