Ateistler niye Tanrıya inanmıyor?

Ateistler neden tanrıya inanmıyor? Aranızda ateist var mı?

Güncellemeler:
20gün Güncel
20gün Yargılamak için sormadım merak ediyorum. Ateist olan varsa yazsin

0|0
12|13

Kızlar Ne Diyor 12

• Geri-zekalı oldukları için😄

5|6
    1|0
  • Yumurtami tavuktan tavukmu yumurtadan çıkar hesabı Allah bizi müslüman kılığına bürünmüş seytanlardan uzak tutsun.

0|0
    0|0
  • Cunku Anti teizm tanritanimazciliktir kaldi ki tanri tanimaz degilim oyle bir sey olmadiginin bilincindeyim.

0|0
    0|0
  • İnkâr edenler de, kendilerine ansızın kıyamet gelinceye veya akîm (kısır) bir günün azabı gelinceye kadar, Kur'ân'dan şüphe etmekte devam edip giderler. (HAC/55)

-Onlar ki, Allah yolundan döndürmeye çalışırlar ve o yolu eğri büğrü yapmak isterler. Üstelik onlar, evet onlar ahirete de inanmazlar. (HUD/19)

0|1
    0|0
  • Ateistler niye tanriya inanmiyor ne ya😂müslümanlar niye inaniyor tanriya?😂ateist diilim, öylesine yazdm

0|0
    0|0
    • 20gün

Müslüman değilim, evrende bir gücün var olduğu çok belli.

• 20gün

Evet belli ama tanri ispatlarida güclü, olmayan ispatlarda güclü

• Ateist oldukları için

0|0
    0|0
  • Cunku cevabi olmayan bir sürü soru var. Ateistler genelde cahil degil arastirip okuyan insanlar oluyor. Ben deistim

0|1
    0|0
    • 20gün

Hm bende deistim benim gibi insanların çoğaldığını görmek güzel :)

• 20gün

Deist ne demek

• 20gün

@sedakckk arkadaşa onu sordum da cvp vermediler. Kısacası dinsel bilgilere akıl yoluyla ulqşılqbileceğini savunanlar. Tanrıya inanırlar ama vahiye peygamberlere doğal olarak ilahi dinlere inanmazlar. Önceden Hz. Muhammed i inkar etmek için Hz. İsa ya da Hz. Musa örnekleri verilirdi baktılar kitaplarıyla kuran örtüşüyor kaç yüzyıl sonrasıyla aynı anlamlar çıkıyor tahrif edilmeyenlerle ne yapalım demişler komple inkar etmişler kimileride bunu kullanmışlar kqfqlqrındqki Tanrı modeli farklıdır

• Sizin zihniyetinize tüküreyim

0|0
    0|0
  • Kuran'ı okuduktan sonra ateist oldum. Öyle bir Tanrı insan aklına hakarettir

0|1
    1|1
    • 20gün

senin aklına hakaret sayılmaz bence , Sen alınma sen de akıl olmadığı için:)

• 19gün

@Oralex Kör bağırsağın hiçbir işe yaramadığını nerden çıkardın. ince bağırsakla kalın bağırsak arasında kapak vazifesi görüp gıda içeriklerinin tek taraflı olarak kolona doğru akmasına yardım eder. Big bangı da kabul ediyorsun zaten maddenin sonsuz olmadığı konusunda hemfikiriz yani. Doğada ki ve evrendeki bu karmaşık düzenin tamamen insanın lehine olması tanrının herşeyi insan endeksli yarattığını ispatlamaya yeter de artar bile. Ayrıca Marstada yaşayabiliyor olsaydık gibi varsayımlarda bulunman da durumu kurtarmaz. Sizi hala anlamıyorum neden hep zor olana inanmayı seçiyorsunuz. 1000 kapılı bir saray düşün,999 kapısı açık biri kapalı olsa siz yine de o 1 kapalı kapıyı bahane ederek saraya girilemeyeceğini iddia edersiniz. o yüzden daha fazla tartışmaya değmez sizinle

