Kadın isterse pilot da olur, hayat da kurtarır! Uçağınızı kadın kaptan kullansa tepki verir misiniz?

İnsan isterse yapamayacağı şey yok. Geçen hafta, yolcusunun hayatını kurtararak haber olan Ebru Ünsal, babasının isteği üzerine pilot olmuş. Erkek egemen toplumda, kadın pilot sayısı çok az. Böylesi güzel bir kaptan, tabuları yıkmaya nefis bir örnek değil mi?
Siz meslek ayrımcılığı yapar mısınız?
Kadın isterse pilot da olur, hayat da kurtarır! Uçağınızı kadın kaptan kullansa tepki verir misiniz?

10|6
89|246

Erkekler Ne Diyor 246

• Bir kadın isterse her şeyi yapabilir, ister okusun ister okumasın, biz kurtuluş savaşında korkusuzca cepheye kilometrelerce mermi taşıdı ve üzerine kurşun sıkılıp, sıkılmaması, bineklerinin ölüp, ölmemesi onların vatan ve milletin ezanın ve dinin devamı, çocuklarının bekası ve şerefi namusuna göz diken düşmanların tez yok edilmesi ve huzur ve güvenliğin sağlanması dışında hiç bir şey ninelerimizi, teyzeleri anneleri kızları, çocukları yaşlıları yıldırmadı.

Ben sanayide çalışmak onlara ağır gelir derdim, komşumuzun kızları cnc torna işinde çalışıyor,
    Ben sanayide kadın çalışamaz derken tv de araba lastiği söküp, takan, lastiği tamir eden kadın gördüm, ben kadınlar kaportacı olamaz derdim ama dükkana gelen müşteri de bir abimiz pasif kalırken abla bizim nasıl yaptığımıza dikkat ediyordu ve hemen mantığı kapmıştı.

Eminim bizden daha çabuk usta da olurdu ama fiziksel üstünlüğün gerektiği durumda neler yapardı o da ayrı bir merak konusu.

Ben kaportacı, boyacı, döşemeci, tamirci, elektrikçi, inşaat işçisi bir kadın görmedim ama isterlerse olurlar, fakat ağır islerde kadınlar hırpalamasın isterim. Eğer ki ekmek parası diye bu işi yapan olursa, devletin onlara farklı çalışma olanağı sunması gerekir diye düşünüyorum.

Askeriyede de dayanıklı kadınların özellikle seçilip, ilçe güvenliğinde sırf kadınlara özgü askeri kampta konuşlandırıp, erkekleri doğuya çekebilir belki genel kurmay, her türk asker doğar da kadın iradesi istediği işi yapamaz mı sanki isterse yapar ama ben onları yoğun erkek nüfusu olan yerlerde kadınları yıpratmayı doğru bulmuyorum.

Misal üroloji bölümünde kadın olup, olmaması tartışıp, o bölümde doktorların önünü kesmektense, kadına kadın, erkeğe erkek doktor bakabilir bu da şikayetlerin daha özgürce anlatılıp, tedavinin hızla ilerlemesine yardımcı olur diye düşünüyorum.

Toplumda zaten kadın erkek eşitsizliği falan yok. Ben yaşadığım şehirde bile gece saatlerinde gezen, tozan kız görüyorum. Toplum olarak bazı şeyleri açtığımızdan eminim.

3|0
    0|1
  • Hiçbir sıkıntısı yok. Düşünme yetisinin cinsiyeti olmaz ve kadınlarda da bir sorun yok. Pilot da olabilirler, kozmonot da, cumhurbaşkanı da. Hatta, Cyborg bile olabilirler. Neyse, bu başka bir konu.

Bugün bütün toplumlarda erkek hegemonyası vardır. Toplumların ve dinlerin çoğu ataerkil yapıdadır. Bunun nedenin de, insanların avcı-toplayıcı hayatlarındaki, erkeğe düşen rolden ötürü olduğunu bilir. Bu anlayış da, günümüze kadar böyle devam etmiş ve dinlerin, toplumsal örf ve adetlerin hep bu erkek hegemonyası altında şekillenmesine neden olmuştur. Tarihte, bu zinciri kırıp başaran her kadın büyük saygıyı nazarımda hak ediyor.

