Sırf inanmıyorlar diye cehenneme atan bir Tanrı ne kadar mantıklı?

Sırf inanmıyor diye, sırf farklı düşünüyor diye sonsuz cehenneme atan bir tanrı figürü ne kadar mantıklı? Dinlere inananlar bu mantıgı nasıl oturtuyor?

"Önemli olan iyi insan olmak, inanç degil" diyen bir din var mı?

*Ateistim.

*Sadece düşünebilenler cevap versin. Saçma sapan Allaha inanmamak en büyük suç gibi cevaplar vermeyin. Biraz mantıgını kullanabilenler cevap versin.

Güncellemeler:
23gün Çok bilgisiz ve düşüncesizce cevaplar geliyor o kadar "mantıgını kullanamayanalr yazmasın" dediğim halde. Tanrı kural koyar yapmazsa cehenneme atar diyenler var. Ya abi şaka mısınız. Ben de diyorum ki bir tanrı var diyelim, bu tanrının inanmayanı cehenneme atarım gibi bir kural koyması ne kadar mantıklı? İyi bir insan olmayanı atarım mantıklı olur anca. Birisi de demiş ki seni yaratıyo, inanmak zorundasın diye. Bana kendisinin oldugunu kanıtladı da ben mi inanmadım.
23gün Kuranı bir kez bile okumamışlar bana kuranı oku diyor bir de. Kuran sadece müslümanların cennete gidebileceğini söylüyor. Okumadıgınız için bilmezsiniz tabii. Peki ya müslüman olmayan ülkelerde doganların sucu ne? Onlar araştırıp müslüman olmalılar, ben olsam olurdum demeyin. O kadar kişi salak bir siz mi akıllısınız? Din coğrafya meselesidir. Bunu fark etmek bu kadar mı zor.

0|1
16|23

Erkekler Ne Diyor 23

• Şu anda pedofili bir suç ve bu suçu işleyenler hapse atılıyor. Şimdi bir pedofiliye sorarsak o da kendisine haksızlık yapıldığını söyleyecektir. Bir kızla beraber oldu diye yıllar boyu hapse atılmanın zulüm olduğunu iddia edecektir. Ki bu konuda kendisine hak veriyorum da.18 yaşına girmesine 1 gün kalan bir insan bir gecede aydınlanma mı yaşıyor da ertesi gün cinsel anlamda tamamen özgür oluyor? Ama güçlü olan (devlet, kanun koyucu) bu konuda bir irade belirtmiş ve hepimiz buna uymak zorundayız. Şimdi aynı mantıkla dinlere göre Tanrı mutlak iradedir ve bu konuda onu sorgulayamazsın. O böyle bir ceza olacağını söylüyorsa sen yaratılmış olarak onu sorgulama haddine ve hakkına sahip değilsin. Ki burda Tanrı'nın gücü ve kudreti devletle mukayese bile edilemez tabi ki. Mutlak bir iradeden bahsediyoruz.

Tanrı'yı bu şekilde sadece bir ateist yorumlar. İnanan insan zaten o mutlak iradeye bağlanmıştır, onun kararlarını yorumlamayı hadsizlik olarak değerlendirir.

Sonuç olarak sen bir ateist olduğun için (yukarıdaki örnekte verdiğim pedofil-hakaret veya küçümsemek amaçlı kullanmıyorum) olayı bu şekilde yorumluyorsun. Tanrı'ya inanan bir insan bu konuyu tamamen farklı algılar. Bu olay ateist veya inançlı bir insan olmaya sebep değildir ama bir ateist veya bir inançlı bu olayı iki farklı şekilde değerlendirir.

2|0
    1|0
  • 2|2
    0|0
  • Şöyle düşün bir aile seni bebekliğinden alıyor sana yediriyor içiriyor okutuyor her türlü imkanı sağlıyor sana yardımcı oluyor. Ve sen büyüdüğünde ben bunları tanımıyorum bunlar yalancı böyle şeyler hiç olmadı diyorsun ve onların yaptıklarını reddediyorsun. Ne kadar iyiyim dersen de ş. erefsizsindir bu da onun gibi ve gayet mantıklı.

2|0
    1|0
  • Gayet mantıklı. Tanrı senin isteklerini değil, kendi isteklerini talep eden yapmayınca da cezalandırabilecek güçtür zaten.

