Bir Müslüman neden yılbaşını kutlar?

Gerçekten anlam veremiyorum. Nedir bu Avrupa özentisi. İnsanlarımız Müslümanız diye geçiniyor. Ama ibadet etmiyor. Sonra Hristiyanların noelini, yilbasini kutluyor. Siz hiç yabancıların kurban bayramını kutladığını kurban kestiğini gördünüz mü? Hayır yani Müslümanlığın getirdiği ibadetleri yapmayan Hristiyanın bayramini ne diye kutlar? Yeni yıl yenilikler getirir diye kutluyorsunuz. Ama belki o yıl çok kötü şeyler olacak? Belki bir yakininiz belkide siz öleceksiniz? O yılın neler getirecegini bilmeden neyi kutluyorsunuz? 2016 gelincede ayni seyleri yaptiniz. Bu yil ulkemiz acisindan berbat bir yildi. En iyi örnek 2016. Bu yıl sizcede çok kötü geçmedi mi? 2017 yi kutlayacaksiniz ya daha kotu bir yil olursa?

(İsteyen istedigini yapar seni ilgilendirmez diyen sosyetelere kulak asmiyorum. Kutluyorsunuz diye sacma sapan seylerle kendinizi teselli edip durmayin.)
Not: O çok ozendiginiz Avrupanin umrunda bile degilsiniz.

0|1
3|26

Erkekler Ne Diyor 26

• Yılbaşı ile noelin bir alakası yok. Yılbaşı takvimdeki yeni bir yılın kutlanması, dini bir olay değil.

İnsanların eğlenmek için yaptığı şeylerle ne alıp veremediğiniz var? Kimse de ibadet etmek zorunda değil.

bir bitmediniz mk, millet 'Oh ne güzel, avrupalı olalım' demiyor yeniyılda, gülüp eğlenmek istiyor, şu hayatta biraz gülmeye, eğlenmeye allerjiniz var heralde. O insanlarda bir anormallik yok sizin gibilerde bir ruh hastalığı var bana kalırsa.

Bir cenah insanların gülüp eğlenmesine bu kadar takık olamaz, bu püritanist tavrınız 17 yüzyıl hristiyanlarına benziyor.

0|0
    1|1
    • 27gün

Ben zaten noel ve yilbasi ayni sey demiyorum? Onu da nerden cikardin? Ayrica belki kotulukler getirecek bir yili gule oynaya kutlamak ne kadar mantikli?

• 27gün

bir tuttugun kiyasladigin seye bak pes yani

• 27gün

Aynı şey, bunlara değeri sen yüklüyorsun, senin hayatın anlamı olarak gördüğün şey başka birine dünyanın en moronca işi olarak gelebilir.

O yüzden sanki her şeyin en doğrusunu kendin biliyormuşsun gibi 'Bunu niye yapıyorsunuz, bu çok boş, şu çok saçma' diye sırf kendi hayat anlayışına uymuyor diye zırvalama insanların sana bir zararı olmayan işleri hakkında.

• Christmas bayramı ile Yılbaşı'nın tarihlerinin farklı olduğunu bilmeyen cahil söylemi.

Müslüman falan değilim ama şükür senin kadar salak da değilim.

İnsanlar biten bir yılı ve gelecek yılı kutlayıp bunun ile mutlu olabilir. Bunun için müslüman olmaları da sorun değil. İnsanların bir arada olması gülüp eğlenmesi bir tarafına mı batıyor afedersin?

1|3
    0|0
    • 27gün

O yil belki olecek belki bir yakini olecek neyi kutluyor?

• 27gün

Yahu insanların bir araya gelip eğlenmesi gülmesi nerene batıyor afedersin? Yani insanlar birlikte vakit geçirmiş gülmüş eğlenmiş bunun nesi zoruna gidiyor senin?

• 27gün

yarin ölecegiz diye yemek yemeyelim en basiti soylemek istedigin bu yil kotu gececek belki deyip yeni yila girmemek

• Noel yılbaşından yaklaşık 15 gün önce başlar, yılbaşında biter.. Kutlanan noel değil, yeni yılın gelişidir Türkiye'de.. Dini bir faaliyet olarak atfedilemez..

2|0
    0|1
  • Hristiyanlık bir hak din. İsa da Allah'ın bir elçisi.

Dinde olmamasına rağmen Hz. Muhammed'in doğumu Mevlüd Kandili ile kutlanıyorsa neden İsa Peygamber'in doğumu kutlanmasın ki?

