Ahlak okulu arıyorum, tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Ahlak okulu arıyorum, tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Sevgili kizlarsoruyor. com üyeleri ve henüz üye olmayan arkadaşlarım. Önemli bir konu hakkında değerli fikirlerinizi almak isterim: Türkiye'de, ahlaki değerler öğreten, ticari kaygısı olmayan, olsa bile kapitalist hırsları bulunmayan kurs veya topluluk var mıdır? Fark ettim ki mezun oluyoruz güzel güzel okullardan fakat ahlak yani nezaket sahibi değiliz. Ben sorunu kendimde fark ettim ve ciddi ciddi eğitim almak istiyorum. Şunu bilelim ki aile, çocuk rahme düştüğü andan itibaren yetersizdir. Yorum yapmayı ihmal etmeyin 😊

0|2
9|18

Erkekler Ne Diyor 18

• Güzel soru. Okullarda ve özellikle ilkokulda adab-ı muaseret ders kitaplari okutulmali. Müfredata kesinlikle girmeli. Ahlak bir toplumun temel yapisi olmalidir. Ahlak düzendir nizamdir adalettir. Ahlak hosgörüdür saygıdır 'ötekine' tahammül edebilmektir.
    Bu liste uzar gider. Ahlak önemli vesselam.

1|0
    0|0
    • 22gün

Katılıyorum. Peki bu olması gerekenlere sence nasıl ulaşabilirim? Araştırmamı yapıyorum. Yüz yüze konuşacağım birileri lazım. (Psikologlar çok yetersiz)

• 21gün

Ayşe Hanım, Fatma Hanım olursa görmeye giderim.

• 21gün

Hanim hocalar da var gidin mutlaka. Adres carşamba :))

• Sözüm meclisten dışarı
    Eşek alim olmaz su taşımakla tekkeye, insan adam olmaz gidip gelmekle mekkeye.

1|1
    0|0
  • Ahlak okulla olmaz. Çok merak ediyorsan psikoloji, sosyoloji, felsefe araştırırsın. Kendi kurallarını kendin ararsın. İyi durumdaki insanla da kötü haldekiyle de konuşur, empati kurarsın. Dünyadaki işleyişi gözden geçirir, uyumsuzlukların sebebini anlamaya çalışırsın. Bunlar seni ahlaklı biri yapmaz ama bilinçli kılar, bu da sana lazım olandır.

0|0
    0|0
    • 22gün

Bilinçli olmak için bu dediklerinizin tümünü halihazırda yapıyorum. Ihtiyacım olan şey araştırıp kendi kendime düşünmek değil sadece. Iyi bir rol kodele ihtiyacım var.

• 22gün

Ahlaki bozunum da bununla başlar, biraz daha güç edinmek için yapılan manipülasyonlarla.

Bugünse eskiden ortaya çıkarılan ahlak kurallarının gözden geçirilmesi gerekiyor. Fakat bu yüzlerce yıllık süreç öyle bir hal almış ki, insanlar ahlak kurallarını neye göre değerlendireceklerini bile bilmiyorlar. Bunun sebeplerinden birisi de insanların hala cahil veya yarı-cahil olması. Bu yüzden de ahlak bir tabular bütünü olarak karşımıza çıkıyor, ahlaksızlıksa insanların işine gelmediği şekilde davranan herkese yapıştırılan bir etiket.

• 22gün

Bu yüzden bahsettiğin kutuplar tamamen insan doğasıyla ve tarihsel gelişimle alakalı, yani kutup değiller aslında. Mağarada kalan insanların arasında ensest ilişkiler de olduğundan söz ediliyor, bugünse bu kavram mide bulandırıcı olarak geçiyor. Tek eşliliğin "cinsel hastalıkların fazla yayılmaması için" ilkel dönemlerde kültürümüze yerleşen bir şey olduğu ifade ediliyor. Hangi kutuplardan bahsediyoruz? 7 köşeli yıldız bile yetmez bu dünyadaki iyi ve kötü kutbunu oluşturmaya. Kara çarşafla gezenler var, eşcinselliği ahlaksızlık sayanlar var, iki insanın tamamen aynı ahlak değerlerinde buluşması bile çok zordur. İhtiyaç yüzünden, ihtiyacından fazlasını başkalarını fabrikasında saatlerce çalıştırarak kazanan birinden para çalmak ahlaksızlık mıdır? İhtiyaçlar bile kişiden kişiye değişir, toplum ortaklığı "ahlak budur" demekle çözülemez.

• Ne güzel bunları düşünebilmen. Helal olsun da Türkiye şartlarında imkansız bu.

1|0
    0|0
    • 22gün

Sana katılmıyorum. Türkiye birçok alimi bünyesinde yaşatmıştır. Bu alimler her coğrafyadan gelen alimlerdir. Onları takip eden kimseler arıyorum.

• Tek yetkili merci Aile dir.

1|0
    0|0
  • köy gıbı kalan köylere git orda fazlasıyla var, oraları daha kaybetmedik

1|0
    0|0
    • 22gün

Inşallah hiç kaybetmeyiz. Teşekkürler.