• 19gün

@ömür-can Tanrılar dinler hakkında atıp tutmana bir şey demen. Zaten yalan olan bir şeyi sen de kafana göre söyle benim için bir şey fark etmez. Ancak olay biyoloji olup da, sırf biliyormuş gibi gözükmek adına sallarsan fena taşa çarparsın. Kör barsak dediğin apendis, kapak falan görevi görmez, o şekilde bir morfolojisi zaten yoktur, kese şeklindedir.
      Ayrıca ince barsak da kalın barsak da yüzey arttırmı yapmak için S şeklini almıştır ve peristaltik hareket yaparak silya görevi görür ve besin artıklarını kalın barsağa doğru iter.

Bütün evrende ki uyumsallık sen öyle baktığın için tanrıyı ispatlar. Kusura bakma da hiç bir halt ispatlamaz. Bazı oluşumlar doğru uyumu yakaladığı için karbon elementi organik bileşikleri oluşturmuş ve evrim ile insanlığa kadar oluşmuştur.

Bir daha önceki mesajındaki gibi yalan söyleyeceksen bilimsel konular hakkında, git kendine başka tartışmacı bul.

• Ateyizler aciklayin

0|0
    0|0
    • 20gün

Birkac tane ateist arkadaşım var hepsi saçma cevaplar veriyor :D

• Kuran'i Kerimi acip 1 kere olsum okusunlar sonra inanmiyoruz desinler

1|1
    0|0
    • 20gün

Ateistler diğer insanlardan daha çok araştırıp inanmıyorlar ama

• 20gün

@aLL_is-vell cehalet kirletir uzatılmaya değmez haklısın

• 20gün

Okumak farkli okuyup anlamaya calismak farkli. Bakmakla gormek gibi

• Kanit yok cunku

0|0
    0|0
    • 20gün

Nasıl kanıt bulunabilir ki :D? Tanrı denen şey zaten evrenin bilinci, herseyi kapsayan sonsuz enerji

• 20gün

@Törebiziz dinlerde o şekilde yansıtılıyor bence tanrıya insan vasıfları yükleniyor.

• 20gün

Alakası yok. Zaten İslamiyette insani gibi el ayak kanat gibi şeyler yüklemek şirke götürüyor. Cennet dedikleri olayda insanların her türlü nimetlerdrn faydalanacağı yer olarak anlatılır kaldıki Tanrı ya da Allah ın bu tarz şeylere ihtiyacı yoktur doğal olarak cennette köşkü oturduğu ya da izlediği safsatadır

Erkekler Ne Diyor 13

• İŞte yine aslında olan bitenin pek net biçimde görüldüğü ama kimsenin görmemeyi başardığı gerçekler, bu soruya verilen cevaplarda...

Şuna dikkat et: İnançlı arkadaşlar sadece ateistleri konuşuyorlar. Ama biz ateistler inançlıları konuşmuyoruz. Din olgusunu konuşuyoruz. Fark burada işte. Bir inançlı, çıkıp "ateizm şudur budur, şu tarafı zayıftır, şu açıdan mantıksızdır, şusu busu yanlıştır" dese can feda. Hep "ateistler" PEki biz hiç "inançlılar şöyle böyle" diyor muyuz? HAyır. Biz, kişileri değil, din olgusunu eleştiriyoruz.

Neden ateistiz? Gerçek cevap:
    1- Büyük ulu tek yaratıcı olgusunun, bugüne kadar ikna edici biçimde açıklanamamış olması.
    2- Büyük ulu tek yaratıcı olgusu üzerine yapılan tanımlamaların yaşadığımız dünya ve yaşa ile uyumsuzluklar içermesi.

YAni biz ateistler, allahın var olduğuna inanmıyoruz ama bunun sebebi, her yere bakmış olmamız değil. Allahın varlığı üzerine söylenenleri ikna edici ve mantıklı bulmuyor olmamız. Bir akıllı inançlı, biz ateistlere küfür etmeyi bırakıp "ulan ateistler, madem mantıklı ve gerçekçisiniz, her yere baktınız mı ki allah yok diyorsunuz len?" dese en doğru lafı söylemiş olur ama bunu soran yok. Çünkü bize ve ateizm olgusuna öfkeyle, duygularıyla, incinerek yaklaşıyorlar. Ve biraz da yönlendirilmiş oldukları için her ateisti ahlaksız olarak görüyorlar, bu yüzden de sinirliler bize karşı.

