Dini inancınız ya da görüşünüz nedir?

Dini inancınız ya da görüşünüz nedir? Sebebiyle açıklarsanız sevinirim.
Ben deistim. Dinleri incelediğimde yaratıcı tarafından gönderilemeyecek kadar mantıksız olduğunu düşündüm.
(Görüş belirtirken kimseye saldırmadan sadece kendi inancımızı ve nedenini belirtelim. Kimse kimseyi inandığı şeye zorla inandıramaz. O yüzden polemiğe gerek yok)

• İslam
    82% (41)75% (40)79% (81)Oy Ver
  • Hristiyanlık
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Musevilik
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Deizm
    4% (2)6% (3)5% (5)Oy Ver
  • Ateizm
    8% (4)11% (6)10% (10)Oy Ver
  • Agnostisizm
    4% (2)6% (3)5% (5)Oy Ver
  • Diğer
    2% (1)2% (1)1% (2)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|1
13|32

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Deizm

1|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 31

• Apateizm, agnostikliğe yakın bir inanç. Tanrının varlığı ya da yokluğu beni ilgilendirmiyor diyen görüş. Kısaca "varlığı da kanıtlansa, yokluğu da kanıtlansa ben bugün yaşadığım gibi yaşarım" demektir.

Dinlerin baştan sona saçmalık olduğunu düşünüyorum. Bir Tanrı var mı yok mu emin değilim.

2|0
    0|0
  • Doğduğum zaman dinimi seçemediğim için müslüman olarak büyüdüm. Ama son iki yıldır deli gibi araştırıyorum. Benim seçimim değil sonuçta kabul edip etmemek de bana ait öyleyse deizme daha yakınım. Onun haricinde tamamen Türk inancı olan Göktanrı inancı beni her zaman etkilemiştir. Hatta sırf bu yüzden sorgulamaya başladım zaten madem inanıyorduk neden dinimizi değiştirdik. Mantıklı gelmiyor ve Türkler güle oynaya müslüman olmuş değil. Tarihte bunlar hep vardır. O yüzden Arapları ve araplaşmayı sevmiyorum.
    Daha detaya girmek istemiyorum. O yüzden aslımı inkar edemem.

1|1
    0|0
  • Sebeb o kadar çok ki İman zaten Allah cc bir Lütfu herkese nasip olmayan birşey...
    Peygamber efendimizin sav. Peygamber olmadan önceki doğuştan beri süre gelen hali zaten o ben Peygamber'im dediğinde kimseyi şüpheye düşürmedi ona İman etmeyenlerde onun Peygamber olduğunu biliyorlardı ama nefislerine müslüman olmak ona İman etmek zor geldi kibirlendiler neden biz değil o dedir onun için İman etmediler yoksa onlarda Peygamber olduğunu biliyorlardı... Kurandaki mucizeler zaten saymakla bitmez 1400 yıl önce çölde okuma yazma bile bilmeyen bir çoban çıkıp 3000 yıl önce helak olan İtalya'da helak olan anca günümüzde arkeolojik kazılarda yeni bulunan POMPEİ kavmini, ondan sonra ad kavmini, Lut kavmini ve buğün bile yeni keşfedilen kazılarda yeni çıkan öylece taşlaşmış donmuş hallerine kadar bilip anlatacak bence ne akla sığar NE mantığa bırak çobanı o devirde filozof olsa bile yine bilemez bunları işte bu İlahi yardımdır daha bunun gibi saymakla bitmez mucizeler ama dedimya İman bir lütuftur hamdolsun o lütfu verene düşün bu kainatı bu kadar kusursuz bir dengede yaratan Allah cc hiç kullarını kendinden haberdar edecek Elçiler göndermez mi kendini anlatmaz mı?

1|0
    0|0
  • Dar alanda kısa paslaşmalar yapıyorum. Top bir İslam'a gidiyor, oradan sekip Deizm'e çarpıyor. Ondan da ivme alıp Ateizme kadar uzanıyor.