1|2
    3|0
  • o şekilde tanrı çok adaletsiz olurdu. mutlaka herkes kendi amelinden mesul olacak. ne dinsizler var milyonlarca insanın hayatını değiştiriyor, yardım ediyor hastalıklara çare buluyor. onların yaptığı sevap oturup namaz kılmakla kazanılmaz. esasında namaz kılmak sevap değil zaten görevdir, ibadettir. çok iyi insanlar var dünyada. sadece islamı seçmediği için cezalandırılacak olma durumu çok mantıklı gelmiyor.

0|0
    2|0
  • Vuuuu
    Süper zeki beyinler gelin bir hele.
    Zekâ küpü ateist aplaniz bir şey sormuş.
    Bakın şuna bir 😃

1|0
    1|1
  • keşke ggizli değilde , normal nickinle yazaydın.

0|0
    1|0
    • 23gün

Ne alaka? Beni bulup kafamı mı kesiceksin?

• 23gün

yok ne haddime. madem inanmıyorsun , kendini neden saklamak zorundasın ki? bu mudur inanmamak? cesaretin bu kadar mı

• sen hiç çalışmıyorlar ama ben genede işçilerimin maaşlarını ödeyeyim diyen işveren gördünmü? şimdi cennete sadece iman edenler girecek bu kesin bilgide iman etmeyenler için hayat ne olacak net bilgi yok. ateistlerin pek şansı yokda, deistler belki cehennemde fazla azap görmeden yaşayıp giderler. üzerleindeki kul haklarını ödedikten sonra

2|0
    0|0
    • 23gün

ayrıca devamlı güncelleyip durma bu sorunun muhatabı biz değiliz, bizzat kendin sorarsın muhattabına sen çok adaletsin bir yaratıcısın ben senin cehennemine girmek istemiyorum dersin belki sana özel yer yapar ikna edersen.

• kur-an-ı kerim-i okuyun bu soruyu tekrar dusunun olur mu?

1|1
    1|0
    • 23gün

Sen okudun mu merak ettim. Zira ben 5 kezden fazla okumusumdur

• 23gün

mealden okudum. ayrıca incil tevrat zeburu da bı ınceleyın derım aradakı baglantıyı çok ıyı anlayacaksınız.

• böyle birşey yok sana kim söylediyse seni kandırmış

tanrı yani allah bu dünyadaki ibadetlerine günah ve sevaplarına bakar. mesela sen çikolata yerken yanındaki çocuğun canı çekmesin diye ona veriyorsan ya da bir yaşlıyı karşıdan karşıya geçiriyorsan hepsi sevap hanene yazılır

1|0
    0|0
  • allah imtihan için yarattı ve dünyaya gönderdi insan oğlunu. onlara akıl verdi. doğruyu yanlışı gösterecek haberciler gönderdi. bunlara rahmen insanların çohu ben özgürüm dünyada nasıl yaşamak istiyorsam öyle yaşarım dedi. ve defalarca uyardı. benim dünyamda benim istediğim gibi yaşayın dedi bu sizin dünyanız değil. gelip geçicisiniz kısa bir ömür verdim. kul günhkarsa allah ne yapsın

1|0
    0|0
  • lan mal mal konuşupda adamın canını sıkma sokacam mantığına nası bir beynin var lan senin

2|1
    3|1
  • Bende merak ediyorum. Küçükken tuvaletimi geçirsin diye dua ederdim ve kabul ederdi ben bu yüzden ona inanıyorum. Bazen görüldü atabiliyor dualara. Bilemiyorum.

0|1
    2|0
  • Bu kainatın yaratılış amacı Allah'ı tanıyıp bilmemiz için. Sen buna ragmen seni yaratan bir yaratıcının olmadığı düşüncesine varabiliyorsan ayrı bir delilik.
    Sen yoktun sana bir giysi dikip seni var etmiş ruh üflemiş. En önemlisi senle muhattab olma onuruna senı ulastırmıs. Bir bitkiyle bir taşla değil senle muhattap olmak istemiş Allah. Bu dünyaya bir bitki olarak da gelebilirdin o zaman diyebilirdin ben niye insan olmadım taşda diyebilirdi ben niye bitki olmadım diye.
    Bu galaksiler andromedalar samanyolu vs aralarındaki mucizevi düzene ragmen anlayamamak aptallık. Hadi gir o zaman cehennemime...