Ateistim, hep öyleydim ve yüksek olasılıkla hep de öyle olacağım. Çünkü, tüm dinlerin ve öğretilerin, yaratıcı kavramı üzerine söylemlerini ikna edici olmaktan uzak buluyorum. Bu kadar. Yarın başka bir din çıkar. Yaratıcıyı öyle bir tanımlar ve anlatır ki bu akla ve mantığa yatkındır, mantıken ve prensipte inanırım. Ama bu kez de farkım şu olur: İnandığım şey için kimseyi öldürmem, ahlaksız olarak görmem, bu inancıma göre hayatımı yaşamam.

Alın, siz İnançlı arkadaşlara gerçek bir tiyo: BEnim gibi bir ateistle karşılaştığınızda size "allah yok" derse, ona "nerden biliyorsun? diyin. VEreceği cevap o insanın kalitesini gösterir.

0|0
    0|0
    • 20gün

Sagol yorum için. Ben gök tanrı imancındayım Tanrı dediğin şeyi zaten ispatlamak mümkün değil çünkü tanrı evrenin bilinci, evrendeki herseyi kapsayan güç, herşey onun içinde o da herseyi kapsıyor. Tek kural var o da iyi insan olmak yaşayan herseye saygılı olmak.. Dinlerde yuzaylılar içinde değiştirildi, farklı yorumladı, farklı ayetler eklendi, çıkartıldi.

• Kendimi bildim bileli saçma gelir insanın görmediği duymadığı bir şeye tapması.
    Asıl soru şu olmalı; "insanlar neden bir şeye inanma ihtiyacı duyuyor?"
    Din ile ilgili herhangi bir kanıt yok ama 2000 yıl önce biri öyle dedi diye hala inanıyor insanlar. Saçma...

1|0
    0|2
    • 20gün

Ben gök tanrı dinine inanıyorum, ne bir varlığa tapıyor nede ona insan vasıfları yüklüyorum sadece evrende bir gücün herseyi kapsadigina ve evrenin bir bilinci olduguna inanıyorum. Gerçek tanrı bu bence.

• 20gün

Diyorsun ki; "ulan dinler falan saçma ama bir şey olması lazım bu kadar olayı yaratan" :)
      Deizm, en azından fikir kısıtlaması, düşünce kısıtlaması olmayan bir ideoloji.. Üzerinde tartışabilir, belki anlaşır belki anlaşamayız ama bu ufkumuzu açan bir olay olur.
      Bir de İslam'a bakalım...
      Kitabın ilk ayetini herkes çok pozitif yorumluyor "OKU"
      Ben de şöyle yorumluyorum; "OKU.. Sen düşünme, biz senin yerine düşündük. Sen sadece oku ve yap"