Kadınların söz sahibi olduğu, özgür olduğu ve çoğunlukta olduğu bir toplumun, geriye düşmesi çok zordur. Sosyal bağımsızlığını ve öz güvenini kazanmış kadınlar, çocuklarını da bu doğrultuda ufku açık bireyler olarak yetiştirir. Umarım, Ebru Ünsal hanımefendi gibi daha çok kadın pilot yetişir. Ülkemizin, böyle güçlü kadınlara ihtiyacı olacaktır.

Saygılarımla.

0|2
    0|0
  • İşte kadın erkek eşitliğini savunabilecek cürrete sahip ender kadınlardan biri. Bizim karılar koca parası yeyip, yan gelip evde yatıp, Derya Baykal izlerken eşitlik naraları atıyor. Bu görseldeki gibi kadınlara saygımız sonsuz. Keşke hepiniz bunun kadar başarılı olabilseniz, askere de gitseniz de şu lanet eşitsizlik son bulsa.. 100 yıldır eşit şartlardayız kadın ve erkekler olarak, ancak kadın pilot sayıları ortada.. Kadınlarda başarı oranı çok düşük, kimsenin de onların önünü kestiği yok, kendileri başaramıyor.. Bu tür başaran kadınlar da, tıpkı başarılı erkekler gibi başımızın üstündedir..

0|1
    0|0
  • bu mesleğin zaten kadın erkek diye bir ayrımı olamaz, gerekli standartları, uygun psikolojik durumu ve eğitim seviyesini karşılayan birçok kadın olabilir. Ülkemizde pilot olmak isteyen bayan sayısı aslında fazla ancak bunun için çabalayıp olabilmek bambaşka. Genelde insanlar mesleğin sadece eglenceli ve maddi kısmını görüyor. "oh ne güzel bir sürü ülke geziyosunuz ohh maaşlar şu kadar bu kadar" diyerek heveslenir ama iş daha eğitime geldiginde pek oyle olmadıgını anlıyorlar. Havadaki o stresle ve sorumlulukla, her türlü koşulda baş edebilmek her insana göre değil. Umarım dünya genelinde bayan pilot sayısı da artar. ebru hem mesleki olarak hem de insan olarak harika birisidir.

0|0
    0|0
  • Isini iyi yapiyor olsun irki, cinsiyeti, milleti, boyu, goz rengi, ayakkabi numarasi vs hicbiri beni ilgilendirmiyor. Kafasi calisan ve gelismis insanlarin coguda bu fikirde.

2|1
    0|0
  • Şimdi ben yorum yapacağım ama kim olursa olsun 2-3 kere okusun da yazdığım cümleyi bir daha yazmayayım nüfusun %98 inin IQ su çift basamaklı bir sayı olunca böyle oluyor

Araştırmalarda yapılan verilere göre erkeğin ilgisini çektiği yerler daha az olduğu için herhangi bir konuda daha çok yoğunlaşabiliyoruz istatistik verilerde bunu destekliyor ama bu demek olmuyor ki kadınlar çalışamaz kadınlarda çalışabilir ancak pilot asker polis şoför gibi meslekleri yapmamalı

1|0
    0|0
  • Becerebilen yapıyor zaten , kadın olmak engel değil

0|1
    0|0
  • Kimse atmamış ben atayım bari :D

https://www.youtube.com/watch?v=29uq0o0WxIw

0|1
    0|0
  • Kadınlar uçak bile kaldırabiliyor. Aboowww! Erkekler, kalem kaldırabiliyorum diye övünüp dursun garibanlar. :))))

0|0
    0|0
  • "Kadın" pilot diye bir pilot yok, pilot var.
    Siz kadınlar gereksizce cinsiyetçilik yapıyorsunuz sonra erkeklere neden cinsiyetçisiniz diyorsunuz!!!

2|0
    0|0
  • Kadın pilot görmek beni mutlu eder. Farklılıkları seven birisiyim.
    Kadın pilota denk gelmedim fakat, kadın taksiciye denk geldim. :D

1|0
    0|0
  • kadinlar her zaman paniktir artık kabullenin şunu erkekler kadinlara göre daha kabiliyetli yetenekler olarak daha üstün

0|0
    0|0
  • Kadın erkek eşittir bana göre her insan bir dir sinir olduğum nokta kadınların kendilerini erkeklerden üstün görmesi veya erkeklerin kendilerini kadınlardan üstün görmesi =P yani bir kadın dan tır şöförüde olur saniyede usta da olur ama ön yargılar yüzünden işte olmuyor birde türkiyede bir yaşayış biçimi eskiden gelen geneleklerde izin vermiyor