Kaldı ki İsa'nın doğum 25 Aralık ile 17 ocak arasında farklı kiliselerde farklı tarihlerde kutlanır.

Biz Noel'i değil, Yen'i bir milat olan seneyi devriyeyi eğlence sebebi olarak kullanıyoruz.

Ayrıca Bu dünyanın bir eğlence yeri olduğu ini Allah söyler
    Bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. Keşke bilselerdi!

Ankebut 64

0|0
    0|0
  • noel denilen nasirali isanin dogumudur katolikler ve protestanlar 25 aralik ortodokslar takvim farkindan dolayi 6 ocakta kutlar... musevilerde tanaha gore ros asana kutlar... islamiyette yilbasi gregoryendeki ocak ayi yerine muharrem ayi var... anadolu turklerinin kullandigi takvimde cumhuriyetten once celali takvimi melihsah donemindenden itibaren kullanmistir ve yil basi 21 marttir hamal ayidir... zaten anadolu turklerinin hicbir zaman neol veya yilbasi dediginiz kutlama gelenegi hic yoktur... ama turklerin yilbasi kutlama genelegi asyada vardir... tonguz ayinin sonunda kusgu ayi yani yilin ilk ayi ayaza ata nin ulgen tengriden ay isigiyla birlikte kisi getirisi ve kutlug bir yili dileklerinde hayat agacinin kutlug dallarina caputlarini baglayarak kutlanir hatta baycar yani kurban ayaz ataya vergidi bilinir... gunumuzdeki turkler kutlayacaksa bunu kutlasin bence ama tabiki muslumansaniz musluman gibi yasayin soruyu soran bence hakli... ama beni ilgilendirmez... yilbasini hindi.. cam agaci.. vs gibi noel adetleriyle kutlayip yok bu hristiyanlikla alakasi yok ben yeni yili kutluyorum demekte ayri bir komedi... tarihin hicbir doneminde hicbir musluman bugunu kutlamamistir... hicbir yazili kaynak yoktur.. tabiki musluman degilse diledigi gibi kutlar yasar kimseyi ilgilendirmez ama... madem yilbasi kutlanacak bir turk gelengi gibi kutlanmasi ayaz atanin goklerdeki kutlug ruhuna uygun olarak kutlansin bari.. gregoryenmisin.. suryanimisin.. julyenmisin... benim istanbuldaki hristiyan halamlarda kutlar bana sacma gelir gunumuzde tamamen metalasmis tuketim toplumunun neo-liberal vahsi duzeni icin kutlanir turkiyede de o gun sermayederleri zengin etmek icindir zaten aslinda olayin dini boyutuda kalmadi...

0|0
    0|0
  • noel - 25 aralık
    paskalya - 22 Mart
    hallowen - 31 elim

sevgililer günü, nevruz, kabotaj bayramı gibi hiç bir dine bağlı olmayan yeni yılı hristiyan bayramı zannedip onlar niye kurban bayramı kutlamıyor gibi aptalca bir düşünceye sahip beyin fakiri bir çomarın sorusunu cevaplamak zorunda kaldığım için kendimden utanıyorum

0|1
    1|0
  • ne güzel işte. sene de bir gece ailemizle arkadaşlarımızla bir araya gelip eğleniyoruz, vakit geçiriyoruz. tombala falan oynuyoruz. battı mı sana?

0|0
    1|0
  • Müslüman olmadıkları için. Çünkü müslümanlar kutlamaz.

2|1
    2|2
  • Simdi gelip dicekler biz noel degil yilbasini kutluyoruz diye arap ozentisi diyen bati ozentileri

3|0
    0|2
  • teselli falan değil. hoşumuza gidiyor kutluyoruz. çam da süslüyorum ben evde güzel duruyor. maksat eğlenmek. adamların bayramları eğlenceli. cadılar bayramı da öyle. giysiler giyip eğleniyorlar. hristiyana yaranmak için kutlamıyorum ki hoşuma gittiği için kutluyorum. adamların niye umrunda olsun.

0|0
    1|0
  • sen sor diye. idiot musun nesin.

1|3
    1|1
    • 27gün

Bir avrupa ozentisi dahaaa

• 27gün

Hesaba cekildigindede iyi eglenceler artik nasil hesap vereceksen

• 27gün

sktr canım

• sacma bir dusunce hem kimseye dusmez bunu sorgukamak herkes kendi hesabini verir ayse yilbasi kutlamis sana sorulmaz hesabi. sana zarari dokunuyorsa isyan etme hakkin var mesela 5 vakit namaz kilip kul hakki yiyenler haram yiyenlere isyan et bakin musluman ulkelere kitlik var yasam sartlari berbat neyse yaa

0|0
    1|0
  • Hristiyanin yilbasini senden duyuyorum öyle birşey mi var?