• 22gün

Ahmet Şerif İZGÖREN i bılıyor musunuz. Onun uğur böceklerı projesı var destek verebılırler

• 22gün

Adını duydum. Umarım faydası olur. Teşekkürler

• ahlakı, saygıyı, özgüveni, sevgiyi ailenden alırsın okuldaki eğitim sana kişiliğine birşey katmaz

1|0
    0|0
    • 22gün

Ailemden aldıklarım yetmiyor malesef. Şu durumda önerinizi bekliyorum.

• 22gün

evet kişiden kişiye de farklılık gösterir kimisi ahlakı belden aşağı düşünür kimisi maddi olarak kimisi manevi olarak düşünür... o yüzden senin hayata bakış açınla ve vicdanın rahatlığıyla alakalı yani bir eğitim kurumundan bunu sağlaman da cok mümkün değil..

• 22gün

Bence sağlayabilirim, sağlayabiliriz. Fakat bilgisizim; nereye, kime başvurmalı bilmiyorum.

• Yok öyle bir okul. Yaşadıkça öğrenirsin birde dinine bağlı kalarak.

1|0
    0|0
  • Süper bir düşünce

1|0
    0|0
  • Sen aç böyle bir okul.

1|0
    0|0
  • Haklısın

1|0
    0|0
  • Kuran oku

1|0
    0|0
    • 22gün

Kuranı güzel yorumlayacak kim var peki? Kendilerine ezberletilen şeylerin papağanı olanlardan sıkıldım çünkü 😞

• 21gün

Kendisine teşekkür ettiğimi iletin lütfen

• 21gün

rica ederim ;) 2 ciltlik bir kitapmış saygılar ;)

• okul tek ve en önemli şeyi öğretmez; adam olmayı..

1|0
    0|0
  • hocalar var

0|0
    0|0
  • kimse gitmez

0|0
    0|0
  • Allah ilim isteyen herkese ilmi verir
    Önemli olan ilimden sonrasıdır

0|0
    0|0
    • 22gün

Ilim sahibi olmak isterim, farkettim ki ilim sahibi olmadan bilim sahibi de olamıyorum. Yurtdışında yuksek lisans yapmak istiyorum; fakat bu acınası halimle zor.

• türkiyede kemalist düzen oldugu süree ahlaktan söz edilemez...

0|1
    0|5
    • 22gün

Bir ideolojiyi karalamak için sormadım. Lütfen karanlığa küfredeceğinize bir mum yakınız.

• 22gün

@orknc Yobaza laf anlatmaya çalışma. Bunların ahlaktan anladığı kadınları kısıtlayıp işlevsiz hale getirmek.

• 22gün

@kafanibosalt öyle kardesim

• lösev birdilektut belki fazla bir şey öğrenemezsin acıdan başka ama mutluğu öğrenmek isteyenlere öğretebilirsin

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Çok güzel bir soru teşekürler ederim benim hep bzim egitim sisteminde rahatsiz olduğum bir durumdur... mesela japonya da cocuklar 10 yasina kadar sınavlara girmezler ve okullarda ağırlıklı olarak güzel ahlak uzerine egitim verilir... biz de ise cocukalr cok küçük yaslarda ezbere sinav sistemiyle robotlastiriliyorlar... Ailenin verdiği eğitim temelde cok onemli o eğitimi de cocukla dogru iletişim kurarak verince zaten saglam bir temel sağlamış oluyorsnz... öyle bir yer var mi hic bakmadim ama açıkçası zannetmiyorum bu biraz da talep meselsi de olabilir aileler de cocukalrini egitim adi altinda sürekli yaristiriyorlar çünkü maalesef...

1|1
    0|0
  • turkiyede zor bulursun boyle biseyi turkiyedeki egitim sistemi matematik uzerine kurulmus çünkü

1|1
    0|0
  • İmam hatip te okudum. Çok şey öğrendim o okuldan

1|0
    0|0
  • Yıkıldı

1|0
    0|0
  • Valla o aradigin sey burda yok guzelm😊

1|0
    0|0
  • Anne baba kendini geliştirirse yetersiz olmaz

0|0
    0|0
    • 22gün

Hayatımızdaki anne babaları değiştiremeyiz, kimseyi değistiremeyiz kendimizden başka. Bu yüzden şartlar neyse ona göre davranmam gerekiyor.

• 22gün

Elbette kendini geliştir

• Okuyarak kendi kendine yapabilirsin şu şartlarda

0|0
    0|0
  • Ben güzel ahlaki tamamlamak üzere gönderildim diyen peygamberin hayatını oku ve uygula, onu örnek al yeterli olur. Yoksa ahlak okulu falan duymadim.

0|0
    0|0
    • 22gün

Peygamberin hayatını bana kim güzel anlatır? Önemli olayları iyi biliyorum fakat örnek almamız gerken noktaları kim şefkatle gösterebilir? Help!

• 22gün

Hz peygamberin hayatini anlatan birçok kitap var diyanet yayinlarindan almani tavsiye ederim. Ticari amaçla yazılmış olanlari tavsiye etmem.

• 22gün

Diyanetin kendisine güvenmiyorum.

• Ahlak yani nezaket derken?

0|0
    0|0
    • 22gün

Sözlük anlamıyla ne ifade ediyorsa onu kast ettim.

• 22gün

Yemek yalnızca bir misal. İnsanlardan ve özel olarak kendimden bahsediyorum pişmek derken. Ahlaki olarak pişmek

• 22gün

Onu anladım zaten. Ama bireysel de yapabilirsin bunu.

Yükleniyor...