Şeriatmı laiklikmi?

sizce şeriatmı laiklikmi? ve neden seçtiģinizide söylermisiniz 😊

0|0
12|27

Erkekler Ne Diyor 27

• Şeriat diyenlerin hep söyleyeceği bir şey vardır. Toplumda şeriat hep yanlış tanınır, tanıtılır.
    Şeriat Allah'ın ve kitabın dediklerini uygulamaktır. Bu günahtan kaçınmak, doğruyu yapmak, ibadet etmektir.
    Laiklik ise bireylerin dini olduğunu, ülkenin, devletin ise dine dayanmadan yönetilmesi şeklidir. Laiklik bir yönetim şekli değildir sadece yönetilirken izlenen yoldur.
    Şeriat anlam olarak, mantık olarak doğru gözükse de şeriatı kullanacak olan kişi bunu doğru anlamıyla kullanmadıkça malesef hiçbir anlamı olmayacaktır.
    Zira günümüzde şeriat ile yönetilen ülkelerin kaçı gerçek şeriatı uygulayabiliyor?
    Şeriat cezalandırma, idam etme, özgürlük kısıtlanması demek değilse neden tüm şeriat ülkelerinde kadınlar sokağa bile çıkamıyor?
    Çünkü baştaki gerizekalılar dini kendi emelleri için kullanıyor.
    Bizim ülkeye de şeriat gelince baştaki insanın yapacağı tek şey de budur.
    Ayrıca çağdaş bir ülke olmak, gelişmiş bir ülke olmak, okuyan, yazan bir halk olmak istiyorsak laiklik bunun anahtarıdır.
    Laiklik dinsizlik değildir. Sadece dini devlet işlerine karıştırmamaktır.
    Lakin din devlet işlerine karıştıkça ülke yavaştan geriye gitmeye başlayacaktır.
    Osmanlı'yı örnek verenler olacaktır elbet ki.
    Zaman denen bir şey vardır. Sürekli işler.
    Dünya gelişmektedir.
    Sen yüzyıllar öncenin durumuyla şimdinin dünya standartlarını bir tutamazsın.
    Şu anki dünya durmadan gelişen, çağdaşlaşan bir dünyadır.
    Şeriat ile de asla bu yola girilemeyecektir.

1|0
    0|0
  • Evladım akşama kadar birbirini düdükleyen adamlara sorduğun soruya bak
    Bokundan büyük işlere karışma derler atalar.

Daha laiklik nedir şeriat nedir bilmiyor ki cevap versinler
    Adam Arabistan'da Kral Abdullah'ın karılara arabayı yasaklatmasına Şeriat diyor bu çocuklar.
    Devlete din ile ilgili birşey sokmamayı, Allah hayatımıza karışamaz devletimize karışamaz demenin Laiklik olduğunu bilmiyorlar
    Sen de gelmiş ne soruyorsun

Kur'an Anayasasıdır Müslümanın, bunu inkar eden küfre girer. Vebali büyüktür.
    Şeriat esas anlamında Kur'an'ı Anayasa saymaktır.
    Sen saymazsan, Allah belanı bir şekilde verir

1|0
    3|1
    • 19gün

neden bu kadar sert girişiyorsun insanların düşüncelerini merak ediyorum

• Şimdi bu sorular bence çok tehlikeli ;) Ben Müslümanım ve Allahın emirlerine karşıyım demem söz konusu olamaz.

0|1
    1|0
  • Laiklik herkesi memnun eder. Şeriat sadece bir kesimi memnun eder.

4|0
    0|1
  • şeriat ile beraber Kuran esas alınır. Ülkendeki Hristiyanlar, Yahudiler ne olacak? Günümüz devletleri hibrid (karisik) insanlar barındırdığı için herkesi kapsayan kanunlar olmalı.. Şeriat olan ülkelerin hangisi iyi? Bana gösterin burası şeriatla yönetiliyor mükemmel bir ülke diye? Cevap veremeyeceğinıze göre laiklik en iyisi. gecmisteki ve günümüzdeki Türkiye gerçekten Atatürkün dediklerini kulak verseydi böyle olmazdık. İnanın ki Atatürkçü insan siyasal partilere üye olunarak olunmaz, çok çalışmakla, çok okumakla olur...