1|2
    1|0
  • Ewt yilbasina da din soktunuzya
    Bende sizin ufacık beyinlerinize soksam simdi bana yakismaz...

0|1
    1|0
  • İşler sarpa sarmış diyanetin ipi ili kuyuya inilmiyor
    İşimiz çok zor

1|0
    0|0
  • Yaşım 27 Hiç Kutlamadm

2|1
    2|1
    • 27gün

davidluiz gibi bir hristiyan ismini nick yaparım ama yeniyılı kutlamam hahaaha 😄😄😄

• 27gün

Ian dallama sen futbol topunu bomba diye karakola götürürken biz benficada izliyoduk david luizi

• 27gün

@mühendizzzzz Sen once g. tunu yika kamilll futbolun f sinden anlamazsn burda yorum yaparsin

• Yeni yılı kutladıklarını sanıyorlar

1|0
    0|2
  • Sanane? Mesela sanane? Bir İnsan bu çağda neden Müslüman olup 6 yaşındaki kızla evlenen birisine peygamber der ki? Anlamıyorum bu Arap özentilerini, gidip cariye olmak istiyorsan ol biz Avrupalı yaşantımızla iyiyiz.

0|1
    1|0
  • musluman değil laik bir ulkedesin. herkes özgür.

2|2
    1|3
  • eğlence :D

1|0
    0|0
  • sonuna kadar haklı

1|0
    0|2
  • malllik yapicaklar ya ondan :)

1|0
    0|3
  • eğlence diye kutluyor değer verdiğinden değil

0|0
    1|0
  • kutlamayınca ne oluyor

0|0
    1|0
  • Kuran sana yılbaşı kutlama demiyor ama Şirk işleme, Hırsızlık yapma, Adam öldürme diyor..

1|1
    0|0
    • 27gün

Onu da nerden cikardin? Hadislerde yilbasiyla ilgili cok sey mevcuttt

• 27gün

Hadisler çok ayrı bir konu. Çok sayıda uydurma ve Kuran'a aykırı birçok hadis mevcut. Kuran kendisini tam ve detaylı olarak tanıtıyor. Kuran'dan şaşmayın.

• ne alaka cidden araltırıpta gelin senin dediğin noel yılbaşı evrenseldir dini bir yanı yoktur

0|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 3

• İslam dünyasının şöyle güzel, eğlenceli, kendi insanlarını bırak o Avrupalıların bile özenip uygulamak isteyeceği bir etkinliği, günü filan var mı?

Umm bir düşüneyim, yok sanırım.

Yabancıların kurban kestiğini gördünüz mü diye ciddi ciddi sorarken gülmüyor musunuz siz yahu?

Hayvan pazarından bir tane inek /koyun alıp keselim, sonra da çok sevdiğimiz için yıldan yıla görüştüğümüz akrabalarımıza ikram edip ultra gereksiz sohbetler eşliğinde yiyelim.

Pardon ama yabancılar bunun neyine özenip yapsınlar? Şunun mantıklı açıklamasını bir yaparsanız hak vereceğim gerçekten.

0|0
    0|0
  • Ne yiyip ne içiyorsunuz siz ya. Özgür bir ülke de isteyen kutlar isteyen ben çok Müslümanım en müslüman benim kafasıyla kutlamaz. Hayır seni ne ilgilendirir?

0|1
    1|0
  • Biz noel kutlamiyoruz yalniz yeni yila girisi kutluyoruz bunun hristiyanlikla ilgisi yok

0|3
    1|1
    • 27gün

Kullandığın takvim kimin takvimi?

• 27gün

Belki o kutladigin yil icinde oleceksin? Belki yakinlarini kaybedeceksin? Neler olacagini bilmedigin bir yili neseyle kutlamak ne kadar dogru?

• 27gün

Miladi takvim mi dünya takvimi bak Cumhuriyet kurulmadan önce hangi takvim kullanılıyordu. Ahzap suresi 162. ayetti ya da 60 larda '... Onlara (kafirlere) azıcık dahi meylederseniz size azabım dokunur...' baska bir ayet daha vardı Bir kavim hangi kavme benzerse o onlardandır. onun yerine kurban bayramı var hicri yılbaşı var İslamda zaten kutlama yok. İbadet zikir var kuran okuma var

Yükleniyor...