• "Bizde bugün seni cansız bedeninde denizden yüksek bir yere atacağız ki arkandan gelenlere bir ibret olasın" (Yunus, 92) Firavunun diri kılındığına dair baska ayetler bulabilirsiniz ben bunu koydum.
    Bu ayette yaklaşık 1400 yıl önce Firavundan bahsediyor. Firavunun cesedi ise yakın bir tarihte bulunuyor. Peki yıllar hatta asırlar önce Kuranı Kerimde yazan bu ayetler Kuranı Kerimin doğru bir kitap olduğunu kanıtlamak mi. Tabi ki sadece bununla dogru bir kitaptir diyemeyiz ama bir çok bilimle kanitlanabilir durumlar var. Kuran doğruysa, Allah var.
    Cesed Kızıldeniz'in kenarında Cebelein mevkiinde bulunmuş ve onu kızgın kumlar arasından 1881 senesinde çıkaran İngiliz araştırma ekibi tarafından müzeye götürülmüştür. Secde vaziyetinde duran cesedin tüm organlarının tam olduğu, hatta başındaki sararmış saçları ile sakallarının var olduğu görülmüştür. Cesedin en hayret verici özelliği ise mumyalanmamış olmasıdır. Bilindiği gibi mumyalanmış cesedlerin iç organlarının bazıları çıkarılmış ve ilaçlanmış durumdadır. Fakat bu cesede hiç bir işlem yapılmaış ve kimyevi madde kullanılmamıştır. Karbon 14 denen yöntemle en az 3000 yıllık olduğu kanıtlanmıştır.
    Altın oran ve Kabeyi arastirabilirsiniz, o günün bilimsel şartları elverişsizdir ama gökyüzü ile ilgili bugün kanıtlanmış ayetler vardır. İnanmak zordur inanmamak daha zordur bence ama herkesin görüşüne saygım sonsuzdur.

0|0
    0|0
  • tanri cunku var ateistlerde tanriya inanir aslinda sadece yok diyip sinirlendirip tanriyi kendine asik etdirmeye calisiyolar en buyuk asklar nefretle basliyan asklardir cunku allahin kurallari cok kimse cekemez. tam tamina agos.

0|0
    0|0
    • 20gün

Bence inanmamak kolay geliyor kardesim

• Benim de hayatımın önemli bir bölümü din üzerine araştırmalarla geçti. hatta Diğer semavi dinleri de inceledim, sonunda en mantıklı islamın oldugu sonucuna vardım. Evreni ve hayatın oluşumunu incelersen hepsi planlı bir projeymiş gibi. tesadüfen oluşması imkansız bence

0|0
    0|0
    • 20gün

gök tanrı dinindenim bende islamda beni tatmin etmeyen çok soru var. Tanrının evrendeki sonsuz güç ve bilinç olduğuna inanıyorum hersey ondan oluşuyor ve herşeyi kapsıyor. Tek kural doğru yaşamak, hiçbir canlıya zarar vermemek, tüm canlılara saygı duymak

• 20gün

tabi ilk aşama tanrının varlığı/yokluğu konusunda emin olmak. gerisi ip gibi gelir zaten, bu arada beni deistlerin açıklamaları tatmin etmiyor.. herkezin fikrine saygı duyarım

• Bir şeye inanmak ya da inanmamak için kişinin bir çok sebebi olabilir. Ateistler de kendilerine göre sebepler bulmuşlar demek ki.

0|0
    0|0
    • 20gün

Yargılamak için sormadım nedenlerini merak ettim.

• 20gün

Yargıladığını sezip bu cevabı vermedim, yanlış anlaşılmasın. Demem o ki her ateist için bu sebepler değişebilir kanımca. Zira her birinden bir çok farklı şey duyabiliyoruz.

• Allah'a inanmıyorlar doğru ama kim demiş tanrıya inanmıyorlar diye? Bolca ve bir sürü tanrılari var onların...

0|0
    0|0
  • işlerine gelmiyor çünkü o yüzden araştırıyorlarsa bile boşa araştırıyorlar

0|0
    0|0
    • 20gün

Doğrudur. Tanrıyı arastirarak bulamazsın, düşünen her insan tanrının var olduğunu hisseder en azından.

• Ateistm

0|0
    0|0
    • 20gün

Evrenin bilinci olguduna inanıyor musun peki?

• 20gün

Kardes herkesin cevabının altına "ben ateistim, doğru yol ateizim" tarzı şeyler yazmışsın anladık inanmıyorsun da inanan da saygı duy.

• 20gün

Deistm demis biri ona yazmışım kimaeye rahatsizlik vermemism sanirm. sen rahatsız oldun ama cok umrmda degl istediğin kadar ol soru sormussun tartisiyoruz açık ol var mi itiraz?