1|0
    0|0
  • Şeriat isteyenlerin kaçının şeriata uygun yaşadığını bir izlemek lazım... acaba gücün güçlü olanın peşinden gitmek mi amaçları? yoksa Gerçekten Allahın rızası mı?

1|0
    0|0
  • Laiklik :)

3|1
    0|0

• Seçme yaşama şansım olsaydı,

Tabiki şeriat..
    Yani Allahın hükümleri..

ama şu an ki devirde rejimde zor tabi geri gelmez..

0|2
    3|2
    • 19gün

mesela neden şeriat?

• 19gün

Allahi tealanin emirleri ve kuran hükümleri ile yönetilen adil bir yönetim olduğu için..

Bknz. Osmanlı devleti

6 asır boyunca sadece parmak sayısı kadar anarşi olayı olmuştur..

• laiklik

3|1
    0|0
  • Laiklik herkes rahatça istedigi şekilde yaşayabiliyor

1|0
    0|0
  • Laiklik tabii ki, saçma sapan mitolojilerle yönetilmek istemiyorum, doğar doğmaz yurttaşlar zorla Müslüman yapılıyor , büyüyünce de isteyerek Müslüman olduklarını sanıyorlar, bu da Laikliğe aykırı, insanların zorla bir dine ait kılınıp o dine göre yönetilmesi, robotluğun kısır döngüsü demek, bunun yerine özgürce düşünmek, istediğime inanmak ya da inanmamak istiyorum.

1|0
    0|0
  • Ülkenin dini olmaz

1|0
    0|0
    • 18gün

Ülkenin değil, devletin (kamu) dini yoktur. Halk dinini özgürce yaşamak hükmündedir.

• Şeriat diyenler bu sitede ne arıyor çok merak ediyorum doğrusu

1|0
    0|0
  • Seriat.. kuran bizim basimizi koydugumuz yoldur.. onunla hukme razi oluruz.

0|3
    3|3
  • Laiklik.

1|0
    0|0
  • finishing

0|0
    0|0
  • Şeriat tabikide

0|2
    3|4
    • 19gün

neden mesela?

• 18gün

al bunu izle

• laiklik var zaten niye soruyorsun ki anlamadim. seriat mi geldi haberimiz yok.

0|2
    0|2
    • 19gün

bu gidişle gelicek gibi 😞 insanlarin görüşlerini merak ediyorum hani öyle bir karar alinorsa falan eylem yaparlarmi diye falan filan 😊

• 19gün

söylenti gercek değil diyosun

• 19gün

ben oy veriyorum senin korktuguna. ben gelmiycek diyorum yani bosa korkmayin.

• şeriat kontrolsüzdür. adalet, özgür iradelerle toplumsal değişikliklerle şekil değiştirip gelişir. bunu şeriatle yapamazsın. toplumsal olarak olduğun yerde sayarsın. bkz orta doğu.

0|0
    0|1
  • Türk Töresi en güzeli.

0|0
    0|0
  • şu an şu soruyu yazıp görüş alabiliyorsan bence sorman bile hata.

0|0
    0|0
  • Seriatin obir turlusu laiklik sanki

0|0
    0|0
  • Tabiki seriat. Her erkege 4 kari pivvvvvvv

0|0
    3|1
  • Bunlar gunumuzde (sozde cagdas kesimce) farkli gibi dusunuluyor ama bizim dinimize gore esasen sonu ayni kapiya cikiyor

0|1
    0|0
  • Herkesin görüşü kendisi ilgilendirir isteyen müslüman olur isteyen hıristiyan isteyen ateist.. gayrimüslim birini müslüman seriatiyla yönetmek olmaz laik yönetim sisteminde ise isteyen istediği gibi ibadet eder veya etmez tamamen kişinin kendi kararıdır bu yüzden benim oyum laiklikten yana