1|0
    0|0
    • 23gün

Peki tanrıya inandık diyelim. Neden islam? Ya farklı bir din dogruysa.

• 23gün

Valla reis o konuda pek malumatım yok seni etkileyecek kadar. Ama Allah'ın varlığı konusunda şık delillerim var

• 23gün

Bak düşün senin bir giysin var Sen onu keserken ondan izin istiyormusun seni kesecem sen eskidin artık diye. Yook. Çünkü o senin mülkün. Allah'da aynen öyle bizler onun mülküyüz diledigi tasarrufu yapar. Cehennennemi de atar çünkü başka mülklerine vermediği akıl ve iradeyi sana vermiş.

• senin arastirmalarina göre hücreler olustu seni yaratti deme bak bakam yukarda kim var yerde gokte kim var ama inanarak bak

1|0
    0|0
  • bir şirkette çalışıyorsun diyelim patron senin iyiliğine sempatikligine bakmaz işi yapabiliyomusun ona bakar anladin sanırım

2|0
    0|1
  • Ben de ateistim. Lise yıllarında sahneye çıktığımızda tanrı varsa da egoist demiştik. Sanırım bundan

0|0
    4|0
  • Sen olayı Bilmiyorsun Yasak denilen bir şeyi yaparsan ne olur ceza alırsın değilmi Bu okuldaki hocaya sen kimsin hoca diyip dersinde cips yemek gibi bir şey yaparsan cezasını alırısın

1|1
    0|1
  • Öncelikle merhaba benim de size bir sorum olucak var oluş ile ilgili hangi savı destekliyorsunuz evrenin oluşumu ve ilk insan olayı ilk insan için sanırım darwin teorisini diyorsunuz?

0|0
    0|1
    • 23gün

Konuyla bir ilgisi yok darwin teorisinin.

• 23gün

Doğrudur ben sizin fikirlerinizi merak etmiştim

• sen kanunlara uynuyosun diye muebbet yapis yerken allaha inanmayinca ceza yemen mi mantiksiz

0|1
    0|0
    • 23gün

Tamam tanrı iyi bir insan olmak kanunlarını koysun. Ben diyorum ki inanmamanın cezası neden müebbet cehennem? Ne kadar mantıklı? İyi birisi oldugu halde sırf inanmıyor diye sonsuz cehennem. Ya düşünemiyorsanız mantık kuramıyorsanız cevaplamayın

• 23gün

cok guzel cevaplarim var ama su salak davranisin yuzunden aciklamiyorum git arastir lan

• Bu sorunun cevabını bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Bu dünya üzerinde sırf çalışmıyor diye ödüllendirilip zengin olan biri var mı?

0|0
    0|0
  • Bence bu isin dinle alakasi yok iyisen cennetliksin

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 16

• Tanrı önce evreni sonra insanı yarattı ve bir dizi kurallar koydu. Bu kuralların ilki evreni ve insanı yaratan bir güç olduğunu kabul etmek (iman), ikincisi o gücün koyduğu diğer kurallara uymak (ibadet ve ahlak). Bu ikisine uyan insanı senin "iyi insan" diye tanımladığın kategoriye koyuyor ve cennetlik diyor, ikisine birden veya ikisinden birine uymayanı kötü insan sayıyor ve kalıcı-geçici olarak ceza vermek üzere cehenneme yolluyor. Bu kadar basit bir mantık. Ayrıca kimseyi inanmak zorunda tutmuyor, seçenekleri ve gerektirdiklerini sunuyor. İnanır ve amel edersen cennet, inanmaz ve isyan edersen cehennem diyor. Yani kimse cennete gitmek mecburiyetinde değil, dileyen o yolu seçebiliyor. Dilemeyen seçmiyor.

1|0
    0|0
  • niye gizli yaziyosun

0|0
    2|0
    • 23gün

Bulup kafamı mı kesiceksin gizli olmak neden sorun?

• 23gün

Sen daha KizlarSoruyor da tanrının var olup olmadıgını sorgularken kendini gizliyorsunda Seni kendıne muhattap alan Allah'ı tanımayan seni cehenneme atacak diye haksız buluyorsun. Bence yaratana haksızlık ediyorsun.