• inansalar ateist olmazlardı çünkü :D

0|0
    0|0
    • 20gün

Bence ateistler de birşeyin varlığına inanıyorlar ama buna tanrı demiyorlar

• 20gün

kafa patlatamam kanka kim ne yapıyrosa yapsın :D

• İnançları yüzünden insan öldüren ateist henüz tanımadım, ama dindarlar için bu çok normal (Hristiyan, müslüman, yahudi farketmez). Düşün, yaratıcının yarattığını onun adına yok ettiğini iddia ediyorsun, neresinden baksan tutarsız...

0|0
    0|0
  • İssizlik ya

0|0
    0|0
  • Ahmaklıktan ve ateist telkinlerden ötürü.

Ateist, ateizmin saçmalık olduğunun farkında. Ama ötedeki nefsinin kölesi durumundaki ahmak ateist, ateizmi savunur yazılar, sözler serdediyor. Bunun bir de akademik unvan gibi dünyalık etiketi, şöhreti varsa sözleri yayılıyor. Aslında o sözleri sarfeden de şüphe içerisinde. Ama kendini bir şekilde rahatlatması, ikna etmesi gerekiyor. Nefsinin kölesi durumunda olduğundan din terbiyesi altına girmek de istemiyor. O yüzden kendini ikna edici senaryolar türetiyor. Kendini ikna edip rahatlatmak için yazdığı senaryo ötede duran nefsin kölesi durumundaki ateisti yalnız olmadığını düşündürerek cesaretlendiriyor.

Özetle ateist, birbirinden cesaret alarak ateist kalmaktadır. Din terbiyesi altına girmek zor geliyor. Kendisi gibi kolaya kaçanların olduğunu görünce de onlara ayak uyduruyor. Deistler de böyledir.

0|0
    0|0
    • 20gün

Gök tanrı dinindeyim kısmen deistim. Ateizm konusuna katılıyorum.
      Dinler yüzyıllarca değiştirildi birçok şey farklı aktarıldı olmayan ayetler var gibi gösterildi. İslamda da beni tatmin etmeyen çok fazla şey var. Deistler ve gök tanrıcılar bütün dinlerin temeline ve gerçek tanrı, Allah ismi fark ermez gercek ilaha inanirlar, evenin ruhu benim inancımla. Tüm dinlerin tek amacı iyi insan olmaktır doğaya ve tüm canlılara saygılı olmak ve zarar vermemektedir

• 20gün

Kardeşim senin yazdığın ve benim söylediğimin ne alakası var? Ben deist değilim başta da söyledim sana gök tanriciyim, benim dinimin tek kuralı kendine ve başkasına zarar vermeden doğru ve dürüst yaşamak yaşayan herseye saygı duymak benim dinimde ve inandığım tanrıda nefretede yer yok dindeki gibi insanları korkutarak yapmıyor iyiliğin de kötülüğün de kendi ışık bedenini kirletiyor. İslamdaki gibi 4 kadınla evlenmeyi serbest birakip eşcinselleri lanetlemiyor, sırf belden aşağısıyal uğraşmıyor. sen kendi nefsine sahip çıkamıyorsun diye kadınları siyah çarşafla kapatmıyor.

• 20gün

Ne dört kadınla evlenmek, ne eşcinsel fiilin yasak oluşu, ne kadınların örtünmesinin emredilmesi İslam dininin batıl bir din olduğunun delili veya göstergesi değildir. Muhammed aleyhisselam'ın bildirdiklerinde akla, mantığa aykırı hiçbir şey yoktur. Ama nefse güç gelen çok şey vardır. Çünkü İslam dini nefsi terbiye için gönderilmiştir. Allah bizde devamlı kötülük emreden bir nefis yaratmış. Bildirdiği dine uyarak onu terbiye etmemizi emretmiş ve bu şekilde bizi imtihana tabi tutmuş. Bu imtihan nefsini kötülüklerine alışan için kolay değil. Kolay olmayınca da bir kaçış aranıyor. Kaçışı da kendinden önce kaçamak yapanlar ona destek oluyor. O kaçamak yapanlar da aynı şekilde yaptı kaçamağı. Nefsine zor geldiğinden, kızgınlıktan.

Yükleniyor...