2|0
    0|0
  • Laiklik cunku kadin ve erkek esitliginden yanayim. Din ve devlet isleri ayrilmali bir devlet dinle yonetilmemeli... Dini alet edersen siyasete Fettullah gibi orgutleri gormus oluyoruz maalesef yalandan dinciler vs o yuzden seriat cok gerici bir zihniyet artik hem kadinlar ikinci planda olup baskiciga maruz kalir hemde kariyer yapamayip cahil kalip kocalarinin kolesi olurlar. Erkekler egemen olur vs vs uzar gider bu

2|0
    0|1
    • 19gün

gercekten erkek olmana rağmen bu kadar adaletli davranmana şaßirdim genelde erkekler kadinlari köle yapmak istiyor bencilce duşünüyolar şaşirdim doģrusu

• 19gün

Ben realist bir insanim oyle nefsim icin kadinlari insan degilmis gibi davranip cinsel obje olarak gormem asla. Ayrica empati kurarim. Cok sacma bir seydir ne o oyle kolesi olmasi falan ne kadar igrenc ve cahilce kultursuzluktur bu

• 19gün

gerçekten bravooo 👍👍👍👍👍

• Eğer laiklik olmazsa, Yakup görünümlü Jacob dolar etraf.
    http://i.hizliresim.com/vXdEqD.png

1|1
    0|2

Kızlar Ne Diyor 12

• laiklik. çünkü devletin veya ülkenin dini olmaz kişilerin dini olur

4|2
    0|1
  • Laiklik. Özgür olmaktan mutluyum.

3|1
    0|0
  • Tabiki Laiklik. Kadınım ve kimsenin eşyası konumunda olmak istemiyorum. Özgürlüklerim benimle kalsın istiyorum.

3|1
    0|2
  • Laiklik.

1|0
    0|0
  • Asılda şeriat ama bu zamanda güvendiğim din adamı yok ülkede ama laiklikte iyi tabi burda bazı g. zekalılar seriat monarsiyle karıstırıp karsı cıkıyo ama seriat hukuk kurallarıdır yönetim sekli değil 😄 yani şeratlı cumhuriyet 😄

0|1
    0|0
    • 19gün

ama bayanlar erkekler tahrik olmasin diye kapnmak zorunda kalacak ve bir erkek 4 tane kadina bir seferde sahip olabilecek 13-14 yasindaki cocuklar para karsiligi 80 yasindaki adamlarla evlendirilebilecek bence laiklik en iyisi

• 19gün

Bende laiklik vahşice deyim o zaman görüşüme hakaret bana saygısızlıktır ben islamı şeriatı senden öğrenecek değilim çünkü bu işin içindeyim 11 yaşımdan beri öyle hocadan ondan bundan da değil bizzat karıstırıp kurcalayarak öğrendim yani bunlara rağmen demene gerek yok çünkü "bunlar" dediğin toplumun tabularının islam ile sentezlenmiş hali biri doğruysa onu yanlış maalesef nasıl laiklik eski döneme göre yorumlanıp yanlış anlaşılıyorsa! islamda öyle yanlış anlaşılıyor bende o zaman bazı dönemde bilinçsiz yöneticiler tarafından laiklik adı altında yapılan zulmlere bakıp laikliği kötüleyim? mantıklı mı sence? birisi yanlış uyguladı diye o kavram tamamen çöpmü? neyse benim görüşüm bu size iyi gecelr dilerim

• 18gün

kurallarina nerden açip bakarsan bak ayni bir yerde uygulanmasi değil şeriatin kurallari onlar

• Şeriat cunku Allahin kanunu Allahi tercih ederim

0|1
    1|0
  • Laiklik 👍👍 bir şeylere zorunda olmadan Yaşmak istiyorum çünkü

1|0
    0|0
  • Laiklik

1|0
    0|0
  • Laiklik

1|0
    0|0
  • şu an türkiyede aslında ne şeriati nede laikliği cumhuriyeti tam olarak gerçekleştirebilecek bir insan yok bence

1|0
    0|1
  • Şeriat nah gelir bu ülkede bizim askerlerimiz getirmez şeriatı

1|0
    0|0
    • 18gün

Hee bu arada bazı ger*zekler yanlış anlıcak tabikide şeriata nah demedim çünkü bende müslümanım nah diye şeriat isteyenlere dedim

• Şeriat.

0|0
    1|0
Yükleniyor...