0|0
    0|0
  • Uçağımı kadın kaptan kullanırsa tepki mi veririm kardeşim
    Gitsin gemisini kullansın pilot kokpitinde ne işe var 👌

0|0
    2|0
    • 19gün

Aslında burada başka bir konu açmak istiyorum aklıma geldi 😀

• 19gün

Geçenlerde şeriat gelsin mi gelmesin mi diye bir soru sorulmuştu orada k_kelebek diye bir bayan hem özgürlükçü hem şeriat isteyen bir bayan acaba bu soruyu görüp bir görüşte bulunur mu?
      Çok fazla meraktayım 😉

• Vala çatır çatır kullanıyorlar.. Ben çok denk geliyorum.. sıkıntı yok..
    İnişleri daha yumuşak yapıyorlar.. neden acaba..😇

0|0
    0|0
  • Şimdi şöyle bir durum var. Genelde zaten uçağın pilotu kendini havadayken tanıtıyor. Sağa çek ineyim diyemeyeceğine göre kaderine razı olacaksın. :)

Önemli olan işini iyi yapması. Irkı , cinsiyeti olmaz kaptanlığın ve pilotluğun.

0|0
    0|0
  • Hayır gayet hoşuma gider. Her şeyden önce insan olmalı biri erkek veya kadın olmadan önce. Ne meslek icra ettiği önemli değil.

0|0
    0|0
  • Emniyet kemerimi bağlar
    Kek dağıtılmasını beklerim

1|0
    0|0
  • Güvenemem kadına araba emanet edilmez uçakta nasıl güveneceksin

0|0
    3|0
  • Ablam pilot benim.

1|0
    0|0
  • Bende sevgilimi yüreklendiririm hep yapama diyor ben yaparsın sen çok marifetli bir hatunsun diyorum yapamam dediği işi yapıyor

0|0
    0|0
  • Hayır niye tepki vereyim? Uçağı düzgün uçurup beni sağ salim yere indirdiği sürece hiçbir sıkıntım olmaz.

1|0
    0|0
  • hayır tabiki de hatta benim sevgilim 2 yıldır pilot olmak için uğraşıyor gözünde problem vardı ameliyat oldu. bu sene eğitime başlıcak inşallah 😊

1|0
    0|0
  • Meslek, cinsiyet vb şeyleri ayıran insanlar aciz insanlardır. İnsan olduklarını unutan zavallılardır. Niye ayrım yapalım? Benim bildiğim bir şey var. KADIN İSTERSE O ŞEY OLUR.

1|0
    0|0
  • Yoo niye tepki vereyim. Ben de bir pilot adayıyım, böyle meslektaşlarımı görmek güzel oluyor.

1|0
    0|0
  • valla kadınları he yerde
    her iş kolunda görmek isityoruz

0|0
    0|0
  • Herşey yürekte biter. Herkes istediği herşeyi olur azminin ve basarisinin yaninda

0|0
    0|0
  • Ne münasebet. Tabi ki bayan pilot kullanabilir.

0|0
    0|0
  • olur tabi neden olmasın reptilian degil sonucta ayni fiziksel özelliklere sahip

0|0
    0|0
  • o uçagi bos bir bayana emanet etmezler erkekler olucak diye bir sart yoktur ucagi kullanabiliyosa benim yorum yapmam sacma olur

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    216

Kızlar Ne Diyor 89

• Tepki vermem, zaten tepki versem ne olur? Erkeklerin bu tarz şeylerde bizden daha başarılı olduğunu kabul etmek gerek.

0|1
    0|0
  • Eskiden kadından doktor da olunmaz diyorlardı hatta yasaktı bile ama çok güzel de oldu. İlerleyen zamanlarda bu mesleklerde de bol bol kadın görünecek inanıyorum. İnsanlar olarak bu tabuları yıkmaya devam edeceğiz.

1|0
    0|1
  • Malezya'da kadınlar yıllardır pilotluk yapıyor. Hem de tesettürleriyle.

1|0
    0|0
  • Ben bir iki kere pegasusta denk geldim. Gayette güzel kullandılar ve yumuşak indirdiler. Kıbrıstan dönüyorduk ki hava şartları da çok iyi değildi, ona rağmen gayet güzel kullandı.

0|0
    0|0
    • 19gün

Hangi üniversite:)

• 19gün

@kirmasti Kıbrısa gezme amaçlı gidiyordum :) üni, Ankarada bitirdim. :)
      Fakat var arkadaşlarım Kıbrısta okumuş. Oranın çok eğlenceli bir yaşantısı var.