• Allah' a inaniyoruz çünkü bu evreni yaratan, etrafa baktığımızda gökleri denizleri yaratan ilahi bir güç var ki hiç şüphesiz Allah'tır.. inanmak için sebep çoktur.. kim tatlı su ile tuzlu suyu ayırabilir kimin bir dağı oynatmaya gücü yeter hangi insan bunu başarabilir... demişsiniz ki din bir coğrafya işidir hayır zaten dinimiz hoşgörüyü barındırıyor içinde hiç dini duymayan Peygamberlerden haberi olmayan bir insan bundan sorumlu tutulmamistir.. ama teknoloji çağında her bilgi her yerde mevcuttur.. araştırıldiginda hangi kitaplar kutsal kitap ve Paygamber Efendimiz (s. a. v ) hayatı ile ilgili bilgiler bulunmakta.. Ben tabiki sizlerin fikrine karışamam ama inan ki Allah birçok delil sunmuştur.. Yol gösterici olarak bizlere Kur'an ve Peygamber Efendimizin (s. a. v) sünnetleri vardır.. karar senindir Müslüman olupta kim cennete kim cehenneme gider bunun takdiri de Allah'ındır..

0|0
    0|0
  • Bir dizide Hristiyan biri cehenneme gidersem tabrı bana ceza vermek tarzı bir cümle soyluyordu kızda tanrı senin neden acı çekmesini istesin tanrı seni cezalandırmaz diyordu affalamadım değil çünkü bizim tanrımız da bizi cehennemde yakacağı gerçek ayrıca Afrikaya yardım bile etmeyen araplarla cennete gidiceğiz nesi adaletli? İnsanı ikilemdebırakıyor mantıksız çok şey var cezalarda kadınlar aynı ceza varken ödülde vs erkekler öncelikli.. Sırf Kuranda yazıyor diye kabul etmek ee bizim aklımız irademiz varken bize yanlış bir kural var diyelim kabul etmediğimizde neden zorla yapmak zorundayız hani akılımız irademiz vardı 😐 (Ateist falan değilim boyle yazınca bazı ileri zeka formu ateist sanıyor.)

0|0
    1|0
    • 23gün

Kuranı okursan dinden çıkarsın bence okuma. Zaten kadın hakları hiç yok. Erkege kadının 2 katı miras, kadın erkeklerin üstünde hakimdir ve erkekelrden üstündür, 2 kadın şahitliği 1 erkke şahitliğine denk, erkekler 4 eş alabilir kadın 1. vs vs daha çok var aklıma gelmedi. Okuma.

• 23gün

Bunları biliyorum, kpalılık mevzusuda varda neyse 😐

• banada saçma geliyo o konu

0|0
    4|1
  • o kadar keskin olacağını sanmıyorum ki şöyle bir şey var çoğu ateist İslamiyet'i Müslümanım diyen birinden daha iyi bildiği için bunu seçmiştir. özentilerden bahsetmiyorum bu noktada ve ben ateist değilim. ama dediğim gibi bana inanmayanı cehenneme atarım gibi bir durum sadece aşırı dinci kesimin abarttığı bir durum olsa gerek. ben buna inanmıyorum.

0|0
    0|0
    • 23gün

Kuranda yazıyor

• 23gün

Hatta müslüman olmayan herkes ebedi cehenneme gidecek kuran ayetleri var.

• sevgili Ateist kardeş, eğer Allah yok ise benim belamı kim veriyor peki söylermisin? 😉😉

0|1
    0|0
    • 23gün

he birde soru başlığinda aslinda Allaha inandığini ama inanmadigin icin cehenneme düsmekten korktugunu düşundürdün bana.

• 23gün

Güncellememi oku. Çok boşsunuz üzgünüm

• 23gün

sensin bos.. kafa boss teneke gibi. daha cok korkarsn yavrm. hetne kadar itiraf etmesende tirstıgina eminim. bide cehennemi yasiycani dusunuyosn sanirim. bukadarmi gunah isledin vah vah

• böyle olmuyo işte o seni ona hizmet ibadet et diye yaratıyo

0|0
    0|0
  • Evet orada ben de çelişkiye düşüyorum. Önemli olan bence de iyi insan olmak.