2|0
    0|0
  • Ateistim.

Ateizm de kendi içinde ikiye ayrılıyor.

Pratik ateizm: Tanrı'nın varolduğuna dair bir kanıt yok ancak bir gün ortaya çıkarsa onu inkar etmeyiz.

Teorik ateizm: Tanrı'nın varolduğuna dair bir kanıt yok, üstüne üstlük Tanrı diye bir varlığın varolması mümkün değildir.

Genel olarak teorik ateizm çizgisindeyim.

1|0
    0|0
  • Elhamdulillah Müslümanım bir yaratıcının ilmek ilmek dokuduğu hiçbir tesadufe yer bırakmadığı kainatı sahipsiz bırakıp Kitap ve peygamber göndermeyeceği safsatasına inanmıyorum ki Kuran-ı Kerimin de 1 ayetinin dahi 1000 kusur yıl geçmesine rağmen benzerinin getirilememesi Kuran-ı Kerimin İlahi kaynaklı olduğunun beşerin fevkınde olduğunun kanıtıdır Teşekkürler.

2|0
    0|1
  • Agnostik ateistim.

Ama son 1 yıldır falan Apateistim diyorum.. Çünkü insanlara aynı şeyleri anlatmak, tatlı su müslümanlarına cevap vermekten soğudum.

1|0
    0|0
  • Muslumanim ama dindar degilim. Kurallarini kabul ederim ama coguna uymam. Gerektiginde elestiririm de. Islami ve tum inanclari sorgulamaktan cekinmem.

1|1
    0|0
  • Kur'an'da ki İslam.

1|1
    0|1
  • İslam

1|0
    0|1
  • islam

1|0
    0|1
  • Kendime göre müslümanım 😂

1|0
    0|0
  • Günümüzde muşrikler çok İslami Kuran'dan öğrenmek yerine duymayla hurafeyle yaşıyorlar bazen bir ateist allaha onlardan daha yakın ama farkinda değiller

1|0
    0|1
  • ATEİSTİM

2|1
    0|0
  • Tengri Biz Menen

1|1
    0|0
  • Deizm

1|0
    0|0
  • İslam dini
    Buna o kadar çok şeyler söyleyebilirim ki bunu senin anlaman zor çünkü ters gelir sana.
    Allah bütün insanları islam fıtratı üzerine yaratır. fakat onun ebeveynleri başka dinden olduğu için o da o dinden olur.

1|0
    0|1
  • Agbostiğim denebilir.

1|0
    0|0
  • Müslümanım Allah'a şükür

1|0
    0|1
  • Allah'a şükür sapıklardan değilim. Elhamdülillah Müslüman'ım...

1|0
    0|0
  • Deist

1|0
    0|0
  • Müslümanım.

1|1
    0|1
  • Müslüman-Alevi :)

1|0
    0|0
  • Günde kaç soru sorma hakkın var :)

1|0
    0|0
  • İslamiyet. Her sorduğum sorunun cevabı olduğunu gördüm en mantıklısıda bu geldi.

1|0
    0|1
  • İslam

1|0
    0|1
  • Değiştirilmiş dinleri incelediğinde haklısın yaratıcı tarafından gönderilemeyecek kadar saçmalar. Ama İslam da neyi saçma buldun?

0|1
    1|0
    • 21gün

Polemiğe girmeyelim demiştim. Ama cevap vereyim kısaca birçok şeyi saçma buldum.
      Ayrıca değiştirilmiş dediğin dinler senin inancına göre değiştirilmiş kabul ediliyor ama onlara göre hak din o.
      Dediğim gibi herkesin düşünce yapısı inanış şekli başka

• 21gün

Peki saygı duyuyorum

• İslam

1|0
    0|1
  • Islam sonuna kadar sonsuza kadar ve diger inanislara saygim sonsuz