• şahsen denizciyim ve makina bölümü yani şu ki kız erkek ayrımını meslekte önemsemiyorum ben seviyorsam kimseye bisey düşmez

0|0
    0|0
  • Niye tepki vereyim ya 😂

0|0
    0|0
  • Cinsiyetle ne alakası var. Erkeğin yaptığı her işi işi kadın da yapar. Sonuçta pilot olan o işin dersini alıp okulunu okuyup geliyor, ayrı fiziksel bir güç vs gerekmiyor. Tıpçılardan hukukçulardan o kadar kadın çıkıyorsa neden pilotlardan da çıkmasın?

0|0
    0|0
  • cinsiyetçilik kokuyor buram buram burası. şunu bir anlayalım gençler, kadın isterse dünyayı dize getirir. herşey olur, HERŞEY.

1|0
    0|1
  • alexis texas degil mi o

0|1
    0|0
  • Bu soruyu cevaplamak bile insanı avam tabaka yapar. Bu devirde böyle farklılıklarmı olurmuş oldu bide pilot kadınları cadı dıye yakın :D

0|0
    0|0
    • 19gün

Avam nedir bana anlatır mısınız hanımefendi

• 19gün

alt tabaka insan

• 19gün

Hadi ya gerçek manası ne bunun ben onu soruyorum günümüz insanın aşağılayıcı kullanımını değil?

• ayırımcılık yapmam ama madencilik ne bileyim inşaat işçiliği gibi güç gerektiren ve zor koşullardaki işlerde kadının çalışmasına gönlüm razı olmaz ama kadın istese her isi yapabilir görüşündeyim pilot da olur mühendis de mimar da olur makinistte yeter ki istesin..

0|0
    0|0
  • Bunu sorman bile saçma. Böyle bir ayrım olamaz. Bir erkek pilotun uçağı kordine etmesiyle kadın pilotun kordine etmesi arasında bir fark yok.

0|1
    0|0
  • İsterim tabi neden olmasın

0|0
    0|0
  • tepki vermem ki zaten bütün uçaklar otomatik artık

0|0
    0|0
  • Çok güzel olur hemde :)

0|0
    0|0
  • Kadinlikla alakasi yok bunun

0|0
    0|0
  • "Kaptanınız konuşuyor " konuşmasını güzel yapıyorsa sıkıntı yok :D

0|1
    0|0
  • Kullansin kadına herşey yakışır

0|0
    0|0
  • Bence güzel neden tepki vereyim ki

0|0
    0|0
  • Bir haftada nasıl olmuş 😳 ben bayılırım böyle kadınlara. O yolda da ilerlediğimi düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Gurur duyarım 😊

0|0
    0|0
  • Bu başlığı bir kadının açtığına inanamıyorum. Sanki kadın deyince çok anormal biseymis gibi , kendi kendini otekilestiriyorsun. Basinda yer alan bu haberlerin hepsini şiddetle kınıyorum. Toplumsal cinsiyet açısından bakıldığında gerçekten bu haberlerin yapılması komik. "Kadın pilot oldu"çok mu acayip bir durum sence? Kadından pilot olmasının neresi acayip. Gerizekali gibi kendi kendinizi otekilesitiriyorsun.

1|0
    0|0
  • Farketmez kullanabilir

0|0
    0|0
  • Böyle bayanlar gördükçe mutlu oluyorum cidden ama ülkede bunu desteklemeli uçuş okullarına alınan kadın pilot sayısı çok az.

1|0
    0|0
  • Ben de çok küçükken hostes olacağım derdim. Ortaokuldan beri ise pilot olmak hedefim. Ve Olacağım 😊

2|0
    0|0
  • valla uçağı bilmem ama araba parketmek bence zor :D

0|1
    0|1
  • Benim de hayalim idi

0|1
    0|0
  • Sacmalik , herkes işini iyi yaptıktan sonra cinsiyetin önemi yoktur. Kadının yapabileceği herşeyi erkek , erkeğin yapabileceği herşeyi de kadin yapabilir. ( biyolojik şeyler dişinda konuşuyorum ) Ben böyle şeyleri görünce gururlaniyorum. :D

0|0
    0|0
  • War zaten pilot kadinlar :) ve guveniyorumm. Hostes olacagimda bolbol artar ins kadin pilotlarimiz

0|0
    0|0
  • daha güzel olur. kadınlar daha dikkatli ve özenlidir

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    59
Yükleniyor...