0|0
    5|1
    • 23gün

Cevaplara bak ne kadar sacma cevaplar var. Cevap vermeye tenezzül etmiyorum artık

• 23gün

saygıları yok ki kimseye. Ben de elhamdülillah Müslümanım. Ama keşke Allah da bana inanmayanları cehenneme atacağım demeseydi. Belki o çok iyi bir insan ama sırf inanmıyor diye cehenneme gidecek bence hiç adil değil. Öbür taraftan bu hayatta her pisliği yapmış bir insan cezasını çektikten sonra sadece Müslüman ve inanıyor diye cennete girebilecek

• 23gün

Aynen ve buna inanıyorlar. Böyle bir dine inanmak bana mantıklı gelmiyor. Ve bu insanların hiç düşünemiyor olmasına da anlam veremiyorum. Sırf bunu dedim diye cehenneme gitmekten korktugumu söyleyen mantıksızlar var. Korkuyor olsam inanırdım. Bu kadar mı mantık yok

• Tamamilen katiliyorum.

0|0
    0|0
  • ben gelecek yorumları merakla bekliyorum :)

0|0
    0|0
  • Allah'ın verdiği beyinle Allah'ı sorgulayıp inkar etmek İlk ayet oku evet ablacım ama keşke okuduğunu da anlayabilseydin

0|0
    0|0
  • İnsanlar bir şeye inanma ihtiyacı duyar ve evrendeki düzen laylaylom gibi bir anda varolmamıştır, bir mucit etraftaki malzemeleri kullanarak bir şey icat eder ama ya o malzemeleri yaratan? Bunu inkâr eden ise yanlışı savunur, sadece o konu olarak bakma. Mesela biri doğru olana yok öyle bir şey diyor ve bunu inkâr ederek yanlış olanı ortaya koyuyor. Mahkemenin önünde işlediği cinayeti inkâr eden suçlu, o kişinin suçlu olduğunu kanıtlayan deliller yüzünden hapse girer. Kanun önünde haksızdır ve cezası vardır çünkü.

1|0
    0|0
  • Ben müslümanım, Allaha inanıyorum ama aynen bu konuyu çok merak ediyorum. Dünyada müslüman olmayan ama iyi olan binlerce insan var. Neden onlar cehenneme mahkumlar? Müslümanım ama islamın, veya başka bir dinin, veya herhangi bir yapılaşmanın adaletine tam olarak güvenemiyorum.

0|0
    2|1
  • Seni yaratma amaci ona inanman zaten. Sana emrediyo. Laf olsun dye mi yaratmis seni. Senin birsey yapmada mutlak bir amacin varsa Allahin amaci da bu

0|0
    0|0
    • 23gün

O zaman kendini bana göstersin de inananyım. Hiçbir kanıt yokken nasıl inananyım

• 23gün

Ya sabir. Sendeki bu akilla hicbisye inanmazsin en deyim smdi lan sana. Eger Allahi gorseydin buna dayanamazdin diyor Allah o zaamn ne anlami kalirdi onu gormeden sevmenin.. o senden cok bisey istemiyo. 24 saatin icinden sadede ona ayiracagin 1 saatini ve inanmani bu kadar neyin kavgasindasin daha

• Peki bu dünyanın meyvelerinden sebzelerinden herseyinden yararlanıp karsiliginda para degil sadece inanma şükür isteyen bir yaratıcı var inkar edenler neyin kafasını yaşıyorlar..

3|0
    1|1
    • 23gün

Tanrı sadist mi? Ya da insan gibi duyguları mı var sürekli övülmek ibadet edilmek istenen bir tanrı figürü

• 23gün

Sana ateistlik ne kazandırıyor seytani bir duygu Allah'a islama en ufak bir şekilde inananlar bile cezasini çektikten sonra cennete girecek inşallah ama inanmayanalarinbir hiç şansı olmayacak bu dünya da nasıl yüz çevirdiysen Onur dünyada da sana yüz çevirilecek

• 23gün

sen bir iş yerinde beleş çalışırmısın ınsan figuru ıle ne alaka o vucuduna şu kainata bakarmısın kalp gözü korse görmez sırf yaratıldığın ve o şekle geldiğin için bile omur boyu ibadet edilmeye laiktir allah azze ve celle

Yükleniyor...