1|0
    0|1
  • Yanlış anlama lütfen ama yeterince araştırdığına inanıyor musun? Sadece merak ettim amacım kırmak değil

0|0
    0|0
    • 21gün

Çok araştırdım yıllarca. Ama ben Kuran sahih hadis ve güvenilirliği kanıtlanmış tefsir kitaplarını inceledim. Bana mantıklı gelmedi. Yeterli mi? Tabiki değil. İnsan hayatının sonuna kadar araştırmalı. Bilginin sınırı yok. Özellikle din konusu önemli. İnsan inanıyorsa neden inandıgını inanmıyorsa da neden inanmadıgını bilmeli. Kuru kuruya inanmak ya da sırf farklı olmak için inançsız ayağına yatmak doğru değil. İnsanın görüşleri, inancı değişebilir. Bu yüzden ömrümün sonuna kadar şuna inanıcam ya da şuna inanmıycam diyemem. Şuanki görüşüm deizme yakın ileride değişir mi nasıl şekillenir bilemem.

• 21gün

Sen araştırmamışsın tam manasıyla kardeş yanlış anlama kırılma ama araştırsan en basit örnek arab alfabesini yazınışını okunuşunu veya bir arab edebiyatçısını bilsen zaten direk İman edersin çünkü KURANI Kerim öyle bir mucizeki beşiri bir aklın bırak 6.666 ayeti bir ayetin aynısından bir araya getirip söyleme imkanı yok zaten bunu Kuran da da Allah cc buyuruyor uydurma diyenler hadi getirsinler bizim ayetlerimizin aynısından bir tane hadi getirsinler getiremezler diyor ve öylede zaten...

• 21gün

Aynen ben araştırmadım
      Siz hepiniz profsunuz😂
      Sizin inandıgınız şeye inanmak zorunda değilim
      İnançlarınızı dayatmaktan vazgeçin

• Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 12

• Yanlışlıkla İslamı işaretledim. Biri beni eleştirisiyle dinden çıkarabilir mi 😔

1|2
    0|0
  • Ve de ki; Hiçten geldik hiçliğe gideceğiz.

1|1
    0|0
  • kendine müslümanım

1|1
    0|0
  • deizm ateizm bana o kadar saçma gelmiyor en azından bir arayiş içinde olunduğunu gösterir ki bulduklarinda her şey daha güzel oluyor. Aramak lazim. Ama ben 'ateyizim' deyip araştirmadan inamiyorum diyenleri kastetmiyorum.

1|1
    0|0
  • Müslümanım, Ateistlere saygı duyarım da ben onları kesinlikle zeki bulmuyorum. Çünkü evrende her şey bir düzen içerisinde elimiz ayağımız yaşam bunlar asla tesadüf olamaz. Kuran (I) kerim i incelemiş birisi olarak onun asla bir insan tarafından yazılmış olduğunu düşünmüyorum. Kuranı okuyan insanlar ya onun en büyük doğru olduğuna inanır ya da en büyük yalan olduğuna. Bütün bunları daha öncesinde Ateist olan birisi olarak söylüyorum. Şu sıra Ateizim, Müslümanlık, Deizim yani kısacası doğru yol ile ilgili bir kitap okuyorum baya büyük 743 sayfa. Btireceğim çünkü bana çok mantıklı gerçekten okurken zevk aldığım bir kitap olarak benimsetiyor. Okurken aklımdaki soru işaretleri son buluyor. Araştırmadan bilmeden saçmalık diye bir kenarı atmak saçma. Araştırın ve size uygun olan görüşü seçin böylesi daha iyi :) İster Ateist ister Müslüman vb kararınız ne olursa olsun insanların gevelemesi ile değil güzel sağlam kaynaklardan bilgileri okuyun araştırın.

1|0
    0|1
  • Müslümanım

1|0
    0|1
  • Elhamdülillah müslüman

1|0
    0|1
  • İslam dinine inanıyorum

1|0
    0|1
  • İslam